CALENDAR
 
Database:   
Date:   
Filter: 
   

Date   Race   Nat.   Cat.     
28/9-1/10   Giro di Sicilia  
Winner: Vincenzo Nibali
   Road     2.1  
28/9-3/10   Ronde van Colombia  
Winner: Lilibeth Chacon Garcia
   Road     2.2  
28/9-3/10   CRO Race  
Winner: Stephen Williams
   Road     2.1  
29/9-3/10   Ronde van de Isard d`Ariege  
Winner: Gijs Leemreize
   Road     2.2U  
30/9-2/10   Three Days Aigle  
Pursuit: Benjamin Thomas
Scratch: Benjamin Thomas
Points Race: Benjamin Thomas
Madison: Kenny De Ketele - Fabio Van Den Bossche
Omnium: Benjamin Thomas
   Track     CL1  
30/9-2/10   Three Days Aigle  
Pursuit: Marion Borras
Scratch: Rachele Barbieri
Points Race: Valentine Fortin
Madison: Marion Borras - Victoire Berteau
Omnium: Marion Borras
   Track     CL1  
1/10   Route Adélie de Vitré  
Winner: Arvid De Kleijn
   Road     1.1  
1/10   NC Oman ITT  
Winner: Faisal Almammari
   Road     CN  
2/10   World Championships Marathon  
Winner: Mona Mitterwallner
   MTB XC     CM  
2/10   World Championships Marathon  
Winner: Andreas Seewald
   MTB XC     CM  
2/10   Berencross  
Winner: Michael Vanthourenhout
   Cyclo Cross     C2  
2/10   Berencross  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C2  
2/10   Hlinsko  
Winner: Kristyna Zemanova
   Cyclo Cross     C2  
2/10   Hlinsko  
Winner: Marek Konwa
   Cyclo Cross     C2  
2/10   Barcelona  
Winner: Gaia Tormena
   MTB Urban     CDM  
2/10   Barcelona  
Winner: Jeroen Van Eck
   MTB Urban     CDM  
2/10   Classic Loire Atlantique  
Winner: Alan Riou
   Road     1.1  
2/10   Pierric  
Winner: Loris Rouiller
   Cyclo Cross     C2  
2/10   Paris - Roubaix  
Winner: Elizabeth Deignan (Armitstead)
   Road     1.WT  
2/10   Pierric  
Winner: Hélène Clauzel
   Cyclo Cross     C2  
2/10   NC Ireland  
Winner: Imogen Cotter
   Road     CN  
2/10   Giro dell`Emilia  
Winner: Primoz Roglic
   Road     1.Pro  
2/10   Giro dell`Emilia  
Winner: Margarita Victoria Garcia Cañellas
   Road     1.Pro  
2/10   NC Netherlands - Clubs  
Winner: Allinq - Krush (WV De IJsselstreek)
   Road     CN  
2/10   NC Netherlands - Clubs  
Winner: WV De Kannibaal
   Road     CN  
2/10   Føyka Kross  
Winner: Suzanne Verhoeven
   Cyclo Cross     C2  
2/10   Lillehammer GP  
Winner: Idar Andersen
   Road     1.2  
2/10   Føyka Kross  
Winner: Len Dejonghe
   Cyclo Cross     C2  
2/10   Charm City Cross  
Winner: Clara Honsinger
   Cyclo Cross     C1  
2/10   Charm City Cross  
Winner: Vincent Baestaens
   Cyclo Cross     C1  
3/10   GP Beerens  
Winner: Thalita De Jong
   Road     1.2  
3/10   NC Belgium  
Winner: Emeline Detilleux
   MTB XC     CN  
3/10   NC Belgium  
Winner: Jens Schuermans
   MTB XC     CN  
3/10   Paris - Roubaix  
Winner: Sonny Colbrelli
   Road     1.WT  
3/10   Marseille  
Winner: Lucie Urruty
   MTB XC     HC  
3/10   Pierric  
Winner: Joshua Dubau
   Cyclo Cross     C2  
3/10   Pierric  
Winner: Line Burquier
   Cyclo Cross     C2  
