CALENDAR
 
Database:   
Date:   
Filter: 
   

Date   Race   Nat.   Cat.     
14/8-5/9   Vuelta a Espana  
Winner: Primoz Roglic
   Road     2.WT  
30/8-5/9   Benelux Tour  
Winner: Sonny Colbrelli
   Road     2.WT  
31/8-5/9   Romanian Cycling Tour  
Winner: Jakub Kaczmarek
   Road     2.1  
2-4/9   Flanders Tomorrow Tour  
Winner: Mick Van Dijke
   Road     2.2U  
2-5/9   Madrid Challenge  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   Road     2.WT  
3/9   Central American Championships ITT  
Winner: Franklin Erasmo Archibold Castillo
   Road     JR  
3/9   Central American Championships ITT  
Winner: Evelyn Garcia Marroque
   Road     JR  
3/9   Classic Grand Besancon Doubs  
Winner: Biniam Ghirmay Hailu
   Road     1.1  
3/9   Sprint Meeting  
Sprint: Joachim Eilers
Omnium: Tobias Aagaard Hansen
   Track     CL1  
3/9   Sprint Meeting  
Sprint: Katharina Albers
   Track     CL1  
3/9   Lenzerheide  
Winner: Henrique Silva Avancini
   MTB XC     CDM-SC  
3/9   Lenzerheide  
Winner: Jenny Rissveds
   MTB XC     CDM-SC  
3-5/9   GP Framar  
Scratch: Martin Chren
Points Race: Facundo Gabriel Lezica
Madison: Facundo Gabriel Lezica - Omar Mendez Marcos
Omnium: Facundo Gabriel Lezica
   Track     CL1  
3-5/9   GP Framar  
Pursuit: Francesca Selva
Scratch: Johanna Kitti Borissza
Points Race: Rachele Barbieri
Madison: Jarmila Machacova - Alzbeta Bacikova (Pavlendova)
Omnium: Rachele Barbieri
   Track     CL1  
3-5/9   A Travers les Hauts de France  
Winner: Jason Tesson
   Road     2.2  
3-5/9   Giro del Friuli - Venezia - Giulia  
Winner: Jonas Rapp
   Road     2.2  
3-5/9   Watersley Challenge  
Winner: Marit Raaijmakers
   Road     2.2  
4/9   NC Barbados ITT  
Winner: Amber Joseph
   Road     CN  
4/9   NC Barbados ITT  
Winner: Jacob Kelly
   Road     CN  
4/9   Tour du Jura  
Winner: Benoit Cosnefroy
   Road     1.1  
4/9   Kleeberg Cross  
Winner: Lauren Molengraaf
   Cyclo Cross     NE  
4/9   Kleeberg Cross  
Winner: Stan Godrie
   Cyclo Cross     NE  
4/9   Lenzerheide  
Winner: Loris Vergier
   MTB DH     CDM  
4/9   Lenzerheide  
Winner: Myriam Nicole
   MTB DH     CDM  
4/9   NC Uzbekistan  
Winner: Danil Evdokimov - Danil Evdokimov
   Road     CN  
5/9   Central American Championships  
Winner: Cristofer Robin Jurado Lopez
   Road     JR  
5/9   Central American Championships  
Winner: Milagro Mena Solano
   Road     JR  
5/9   World Championships Eliminator  
Winner: Gaia Tormena
   MTB Urban     CM  
5/9   World Championships Eliminator  
Winner: Simon Gegenheimer
   MTB Urban     CM  
5/9   Abierto Across  
Winner: Jorge Alvaro Macias
   MTB XC     1  
5/9   Abierto Across  
Winner: Agustina Maria Apaza
   MTB XC     1  
5/9   NC Barbados  
Winner: Amber Joseph
   Road     CN  
5/9   NC Barbados  
Winner: Philip Clarke
   Road     CN  
5/9   Omloop Het Nieuwsblad U23  
Winner: Arnaud De Lie
   Road     NE  
5/9   La Mirabelle Classic  
Winner: Morgane Coston
   Road     NE (1.3)  
5/9   Ronde van de Doubs  
Winner: Dorian Godon
   Road     1.1  
