GIRO D`ITALIA
 
Country:   Italy
Datum:  30/6-11/7/1999
Category:  2.1
 

Results | 1998 | 2000 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum - William Aurora
2   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
3   Daniela Veronesi       Alfa Lum - William Aurora
4   Edita Pucinskaite       Acca Due O
5   Zulfia Zabirova       Acca Due O
6   Pia Sundstedt       GAS Sport
7   Tatiana Stiajkina      
8   Heidi Van De Vijver       Vlaanderen 2002
9   Yulia Murenkaia      
10   Nicole Brändli       Acca Due O
11   Cindy Pieters       Vlaanderen 2002
12   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
13   Roberta Bonanomi       Acca Due O
14   Zinaida Stahurskaya       Acca Due O
15   Fany Lecourtois       SC Michela Fanini Record Rox
16   Luisa Pegoraro       Edil Savino
17   Valeria Cappellotto       GAS Sport
18   Nada Cristofoli       Edil Savino
19   Simona Parente       GAS Sport
20   Lucia Pizzolotto       SC Master Automazione Molteni Record
21   Zita Urbonaite       Acca Due O
22   Fatima Blazquez Lozano       Alfa Lum - William Aurora
23   Oksana Saprykina       Primavera Oliveiro
24   Gulnara Ivanova-Fatkulina       Acca Due O
25   Natalja Kistchuk       SC Michela Fanini Record Rox
26   Yevgenia Vysotska      
27   Gitana Gruodyte       Cicli Aliverti
28   Priska Doppmann       GAS Sport
29   Sara Felloni       Acca Due O
30   Sigrid Corneo       SC Master Automazione Molteni Record
31   Barbara Delvai       SC Master Automazione Molteni Record
32   Marion Clignet       Acca Due O
33   Sonia Rocca       Alfa Lum - William Aurora
34   Vera Hohlfeld       GAS Sport
35   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
36   Valentina Karpenko       Primavera Oliveiro
37   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
38   Larisa Tchouyenka      
39   Olena Budovitska      
40   Sara Savino       Edil Savino
41   Sara Carrigan      
42   Kristina Obrucova       Mimosa
43   Belem Guerrero Mendez       Acca Due O
44   Rasa Mazeikyte       Cicli Aliverti
45   Katia Longhin       SC Michela Fanini Record Rox
46   Alison Wright      
47   Larissa Martson      
48   Serena Gazzini       Selene Roma
49   Sarka Vichova       Mimosa
50   Yulier Rodriguez Jimenez      
51   Moira Tarraran       GAS Sport
52   Kim Shirley      
53   Alexandra Noehles       Alfa Lum - William Aurora
54   Margaret Hemsley      
55   Alessandra D`Ettore       Selene Roma
56   Silvia Parietti       SC Michela Fanini Record Rox
57   Letizia Giardinelli       Primavera Oliveiro
58   Natalie Bates      
59   Eva Fortova       Mimosa
60   Bridget Evans       SC Master Automazione Molteni Record
61   Jacqueline Brabenetz       Teag - Euregio Egrensis
62   Iryna Chuzhynova-Denisiuk      
63   Mandy Hampel       Teag - Euregio Egrensis
64   Natascha Klewitz       Stuttgart
65   Sandra Wampfler       GS Mazza - Tege Fresh Fries
66   Irene Dietrich-Hostettler       GS Mazza - Tege Fresh Fries
67   Miluse Flaskova-Glave       Mimosa
68   Cornelia Dreher       Teag - Euregio Egrensis
69   Tatiana Andriutchenko      
70   Cindy Bauwens       Vlaanderen 2002
71   Anna-Sophie Czilwik       Stuttgart
72   Mirley Ferro      
73   Elisa Neri       Selene Roma
74   Olga Mikhailovskaia       Primavera Oliveiro
 
1st stage
1   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
2   Marion Clignet       Acca Due O
3   Zita Urbonaite       Acca Due O
4   Gitana Gruodyte       Cicli Aliverti
5   Karen Brems-Kurreck       Edil Savino
6   Gulnara Ivanova-Fatkulina       Acca Due O
7   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum - William Aurora
8   Alessandra D`Ettore       Selene Roma
9   Nada Cristofoli       Edil Savino
10   Sigrid Corneo       SC Master Automazione Molteni Record
 
2nd stage
1   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
2   Zinaida Stahurskaya       Acca Due O
3   Zita Urbonaite       Acca Due O
4   Sara Felloni       Acca Due O
5   Fatima Blazquez Lozano       Alfa Lum - William Aurora
6   Oksana Saprykina       Primavera Oliveiro
7   Vera Hohlfeld       GAS Sport
8   Nada Cristofoli       Edil Savino
9   Marion Clignet       Acca Due O
10   Belem Guerrero Mendez       Acca Due O
 
