CALENDAR
 
Database:   
Date:   
Filter: 
   

Date   Race   Nat.   Cat.     
29/8-2/9   Tour of Hungary  
Winner: Attila Valter
   Road     2.1  
29/8-5/9   Ronde van China      Road     2.1  
29/8-5/9   Baby Giro  
Winner: Thomas Pidcock
   Road     2.2U  
29/8-20/9   Tour de France  
Winner: Tadej Pogacar
   Road     2.WT  
30/8-1/9   GP Mesta Presov  
Sprint: Urszula Los
Keirin: Urszula Los
Scratch: Daria Pikulik
Madison: Daria Pikulik - Nikol Plosaj
   Track     CL1  
30/8-1/9   GP Mesta Presov  
Sprint: Mateusz Rudyk
Keirin: Maximilian Levy
Scratch: Bartosz Rudyk
Omnium: Matias Gunnar Malmberg
   Track     CL1  
1-3/9   Ronde van Servie  
Winner: Martin Haring
   Road     2.2  
1-4/9   Settimana Coppi e Bartali  
Winner: Jhonatan Manuel Narvaez Prado
   Road     2.1  
1-5/9   Tour of Denmark      Road     2.Pro  
1-6/9   Holland Ladies Tour      Road     2.WT  
3/9   NC Switzerland  
Pursuit: Claudio Imhof
Madison: Nicolò De Lisi - Nico Selenati
   Track     CN  
3/9   GP Develi  
Winner: Laura Milena Toconas Ruiz
   Road     1.2  
3/9   GP Develi  
Winner: Anatoliy Budyak
   Road     1.2  
3-5/9   Tour of Kosovo      Road     2.2  
3-5/9   GP Moscow  
Keirin: Mikhail Yakovlev
Team sprint: Russia
Scratch: Aleksandr Shakotko
   Track     CL1  
3-5/9   GP Moscow  
Sprint: Yana Tyshchenko - Daria Shmeleva
Team sprint: Russia
Scratch: Elena Brezhniva
Points Race: Gulnaz Khatuntseva (Badykova)
   Track     CL1  
3-6/9   GP Priessnitz      Road     2.NC  
3-6/9   Baltyk - Karkonosze Tour  
Winner: Stanislaw Aniolkowski
   Road     2.2  
3-6/9   Carpathian Epic      MTB XC     S1  
3-6/9   Carpathian Epic      MTB XC     S1  
3-9/9   Tour de l`Ardeche  
Winner: Lauren Stephens (Robertson)
   Road     2.1  
4/9   NC Denmark  
Sprint: Julie Leth
   Track     CN  
4/9   NC Denmark  
Sprint: Tim Bendtsen
   Track     CN  
4/9   NC Greece ITT  
Winner: Varvara Fasoi
   Road     CN  
4/9   NC Greece ITT  
Winner: Polychronis Tzortzakis
   Road     CN  
4/9   NC Mexico ITT  
Winner: Andrea Ramirez Fregoso
   Road     CN  
4/9   NC Mexico ITT  
Winner: Ignacio Jesus Prado Juarez
   Road     CN  
4/9   Hafjell GP  
Winner: Andreas Leknessund
   Road     1.2  
4/9   Lenzerheide (Short circuit)      MTB XC     CDM  
4/9   Lenzerheide (Short circuit)      MTB XC     CDM  
4/9   GP Cappadocia  
Winner: Mykhaylo Kononenko
   Road     1.2  
4/9   GP Cappadocia  
Winner: Valeriya Kononenko
   Road     1.2  
4-6/9   Giro delle Marche  
Winner: Eugenia Bujak (Alickun)
   Road     2.3  
4-7/9   Banja Luka - Beograd  
Winner: Jakub Kaczmarek
   Road     2.1  
5/9   NC Greece  
Winner: Athina Chatzistyli
   Road     CN  
5/9   Verona  
Winner: Sylvain André
   BMX     HC  
5/9   Coppa Agostoni      Road     1.1  
5/9   Verona  
Winner: Laura Smulders
   BMX     HC  
5/9   NC Kosovo ITT  
Winner: Albion Ymeri
   Road     CN  
5/9   NC Mexico  
Winner: Maria Antonieta Gaxiola Gonzalez
   Road     CN  
5/9   Zuiderzee Ronde      Road     NE  
5/9   Lillehammer GP  
Winner: Andreas Leknessund
