CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
2/7   NC Denmark  
Winner: Lasse Norman Hansen
   Track     CN  
2/7   Trofeo Città di Brescia  
Winner: Daniel Smarzaro
   Road     1.2  
2-6/7   Course Solidaridad  
Winner: Norman Vahtra
   Road     2.2  
2-7/7   NC United States  
Sprint: James Mellen
Keirin: James Mellen
1 km: John Croom
Pursuit: Ashton Lambie
Scratch: Eric Young
Points Race: Adrian Hegyvary
Madison: Daniel Holloway - Adrian Hegyvary
Omnium: Gavin Hoover
   Track     CN  
2-7/7   NC United States  
Sprint: Mandy Marquardt
Keirin: Mandy Marquardt
500 m: Mandy Marquardt
Pursuit: Molly Shaffer-Van Houweling
Scratch: Jennifer Valente
Points Race: Jennifer Valente
Madison: Jennifer Valente - Megan Jastrab
Omnium: Jennifer Valente
   Track     CN  
3/7   NC Czechia ITT  
Winner: Tereza Korvasova
   Road     CN  
3/7   Klimtijdrit Camerig-Vaals  
Winner: Gijs Leemreize
   Road     NE  
3-7/7   Sibiu Tour  
Winner: Kevin Rivera Serrano
   Road     2.1  
4/7   NC Albania ITT  
Winner: Ylber Sefa
   Road     CN  
5/7   Vallnord (Short circuit)  
Winner: Henrique Silva Avancini
   MTB XC     CDM  
5/7   Vallnord (Short circuit)  
Winner: Jolanda Neff
   MTB XC     CDM  
5/7   NC Thailand ITT  
Winner: Peerapol Chawchiangkuang
   Road     CN  
5-14/7   Giro d`Italia  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   Road     2.WT  
6/7   European Championships Marathon  
Winner: Tiago Ferreira
   MTB XC     CC  
6/7   European Championships Marathon  
Winner: Mara Fumagalli
   MTB XC     CC  
6/7   NC Albania  
Winner: Ylber Sefa
   Road     CN  
6/7   Vallnord  
Winner: Rachel Atherton
   MTB DH     CDM  
6/7   Vallnord  
Winner: Loic Bruni
   MTB DH     CDM  
6/7   NC Bahamas ITT  
Winner: Lorin Sawyer
   Road     CN  
6/7   Visegrad 4 - Restart Zalaegerszeg  
Winner: Olga Shekel
   Road     1.2  
6-7/7   In the Steps of Romans  
Winner: Polychronis Tzortzakis
   Road     2.2  
6-7/7   Dublin International  
Sprint: Jason Kenny
Keirin: Jason Kenny
Scratch: Sam Welsford
Points Race: Ethan Hayter
Madison: Lasse Norman Hansen - Niklas Larsen
Omnium: Ethan Hayter
   Track     CL1  
6-7/7   Dublin International  
Sprint: Sophie Capewell
Keirin: Sophie Capewell
Scratch: Amalie Dideriksen
Points Race: Gudrun Stock
Madison: Amalie Dideriksen - Julie Leth
   Track     CL1  
6-12/7   Tour of Austria  
Winner: Ben Hermans
   Road     2.1  
6-28/7   Tour de France  
Winner: Egan Arley Bernal Gomez
   Road     2.WT  
7/7   Vallnord  
Winner: Anne Terpstra
   MTB XC     CDM  
7/7   Vallnord  
Winner: Nino Schurter
   MTB XC     CDM  
7/7   NC Bahamas  
Winner: Marla Albury
   Road     CN  
7/7   CN Bahamas  
Winner: Anthony Colebrook
   Road     CN  
7/7   Delta Road Race  
Winner: Alison Jackson
   Road     1.2  
7/7   Delta Road Race  
Winner: Nate Freed
   Road     1.2  
7/7   NC Czechia  
Winner: Tereza Neumanova
   Road     CN  
7/7   Curlew Cup  
Winner: Elizabeth Bennett
   Road     1.3  
7/7   Auensteiner Radsporttage  
