UCI WORLD TOUR
 
         
 
RESULTS
Road races
16/9   Ronde van China (16/9-22/9)  
Prologue: Artem Ovechkin   
   2.1  
15/9   GP Montreal  
Winner: Greg Van Avermaet   
   1.WT  
15/9   Madrid Challenge (14/9-15/9)  
Winner: Lisa Brennauer   
   2.WT  
15/9   Vuelta a Espana (24/8-15/9)  
Winner: Primoz Roglic   
   2.WT  
15/9   Coppa Bernocchi  
Winner: Phil Bauhaus   
   1.1  
15/9   Duo Normand  
Winner: Rasmus Christian Quaade - Mathias Norsgaard Jørgensen   
   1.1  
15/9   Tour de l`Ardeche (13/9-19/9)  
Stage 3: Marianne Vos   
   2.1  
15/9   Ronde van de Doubs  
Winner: Stefan Küng   
   1.1  
15/9   Romanian Cycling Tour (11/9-15/9)  
Winner: Alex Molenaar   
   2.1  
15/9   GP Judendorf  
Winner: Maciej Paterski   
   1.2  
15/9   Classique Pyrénées  
Winner: Lena Gérault   
   1.3  
15/9   Finale Clubcompetitie (14/9-15/9)  
Winner: Robin Blummel   
   NE  
15/9   Finale Clubcompetitie (14/9-15/9)  
Winner: Sanne Bouwmeester   
   NE  
15/9   La Boucle de l`Artois (13/9-15/9)  
Winner: Louis Louvet   
   NE  
15/9   Rund um Sebnitz  
Winner: Adam Toupalik   
   NE  
15/9   Rund um Sebnitz  
Winner: Svenja Betz   
   1.3  
14/9   Tour of Britain (7/9-14/9)  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   2.HC  
14/9   Coppa Agostoni  
Winner: Aliaksandr Riabushenko   
   1.1  
14/9   Ronde van China (7/9-14/9)  
Winner: Jeroen Meijers   
   2.1  
14/9   Fleche Cotiere  
Winner: Bas Van Der Kooij   
   1.2  
14/9   Lake Garda Classic  
Winner: Diana Klimova   
   1.3  
13/9   GP Quebec  
Winner: Michael Matthews   
   1.WT  
13/9   Lotto Tour (10/9-13/9)  
Winner: Mieke Kröger   
   2.1  
 
Track races
15/9   Fire On Wheels (14/9-15/9)  
Sprint: Christian Leandro Tamayo Saavedra
Keirin: Edgar Ismael Verdugo Osuna
Team sprint: Colombia
Scratch: Daniel Holloway
Points Race: Daniel Holloway
Madison: Artur Ershov - Maksim Piskunov
Omnium: Daniel Holloway
   CL1  
15/9   Fire On Wheels (14/9-15/9)  
Sprint: Mandy Marquardt
Keirin: Mandy Marquardt
   CL1  
10/9   NC Switzerland  
Pursuit: Cyrille Thièry
   CN  
 
Cyclo Crosses
15/9   Jingle Cross  
Winner: Gianni Vermeersch   
   C1  
15/9   Jingle Cross  
Winner: Maghalie Rochette   
   C1  
14/9   Jingle Cross  
Winner: Eli Iserbyt   
   CDM  
14/9   Jingle Cross  
Winner: Maghalie Rochette   
   CDM  
13/9   Jingle Cross  
Winner: Lander Loockx   
   C2  
13/9   Jingle Cross  
Winner: Jennifer Jackson   
   C2  
 
MTB races (XC)
15/9   Abierto Across  
Winner: Jorge Alvaro Macias   
   1  
15/9   Abierto Across  
Winner: Paula Quiros   
   1  
15/9   Avis  
Winner: Daniel McConnell   
   1  
15/9   Avis  
Winner: Githa Michiels   
   1  
15/9   Nagykanizsa  
Winner: Bartlomiej Wawak   
   1  
15/9   Nagykanizsa  
Winner: Maja Wloszczowska   
   1  
15/9   Sakarya  
Winner: Martins Blums   
   1  
15/9   Sakarya  
Winner: Laura Stigger   
   1  
14/9   NC Canada Marathon  
Winner: Leandre Bouchard   
   CN  
14/9   NC Canada Marathon  
Winner: Caroline Villeneuve   
   CN  
14/9   Karl XII Rittet  
Winner: Erik Haegstad   
   1  
14/9   Karl XII Rittet  
Winner: Annika Langvad   
   1  
14/9   Momentum Health Cape Pioneer Trek (8/9-14/9)  
Winner: Gert Heyns - Arno Du Toit   
   S1  
14/9   Momentum Health Cape Pioneer Trek (8/9-14/9)  
Winner: Theresa Ralph - Sarah Hill   
   S1  
14/9   Vallnord  
Winner: Thomas Griot   
   1  
14/9   Vallnord  
Winner: Loana Lecomte   
   1  
 
MTB races (DH)
15/9   NC Switzerland  
Winner: Carina Cappellari   
   CN  
15/9   Borovets  
Winner: Will Hart   
   1  
15/9   NC Switzerland  
Winner: Lutz Weber   
   CN  
15/9   Vallnord  
Winner: Rudy Cabirou   
   1  
15/9   Vallnord  
Winner: Telma Torregrosa Sancho   
   1  
 
BMX races
14/9   Rock Hill, SC  
Winner: Niek Kimmann   
   CDM  
14/9   Rock Hill, SC  
Winner: Laura Smulders   
   CDM  
13/9   Rock Hill, SC  
Winner: Corben Sharrah   
   CDM  
13/9   Rock Hill, SC  
Winner: Laura Smulders   
   CDM  
 
Urban races
15/9   Winterberg  
Winner: Fabrice Mels   
   CDM  
15/9   Winterberg  
Winner: Gaia Tormena   
   CDM  
 
NEWS