TOUR DE ROMANDIE
 
Country:   Switzerland
Datum:  30/4-5/5/2002
Category:  2.HC
 

Results | Race Info | 2001 | 2003 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
Ranking
1   Dario Frigo       Tacconi Sport - Emmegi
2   Alex Z├╝lle       Coast
3   Cadel Evans       Mapei - Quick Step
4   Santiago Perez Fernandez       Kelme - Costa Blanca
5   Carlos Sastre Candil       CSC - Tiscali
6   Andrea Noe       Mapei - Quick Step
7   Alexandre Moos       Phonak
8   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
9   Eddy Mazzoleni       Tacconi Sport - Emmegi
10   Inigo Cuesta Lopez De Castro       Cofidis
11   Sergei Gontchar       Fassa Bortolo
12   Haimar Zubeldia Aguirre       Euskaltel - Euskadi
13   Rik Verbrugghe       Lotto - Adecco
14   Massimo Codol       Lampre - Daikin
15   Cedric Fragniere       Phonak
16   Daniel Atienza Urendeze       Cofidis
17   Bingen Fernandez Bustinza       Cofidis
18   Christophe Brandt       Lotto - Adecco
19   David Moncoutie       Cofidis
20   Kurt Van De Wouwer       Lotto - Adecco
21   Manuel Beltran Martinez       Coast
22   Andrea Peron       CSC - Tiscali
23   Christian Gasperoni       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
24   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
25   Jose Enrique Gutierrez Cataluna       Kelme - Costa Blanca
26   Guido Trentin       Cofidis
27   Georg Totschnig       Gerolssteiner
28   Massimiliano Lelli       Cofidis
29   Antonio Tauler Llull       Kelme - Costa Blanca
30   Steve Zampieri       Tacconi Sport - Emmegi
31   Kiril Pospeyev       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
32   Wladimir Belli       Fassa Bortolo
33   Daniel Schnider       Phonak
34   Marco Velo       Fassa Bortolo
35   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
36   Gorka Gonzalez Larranga       Euskaltel - Euskadi
37   Martin Derganc       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
38   Juan Manuel Garate Cepa       Lampre - Daikin
39   Marcel Strauss       Gerolssteiner
40   David Millar       Cofidis
41   Bram De Groot       Rabobank
42   Mikel Artetxe Guzuraga       Euskaltel - Euskadi
43   Ivan Basso       Fassa Bortolo
44   Domenico Romano       Landbouwkrediet - Colnago
45   Gorka Arrizabalaga Aguirre       Euskaltel - Euskadi
46   Simone Bertoletti       Lampre - Daikin
47   Patrick Calcagni       Tacconi Sport - Emmegi
48   Lorenzo Bernucci       Landbouwkrediet - Colnago
49   Iker Flores Galarza       Euskaltel - Euskadi
50   Torsten Hiekmann       Deutsche Telekom