ASIAN CHAMPIONSHIPS
 
Country:   Indonesia
Datum:  8-13/1/2019
Category:  Track, CC
Venue:  Jakarta
 

Results | 2018 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
Sprint (11/1)
1   Lee Wai Sze      
2   Zhong Tianshi      
3   Lee Hyejin      
4   Lee Hoi Yan Jessica      
5   Guo Yufang      
  Yuka Kobayashi      
7   Crismonita Dwi Putri      
8   Riyu Ohta      
9   Cho Sunyoung      
10   Fatehah Mustapa      
 
Keirin (13/1)
1   Yuka Kobayashi      
2   Lee Wai Sze      
3   Zhong Tianshi      
4   Riyu Ohta      
5   Guo Yufang      
6   Lee Hyejin      
7   Crismonita Dwi Putri      
8   Fatehah Mustapa      
9   Wang Tzu Chun      
10   Lee Hoi Yan Jessica      
 
500 m (10/1)
1   Lin Junhong      
2   Kim Soohyun      
3   Crismonita Dwi Putri      
4   Deborah Deborah      
5   Li Yin Yin      
6   Anis Amira Rosidi      
7   Anastassiya Shapovalova      
8   Qiu Jing Wen      
9   Ekaterina Knebeleva      
 
Team sprint (8/1)
1  China
2  South Korea
3  Hong Kong
4  Indonesia
5  Malaysia
6  India
7  Taiwan
 
1   Lin Junhong      
  Zhong Tianshi      
2   Kim Soohyun      
  Lee Hyejin      
3   Lee Wai Sze      
  Ma Wing Yu      
4   Crismonita Dwi Putri      
  Wiji Lestari      
5   Farina Shahwati Mohd Adnan      
  Fatehah Mustapa      
6   Deborah Deborah      
  Alena Reji      
7   Qiu Jing Wen      
  Wang Tzu Chun      
 
Team Pursuit (9/1)
1  South Korea
2  Japan
3  China
4  Hong Kong
 
1   Jang Suji      
  Kim Youri      
  Lee Jumi      
  Na Ahreum      
2   Kie Furuyama      
  Yumi Kajihara      
  Kisato Nakamura      
  Miho Yoshikawa      
3   Chen Qiaolin      
  Liu Jiali      
  Wang Hong      
  Wang Xiaofei      
4   Leung Bo Yee      
  Leung Wing Yee      
  Pang Yao      
  Yang Qianyu      
 
Pursuit (11/1)
1   Lee Jumi      
2   Olga Zabelinskaya      
3   Wang Hong      
4   Huang Ting Ying      
5   Leung Bo Yee      
6   Agustina Delia Priatna      
7   E Chaoba Devi      
8   Supaksorn Nuntana      
9   Yiwei Luo      
 
Scratch (13/1)
1   Huang Ting Ying      
2   Shen Shanrong      
3   Pang Yao      
4   Jupha Som Net      
5   Olga Zabelinskaya      
6   Yiwei Luo      
7   Kim Hyunji      
8   Nao Suzuki      
9   Rinata Sultanova (Akhmetcha)      
10   Agustina Delia Priatna      
 
Points Race (8/1)
1   Olga Zabelinskaya      
2   Huang Ting Ying      
3   Zhang Ying      
4   Son Eunju      
5   Leung Bo Yee      
6   Agustina Delia Priatna      
7   Rinata Sultanova (Akhmetcha)      
8   Jupha Som Net      
9   Yiwei Luo      
 
Madison (12/1)
1   Kie Furuyama      
  Yumi Kajihara      
2   Kim Youri      
  Na Ahreum      
3   Ekaterina Knebeleva      
  Olga Zabelinskaya      
4   Leung Bo Yee      
  Pang Yao      
5   Liu Jiali      
  Zhang Ying      
6   Jutatip Maneephan      
  Supaksorn Nuntana      
 
Omnium (12/1)
1   Yumi Kajihara      
2   Huang Ting Ying      
3   Olga Zabelinskaya      
4   Jang Suji      
5   Rinata Sultanova (Akhmetcha)      
6   Jupha Som Net      
7   Wang Xiaofei      
8   Yang Qianyu      
9   Chaniporn Batriya      
10   Yiwei Luo