Winner: Carolin Schiff
   Road     1.3  
7/7   NC Netherlands  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CN  
7/7   NC Netherlands  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     CN  
7/7   Omloop der Zevenheuvelen  
Winner: Rens Tulner
   Road     NE  
7/7   NC Singapore  
Winner: Choon Huat Goh
   Road     CN  
7/7   NC Singapore  
Winner: Wei Shi Chelsie Tan
   Road     CN  
7/7   NC Slovakia  
Winner: Alzbeta Bacikova (Pavlendova)
   Road     CN  
7/7   NC Thailand  
Winner: Jetsada Janluang
   Road     CN  
9-14/7   European Championships U23  
Sprint: Harrie Lavreysen
Keirin: Sebastien Vigier
1 km: Anton Höhne
Team sprint: Netherlands
Team Pursuit: Russia
Pursuit: Felix Groß
Scratch: Moritz Malcharek
Points Race: Richard Banusch
Madison: Matthew Walls - Alfred Wright
Omnium: Matthew Walls
Afvalkoers: Jules Hesters
   Track     CC  
9-14/7   European Championships U23  
Sprint: Mathilde Gros
Keirin: Lea Sophie Friedrich
500 m: Lea Sophie Friedrich
Team sprint: Poland
Team Pursuit: Italy
Pursuit: Franziska Brauße
Scratch: Daria Malkova
Points Race: Natalia Studenikina
Madison: Letizia Paternoster - Elisa Balsamo
Omnium: Jessica Roberts
Afvalkoers: Letizia Paternoster
   Track     CC  
9-14/7   Vuelta a Miranda  
Winner: Wilson Steven Haro Criollo
   Road     2.2  
11-14/7   GP Krasna Lipa  
Winner: Vita Heine (Peterson)
   Road     2.2  
11-14/7   GP Torres Vedras  
Winner: Henrique Madeira Casimiro
   Road     2.2  
12/7   Les Gets (Short circuit)  
Winner: Kate Courtney
   MTB XC     CDM  
12/7   Les Gets (Short circuit)  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   MTB XC     CDM  
12/7   NC Indonesia ITT      Road     CN  
12/7   NC Indonesia ITT  
Winner: Aiman Cahyadi
   Road     CN  
12/7   Chrono Kristin Armstrong  
Winner: Chloe Dygert-Owen
   Road     1.2  
12/7   Chrono Kristin Armstrong  
Winner: Serghei Tvetcov
   Road     1.2  
13/7   European Championships  
Winner: Laura Smulders
   BMX     CC  
13/7   European Championships  
Winner: Niek Kimmann
   BMX     CC  
13/7   Les Gets  
Winner: Tracey Hannah
   MTB DH     CDM  
13/7   Les Gets  
Winner: Amaury Pierron
   MTB DH     CDM  
13/7   GP Guatemala  
Winner: Julian Noé Yac Yac
   Road     1.2  
13/7   NC Indonesia  
Winner: Jamalidin Novardianto
   Road     CN  
13/7   NC Indonesia      Road     CN  
14/7   GP Stad Sint-Niklaas  
Winner: Benjamin Verraes
   Road     NE  
14/7   GP Sofie Goos  
Winner: Daniela Gaß
   Road     1.3  
14/7   Les Gets  
Winner: Kate Courtney
   MTB XC     CDM  
14/7   Les Gets  
Winner: Nino Schurter
   MTB XC     CDM  
14/7   Stockton GP  
Winner: Rebecca Durrell (Nixon)
   Road     1.3  
14/7   GP Chapin  
Winner: Brayan Arinel Rios Rosales
   Road     1.2  
14/7   Ronde van Medio Brenta  
Winner: Simone Ravanelli
   Road     1.2  
14/7   NC Malta  
Winner: Alexander Smyth
   Road     CN  
14/7   NC Nicaragua  
Winner: Oscar Danilo Hernandez Gonzalez
   Road     CN  
14-27/7   Ronde van Qinghai Meer  