3/10   Marseille  
Winner: Kilian Demangeon
   MTB XC     HC  
3/10   Münsterland Giro  
Winner: Mark Cavendish
   Road     1.Pro  
3/10   NC Ireland  
Winner: Ryan Mullen
   Road     CN  
3/10   Città di Jesolo  
Winner: Eva Lechner
   Cyclo Cross     C2  
3/10   Città di Jesolo  
Winner: Nadir Colledani
   Cyclo Cross     C2  
3/10   Kleine Ronde van Lombardije  
Winner: Paul Lapeira
   Road     1.2U  
3/10   Schaan  
Winner: Luca Schwarzbauer
   MTB XC     1  
3/10   Schaan  
Winner: Linda Indergand
   MTB XC     1  
3/10   Gieten  
Winner: Lucinda Brand
   Cyclo Cross     C1  
3/10   Gieten  
Winner: Toon Aerts
   Cyclo Cross     C1  
3/10   Føyka Kross  
Winner: Mie Bjørndal Ottestad
   Cyclo Cross     C2  
3/10   Gylne Gutuer  
Winner: William Blume Levy
   Road     1.2  
3/10   Føyka Kross  
Winner: Len Dejonghe
   Cyclo Cross     C2  
3/10   Charm City Cross  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     C2  
3/10   Charm City Cross  
Winner: Vincent Baestaens
   Cyclo Cross     C2  
4/10   Coppa Bernocchi  
Winner: Remco Evenepoel
   Road     1.Pro  
4-9/10   Women`s Tour  
Winner: Demi Vollering
   Road     2.WT  
5/10   Binche - Chimay - Binche  
Winner: Sara Van De Vel
   Road     1.2  
5/10   Binche - Chimay - Binche (Memorial Franck Vandenbroucke)  
Winner: Danny Van Poppel
   Road     1.1  
5/10   Tre Valle Varesine  
Winner: Arlenis Sierra Canadilla
   Road     1.2  
5/10   Tre Valli Varesine  
Winner: Alessandro De Marchi
   Road     1.Pro  
5-9/10   European Championships  
Sprint: Shanne Braspennincx
Keirin: Lea Sophie Friedrich
500 m: Daria Shmeleva
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Germany
Pursuit: Lisa Brennauer
Scratch: Katie Archibald
Points Race: Gulnaz Khatuntseva (Badykova)
Madison: Neah Evans - Katie Archibald
Omnium: Katie Archibald
Afvalkoers: Valentine Fortin
   Track     CC  
5-9/10   European Championships  
Sprint: Harrie Lavreysen
Keirin: Jeffrey Hoogland
1 km: Jeffrey Hoogland
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Denmark
Pursuit: Jonathan Milan
Scratch: Rui Filipe Alves Oliveira
Points Race: Benjamin Thomas
Madison: Jan Willem Van Schip - Yoeri Havik
Omnium: Alan Banaszek
Afvalkoers: Sergey Rostovtsev
   Track     CC  
6/10   Milano - Torino  
Winner: Primoz Roglic
   Road     1.Pro  
6-9/10   Epic Israel  
Winner: Georg Egger
   MTB XC     SHC  
6-10/10   GP Chantal Biya  
Winner: Lukas Kubis
   Road     2.2  
7/10   Parijs - Bourges  
Winner: Jordi Meeus
   Road     1.1  
7/10   Gran Piemonte  
Winner: Matthew Walls
   Road     1.Pro  
7-10/10   Circuit des Ardennes  
Winner: Lucas Eriksson
   Road     2.2  
8/10   Roc d`Azur (Marathon)  
Winner: Andreas Seewald
   MTB XC     SR  
8/10   Roc d`Azur (Marathon)  
Winner: Katarzyna Sosna
   MTB XC     SR  
8/10   Sparta  
Winner: Giorgia Marchet
   MTB XC     1  
8/10   Sparta  
Winner: Tomer Zaltsman
   MTB XC     1  
8/10   NC Oman  
Winner: Said Alrahbi