5/9   Genthin      Road     NE (1.3)  
5/9   Genthin  
Winner: SKS Sauerland NRW
   Road     NE  
5/9   Omloop van Valkenswaard  
Winner: Stan Van Tricht
   Road     NE  
5/9   Anadia  
Winner: Arthur Pilard
   BMX     HC  
5/9   Anadia  
Winner: Nadine Aeberhard
   BMX     HC  
5/9   Lenzerheide  
Winner: Victor Koretzky
   MTB XC     CDM  
5/9   Lenzerheide  
Winner: Evie Richards
   MTB XC     CDM  
5/9   Louisville, KY  
Winner: Cameron Wood
   BMX     HC  
5/9   Louisville, KY  
Winner: Payton Ridenour
   BMX     HC  
5-12/9   Tour of Britain  
Winner: Wout Van Aert
   Road     2.Pro  
8/9   European Championships ITT U19  
Winner: Alena Ivanchenko
   Road     CC  
8/9   European Championships Relay  
Winner: Italy
   Road     CC  
8/9   European Championships ITT U19  
Winner: Alec Segaert
   Road     CC  
8-12/9   Ras na mBan  
Winner: Anna Shackley
   Road     NE (2.3)  
8-14/9   Tour de l`Ardeche  
Winner: Leah Thomas
   Road     2.1  
9/9   European Championships ITT U23  
Winner: Vittoria Guazzini
   Road     CC  
9/9   European Championships ITT  
Winner: Stefan Küng
   Road     CC  
9/9   European Championships ITT  
Winner: Marlen Reusser
   Road     CC  
9/9   European Championships ITT U23  
Winner: Johan Price-Pejtersen
   Road     CC  
9-12/9   Cali  
Sprint: Martha Bayona Pineda
Keirin: Martha Bayona Pineda
500 m: Martha Bayona Pineda
Team sprint: Colombia
Team Pursuit: Canada
Pursuit: Lily Williams
Madison: Daria Pikulik - Wiktoria Pikulik
Omnium: Daria Pikulik
Afvalkoers: Yareli Acevedo Mendoza
   Track     CDN  
9-12/9   Cali  
Sprint: Nicholas Paul
Keirin: Nicholas Paul
1 km: Nicholas Paul
Team sprint: Canada
Team Pursuit: Colombia
Pursuit: Daniel Crista
Madison: Kenny De Ketele - Tuur Dens
Omnium: Daniel Crista
Afvalkoers: Akil Campbell
   Track     CDN  
9-12/9   Tour of South Bohemia  
Winner: Arnaud De Lie
   Road     2.2  
9-12/9   Ronde van Servie  
Winner: Jean Goubert
   Road     2.2  
10/9   European Championships U19  
Winner: Romain Grégoire
   Road     CC  
10/9   European Championships U23  
Winner: Silvia Zanardi
   Road     CC  
10/9   European Championships U19  
Winner: Linda Riedmann
   Road     CC  
10/9   NC Canada ITT  
Winner: Alison Jackson
   Road     CN  
10/9   NC Canada ITT  
Winner: Hugo Houle
   Road     CN  
11/9   European Championships  
Winner: Ellen Van Dijk
   Road     CC  
11/9   European Championships U23  
Winner: Thibau Nys
   Road     CC  
11/9   Rapencross  
Winner: Denise Betsema
   Cyclo Cross     C2  
11/9   Rapencross  
Winner: Eli Iserbyt
   Cyclo Cross     C2  
11/9   NC Bolivia ITT  
Winner: Freddy Gonzalez Soto
   Road     CN  
11/9   NC Canada  
Winner: Guillaume Boivin
   Road     CN  
11/9   Mestov Touskov  
Winner: Martins Blums
   MTB XC     1  
11/9   Mestov Touskov  
Winner: Steffi Häberlin
   MTB XC     1  
11/9   GP Cantabria - Noja  
Winner: Belen Lopez Morales
   Road     NE (1.3)  
11/9   Erzgebirgsrundfahrt  
Winner: Tom Lindner
   Road     NE  
11/9   Lützelbach  
Winner: Marcel Meisen
