UCI WORLD TOUR
 
       
 
RESULTS
Road races
16/9   Ronde van China (16/9-22/9)  
Prologue: Artem Ovechkin   
   2.1  
15/9   GP Montreal  
Winner: Greg Van Avermaet   
   1.WT  
15/9   Madrid Challenge (14/9-15/9)  
Winner: Lisa Brennauer   
   2.WT  
15/9   Vuelta a Espana (24/8-15/9)  
Winner: Primoz Roglic   
   2.WT  
15/9   Coppa Bernocchi  
Winner: Phil Bauhaus   
   1.1  
15/9   Duo Normand  
Winner: Rasmus Christian Quaade - Mathias Norsgaard Jørgensen   
   1.1  
15/9   Tour de l`Ardeche (13/9-19/9)  
Stage 3: Marianne Vos   
   2.1  
15/9   Ronde van de Doubs  
Winner: Stefan Küng   
   1.1  
15/9   Romanian Cycling Tour (11/9-15/9)  
Winner: Alex Molenaar   
   2.1  
15/9   GP Judendorf  
Winner: Maciej Paterski   
   1.2  
15/9   Classique Pyrénées  
Winner: Lena Gérault   
   1.3  
15/9   Finale Clubcompetitie (14/9-15/9)  
Winner: Robin Blummel   
   NE  
15/9   Finale Clubcompetitie (14/9-15/9)  
Winner: Sanne Bouwmeester   
   NE  
15/9   La Boucle de l`Artois (13/9-15/9)  
Winner: Louis Louvet   
   NE  
15/9   Rund um Sebnitz  
Winner: Adam Toupalik   
   NE  
15/9   Rund um Sebnitz  
Winner: Svenja Betz   
   1.3  
 
Track races
15/9   Fire On Wheels (14/9-15/9)  
Sprint: Christian Leandro Tamayo Saavedra
Keirin: Edgar Ismael Verdugo Osuna
Team sprint: Colombia
Scratch: Daniel Holloway
Points Race: Daniel Holloway
Madison: Artur Ershov - Maksim Piskunov
Omnium: Daniel Holloway
   CL1  
15/9   Fire On Wheels (14/9-15/9)  
Sprint: Mandy Marquardt
Keirin: Mandy Marquardt
   CL1  
 
Cyclo Crosses
15/9   Jingle Cross  
Winner: Gianni Vermeersch   
   C1  
15/9   Jingle Cross  
Winner: Maghalie Rochette   
   C1  
 
MTB races (XC)
15/9   Abierto Across  
Winner: Jorge Alvaro Macias   
   1  
15/9   Abierto Across  
Winner: Paula Quiros   
   1  
15/9   Avis  
Winner: Daniel McConnell   
   1  
15/9   Avis  
Winner: Githa Michiels   
   1  
15/9   Nagykanizsa  
Winner: Bartlomiej Wawak   
   1  
15/9   Nagykanizsa  
Winner: Maja Wloszczowska   
   1  
15/9   Sakarya  
Winner: Martins Blums   
   1  
15/9   Sakarya  
Winner: Laura Stigger   
   1  
 
MTB races (DH)
15/9   NC Switzerland  
Winner: Carina Cappellari   
   CN  
15/9   Borovets  
Winner: Will Hart   
   1  
15/9   NC Switzerland  
Winner: Lutz Weber   
   CN  
15/9   Vallnord  
Winner: Rudy Cabirou   
   1  
15/9   Vallnord  
Winner: Telma Torregrosa Sancho   
   1  
 
Urban races
15/9   Winterberg  
Winner: Fabrice Mels   
   CDM  
15/9   Winterberg  
Winner: Gaia Tormena   
   CDM  
 
NEWS