   Road     CN  
8/10   Waterloo  
Winner: Jolanda Neff
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Waterloo  
Winner: Daan Soete
   Cyclo Cross     C2  
9/10   NC Colombia  
Winner: Jineth Michel Berdugo Gutierrez
   MTB DH     CN  
9/10   NC Colombia  
Winner: Camilo Sanchez Salazar
   MTB DH     CN  
9/10   Slany  
Winner: Kristyna Zemanova
   Cyclo Cross     C1  
9/10   Slany  
Winner: Michael Boros
   Cyclo Cross     C1  
9/10   GP Ciudad de Pontevedra  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C1  
9/10   GP Ciudad de Pontevedra  
Winner: Kevin Suarez Fernandez
   Cyclo Cross     C1  
9/10   Ronde van de Vendee  
Winner: Bram Welten
   Road     1.1  
9/10   Brumath  
Winner: Loris Rouiller
   Cyclo Cross     C2  
9/10   Brumath  
Winner: Maud Kaptheijns
   Cyclo Cross     C2  
9/10   Il Lombardia  
Winner: Tadej Pogacar
   Road     1.WT  
9/10   Heerde  
Winner: Danny Van Lierop
   Cyclo Cross     NE  
9/10   Heerde  
Winner: Leonie Bentveld
   Cyclo Cross     NE  
9/10   Dohnany  
Winner: Joyce Vanderbeken
   Cyclo Cross     C2  
9/10   Dohnany  
Winner: Witse Meeussen
   Cyclo Cross     C2  
9/10   Täby Park  
Winner: Zoe Bäckstedt
   Cyclo Cross     C2  
9/10   Täby Park  
Winner: Timon Rüegg
   Cyclo Cross     C2  
10/10   NC Colombia  
Winner: Fabio Hernando Castaneda Monsalve
   MTB XC     CN  
10/10   NC Colombia  
Winner: Laura Valentina Abril Restrepo
   MTB XC     CN  
10/10   Xaxancx  
Winner: Felipe Orts Lloret
   Cyclo Cross     C2  
10/10   Xaxancx  
Winner: Lucia Gonzalez Blanco
   Cyclo Cross     C2  
10/10   Paris - Tours  
Winner: Arnaud Démare
   Road     1.Pro  
10/10   Paris - Tours U23  
Winner: Jonas Iversby Hvideberg
   Road     1.2U  
10/10   Milnthorpe  
Winner: Joseph Blackmore
   Cyclo Cross     C2  
10/10   Milnthorpe  
Winner: Amira Mellor
   Cyclo Cross     C2  
10/10   NC Germany Marathon  
Winner: Luca Schwarzbauer
   MTB XC     CN  
10/10   NC Germany Marathon  
Winner: Nadine Rieder
   MTB XC     CN  
10/10   Oita Urban Classic  
Winner: Francisco Mancebo Perez
   Road     1.2  
10/10   NC Netherlands Marathon  
Winner: Pauliena Rooijakkers
   MTB XC     CN  
10/10   NC Netherlands Marathon  
Winner: Hans Becking
   MTB XC     CN  
10/10   Podbrezova  
Winner: Kristyna Zemanova
   Cyclo Cross     C2  
10/10   Podbrezova  
Winner: Lander Loockx
   Cyclo Cross     C2  
10/10   Stockholm  
Winner: Zoe Bäckstedt
   Cyclo Cross     C2  
10/10   Stockholm  
Winner: Timon Rüegg
   Cyclo Cross     C2  
10/10   Waterloo  
Winner: Marianne Vos
   Cyclo Cross     CDM  
10/10   Waterloo  
Winner: Eli Iserbyt
   Cyclo Cross     CDM  
11/10   Coppa Agostoni  
Winner: Alexey Lutsenko
   Road     1.1  
13/10   NC Cyprus ITT  
Winner: Andreas Miltiadis
   Road     CN  
13/10   NC Cyprus ITT  
Winner: Antri Christoforou
   Road     CN  
13/10   Giro del Veneto  
Winner: Xandro Meurisse
   Road     1.1  
13/10   Fayette Cross  
Winner: Quinten Hermans
