ISTRIAN SPRING TROPHY
 
Country:   Croatia
Datum:  8-11/3/2018
Category:  2.2
  
 

Results | 2017 | 2019 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   Krister Hagen       Coop
2   Kasper Asgreen       Virtu
3   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
4   Mikkel Frølich Honoré       Virtu
5   Marc Hirschi       Sunweb Development
6   Markus Eibegger       Felbermayr - Simplon Wels
7   Radoslav Rogina       Adria Mobil
8   Sean Bennett       Hagens Berman - Axeon
9   Stephan Rabitsch       Felbermayr - Simplon Wels
10   Jiri Polnicky       Elkov - Author
11   James Oram       ONE
12   Johannes Schinnagel       Tirol
13   Kristian Aasvold       Coop
14   William Barta       Hagens Berman - Axeon
15   Karol Domagalski       ONE
16   Sylvain Moniquet       Ago - Aquaservice
17   Matteo Badilatti       Vorarlberg - Santic
18   Attila Valter       Pannon
19   Thomas Stewart       JLT - Condor
20   Jan Barta       Elkov - Author
21   Christian Koch       LKT - Brandenburg
22   Josip Rumac       Meridiana - Kamen
23   Izidor Penko       Ljubljana - Gusto Xaurum
24   Ide Schelling       SEG Racing Academy
25   Jaka Primozic      
 
prologue (8/3)
1   Nils Eekhoff       Sunweb Development
2   Robert-Jon McCarthy       JLT - Condor
3   Alexander Kamp Egested       Virtu
4   Filippo Fortin       Felbermayr - Simplon Wels
5   Dusan Rajovic       Adria Mobil
6   Josef Cerny       Elkov - Author
7   Daniel Auer       WSA - Pushbikers
8   Tom Wirtgen       Ago - Aquaservice
9   Asbjørn Kragh Andersen       Virtu
10   Jan Barta       Elkov - Author
Ranking:
1   Nils Eekhoff       Sunweb Development
 
1st stage (9/3)
1   Kasper Asgreen       Virtu
2   Krister Hagen       Coop
3   Mikkel Frølich Honoré       Virtu
4   Matej Mugerli       My Bike Stevens
5   Attila Valter       Pannon
6   Josip Rumac       Meridiana - Kamen
7   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
8   Jiri Polnicky       Elkov - Author
9   Rok Korosec       My Bike Stevens
10   Markus Eibegger       Felbermayr - Simplon Wels
Ranking:
1   Kasper Asgreen       Virtu
 
2nd stage (10/3)
1   Marc Hirschi       Sunweb Development
2   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
3   Krister Hagen       Coop
4   James Oram       ONE
5   Kasper Asgreen       Virtu
6   Sean Bennett       Hagens Berman - Axeon
7   William Barta       Hagens Berman - Axeon
8   Stephan Rabitsch       Felbermayr - Simplon Wels
9   Radoslav Rogina       Adria Mobil
10   Johannes Schinnagel       Tirol
Ranking:
1   Krister Hagen       Coop
 
3rd stage (11/3)
1   Emils Liepins       ONE
2   Filippo Fortin       Felbermayr - Simplon Wels
3   Max Kanter       Sunweb Development
4   Nils Eekhoff       Sunweb Development
5   Rok Korosec       My Bike Stevens
6   Carl Fredrik Hagen       Joker - Icopal
7   Daniel Auer       WSA - Pushbikers
8   Tadej Pogacar       Ljubljana - Gusto Xaurum
9   Lionel Taminiaux       Ago - Aquaservice
10   Joeri Stallaert       Vorarlberg - Santic