Winner: Robinson Eduardo Chalapud Gomez
   Road     2.HC  
15/7   NC Malaysia  
Winner: Jupha Som Net
   Road     CN  
16-21/7   Giro Valle d`Aosta  
Winner: Mauri Vansevenant
   Road     2.2U  
17/7   NC Algeria ITT  
Winner: Aicha Tihar
   Road     CN  
17-24/7   Ronde van Venezuela  
Winner: Orluis Alberto Aular Sanabria
   Road     2.2  
18/7   NC Algeria ITT  
Winner: Youcef Reguigui
   Road     CN  
18-21/7   BeNe Tour  
Winner: Lisa Klein
   Road     2.1  
19/7   NC Algeria  
Winner: Racha Belkacem Ben Ouanane
   Road     CN  
19/7   NC Brazil Marathon  
Winner: Henrique Silva Avancini
   MTB XC     CN  
19/7   NC Brazil Marathon  
Winner: Leticia Jaqueline Soares Candido
   MTB XC     CN  
19/7   La Course by Le Tour de France  
Winner: Marianne Vos
   Road     1.WT  
20/7   NC Algeria  
Winner: Abderrahmane Bechlaghem
   Road     CN  
20/7   NC Canada  
Winner: Emily Batty
   MTB XC     CN  
20/7   NC Canada  
Winner: Peter Disera
   MTB XC     CN  
20/7   GP Muniadona  
Winner: Sara Martin Martin
   Road     1.3  
20/7   NC France  
Winner: Marine Cabirou
   MTB DH     CN  
20/7   NC France  
Winner: Thibaut Daprela
   MTB DH     CN  
20/7   NC France  
Winner: Pauline Ferrand-Prévot
   MTB XC     CN  
20/7   Visegrad 4 Series Vasarosnameny - Nyigyhaza  
Winner: Daniel Auer
   Road     1.2  
20/7   NC Italy  
Winner: Martina Berta
   MTB XC     CN  
20/7   NC Italy  
Winner: Gerhard Kerschbaumer
   MTB XC     CN  
20/7   NC Japan  
Winner: Kazuki Shimizu
   MTB DH     CN  
20/7   NC Japan  
Winner: Michie Iwasaki
   MTB DH     CN  
20/7   NC Netherlands  
Winner: Anne Tauber
   MTB XC     CN  
20/7   NC Portugal  
Winner: Raquel Queiros
   MTB XC     CN  
20/7   NC South Africa  
Winner: Candice Lill
   MTB XC     CN  
20/7   NC South Africa  
Winner: Alan Hatherly
   MTB XC     CN  
21/7   NC Belgium  
Winner: Jens Schuermans
   MTB XC     CN  
21/7   NC Belgium  
Winner: Githa Michiels
   MTB XC     CN  
21/7   NC Brazil  
Winner: Henrique Silva Avancini
   MTB XC     CN  
21/7   NC Brazil  
Winner: Leticia Jaqueline Soares Candido
   MTB XC     CN  
21/7   NC Cayman Islands  
Winner: Jerome Ameline
   Road     CN  
21/7   NC Czechia  
Winner: Jitka Cabelicka (Skarnitzlova)
   MTB XC     CN  
21/7   NC Czechia  
Winner: Ondrej Cink
   MTB XC     CN  
21/7   NC El Salvador      MTB DH     CN  
21/7   NC El Salvador      MTB DH     CN  
21/7   NC Spain  
Winner: Claudia Galicia Cortina
   MTB XC     CN  
21/7   NC Spain  
Winner: Alex Marin
   MTB DH     CN  
21/7   NC Spain  
Winner: David Valero Serrano
   MTB XC     CN  
21/7   NC Spain  
Winner: Telma Torregrosa Sancho
   MTB DH     CN  
21/7   NC France  
Winner: Victor Koretzky
   MTB XC     CN  
21/7   NC United Kingdom  
Winner: Stacey Fisher
   MTB DH     CN  
21/7   NC United Kingdom  
Winner: Danny Hart
   MTB DH     CN  
21/7   NC United Kingdom  
Winner: Frazer Clacherty
   MTB XC     CN  
21/7   NC United Kingdom  
Winner: Annie Last
   MTB XC     CN  
21/7   Visegrad 4 Series Vasarosnameny - Ibrany  