   Cyclo Cross     CDM  
13/10   Fayette Cross  
Winner: Lucinda Brand
   Cyclo Cross     CDM  
14/10   NC United Kingdom ITT  
Winner: Ethan Hayter
   Road     CN  
14/10   NC United Kingdom ITT U23  
Winner: Leo Hayter
   Road     CN  
14/10   NC United Kingdom ITT  
Winner: Anna Henderson
   Road     CN  
14/10   Kos Island  
Winner: Bartlomiej Wawak
   MTB XC     1  
14/10   Kos Island  
Winner: Nadine Rieder
   MTB XC     1  
15/10   La Classique Morbihan  
Winner: Sofia Bertizzolo
   Road     1.1  
15/10   Kos Island  
Winner: Nadine Rieder
   MTB XC     1  
15/10   Kos Island  
Winner: Bartlomiej Wawak
   MTB XC     1  
15/10   Jingle Cross  
Winner: Shirin Van Anrooij
   Cyclo Cross     C1  
15/10   Jingle Cross  
Winner: Vincent Baestaens
   Cyclo Cross     C1  
16/10   NC Chile  
Winner: Ignacio Esteban Gallo Florido
   Cyclo Cross     CN  
16/10   NC Chile  
Winner: Nadia Vasquez
   Cyclo Cross     CN  
16/10   NC Costa Rica ITT  
Winner: Jason Andrey Huertas Araya
   Road     CN  
16/10   NC Costa Rica ITT  
Winner: Milagro Mena Solano
   Road     CN  
16/10   Rymarov  
Winner: Michael Boros
   Cyclo Cross     C2  
16/10   Rymarov  
Winner: Kristyna Zemanova
   Cyclo Cross     C2  
16/10   NC Denmark ITT U23  
Winner: Johan Price-Pejtersen
   Road     CN  
16/10   GP Plumelec  
Winner: Chiara Consonni
   Road     1.1  
16/10   GP Plumelec  
Winner: Arne Marit
   Road     1.Pro  
16/10   Ster van Zwolle  
Winner: Coen Vermeltfoort
   Road     1.2  
16/10   Jingle Cross  
Winner: Niels Vandeputte
   Cyclo Cross     C2  
16/10   Jingle Cross  
Winner: Manon Bakker
   Cyclo Cross     C2  
17/10   NC Costa Rica  
Winner: Jason Andrey Huertas Araya
   Road     CN  
17/10   NC Costa Rica  
Winner: Cristel Pamela Espinoza Vasquez
   Road     CN  
17/10   NC Cyprus  
Winner: Andreas Miltiadis
   Road     CN  
17/10   NC Cyprus  
Winner: Antri Christoforou
   Road     CN  
17/10   NC Denmark U23  
Winner: Frederik Irgens Jensen
   Road     CN  
17/10   Chrono des Nations  
Winner: Stefan Küng
   Road     1.1  
17/10   Boucles de l`Aulne - GP Le Telegramme  
Winner: Stan Dewulf
   Road     1.1  
17/10   Chrono des Nations  
Winner: Marlen Reusser
   Road     1.1  
17/10   Chrono des Nations U23  
Winner: Antoine Devanne
   Road     1.2U  
17/10   Parijs - Mantes-en-Yvelines  
Winner: Maxime Jarnet
   Road     1.2  
17/10   NC United Kingdom  
Winner: Ben Swift
   Road     CN  
17/10   NC United Kingdom  
Winner: Pfeiffer Georgi
   Road     CN  
17/10   Cross Clonmel  
Winner: Amira Mellor
   Cyclo Cross     C2  
17/10   Cross Clonmel  
Winner: Daniel Barnes
   Cyclo Cross     C2  
17/10   Veneto Classic  
Winner: Samuele Battistella
   Road     1.1  
17/10   NC Netherlands ITT U17  
Winner: Mees Vlot
   Road     CN  
17/10   NC Netherlands ITT U17  
Winner: Nikki Souren
   Road     CN  
17/10   Oisterwijk  
Winner: Tom Meeusen
   Cyclo Cross     C2  
17/10   NC Netherlands ITT U19  