   Road     1.2  
5/9   Lenzerheide      MTB DH     CDM  
5/9   Lenzerheide      MTB DH     CDM  
5/9   Huskvarna      MTB XC     1  
5/9   Huskvarna      MTB XC     1  
5/9   GP Mount Erciyes  
Winner: Ivan Smirnov
   Road     1.2  
5/9   GP Mount Erciyes  
Winner: Maria Novolodskaya
   Road     1.2  
5/9   Virginia`s Blue Ridge GO Cross      Cyclo Cross     C2  
5/9   Virginia`s Blue Ridge GO Cross      Cyclo Cross     C2  
5-10/9   Tour of Malaysia      Road     2.2  
6/9   GP Albert Fauville-Baulet      Road     NE  
6/9   GP Bassenge      Road     NE  
6/9   NC Brazil      MTB XC     CN  
6/9   NC Brazil      MTB XC     CN  
6/9   NC Denmark Marathon  
Winner: Annika Langvad
   MTB XC     CN  
6/9   NC Denmark Marathon  
Winner: Sebastian Fini Carstensen
   MTB XC     CN  
6/9   Sud Yvelines Conseil Départemental  
Winner: Gladys Verhulst
   Road     1.3  
6/9   Ronde van de Doubs  
Winner: Loic Vliegen
   Road     1.1  
6/9   NC Germany ITT      Road     CN  
6/9   Genthin  
Winner: RSG Gießen - Biehler
   Road     1.3  
6/9   NC Germany ITT      Road     CN  
6/9   NC Germany ITT U23  
Winner: Miguel Heidemann
   Road     CN  
6/9   NC Greece  
Winner: Periklis Ilias
   Road     CN  
6/9   Verona  
Winner: Eddy Clerte
   BMX     HC  
6/9   Verona  
Winner: Laura Smulders
   BMX     HC  
6/9   NC Kosovo  
Winner: Albion Ymeri
   Road     CN  
6/9   NC Latvia  
Winner: Viesturs Luksevics
   Road     CN  
6/9   NC Latvia      Road     CN  
6/9   NC Mexico  
Winner: Ulises Alfredo Castillo Soto
   Road     CN  
6/9   Omloop van Valkenswaard  
Winner: Yves Coolen
   Road     NE  
6/9   Gylne Gutuer  
Winner: Trond Håkon Trondsen
   Road     1.2  
6/9   Lenzerheide      MTB XC     CDM  
6/9   Muttenz      MTB XC     HC  
6/9   Lenzerheide      MTB XC     CDM  
6/9   Muttenz      MTB XC     HC  
6/9   GP World`s Best High Altitude  
Winner: Anatoliy Budyak
   Road     1.2  
6/9   GP World`s Best High Altitude  
Winner: Maria Novolodskaya
   Road     1.2  
6/9   Virginia`s Blue Ridge GO Cross      Cyclo Cross     C2  
6/9   Virginia`s Blue Ridge GO Cross      Cyclo Cross     C2  
6/9   Maryland Cycling Classic      Road     1.Pro  
6-12/9   Momentum Health Cape Pioneer Trek      MTB XC     S1  
6-12/9   Momentum Health Cape Pioneer Trek      MTB XC     S1  
6-13/9   Tour of Britain      Road     2.Pro  
7-13/9   Ronde van China      Road     2.1  
7-14/9   Tirreno - Adriatico  
Winner: Simon Yates
   Road     2.WT  
8-13/9   Romanian Cycling Tour  
Winner: Eduard Michael Grosu
   Road     2.1  
9-12/9   Course Solidaridad  
Winner: Stanislaw Aniolkowski
   Road     2.2  
11/9   World Championships 4 Cross      MTB DH     CM  
11/9   World Championships 4 Cross      MTB DH     CM  
11/9   GP Quebec      Road     1.WT  
11/9   Val di Sole (Short circuit)      MTB XC     CDM  
11/9   Val di Sole (Short circuit)      MTB XC     CDM  
11/9   Panevezys      Track     CL1  
11/9   Panevezys      Track     CL1  
11-19/9   Giro d`Italia  
Winner: Anna Van Der Breggen
   Road     2.WT  
