NC UNITED STATES
 
 United States of America
Discipline: Track

Palmares | Widget
Year   Cat.   1   2   3  
1889   CN    Willie Windle  
1890   CN    Willie Windle  
1891   CN    Willie Windle  
1892   CN    Willie Windle  
1894   CN    Arthur Zimmerman  
1895   CN    Eddie-Christian Bald  
1896   CN    Eddie-Christian Bald  
1897   CN    Eddie-Christian Bald  
1898   CN    Tom Butler  
1899   CN    Tom Cooper  
1900   CN    Marshall Walter "Major" Taylor    Frank Kramer  
1901   CN    Frank Kramer  
1902   CN    Frank Kramer  
1903   CN    Frank Kramer  
1904   CN    Frank Kramer  
1905   CN    Frank Kramer  
1906   CN    Frank Kramer  
1907   CN    Frank Kramer  
1908   CN    Frank Kramer  
1909   CN    Frank Kramer  
1910   CN    Frank Kramer  
1911   CN    Frank Kramer  
1912   CN    Frank Kramer  
1913   CN    Frank Kramer  
1914   CN    Frank Kramer  
1915   CN    Frank Kramer  
1916   CN    Frank Kramer  
1917   CN    Arthur Spencer    Frank Kramer  
1918   CN    Frank Kramer  
1919   CN    Ray Eaton    Frank Kramer  
1920   CN    Arthur Spencer  
1921   CN    Frank Kramer  
1925   CN    Fred Spencer  
1927   CN    Harris Holder  
1928   CN    Fred Spencer  
1929   CN    Fred Spencer  
1934   CN    Willy Honemann  
1935   CN    Willy Honemann  
1936   CN    Willy Honemann  
1938   CN    Albert Sellinger  
1939   CN    George Shipman  
1940   CN    Mike Francoise  
1941   CN    Tom Saetta  
1965   CN    Jack Simes  
1966   CN    Jack Disney  
1967   CN    Jack Simes  
1968   CN    Jack Disney  
1969   CN    Tim Mountford  
1970   CN    Harry Skip Cutting  
1972   CN    Hans Nuernberg    Roger Young  
1973   CN    Roger Young    Jack Disney    Carl Leusenkamp  
1974   CN    Steve Woznick    Roger Young    Jerry Ash  
1975   CN    Steve Woznick    Carl Leusenkamp    Roger Young  
1976   CN    Leigh Barczewski    Gilbert Hatton    Jerry Ash  
1977   CN    Leigh Barczewski    Gilbert Hatton    Carl Leusenkamp  
1978   CN    Leigh Barczewski    Jerry Ash    Kurtis Miller  
1979   CN    Leigh Barczewski    Kurtis Miller    Lesly Barczewski  
1980   CN    Mark Gorski    Lesly Barczewski    Art McHugh  
1981   CN    Lesly Barczewski    Mark Whitehead    Matt Francis  
1983   CN    Gilbert Hatton    Art McHugh    Roger Young  
1999   CN    Marty Nothstein  
2000   CN    Marty Nothstein  
2001   CN    Marty Nothstein  
2003   CN    Stephen Alfred    Gideon Massie    Kevin Belz  
2004   CN    Michael Blatchford    Gideon Massie    Christian Stahl  
2005   CN    Stephen Alfred    Ryan Nelman    Kevin Belz  
2006   CN    Gideon Massie    Adam Duvendeck    Michael Blatchford  
2007   CN    Michael Blatchford    Benjamin Barczewski    Adam Duvendeck  
2008   CN    Jimmy Watkins    Stephen Hill    Lanell Rockmore  
2009   CN    Adam Duvendeck    Gideon Massie    Daniel Walker  
2010   CN    Gideon Massie    Jimmy Watkins    David Espinoza  
2011   CN    Michael Blatchford    Gideon Massie    Kevin Mansker  
2012   CN    Matthew Baranoski    Andy Lakatosh    Gideon Massie  
2013   CN    Matthew Baranoski    David Espinoza    Danny Robertson  
2014   CN    Matthew Baranoski    Aaron Kacala    Danny Robertson  
2015   CN    Matthew Baranoski    Gideon Massie    David Espinoza  
2016   CN    David Espinoza    Dominic Suozzi    James Mellen  
2017   CN    James Mellen    Joe Christiansen    Evan Thomson  
2018   CN    Sandor Delgado    Joe Christiansen    James Mellen  
2019   CN    James Mellen    Sandor Delgado    Rex Ainslie  
2021   CN    James Alvord III    Evan Boone    Geneway Tang  

18 victories: Frank Kramer (usa)
4 victories: Matthew Baranoski (usa), Leigh Barczewski (usa), Willie Windle (usa)
3 victories: Eddie-Christian Bald (usa), Michael Blatchford (usa), Willy Honemann (usa), Marty Nothstein (usa), Fred Spencer (usa)
2 victories: Stephen Alfred (usa), Jack Disney (usa), Gideon Massie (usa), James Mellen (usa), Jack Simes (usa), Arthur Spencer (usa), Steve Woznick (usa)