TOUR DE WALLONIE
 
Country:   Belgium
Datum:  28/7-1/8/2018
Category:  2.HC
 

Results | Race Info | 2017 | Palmares | Statistics | More
 
1   Tim Wellens       Lotto - Soudal
2   Quinten Hermans       Telenet - Fidea Lions
3   Pieter Serry       Quick Step Floors
4   Quentin Pacher       Vital Concept
5   Jhonatan Manuel Narvaez Prado       Quick Step Floors
6   James Knox       Quick Step Floors
7   Vyacheslav Kuznetsov       Katusha - Alpecin
8   Lorrenzo Manzin       Vital Concept
9   Frederik Backaert       Wanty - Groupe Gobert
10   Fabio Aru       UAE Emirates
11   Tiago Jose Pinto Machado       Katusha - Alpecin
12   Amanuel Gebreigzabhier       Dimension Data
13   Jhonathan Restrepo Valencia       Katusha - Alpecin
14   Huub Duyn       Verandas Willems - Crelan
15   Nick Van Der Lijke       Roompot - Nederlandse Loterij
16   Jens Adams       Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
17   Thomas Sprengers       Sport Vlaanderen - Baloise
18   Jeroen Meijers       Roompot - Nederlandse Loterij
19   Floris Gerts       Roompot - Nederlandse Loterij
20   Jimmy Turgis       Cofidis
21   Valentin Madouas       Groupama - FDJ
22   Maxime Monfort       Lotto - Soudal
23   Michel Kreder       Aqua Blue Sport
24   Patrick Müller       Vital Concept
25   Edward Planckaert       Sport Vlaanderen - Baloise
26   Romain Cardis       Direct Energie
27   Kevin Deltombe       Sport Vlaanderen - Baloise
28   Fabien Doubey       Wanty - Groupe Gobert
29   Stefan Denifl       Aqua Blue Sport
30   Tom Wirtgen       Ago - Aquaservice
31   Odd Christian Eiking       Wanty - Groupe Gobert
32   Angelo Tulik       Direct Energie
33   Mathias De Witte       Verandas Willems - Crelan
34   Toon Aerts       Telenet - Fidea Lions
35   Geoffrey Soupe       Cofidis
36   Lachlan Morton       Dimension Data
37   Anthony Roux       Groupama - FDJ
38   Edward Dunbar       Aqua Blue Sport
39   Manuele Mori       UAE Emirates
40   Maxime Vantomme       WB Aqua Protect - Veranclassic
41   Anass Ait El Abdia       UAE Emirates
42   Mekseb Abraha Debesay       Dimension Data
43   Dimitri Peyskens       WB Aqua Protect - Veranclassic
44   Laurens Sweeck       Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
45   Romain Le Roux       Fortuneo - Oscaro
46   Aliaksandr Riabushenko       UAE Emirates
47   Zico Waeytens       Verandas Willems - Crelan
48   Willie Smit       Katusha - Alpecin
49   Kevyn Ista       WB Aqua Protect - Veranclassic
50   Martijn Budding       Roompot - Nederlandse Loterij
51   Sylvain Moniquet       Ago - Aquaservice
52   Arjen Livyns       Verandas Willems - Crelan
53   Michael Boros       Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
54   Simone Petilli       UAE Emirates
55   Tosh Van Der Sande       Lotto - Soudal
56   Nicolas Cleppe       Telenet - Fidea Lions
57   Kevin Van Melsen       Wanty - Groupe Gobert
58   Sjoerd Van Ginneken       Roompot - Nederlandse Loterij
59   Matteo Bono       UAE Emirates
60   Remi Cavagna       Quick Step Floors
61   Daan Soete       Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
62   Stijn Devolder       Verandas Willems - Crelan
63   Baptiste Planckaert       Katusha - Alpecin
64   Dries De Bondt       Verandas Willems - Crelan
65   Simone Antonini       Wanty - Groupe Gobert
66   Benoit Jarrier       Fortuneo - Oscaro
67   Romain Seigle       Groupama - FDJ
68   Ryan Gibbons       Dimension Data
69   Yoann Bagot       Vital Concept
70   Hugo Hofstetter       Cofidis
71   Przemyslaw Niemiec       UAE Emirates
72   Thomas Joly       Roubaix Lille Metropole
73   Kasper Asgreen       Quick Step Floors
74   Kenny Molly       Ago - Aquaservice
75   Braam Merlier       Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
76   Loic Chetout       Cofidis
77   Lars Van Der Haar       Telenet - Fidea Lions
78   Jens Debusschere       Lotto - Soudal
79   Nicholas Dlamini       Dimension Data
80   Nicholas Dougall       Dimension Data
81   Kenneth Vanbilsen       Cofidis
82   Emiel Planckaert       Sport Vlaanderen - Baloise
83   Steven Tronet       Roubaix Lille Metropole
84   Daniel Hoelgaard       Groupama - FDJ
85   Michael Van Staeyen       Cofidis
86   Julien Antomarchi       Roubaix Lille Metropole
87   Davide Cimolai       Groupama - FDJ
88   Paul Ourselin       Direct Energie
89   Tom Dernies       Roubaix Lille Metropole
90   Preben Van Hecke       Sport Vlaanderen - Baloise
91   Simon Sellier       Direct Energie
92   Jonas Van Genechten       Vital Concept
93   Bram Welten       Fortuneo - Oscaro
94   Yann Pestiaux       Ago - Aquaservice
95   Lawrence Warbasse       Aqua Blue Sport
96   Jelle Wallays       Lotto - Soudal
97   Alex Kirsch       WB Aqua Protect - Veranclassic
98   Clement Russo       Fortuneo - Oscaro
99   Etienne Van Empel       Roompot - Nederlandse Loterij
100   Morgan Kneisky       Roubaix Lille Metropole
101   Conor Dunne       Aqua Blue Sport
102   Anthony Debuy       Ago - Aquaservice
103   Lukas Spengler       WB Aqua Protect - Veranclassic
104   Bruno Armirail       Groupama - FDJ
105   Alvaro Jose Hodeg Chagui       Quick Step Floors
106   Marco Mathis       Katusha - Alpecin
107   Kenny Dehaes       WB Aqua Protect - Veranclassic
108   Adrien Petit       Direct Energie
109   Adam Blythe       Aqua Blue Sport
110   Lionel Taminiaux       Ago - Aquaservice
111   Franck Bonnamour       Fortuneo - Oscaro
112   Justin Mottier       Vital Concept
113   Enzo Wouters       Lotto - Soudal
114   Gordon De Winter       Ago - Aquaservice
 