12/9   Heistse Pijl  
Winner: Sasha Weemaes
   Road     NE  
12/9   Rapencross      Cyclo Cross     C2  
12/9   Fleche Cotiere      Road     1.2  
12/9   Eurometropole Tour      Road     1.Pro  
12/9   Rapencross      Cyclo Cross     C2  
12/9   NC Canada Marathon      MTB XC     CN  
12/9   NC Canada Marathon      MTB XC     CN  
12/9   Aohan      BMX     HC  
12/9   Aohan      BMX     HC  
12/9   NC Denmark ITT U23  
Winner: Julius Johansen
   Road     CN  
12/9   Val di Sole      MTB DH     CDM  
12/9   Val di Sole      MTB DH     CDM  
12/9   Karl XII Rittet      MTB XC     1  
12/9   Karl XII Rittet      MTB XC     1  
12/9   NC Serbia  
Winner: Dorde Duric
   Road     CN  
12/9   NC Serbia  
Winner: Ivana Vilim
   Road     CN  
12/9   Suffern      Cyclo Cross     C2  
12/9   NC United States Marathon      MTB XC     CN  
12/9   NC United States Marathon      MTB XC     CN  
12/9   Suffern      Cyclo Cross     C2  
12-13/9   Orlen Nation GP  
Winner: Olav Kooij
   Road     2.NC  
13/9   European Championships Marathon      MTB XC     CC  
13/9   European Championships Marathon      MTB XC     CC  
13/9   Cross Eeklo      Cyclo Cross     C2  
13/9   NC Belgium Marathon      MTB XC     CN  
13/9   Antwerp Port Classic  
Winner: Gianni Vermeersch
   Road     1.1  
13/9   Cross Eeklo      Cyclo Cross     C2  
13/9   NC Belgium Marathon      MTB XC     CN  
13/9   Sarajevo      MTB DH     1  
13/9   GP Montreal      Road     1.WT  
13/9   Samobor  
Winner: Vlad Dascalu
   MTB XC     1  
13/9   Samobor  
Winner: Manon Mantei
   MTB XC     1  
13/9   NC Denmark U23  
Winner: Julius Johansen
   Road     CN  
13/9   GP Fourmies      Road     1.2  
13/9   Les Orres  
Winner: Loic Bruni
   MTB DH     1  
13/9   Les Orres  
Winner: Myriam Nicole
   MTB DH     1  
13/9   GP Fourmies      Road     1.Pro  
13/9   Rund um Sebnitz      Road     1.3  
13/9   Rund um Sebnitz      Road     NE  
13/9   NC Italy Marathon      MTB XC     CN  
13/9   Val di Sole      MTB XC     CDM  
13/9   NC Italy Marathon      MTB XC     CN  
13/9   Val di Sole      MTB XC     CDM  
13/9   NC Italy U23  
Winner: Giovanni Aleotti
   Road     CN  
13/9   NC Netherlands ITT U17  
Winner: Nienke Vinke
   Road     CN  
13/9   Spaarnwoude  
Winner: Milan Vader
   MTB XC     3  
13/9   NC Netherlands ITT U17  
Winner: Elmer Abma
   Road     CN  
13/9   NC Netherlands ITT U19  
Winner: Elise Uijen
   Road     CN  
13/9   Spaarnwoude  
Winner: Sophie Von Berswordt
   MTB XC     3  
13/9   Eurode Omloop      Road     NE  
13/9   NC Netherlands ITT U19  
Winner: Loe Van Belle
   Road     CN  
13/9   Walbrzych  
Winner: Henrique Silva Avancini
   MTB XC     1  
13/9   Visegrad 4 Bicycle Race - GP Polski Via Odra      Road     1.2  
13/9   Walbrzych  
Winner: Evie Richards
   MTB XC     1  
13/9   Baden  
Winner: Elisabeth Brandau
   Cyclo Cross     C1  
13/9   Baden  
Winner: Lars Förster
   Cyclo Cross     C1  
13/9   Suffern      Cyclo Cross     C2  
13/9   Suffern      Cyclo Cross     C2  
14/9   GP Velo Erciyes  
