VUELTA A TACHIRA
 
Country:   Venezuela
Datum:  12-21/1/2018
Category:  2.2
     
 

Results | 2017 | Palmares | More
 
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
2   Ronald Javier Gonzalez Escalante      
3   Rafael Medina      
4   Jose Mendoza      
5   Angel Rivas       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
6   Carlos Alberto Torres Villarreal      
7   Franklin Chacon Colmenares      
8   Pedro Sequera       Loteria del Tachira
9   Freddy Vargas Castellanos       Loteria del Tachira
10   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
11   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
12   Manuel Eduardo Medina Marino      
13   Jose Marquez      
14   Luis Guillermo Mora Ramirez       Kino Tachira
15   Edwin Arnulfo Parra Bustamante       Ningxia Sports Lottery - Livall
16   Felix Alejandro Baron Castillo      
17   Nelson David Camargo Mendoza       Loteria del Tachira
18   Jose Rodolfo Serpa Perez       GW - Shimano
19   Yurgen Clesman Ramirez Uzcategui      
20   Dario Osorio      
21   Anderson Timoteo Paredes Lopez       Team Ecuador
22   Daniel Abreu Soler       Loteria del Tachira
23   Jose Antonio Alarcon Morales       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
24   Henry Meneses      
25   Jorge Luis Abreu Soler       Kino Tachira
 
1st stage (12/1)
1   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Qinghai Tianyoude
3   Orluis Aular       Start Gusto
4   Artur Albeiro Garcia Rincon       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
5   Angel Ramiro Pulgar Araujo      
6   Wilmer Bravo Isaga       JHS Aves - Intac. Tachira
7   Miguel Armando Ubeto Aponte      
8   Juan Felipe Guzman Achury      
9   Kevin Sebastian Sepulveda Hernandez      
10   Jorge Luis Abreu Soler       Kino Tachira
Ranking:
1   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
 
2nd stage (13/1)
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
2   Angel Rivas       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
3   Ronald Javier Gonzalez Escalante      
4   Luca Chirico       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Freddy Vargas Castellanos       Loteria del Tachira
6   Carlos Alberto Torres Villarreal      
7   Pedro Sequera       Loteria del Tachira
8   Yeison Sebastian Reyes Ortega       GW - Shimano
9   Franklin Chacon Colmenares      
10   Rodolfo Gonzalez      
Ranking:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
3rd stage (14/1)
1   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Artur Albeiro Garcia Rincon       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
4   Felix Alejandro Baron Castillo      
5   Diego Fernando Ruiz Rojas      
6   Daniel Abreu Soler       Loteria del Tachira
7   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Qinghai Tianyoude
8   Franklin Chacon Colmenares      
9   Jose Rodolfo Serpa Perez       GW - Shimano
10   Freddy Vargas Castellanos       Loteria del Tachira
Ranking:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
4th stage (15/1)
1   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Anderson Timoteo Paredes Lopez       Team Ecuador
3   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Heiner Rodrigo Parra Bustamente       GW - Shimano
5   Nelson David Camargo Mendoza       Loteria del Tachira
6   Jose Mendoza      
7   Ronald Javier Gonzalez Escalante      
8   Angel Rivas       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
9   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
10   Roniel Campos Lucena      
Ranking:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
5th stage (16/1)
1   Jorge Luis Abreu Soler       Kino Tachira
2   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
6   Ronald Javier Gonzalez Escalante      
7   Jhonatan Stiven Ospina Rivas       GW - Shimano
8   Heiner Rodrigo Parra Bustamente       GW - Shimano
9   Jose Antonio Alarcon Morales       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
10   Rafael Medina      
Ranking:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
6th stage (17/1)
1   Jose Marquez      
2   Felix Alejandro Baron Castillo      
3   Daniel Abreu Soler       Loteria del Tachira
4   Jose Rodolfo Serpa Perez       GW - Shimano
5   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
6   Manuel Eduardo Medina Marino      
7   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
8   Nelson David Camargo Mendoza       Loteria del Tachira
9   Ronald Javier Gonzalez Escalante      
10   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
Ranking:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
7th stage (18/1)
1   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Manuel Eduardo Medina Marino      
3   Heiner Rodrigo Parra Bustamente       GW - Shimano
4   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
6   Luca Chirico       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Qinghai Tianyoude
8   Rafael Medina      
9   Jose Mendoza      
10   Dario Osorio      
Ranking:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
8th stage (19/1)
1   Cristian Talero Reyes       GW - Shimano
2   Yorman Natael Fuentes Barrera      
3   Yonathan Jesus Salinas Duque       Loteria del Tachira
4   Luca Chirico       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Gabriel Jose Mendoza Garica      
6   Manuel Eduardo Medina Marino      
7   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
8   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
9   Diego Fernando Ruiz      
10   Jhonatan Stiven Ospina Rivas       GW - Shimano
Ranking:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
9th stage (20/1)
1   Jose Rodolfo Serpa Perez       GW - Shimano
2   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Jose Marquez      
4   Heiner Rodrigo Parra Bustamente       GW - Shimano
5   Manuel Eduardo Medina Marino      
6   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Nelson David Camargo Mendoza       Loteria del Tachira
8   Rafael Medina      
9   Jose Mendoza      
10   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
Ranking:
1   Pedro Antonio Gutierrez Daza       Banco Bicentenario - Gobernacion Yaracuy
 
10th stage (21/1)
1   Yonathan Alejandro Monsalve Pertsinidis       Qinghai Tianyoude
2   Felix Alejandro Baron Castillo      
3   Raffaello Bonusi       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Yorman Natael Fuentes Barrera      
5   Yeison Sebastian Reyes Ortega       GW - Shimano
6   Luca Chirico       Androni Giocattoli - Sidermec
7   Ivan Ramiro Sosa Cuervo       Androni Giocattoli - Sidermec
8   Cristian Talero Reyes       GW - Shimano
9   Kevin Rivera Serrano       Androni Giocattoli - Sidermec
10   Manuel Eduardo Medina Marino