3rd stage
1   Zinaida Stahurskaya       Acca Due O
2   Sonia Rocca       Alfa Lum - William Aurora
3   Zita Urbonaite       Acca Due O
4   Luisa Pegoraro       Edil Savino
5   Priska Doppmann       GAS Sport
6   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
7   Antonella Bellutti      
8   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
9   Oksana Saprykina       Primavera Oliveiro
10   Lenka Ilavska       Swam Hooch
 
4th stage
1   Zulfia Zabirova       Acca Due O
2   Nada Cristofoli       Edil Savino
3   Sara Felloni       Acca Due O
4   Gulnara Ivanova-Fatkulina       Acca Due O
5   Vera Hohlfeld       GAS Sport
6   Priska Doppmann       GAS Sport
7   Tatiana Stiajkina      
8   Oksana Saprykina       Primavera Oliveiro
9   Natalja Kistchuk       SC Michela Fanini Record Rox
10   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
 
5th stage
1   Daniela Veronesi       Alfa Lum - William Aurora
2   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum - William Aurora
3   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
4   Tatiana Stiajkina      
5   Fabiana Luperini       GAS Sport
6   Edita Pucinskaite       Acca Due O
7   Pia Sundstedt       GAS Sport
8   Heidi Van De Vijver       Vlaanderen 2002
9   Yulia Murenkaia      
10   Nicole Brändli       Acca Due O
 
6th stage
1   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
2   Nada Cristofoli       Edil Savino
3   Edita Pucinskaite       Acca Due O
4   Zinaida Stahurskaya       Acca Due O
5   Valeria Cappellotto       GAS Sport
6   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
7   Sonia Rocca       Alfa Lum - William Aurora
8   Roberta Bonanomi       Acca Due O
9   Yulia Murenkaia      
10   Zulfia Zabirova       Acca Due O
 
7th stage
1   Zulfia Zabirova       Acca Due O
2   Rasa Mazeikyte       Cicli Aliverti
3   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum - William Aurora
4   Edita Pucinskaite       Acca Due O
5   Pia Sundstedt       GAS Sport
6   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
7   Marion Clignet       Acca Due O
8   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
9   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
10   Luisa Pegoraro       Edil Savino
 
8th stage
1   Gulnara Ivanova-Fatkulina       Acca Due O
2   Mandy Hampel       Teag - Euregio Egrensis
3   Iryna Chuzhynova-Denisiuk      
4   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
5   Katia Longhin       SC Michela Fanini Record Rox
6   Sara Felloni       Acca Due O
7   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
8   Zinaida Stahurskaya       Acca Due O
9   Oksana Saprykina       Primavera Oliveiro
10   Bridget Evans       SC Master Automazione Molteni Record
 
9th stage
1   Zulfia Zabirova       Acca Due O
2   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum - William Aurora
3   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
4   Tatiana Stiajkina      
5   Tamara Poliakova       Swam Hooch
6   Pia Sundstedt       GAS Sport
7   Yulia Murenkaia      
8   Daniela Veronesi       Alfa Lum - William Aurora
9   Edita Pucinskaite       Acca Due O
10   Roberta Bonanomi       Acca Due O
 
10th stage
1   Pia Sundstedt       GAS Sport
2   Edita Pucinskaite       Acca Due O
3   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum - William Aurora
4   Roberta Bonanomi       Acca Due O
5   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
6   Daniela Veronesi       Alfa Lum - William Aurora
7   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
8   Sara Felloni       Acca Due O
9   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
10   Sonia Rocca       Alfa Lum - William Aurora
 
11st stage
1   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum - William Aurora
2   Daniela Veronesi       Alfa Lum - William Aurora
3   Yulia Murenkaia      
4   Zulfia Zabirova       Acca Due O
5   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
6   Edita Pucinskaite       Acca Due O
7   Roberta Bonanomi       Acca Due O
8   Pia Sundstedt       GAS Sport
9   Tatiana Stiajkina      
10   Cindy Pieters       Vlaanderen 2002
 
12nd stage
1   Sonia Rocca       Alfa Lum - William Aurora
2   Zinaida Stahurskaya       Acca Due O
3   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
4   Katia Longhin       SC Michela Fanini Record Rox
5   Sara Carrigan      
6   Alison Wright      
7   Tatiana Stiajkina      
8   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
9   Luisa Pegoraro       Edil Savino
10   Heidi Van De Vijver       Vlaanderen 2002
 
13rd stage
1   Gabriella Pregnolato       Acca Due O
2   Petra Rossner       Teag - Euregio Egrensis
3   Nada Cristofoli       Edil Savino
4   Zinaida Stahurskaya       Acca Due O
5   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Alfa Lum - William Aurora
6   Oksana Saprykina       Primavera Oliveiro
7   Sara Felloni       Acca Due O
8   Simona Parente       GAS Sport
9   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
10   Sara Carrigan