Winner: Valeriya Kononenko
   Road     1.2  
14/9   GP Velo Erciyes  
Winner: Vitaliy Buts
   Road     1.2  
15/9   GP Central Anatolia  
Winner: Mykhaylo Kononenko
   Road     1.2  
15/9   GP Central Anatolia  
Winner: Tamara Dronova (Balabolina)
   Road     1.2  
15-19/9   Ronde van Luxemburg  
Winner: Diego Ulissi
   Road     2.Pro  
16/9   GP Wallone      Road     1.Pro  
16/9   NC China ITT      Road     CN  
16/9   Giro di Toscane  
Winner: Fernando Gaviria Rendon
   Road     1.1  
16-19/9   Ronde van Slowakije  
Winner: Jannik Steimle
   Road     2.1  
17/9   NC China ITT      Road     CN  
17/9   Coppa Sabatini  
Winner: Dion Smith
   Road     1.Pro  
17-20/9   GP Banja Luka      MTB XC     S1  
17-20/9   GP Banja Luka      MTB XC     S1  
17-20/9   Ronde van de Isard d`Ariege      Road     2.2U  
17-20/9   Tour of Malopolska      Road     2.2  
18/9   Kampioenschap van Vlaanderen      Road     1.1  
18/9   NC China      Road     CN  
18/9   Les Gets (Short circuit)      MTB XC     CDM  
18/9   Les Gets (Short circuit)      MTB XC     CDM  
19/9   Primus Classic      Road     1.Pro  
19/9   Trophée des Grimpeuses  
Winner: Inge Van Der Heijden
   Road     1.2  
19/9   NC China      Road     CN  
19/9   Les Gets      MTB DH     CDM  
19/9   Sarrians      BMX     HC  
19/9   Sarrians      BMX     HC  
19/9   Les Gets      MTB DH     CDM  
19/9   Sauerland Rundfahrt      Road     1.3  
19/9   GP Palio del Recioto      Road     1.2U  
19/9   Giro del Appennino  
Winner: Ethan Hayter
   Road     1.1  
19/9   NC Malaysia ITT      Road     CN  
19/9   NC Switzerland Marathon  
Winner: Steffi Häberlin
   MTB XC     CN  
19/9   NC Switzerland Marathon  
Winner: Martin Fanger
   MTB XC     CN  
19/9   HPCX      Cyclo Cross     C2  
19/9   HPCX      Cyclo Cross     C2  
19-20/9   GP Torres Vedras      Road     2.2  
20/9   Gooikse Pijl      Road     1.1  
20/9   Waregem      MTB Urban     CDM  
20/9   Waregem      MTB Urban     CDM  
20/9   Boulzicourt      Cyclo Cross     C2  
20/9   Boulzicourt      Cyclo Cross     C2  
20/9   GP d`Isbergues      Road     1.1  
20/9   Sarrians      BMX     HC  
20/9   Les Gets      MTB XC     CDM  
20/9   Duo Normand      Road     1.1  
20/9   Sarrians      BMX     HC  
20/9   GP d`Isbergues      Road     1.1  
20/9   Les Gets      MTB XC     CDM  
20/9   NC Germany Marathon      MTB XC     CN  
20/9   Sauerland Rundfahrt      Road     NE  
20/9   NC Germany Marathon      MTB XC     CN  
20/9   Trofeo San Vendemiano      Road     1.2U  
20/9   NC Malaysia      Road     CN  
20/9   Klimomloop van Ulestraten      Road     NE  
20/9   Finale Clubcompetitie      Road     NE  
20/9   Wijster (Col du VAM)      MTB XC     3  
20/9   Wijster (Col du VAM)      MTB XC     3  
20/9   Finale Clubcompetitie      Road     NE  
20/9   NC Poland Marathon      MTB XC     CN  
20/9   NC Poland Marathon      MTB XC     CN  
20/9   NC Portugal ITT      Road     CN  
20/9   NC Sweden      MTB XC     CN  
20/9   NC Sweden      MTB XC     CN  
20/9   HPCX      Cyclo Cross     C2  