Winner: Janos Pelikan
   Road     1.2  
21/7   Tokyo Test Event  
Winner: Diego Ulissi
   Road     1.2  
21/7   NC Netherlands  
Winner: Milan Vader
   MTB XC     CN  
21/7   NC Norway  
Winner: Brage Evensen Vestavik
   MTB DH     CN  
21/7   NC Norway  
Winner: Hilde Straedet
   MTB DH     CN  
21/7   NC Poland  
Winner: Maja Wloszczowska
   MTB XC     CN  
21/7   NC Poland  
Winner: Bartlomiej Wawak
   MTB XC     CN  
21/7   NC Portugal  
Winner: Ricardo Marinheiro
   MTB XC     CN  
21/7   NC Sweden  
Winner: Matthias Wengelin
   MTB XC     CN  
21/7   NC Sweden  
Winner: Jenny Rissveds
   MTB XC     CN  
21/7   NC Ukraine  
Winner: Volodymyr Kozlovskyy
   MTB XC     CN  
21/7   NC Ukraine  
Winner: Iryna Popova
   MTB XC     CN  
22/7   Trophee Princier  
Winner: Jayde Julius
   Road     1.2  
23/7   NC Philippines ITT  
Winner: Nichol Blanca Pareja
   Road     CN  
23/7   NC Philippines ITT      Road     CN  
23-27/7   Tre Sere di Pordenone  
Points Race: Elisa Balsamo
Madison: Clara Copponi - Marion Borras
   Track     CL1  
23-27/7   Tre Sere di Pordenone  
Scratch: Stefano Moro
Madison: Benjamin Thomas - Morgan Kneisky
Omnium: Benjamin Thomas
   Track     CL1  
24/7   European Championships  
Derny: Marta Cavalli
   Track     CC  
24/7   Trophee de l`Anniversaire  
Winner: Youcef Reguigui
   Road     1.2  
24/7   NC Philippines  
Winner: Marcelo Felipe
   Road     CN  
24/7   NC Philippines      Road     CN  
24-27/7   Tour de Mazovia  
Winner: Stanislaw Aniolkowski
   Road     2.2  
24-28/7   Ronde van Vlaams-Brabant  
Winner: Johan Jacobs
   Road     NE  
25/7   European Championships Team Relay  
Winner: Joel Roth - Dario Lillo
   MTB XC        CC  
25/7   GP Pino Cerami  
Winner: Bryan Coquard
   Road     1.1  
25/7   Villafranca de Ordizia  
Winner: Rafael Valls Ferri
   Road     1.1  
25/7   Trophee de la Maison Royale  
Winner: Youcef Reguigui
   Road     1.2  
25-27/7   European Championships  
Derny: Achim Burkart
Demi Fond: Reinier Honig
   Track     CC  
25-28/7   Adriatica Ionica Race  
Winner: Mark Padun
   Road     2.1  
26/7   European Championships Eliminator  
Winner: Hugo Briatta
   MTB Urban     CC  
26/7   European Championships U23  
Winner: Vlad Dascalu
   MTB XC     CC  
26/7   European Championships Eliminator  
Winner: Gaia Tormena
   MTB Urban     CC  
26/7   European Championships U23  
Winner: Sina Frei
   MTB XC     CC  
26/7   Asian Championships Team Relay  
Winner: Yuan Jinwei - Li Hongfeng
   MTB XC        CC  
26/7   GP Gemenc  
Winner: Attila Valter
   Road     1.2  
26-28/7   Tour of Kosovo  
Winner: Charalampos Kastrantas
   Road     2.2  
27/7   World Championships  
Winner: Alise Willoughby (Post)
   BMX     CM  
27/7   World Championships  
Winner: Twan Van Gendt
   BMX     CM  
27/7   Asian Championships  
Winner: Yao Bianwa
   MTB XC     CC  
27/7   NC Andorra  
Winner: Sergi Martin Saez
   Road     CN  
27/7   NC Andorra ITT  
Winner: Oscar Cabanas Quintela
   Road     CN  