   Cyclo Cross     C2  
11/9   Lützelbach  
Winner: Judith Krahl
   Cyclo Cross     C2  
11/9   NC Poland Marathon  
Winner: Filip Helta
   MTB XC     CN  
11/9   NC Poland Marathon  
Winner: Maja Wloszczowska
   MTB XC     CN  
11/9   NC St. Vincent & Grenadines ITT  
Winner: Cameron Adams
   Road     CN  
12/9   European Championships  
Winner: Sonny Colbrelli
   Road     CC  
12/9   Vallnord  
Winner: Nastasia Gimenez
   MTB DH     1  
12/9   Vallnord  
Winner: Rocio Del Alba Garcia Martinez
   MTB XC     1  
12/9   Vallnord  
Winner: David Valero Serrano
   MTB XC     1  
12/9   Vallnord      MTB DH     1  
12/9   NC Belgium Marathon  
Winner: Wout Alleman
   MTB XC     CN  
12/9   NC Belgium Marathon  
Winner: Joyce Vanderbeken
   MTB XC     CN  
12/9   Antwerp Port Classic  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Road     1.1  
12/9   NC Canada  
Winner: Alison Jackson
   Road     CN  
12/9   GP Fourmies  
Winner: Elia Viviani
   Road     1.Pro  
12/9   Les Orres  
Winner: Valentin Chatanay
   MTB DH     1  
12/9   GP Fourmies  
Winner: Pfeiffer Georgi
   Road     1.2  
12/9   Les Orres  
Winner: Lauryne Chappaz
   MTB DH     1  
12/9   La Forestière  
Winner: Andreas Seewald
   MTB XC     SR  
12/9   La Forestière  
Winner: Ariane Lüthi
   MTB XC     SR  
12/9   Winterberg  
Winner: Gaia Tormena
   MTB Urban     CDM  
12/9   Winterberg  
Winner: Titouan Perrin Ganier
   MTB Urban     CDM  
12/9   NC Netherlands  
Winner: Milan Vader
   MTB XC     CN  
12/9   Eurode Omloop  
Winner: Bart Lemmen
   Road     NE  
12/9   NC Netherlands  
Winner: Anne Tauber
   MTB XC     CN  
12/9   Karl XII Rittet  
Winner: Jonas Lindberg
   MTB XC     1  
12/9   Karl XII Rittet  
Winner: Linn Gustafzzon
   MTB XC     1  
14/9   Snowshoe Mountain  
Winner: Reece Wilson
   MTB DH     CDM  
14/9   Snowshoe Mountain  
Winner: Valentina Höll
   MTB DH     CDM  
14-18/9   Ronde van Luxemburg  
Winner: Joao Pedro Goncalves Almeida
   Road     2.Pro  
15/9   GP Wallone  
Winner: Christophe Laporte
   Road     1.Pro  
15/9   Giro di Toscane  
Winner: Michael Valgren Hundahl
   Road     1.1  
15-19/9   Tour of Slovakia  
Winner: Peter Sagan - Peter Sagan
   Road     2.1  
16/9   Coppa Sabatini  
Winner: Michael Valgren Hundahl
   Road     1.Pro  
16-19/9   Alpentour Trophy  
Winner: Markus Kaufmann
   MTB XC     S1  
16-19/9   Alpentour Trophy  
Winner: Angelika Tazreiter
   MTB XC     S1  
16-19/9   NC Poland      Track     CN  
16-19/9   NC Poland      Track     CN  
17/9   Kampioenschap van Vlaanderen  
Winner: Jasper Philipsen
   Road     1.1  
17/9   Seine-et-Marne - Jablines-Annet  
Winner: Titouan Perrin Ganier
   MTB Urban     CDM  
17/9   Seine-et-Marne - Jablines-Annet  
Winner: Noémie Garnier
   MTB Urban     CDM  
17/9   Snowshoe Mountain (Short circuit)  
Winner: Victor Koretzky
   MTB XC     CDM-SC  
17/9   Snowshoe Mountain (Short circuit)  
Winner: Evie Richards
   MTB XC     CDM-SC  
17-18/9   Trophée des Grimpeuses  
Winner: Floortje Mackaij
   Road     2.2  
18/9   Beringen  