Winner: Tibor Del Grosso
   Road     CN  
17/10   NC Netherlands ITT U19  
Winner: Anna Van Der Meiden
   Road     CN  
17/10   Oisterwijk  
Winner: Maud Kaptheijns
   Cyclo Cross     C2  
17/10   Omloop van de Braakman  
Winner: Roel Van Sintmaartensdijk
   Road     NE  
17/10   Jingle Cross  
Winner: Eli Iserbyt
   Cyclo Cross     CDM  
17/10   Jingle Cross  
Winner: Marianne Vos
   Cyclo Cross     CDM  
17-24/10   Cape Epic  
Winner: Sina Frei - Laura Stigger
   MTB XC     SHC  
17-24/10   Cape Epic  
Winner: Jordan Sarrou
   MTB XC     SHC  
20-24/10   World Championships  
Sprint: Emma Hinze
Keirin: Lea Sophie Friedrich
500 m: Lea Sophie Friedrich
Team sprint: Germany
Team Pursuit: Germany
Pursuit: Lisa Brennauer
Scratch: Martina Fidanza
Points Race: Lotte Kopecky
Madison: Kirsten Wild - Amy Pieters
Omnium: Katie Archibald
Afvalkoers: Letizia Paternoster
   Track     CM  
20-24/10   World Championships  
Sprint: Harrie Lavreysen
Keirin: Harrie Lavreysen
1 km: Jeffrey Hoogland
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Italy
Pursuit: Ashton Lambie
Scratch: Donavan Grondin
Points Race: Benjamin Thomas
Madison: Lasse Norman Hansen - Michael Mørkøv Christensen
Omnium: Ethan Hayter
Afvalkoers: Elia Viviani
   Track     CM  
21/10   Kermiscross  
Winner: Alicia Franck
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Kermiscross  
Winner: Laurens Sweeck
   Cyclo Cross     C2  
21/10   NC Brazil ITT  
Winner: Ana Paula Polegatch
   Road     CN  
21/10   NC Brazil ITT  
Winner: Lauro Cesar Mouro Chaman
   Road     CN  
22/10   NC Japan ITT  
Winner: Nariyuki Masuda
   Road     CN  
22/10   NC Japan ITT  
Winner: Shoko Kashiki
   Road     CN  
22/10   Acht van Westerveld  
Winner: Chantal Van Den Broek-Blaak
   Road     1.2  
22-31/10   Tour de la Guadeloupe      Road     2.2  
23/10   GP Tombroek - Rollegem  
Winner: Luca De Meester
   Road     NE  
23/10   Ruddervoorde  
Winner: Eli Iserbyt
   Cyclo Cross     C1  
23/10   Ruddervoorde  
Winner: Denise Betsema
   Cyclo Cross     C1  
23/10   NC Estonia  
Winner: Merili Sirvel
   Cyclo Cross     CN  
23/10   NC Estonia      Cyclo Cross     CN  
23/10   Quelneuc  
Winner: Joshua Dubau
   Cyclo Cross     C2  
23/10   Quelneuc  
Winner: Amandine Fouquenet
   Cyclo Cross     C2  
23/10   NC Japan  
Winner: Miki Uetake
   Road     CN  
23/10   Ronde van Drenthe  
Winner: Lorena Wiebes
   Road     1.WT  
23/10   Sakarya  
Winner: Simon Marquart
   BMX     CDM  
23/10   Sakarya  
Winner: Felicia Stancil
   BMX     CDM  
23/10   Kings CX  
Winner: Eric Brunner
   Cyclo Cross     C1  
23/10   Kings CX  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     C1  
24/10   Zonhoven  
Winner: Toon Aerts
   Cyclo Cross     CDM  
24/10   Zonhoven  
Winner: Denise Betsema
   Cyclo Cross     CDM  
24/10   NC Brazil  
Winner: Ana Paula Polegatch
   Road     CN  
24/10   NC Brazil  
Winner: Kleber Ramos Silva
   Road     CN  
24/10   Quelneuc  