27/7   GP Gemenc  
Winner: Janos Pelikan
   Road     1.2  
27/7   NC United States  
Winner: Chloe Woodruff
   MTB XC     CN  
27/7   NC United States  
Winner: Keegan Swenson
   MTB XC     CN  
27/7   NC Uzbekistan  
Winner: Muradjan Khalmuratov
   Road     CN  
27-31/7   Tour de Wallonie  
Winner: Loic Vliegen
   Road     2.HC  
28/7   Asian Championships  
Winner: Methasit Boonsane
   MTB DH     CC  
28/7   Pan American Games  
Winner: Daniela Campuzano Chavez Peon
   MTB XC     JR  
28/7   European Championships  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   MTB XC     CC  
28/7   Asian Championships  
Winner: Vipavee Deekaballes
   MTB DH     CC  
28/7   Asian Championships  
Winner: Ma Hao
   MTB XC     CC  
28/7   European Championships  
Winner: Jolanda Neff
   MTB XC     CC  
28/7   Pan American Games  
Winner: Jose Gerardo Ulloa Arevalo
   MTB XC     JR  
28/7   NC Canada  
Winner: Finn Iles
   MTB DH     CN  
28/7   NC Canada  
Winner: Vaea Verbeeck
   MTB DH     CN  
28/7   NC Cayman Islands ITT  
Winner: Patrick Harfield
   Road     CN  
28/7   GP Perenchies  
Winner: Jens Reynders
   Road     1.2  
28/7   South Coast Classic  
Winner: Joscelin Lowden
   Road     1.3  
28/7   NC Great Britain Marathon  
Winner: Ben Thomas
   MTB XC     CN  
28/7   NC Great Britain Marathon  
Winner: Ruth Miller
   MTB XC     CN  
28/7   Rad am Ring  
Winner: Christopher Hatz
   Road     NE  
28/7   NC Italy  
Winner: Marta Bastianelli
   Road     CN  
28/7   Pila Gressan  
Winner: Laurie Greenland
   MTB DH     1  
28/7   Pila Gressan  
Winner: Veronika Widmann
   MTB DH     1  
28/7   NC United States  
Winner: Jill Kintner
   MTB DH     CN  
28/7   NC United States  
Winner: Neko Mulally
   MTB DH     CN  
28/7   NC Uzbekistan ITT  
Winner: Muradjan Khalmuratov
   Road     CN  
28/7-3/8   La Leyenda del Dorado  
Winner: Jonathan Cañaveral Vargas - Johan Sebastian Cañaveral Vargas
   MTB XC     S1  
28/7-3/8   La Leyenda del Dorado  
Winner: Monica Yuliana Calderon Martinez - Liliana Uzcategui Vasquez
   MTB XC     S1  
30/7   Emakumeen Nafarroako Klasikoa  
Winner: Ashleigh Moolman-Pasio
   Road     1.2  
30/7-2/8   Ronde van Servie  
Winner: Enrico Salvador
   Road     2.2  
31/7   Internatie Reningelst  
Winner: Maxime Vantomme
   Road     NE  
31/7   Circuito de Getxo  
Winner: Jon Aberasturi Izaga
   Road     1.1  
31/7-4/8   Tour Alsace  
Winner: Thomas Pidcock
   Road     2.2  
31/7-4/8   NC Germany  
Sprint: Maximilian Dörnbach
Keirin: Marc Jurczyk
1 km: Marc Jurczyk
Pursuit: Felix Groß
Scratch: Maximilian Beyer
Points Race: Theo Reinhardt
Madison: Maximilian Beyer - Theo Reinhardt
   Track     CN  
31/7-4/8   NC Germany  
Sprint: Lea Sophie Friedrich
Keirin: Lea Sophie Friedrich
500 m: Emma Hinze
Pursuit: Franziska Brauße
Scratch: Michaela Ebert
Points Race: Gudrun Stock
Madison: Franziska Brauße - Lea Lin Teutenberg
   Track     CN  
31/7-11/8   Tour of Portugal  
Winner: Joao Pedro Lourenco Rodrigues
   Road     2.1