Winner: Yara Kastelijn
   Cyclo Cross     C2  
18/9   Liege - Bastogne - Liege U23  
Winner: Leo Hayter
   Road     1.2U  
18/9   Beringen  
Winner: Eli Iserbyt
   Cyclo Cross     C2  
18/9   Primus Classic  
Winner: Florian Sénéchal
   Road     1.Pro  
18/9   Île de Loisirs de Jablines-Annet  
Winner: Hélène Clauzel
   Cyclo Cross     C2  
18/9   Île de Loisirs de Jablines-Annet  
Winner: Joshua Dubau
   Cyclo Cross     C2  
18/9   Wenholthausen  
Winner: Tobias Nolde
   Road     NE  
18/9   NC Hong Kong ITT      Road     CN  
18/9   NC Hong Kong ITT      Road     CN  
18/9   Memorial Marco Pantani  
Winner: Sonny Colbrelli
   Road     1.1  
18/9   PWZ Zuidenveld Tour  
Winner: Elmar Reinders
   Road     1.2  
18/9   NC Paraguay ITT  
Winner: Silvia Maria Rodas Maldonado
   Road     CN  
18/9   NC Paraguay ITT  
Winner: Francisco Daniel Riveros Duarte
   Road     CN  
18/9   Deschutes Go Cross  
Winner: Curtis White
   Cyclo Cross     C2  
18/9   Deschutes Go Cross  
Winner: Caroline Mani
   Cyclo Cross     C2  
19/9   World Championships ITT  
Winner: Filippo Ganna
   Road     CM  
19/9   Gooikse Pijl  
Winner: Fabio Jakobsen
   Road     1.1  
19/9   GP Les Franqueses del Valles  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C2  
19/9   GP Les Franqueses del Valles  
Winner: Kevin Suarez Fernandez
   Cyclo Cross     C2  
19/9   GP d`Isbergues  
Winner: Elia Viviani
   Road     1.1  
19/9   GP d`Isbergues  
Winner: Charlotte Kool
   Road     1.2  
19/9   Jeumont  
Winner: Titouan Carod
   MTB XC     1  
19/9   Jeumont  
Winner: Lucie Urruty
   MTB XC     1  
19/9   Derby  
Winner: Lewis Askey
   Cyclo Cross     C2  
19/9   Derby  
Winner: Amira Mellor
   Cyclo Cross     C2  
19/9   Sauerland Rundfahrt  
Winner: Dominik Röber
   Road     NE  
19/9   Eschborn - Frankfurt  
Winner: Jasper Philipsen
   Road     1.WT  
19/9   NC Hong Kong      Road     CN  
19/9   NC Hong Kong      Road     CN  
19/9   Trofeo Matteotti  
Winner: Matteo Trentin
   Road     1.1  
19/9   Ronde van Midden-Brabant  
Winner: Hidde Van Veenendaal
   Road     NE  
19/9   NC Paraguay  
Winner: Francisco Daniel Riveros Duarte
   Road     CN  
19/9   NC Paraguay  
Winner: Silvia Maria Rodas Maldonado
   Road     CN  
19/9   Snowshoe Mountain  
Winner: Christopher Blevins
   MTB XC     CDM  
19/9   Deschutes Go Cross  
Winner: Caroline Mani
   Cyclo Cross     C2  
19/9   Snowshoe Mountain  
Winner: Evie Richards
   MTB XC     CDM  
19/9   Deschutes Go Cross  
Winner: Curtis White
   Cyclo Cross     C2  
20/9   World Championships ITT U23  
Winner: Johan Price-Pejtersen
   Road     CM  
20/9   World Championships ITT  
Winner: Ellen Van Dijk
   Road     CM  
20/9   Kyodo News Cup  
Keirin: Kenya Yamaguchi
   Track     GII  
20/9   Kyodo News Cup      Track     GII  
20-26/9   Tour de Bretagne      Road     2.2  
21/9   World Championships ITT U19  
Winner: Gustav Wang
   Road     CM  
21/9   World Championships ITT U19  
Winner: Alena Ivanchenko
   Road     CM  
21/9   GP Denain  
