SIBIU TOUR
 
Country:   Romania
Datum:  5-8/7/2018
Category:  2.1
Remarks:  3rd stage cancelled due to bad weather.
 

Results | 2017 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Aleksey Rybalkin       Gazprom - RusVelo
3   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
4   Amaro Manuel Reposo Antunes       CCC Sprandi - Polkowice
5   Antonio Santoro       Monkey Town
6   Michele Gazzara       Sangemini - MG.Kvis - Vega
7   Jan Barta       Elkov - Author
8   Ivan Martinelli       D`Amico - Utensilnord
9   Alessandro Bisolti       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Nicola Gaffurini       Sangemini - MG.Kvis - Vega
11   Niccolo Salvietti       Sangemini - MG.Kvis - Vega
12   Colin Stüssi       Amore e Vita - Prodir
13   Nicolai Tanovitchi       Novak
14   Maxim Rusnac       Differdange - Losch
15   Yannis Voisard       Akros - Renfer
16   Paolo Toto       Sangemini - MG.Kvis - Vega
17   Ettore Carlini       D`Amico - Utensilnord
18   Wim Kleiman       Monkey Town
19   Jorge Camilo Castiblanco Cubides       Illuminate
20   Adne Van Engelen       Bike Aid
21   Sjoerd Bax       Delta Rotterdam
22   Sergey Firsanov       Gazprom - RusVelo
23   Pierpaolo Ficara       Amore e Vita - Prodir
24   Tomas Buchacek       Elkov - Author
25   Chris Horner      
 
1st stage (5/7) 
1   Davide Ballerini       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Riccardo Stacchiotti       MsTina - Focus
3   Ivar Slik       Monkey Town
4   Jason Van Dalen       Delta Rotterdam
5   Andrea Vendrame       Androni Giocattoli - Sidermec
6   Adrian Kurek       CCC Sprandi - Polkowice
7   Martin Laas       Illuminate
8   Nicolas Marini       MsTina - Focus
9   Eduard Michael Grosu       Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
10   Wim Kleiman       Monkey Town
Ranking:
1   Davide Ballerini       Androni Giocattoli - Sidermec
 
2nd stage (6/7)
1   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Aleksey Rybalkin       Gazprom - RusVelo
3   Antonio Santoro       Monkey Town
4   Alexander Vlasov       Gazprom - RusVelo
5   Amaro Manuel Reposo Antunes       CCC Sprandi - Polkowice
6   Maxim Rusnac       Differdange - Losch
7   Michele Gazzara       Sangemini - MG.Kvis - Vega
8   Ivan Martinelli       D`Amico - Utensilnord
9   Nicola Gaffurini       Sangemini - MG.Kvis - Vega
10   Colin Stüssi       Amore e Vita - Prodir
Ranking:
1   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
 
3rd stage (7/7)
 
4th stage (8/7)
1  CCC Sprandi - Polkowice
2  Gazprom - RusVelo
3  Elkov - Author
4  Androni Giocattoli - Sidermec
5  Akros - Renfer
6  Delta Rotterdam
7  Monkey Town
8  Sangemini - MG.Kvis - Vega
9  D`Amico - Utensilnord
10  Dukla Banska Bystrica
Ranking:
1   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
 
5th stage (8/7)
1   Jason Van Dalen       Delta Rotterdam
2   Eduard Michael Grosu       Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
3   Davide Ballerini       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Stefan Bissegger       Akros - Renfer
5   Andrea Vendrame       Androni Giocattoli - Sidermec
6   Francesco Bettini       D`Amico - Utensilnord
7   Luuc Bugter       Delta Rotterdam
8   Martin Laas       Illuminate
9   Riccardo Stacchiotti       MsTina - Focus
10   Wojciech Sykala       Wibatech - Merx 7R