NC UNITED KINGDOM
 
 United Kingdom
Discipline: Road

Palmares | Widget
Year   Cat.   1   2   3  
NC Great Britain (BLRC)
1950   CN    Joyce Burton    Olwen Conroy    Irene Evans  
1952   CN    Irene Evans    J. Hill    Jean McLean  
1953   CN    June Thackeray (Oliver)    H. Ayres    Irene Evans  
1954   CN    June Thackeray (Oliver)    Muriel Maitland    Eileen Cropper  
1955   CN    Muriel Maitland    June Thackeray (Oliver)    Joy Bell  
1956   CN    Jacqueline Hewson    Beryl French    June Thackeray (Oliver)  
1957   CN    Margaret Pearce    Pat Dews    Irene Evans  
1958   CN    Cynthia Cary    Pat Dews    Margaret Crawley  
NC United Kingdom
1959   CN    Beryl Burton    Millie Robinson    Sheila Holmes  
1960   CN    Beryl Burton    Sheila Holmes    Valentine Baxendine  
1961   CN    Jo Bowers    Beryl Burton    Joan Smith  
1962   CN    Beryl Burton    Patricia Pepper    Cynthia Cary  
1963   CN    Beryl Burton    Patricia Pepper    Jo Bowers  
1964   CN    Valerie Rushworth    Sylvia Beardon    Ann Illingworth  
1965   CN    Beryl Burton    Susan Crow    Joanna Kershaw  
1966   CN    Beryl Burton    Christiane Goodfellow    Ann Illingworth  
1967   CN    Beryl Burton    Barbara Mapplebeck    Patricia Pepper  
1968   CN    Beryl Burton    Barbara Mapplebeck    Sylvia Beardon  
1969   CN    Ann Horswell    Bernadette Swinnerton    Patricia Pepper  
1970   CN    Beryl Burton    Joanna Kershaw    Barbara Brown  
1971   CN    Beryl Burton    Bernadette Swinnerton    Ann Bailey  
1972   CN    Beryl Burton    Ann Bailey    Patricia Pepper  
1973   CN    Beryl Burton    Denise Burton    Christiane Goodfellow  
1974   CN    Beryl Burton    Carol Barton    Christiane Goodfellow  
1975   CN    Jayne Westbury    Denise Burton    Catherine Swinnerton  
1976   CN    Denise Burton    Beryl Burton    Carol Barton  
1977   CN    Catherine Swinnerton    Faith Murray    Josephine Randell  
1978   CN    Brenda Atkinson    Denise Burton    Catherine Swinnerton  
1979   CN    Brenda Atkinson    Catherine Swinnerton    Bernadette Griffiths  
1980   CN    Julie Earnshaw    June Bishop    Catherine Swinnerton  
1981   CN    Amanda Jones    Joan Earnshaw    Catherine Swinnerton  
1982   CN    Brenda Atkinson    Catherine Swinnerton    Maria Blower-Porter  
1983   CN    Amanda Jones    Judith Painter    Linda Gornall  
1984   CN    Catherine Swinnerton    Maria Blower-Porter    Muriel Sharp  
1985   CN    Brenda Tate    Lisa Brambani    Vicky Thomas  
1986   CN    Lisa Brambani    Vicky Thomas    Linda Flavell  
1987   CN    Lisa Brambani    Sally Hodge    Linda Gornall  
1988   CN    Lisa Brambani    Sally Hodge    Maria Blower-Porter  
1989   CN    Lisa Brambani    Sue Wright    Maria Blower-Porter  
1990   CN    Marie Purvis    Allison Butler    Maxine Johnson  
1991   CN    Marie Purvis    Clare Greenwood    Linda Gornall  
1992   CN    Marie Purvis    Sarah Phillips    Clare Greenwood  
1993   CN    Marie Purvis    Maxine Johnson    Sarah Phillips  
1994   CN    Maxine Johnson    Jenny Kershaw    Sally Boyden  
1995   CN    Marie Purvis    Anne Plant    Jenny Kershaw  
1996   CN    Maria Lawrence    Anne Plant    Angela Hunter  
1997   CN    Maria Lawrence    Isla Rowntree    Angela Hunter  
1998   CN    Megan B├Ąckstedt-Hughes    Louise Jones    Sally Boyden  
1999   CN    Nicole Cooke    Yvonne McGregor    Ceris Gilfillian  
2000   CN    Ceris Gilfillian    Caroline Alexander    Yvonne McGregor  
2001   CN    Nicole Cooke    Ceris Gilfillian    Sarah Symington  
2002   CN    Nicole Cooke    Rachel Heal    Melanie Sears  
2003   CN    Nicole Cooke    Rachel Heal    Vicky Pincombe  
2004   CN    Nicole Cooke    Rachel Heal    Vicky Pincombe  
2005   CN    Nicole Cooke    Rachel Heal    Emma Davies  
2006   CN    Nicole Cooke    Lorna Webb    Joanna Rowsell-Shand  
2007   CN    Nicole Cooke    Rachel Heal    Helen Wyman (Saunders)  
2008   CN    Nicole Cooke    Emma Pooley    Joanna Rowsell-Shand  
2009   CN    Nicole Cooke    Elizabeth Deignan (Armitstead)    Emma Pooley  
2010   CN    Emma Pooley    Elizabeth Deignan (Armitstead)    Nicole Cooke  
2011   CN    Elizabeth Deignan (Armitstead)    Nicole Cooke    Sharon Laws  
2012   CN    Sharon Laws    Elizabeth Deignan (Armitstead)    Emma Pooley  
2013   CN    Elizabeth Deignan (Armitstead)    Laura Kenny (Trott)    Danielle Rowe (King)  
2014   CN    Laura Kenny (Trott)    Danielle Rowe (King)    Elizabeth Deignan (Armitstead)  
2015   CN    Elizabeth Deignan (Armitstead)    Alice Barnes    Laura Kenny (Trott)  
2016   CN    Hannah Barnes    Alice Barnes    Lucy Van Der Haar (Garner)  
2017   CN    Elizabeth Deignan (Armitstead)    Katie Archibald    Hannah Barnes  
2018   CN    Jessica Roberts    Danielle Rowe (King)    Eleanor Dickinson  
2019   CN    Alice Barnes    Anna Henderson    Elizabeth Holden  
2021   CN    Pfeiffer Georgi    Josie Nelson    Joscelin Lowden  
2022   CN    Alice Towers    Pfeiffer Georgi    Anna Henderson  

13 victories: Beryl Burton (gbr)
10 victories: Nicole Cooke (gbr)
5 victories: Marie Purvis (gbr)
4 victories: Lisa Brambani (gbr), Elizabeth Deignan (Armitstead) (gbr)
3 victories: Brenda Atkinson (gbr)
2 victories: Amanda Jones (gbr), Maria Lawrence (gbr), Catherine Swinnerton (gbr), June Thackeray (Oliver) (gbr)