Winner: Jasper Philipsen
   Road     1.Pro  
22/9   World Championships Relay      Road     CM  
23/9   Omloop van het Houtland      Road     1.1  
23-24/9   GP Brno      Track     CL1  
23-24/9   GP Brno      Track     CL1  
23-26/9   NC Canada      Track     CN  
23-26/9   NC Canada      Track     CN  
24/9   World Championships U23      Road     CM  
24/9   World Championships U19      Road     CM  
24-26/9   Ronde van Hokkaido      Road     2.2  
24-30/9   NC Russia      Track     CN  
24-30/9   NC Russia      Track     CN  
25/9   World Championships      Road     CM  
25/9   World Championships U19      Road     CM  
25/9   Bredene      Cyclo Cross     C2  
25/9   Bredene      Cyclo Cross     C2  
25/9   Sukoro Kupa      MTB XC     1  
25/9   Sukoro Kupa      MTB XC     1  
25/9   NC South Africa      MTB XC     CN  
25/9   NC South Africa      MTB XC     CN  
25/9   Rochester      Cyclo Cross     C1  
25/9   Rochester      Cyclo Cross     C1  
25-26/9   Finale Clubcompetitie      Road     NE  
25-26/9   Finale Clubcompetitie      Road     NE  
26/9   World Championships      Road     CM  
26/9   American Championships      MTB DH     CC  
26/9   American Championships      MTB DH     CC  
26/9   Petropolis      MTB XC     1  
26/9   Petropolis      MTB XC     1  
26/9   Metkovic      MTB XC     1  
26/9   Metkovic      MTB XC     1  
26/9   Girona      MTB XC     1  
26/9   Girona      MTB XC     1  
26/9   Paris - Chauny      Road     1.1  
26/9   Boulzicourt      Cyclo Cross     C2  
26/9   Boulzicourt      Cyclo Cross     C2  
26/9   Sud Yvelines Conseil Départemental      Road     NE (1.3)  
26/9   Curlew Cup      Road     NE (1.3)  
26/9   Geopark Hondsrug Classic      MTB XC     NE  
26/9   Geopark Hondsrug Classic      MTB XC     NE  
26/9   Dorpenomloop Rucphen      Road     1.2  
26/9   Rye Bike Festival      MTB XC     S1  
26/9   Rye Bike Festival      MTB XC     S1  
26/9   San Juan del Paraná      MTB XC     1  
26/9   San Juan del Paraná      MTB XC     1  
26/9   Bike Marathon Jelenia Gora      MTB XC     SR  
26/9   Bike Marathon Jelenia Gora      MTB XC     SR  
26/9   Illnau      Cyclo Cross     C2  
26/9   Illnau      Cyclo Cross     C2  
26/9   Rochester      Cyclo Cross     C2  
26/9   Rochester      Cyclo Cross     C2  
28/9   Slany      Cyclo Cross     C1  
28/9   Slany      Cyclo Cross     C1  
28/9   Ruota d`Oro      Road     1.2U  
28/9-1/10   Giro di Sicilia      Road     2.1  
28/9-3/10   Asian Championships      Track     CC  
28/9-3/10   Asian Championships      Track     CC  
28/9-3/10   Ronde van Colombia      Road     2.2  
28/9-3/10   CRO Race      Road     2.1  
29/9   Eurométropole Tour      Road     1.Pro  
29/9-3/10   Ronde van de Isard d`Ariege      Road     2.2U  
29/9-3/10   Tour of the Gila      Road     2.2  
29/9-3/10   Tour of the Gila      Road     2.2  
30/9   NC Ireland ITT      Road     CN  
30/9   NC Ireland ITT      Road     CN  
30/9-2/10   Three Days Aigle      Track     CL1  
30/9-2/10   Three Days Aigle      Track     CL1