Winner: Joshua Dubau
   Cyclo Cross     C2  
24/10   Quelneuc  
Winner: Amandine Fouquenet
   Cyclo Cross     C2  
24/10   Callender Park  
Winner: Corran Carrick-Anderson
   Cyclo Cross     C2  
24/10   Callender Park  
Winner: Josie Nelson
   Cyclo Cross     C2  
24/10   Salamina Epic  
Winner: Nadine Rieder
   MTB XC     HC  
24/10   Salamina Epic      MTB XC     HC  
24/10   NC Japan  
Winner: Rina Matsumoto
   MTB DH     CN  
24/10   NC Japan  
Winner: Kazuki Shimizu
   MTB DH     CN  
24/10   NC Japan  
Winner: Keigo Kusaba
   Road     CN  
24/10   Prince Tomohito Cup  
Keirin: Yasuta Hirahara
   Track     GI  
24/10   Prince Tomohito Cup      Track     GI  
24/10   NC Lithuania  
Winner: Venantas Lasinis
   Cyclo Cross     CN  
24/10   NC Lithuania  
Winner: Gabriele Andrasiuniene
   Cyclo Cross     CN  
24/10   Ronde van Drenthe  
Winner: Rune Herregodts
   Road     1.1  
24/10   Sakarya  
Winner: Carlos Alberto Ramirez Yepes
   BMX     CDM  
24/10   Sakarya  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CDM  
24/10   Kings CX  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
24/10   Kings CX  
Winner: Maghalie Rochette
   Cyclo Cross     C2  
25/10   NC Indonesia ITT      Road     CN  
25/10   NC Indonesia ITT      Road     CN  
26/10   NC Indonesia      Road     CN  
26/10   NC Indonesia      Road     CN  
26-31/10   Six Days London      Track     6D  
29-30/10   H4a Beloftenweekend      Road     NE  
29/10-7/11   Tour de Faso      Road     2.2  
30/10   NC Netherlands U19      Road     CN  
30/10   NC Netherlands U19      Road     CN  
30/10   Sakarya      BMX     CDM  
30/10   Sakarya      BMX     CDM  
30/10   Major Taylor Cup      Cyclo Cross     C2  
30/10   Major Taylor Cup      Cyclo Cross     C2  
31/10   Vlaamse Druivencross      Cyclo Cross     CDM  
31/10   Vlaamse Druivencross      Cyclo Cross     CDM  
31/10   NC Brazil      MTB XC     CN  
31/10   NC Brazil      MTB XC     CN  
31/10   Basqueland Zkrosa      Cyclo Cross     C2  
31/10   Basqueland Zkrosa      Cyclo Cross     C2  
31/10   München      Cyclo Cross     C2  
31/10   München      Cyclo Cross     C2  
31/10   Brugherio      Cyclo Cross     C2  
31/10   Brugherio      Cyclo Cross     C2  
31/10   GP Contern      Cyclo Cross     C2  
31/10   GP Contern      Cyclo Cross     C2  
31/10   NC Netherlands U17      Road     CN  
31/10   NC Netherlands Elite without contract      Road     CN  
31/10   Almelo      Cyclo Cross     NE  
31/10   GP Brabant      Cyclo Cross     C2  
31/10   NC Netherlands U17      Road     CN  
31/10   GP Brabant      Cyclo Cross     C2  
31/10   Almelo      Cyclo Cross     NE  
31/10   Sakarya      BMX     CDM  
31/10   Sakarya      BMX     CDM  
31/10   Sakarya      MTB XC     1  
31/10   Sakarya      MTB XC     1  
31/10   Major Taylor Cup      Cyclo Cross     C2  
31/10   Major Taylor Cup      Cyclo Cross     C2  
31/10-7/11   Ronde van Venezuela      Road     2.2