1st stage (28/7)
 La Louvière > Les Bons Villers (193 km)
1   Romain Cardis       Direct Energie
2   Michael Van Staeyen       Cofidis
3   Edward Planckaert       Sport Vlaanderen - Baloise
4   Vyacheslav Kuznetsov       Katusha - Alpecin
5   Jonas Van Genechten       Vital Concept
6   Corne Van Kessel       Telenet - Fidea Lions
7   Nick Van Der Lijke       Roompot - Nederlandse Loterij
8   Zico Waeytens       Verandas Willems - Crelan
9   Hugo Hofstetter       Cofidis
10   Tom Wirtgen       Ago - Aquaservice
Ranking:
1   Romain Cardis       Direct Energie
 
2nd stage (29/7)
 Villers-La-Ville > Namur (167 km)
1   Tim Wellens       Lotto - Soudal
2   Pieter Serry       Quick Step Floors
3   Quentin Pacher       Vital Concept
4   Jhonatan Manuel Narvaez Prado       Quick Step Floors
5   Odd Christian Eiking       Wanty - Groupe Gobert
6   Vyacheslav Kuznetsov       Katusha - Alpecin
7   Frederik Backaert       Wanty - Groupe Gobert
8   Fabio Aru       UAE Emirates
9   Kevin Deltombe       Sport Vlaanderen - Baloise
10   Enric Mas Nicolau       Quick Step Floors
Ranking:
1   Tim Wellens       Lotto - Soudal
 
3rd stage (30/7)
 Chimay > La Roche-en-Ardenne (169 km)
1   Odd Christian Eiking       Wanty - Groupe Gobert
2   Quinten Hermans       Telenet - Fidea Lions
3   Lorrenzo Manzin       Vital Concept
4   Jens Adams       Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
5   Jhonatan Manuel Narvaez Prado       Quick Step Floors
6   Pieter Serry       Quick Step Floors
7   Michel Kreder       Aqua Blue Sport
8   Tim Wellens       Lotto - Soudal
9   Romain Le Roux       Fortuneo - Oscaro
10   Nick Van Der Lijke       Roompot - Nederlandse Loterij
Ranking:
1   Tim Wellens       Lotto - Soudal
 
4th stage (31/7)
 Malmedy > Herstal (161 km)
1   Quinten Hermans       Telenet - Fidea Lions
2   Lorrenzo Manzin       Vital Concept
3   Romain Cardis       Direct Energie
4   Pieter Serry       Quick Step Floors
5   Edward Planckaert       Sport Vlaanderen - Baloise
6   Huub Duyn       Verandas Willems - Crelan
7   Nick Van Der Lijke       Roompot - Nederlandse Loterij
8   Dorian Godon       Cofidis
9   Kevin Deltombe       Sport Vlaanderen - Baloise
10   Floris Gerts       Roompot - Nederlandse Loterij
Ranking:
1   Quinten Hermans       Telenet - Fidea Lions
 
5th stage (1/8)
 Huy > Waremme (188 km)
1   Jens Debusschere       Lotto - Soudal
2   Alvaro Jose Hodeg Chagui       Quick Step Floors
3   Ryan Gibbons       Dimension Data
4   Quinten Hermans       Telenet - Fidea Lions
5   Bram Welten       Fortuneo - Oscaro
6   Edward Planckaert       Sport Vlaanderen - Baloise
7   Hugo Hofstetter       Cofidis
8   Kenny Dehaes       WB Aqua Protect - Veranclassic
9   Daniel Hoelgaard       Groupama - FDJ
10   Romain Cardis       Direct Energie