CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
3-5/10   Three Days Aigle  
Sprint: Jai Angsuthasawit
Keirin: Maximilian Levy
Pursuit: Claudio Imhof
Scratch: Benjamin Thomas
Points Race: Stefan Bissegger
Madison: Benjamin Thomas - Donovan Vincent Grondin
Omnium: Benjamin Thomas
     CL1  
3-5/10   Three Days Aigle  
Pursuit: Coralie Demay
Scratch: Coralie Demay
Points Race: Coralie Demay
Madison: Marie Le Net - Clara Copponi
Omnium: Clara Copponi
     CL1  
4-6/10   NC Belgium  
Pursuit: Rune Herregodts
Scratch: Lindsay De Vylder
Points Race: Kenny De Ketele
Madison: Lindsay De Vylder - Moreno De Pauw
Omnium: Lindsay De Vylder
     CN  
4-6/10   NC Belgium  
Pursuit: Jolien D`Hoore
Scratch: Jolien D`Hoore
Points Race: Jolien D`Hoore
Omnium: Shari Bossuyt
     CN  
4-7/10   ACC Asia Cup  
Sprint: Pongthep Tapimay
Keirin: Pongthep Tapimay
1 km: Evan Thomson
Team sprint: Thailand
Team Pursuit: Thailand
Pursuit: Igor Yussifov
Scratch: Setthawut Yordsuwan
Points Race: Thurakit Boonratanathanakorn
Madison: Assylkhan Turar - Gabiden Azen
Omnium: Gabiden Azen
     CL1  
4-7/10   ACC Asia Cup  
Sprint: Jutatip Maneephan
Keirin: Jutatip Maneephan
500 m: Jutatip Maneephan
Pursuit: Supuksorn Nuntana
Scratch: Supuksorn Nuntana
Points Race: Chanpeng Nontasin
Madison: Supuksorn Nuntana - Jutatip Maneephan
     CL1  
10/10   NC Switzerland  
Winner: Robin Froidevaux
     CN  
16-19/10   Oceania Championships  
Sprint: Sam Webster
Keirin: Sam Webster
1 km: Nicholas Kergozou
Team sprint: New Zealand
Team Pursuit: Australia
Pursuit: Conor Leahy
Scratch: Jordan Kerby
Points Race: Corbin Strong
Madison: Kelland O`Brien - Sam Welsford
Omnium: Sam Welsford
     CC  
16-19/10   Oceania Championships  
Sprint: Stephanie Morton
Keirin: Ellesse Andrews
500 m: Olivia Podmore
Team sprint: Australia
Team Pursuit: New Zealand
Pursuit: Kirstie James
Scratch: Maeve Moroney-Plouffe
Points Race: Amy Cure
Madison: Alexandra Manly - Amy Cure
Omnium: Amy Cure
     CC  
16-20/10   European Championships  
Sprint: Jeffrey Hoogland
Keirin: Anton Lavrentyev
1 km: Quentin Lafargue
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Denmark
Pursuit: Corentin Ermenault
Scratch: Sebastian Mora Vedri
Points Race: Bryan Coquard
Madison: Lasse Norman Hansen - Michael Mørkøv Christensen
Omnium: Benjamin Thomas
Afvalkoers: Elia Viviani
     CC  
16-20/10   European Championships  
Sprint: Anastasia Voynova
Keirin: Mathilde Gros
500 m: Anastasia Voynova
Team sprint: Russia
Team Pursuit: United Kingdom
Pursuit: Franziska Brauße
Scratch: Emily Nelson
Points Race: Maria Giulia Confalonieri
Madison: Amalie Dideriksen - Julie Leth
Omnium: Kirsten Wild
Afvalkoers: Kirsten Wild
     CC  
17-21/10   Asian Championships  
Sprint: Mohd Azizulhasni Awang
Keirin: Yuta Wakimoto
1 km: Andrey Chugay
Team sprint: Japan
Team Pursuit: Japan
Pursuit: Park Sanghoon
Scratch: Mow Ching Yin
Points Race: Kim Euro
Madison: Shin Dongin - Kim Euro
Omnium: Eiya Hashimoto
     CC  
17-21/10   Asian Championships  
Sprint: Lee Wai Sze
Keirin: Lee Wai Sze
500 m: Chen Feifei
Team sprint: China
Team Pursuit: South Korea
Pursuit: Lee Jumi
Scratch: Kie Furuyama
Points Race: Olga Zabelinskaya
Madison: Yang Qianyu - Pang Yao
Omnium: Yumi Kajihara
     CC  
22-27/10   Six Days London  
Winner: Simone Consonni - Elia Viviani
     6D  
22-27/10   Six Days London  
Scratch: Jarmila Machacova
Madison: Katie Archibald - Neah Evans
Omnium: Katie Archibald
     CL1  
23/10   NC Denmark  
Omnium: Julie Leth
     CN  
23-24/10   NC Denmark  
Scratch: Lasse Norman Hansen
Omnium: Lasse Norman Hansen
     CN