20/9   HPCX      Cyclo Cross     C2  
21/9   World Championships ITT U23      Road     CM  
22/9   World Championships ITT U19      Road     CM  
22/9   World Championships ITT U19      Road     CM  
22/9   NC Belgium      Road     CN  
22/9   Paris - Camembert      Road     1.1  
23/9   World Championships Relay      Road        CM  
23/9   Omloop van het Houtland      Road     1.1  
23-27/9   NC Spain      Track     CN  
23-27/9   NC Spain      Track     CN  
24/9   World Championships ITT      Road     CM  
24/9   Kayseri      MTB XC     1  
24/9   Kayseri      MTB XC     1  
24-25/9   GP Brno      Track     CL1  
24-25/9   GP Brno      Track     CL1  
25/9   World Championships U23      Road     CM  
25/9   World Championships ITT      Road     CM  
25/9   World Championships U19      Road     CM  
25/9   Villard-de-Lans      MTB Urban     CDM  
25/9   Villard-de-Lans      MTB Urban     CDM  
25-27/9   NC Canada      Track     CN  
25-27/9   NC Canada      Track     CN  
25-27/9   Cottbuser Nächte      Track     CL1  
25-27/9   Cottbuser Nächte      Track     CL1  
26/9   World Championships U19      Road     CM  
26/9   World Championships      Road     CM  
26/9   Mlada Boleslav      Cyclo Cross     C2  
26/9   Mlada Boleslav      Cyclo Cross     C2  
26/9   Sittard-Geleen      MTB XC     1  
26/9   NC Netherlands      MTB XC     CN  
26/9   Omloop van de Braakman      Road     NE  
26/9   Rochester      Cyclo Cross     C1  
26/9   Rochester      Cyclo Cross     C1  
26-27/9   Tour of Mevlana      Road     2.2  
27/9   World Championships      Road     CM  
27/9   GP Neerpelt      Cyclo Cross     C2  
27/9   GP Neerpelt      Cyclo Cross     C2  
27/9   Hole Vrchy      Cyclo Cross     C2  
27/9   Hole Vrchy      Cyclo Cross     C2  
27/9   NC Spain      MTB DH     CN  
27/9   NC Spain      MTB DH     CN  
27/9   Tour du Gévaudan Occitanie      Road     1.3  
27/9   Paris - Chauny      Road     1.1  
27/9   Bensheim      Cyclo Cross     C2  
27/9   Bensheim      Cyclo Cross     C2  
27/9   Ronde van Medio Brenta      Road     1.2  
27/9   Ronde van Midden-Brabant      Road     NE  
27/9   NC Netherlands      MTB XC     CN  
27/9   San Juan del Paraná      MTB XC     1  
27/9   San Juan del Paraná      MTB XC     1  
27/9   Illnau      Cyclo Cross     C2  
27/9   Illnau      Cyclo Cross     C2  
27/9   GP Levoca      Cyclo Cross     C2  
27/9   GP Levoca      Cyclo Cross     C2  
27/9   Rochester      Cyclo Cross     C2  
27/9   Rochester      Cyclo Cross     C2  
29/9   Nove Mesto Na Morave (Short circuit)      MTB XC     CDM  
29/9   Nove Mesto na Morave (Short circuit)      MTB XC     CDM  
29/9   Ruota d`Oro      Road     1.2U  
29/9-3/10   Jelajah Malaysia      Road     2.2  
29/9-3/10   BinckBank Tour      Road     2.WT  
29/9-4/10   CRO Race      Road     2.1  
30/9   La Flèche Wallonne      Road     1.WT  
30/9   Fleche Wallone      Road     1.WT  
30/9-3/10   Salamina Stage Race      MTB XC     S1  
30/9-3/10   Salamina Stage Race      MTB XC     S1