TIRRENO - ADRIATICO
 
Country:   Italy
Datum:  13-19/3/2003
Category:  2.HC
 

Results | 2002 | 2004 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Filippo Pozzato       Fassa Bortolo
2   Danilo Di Luca       Saeco
3   Ruggero Marzoli       Alessio
4   Michael Boogerd       Rabobank
5   Paolo Bettini       Quick Step - Davitamon
6   Markus Zberg       Gerolssteiner
7   Andreas Klöden       Deutsche Telekom
8   Erik Zabel       Deutsche Telekom
9   Luca Paolini       Quick Step - Davitamon
10   Andrea Noe       Alessio
11   Javier Pascual Rodriguez       iBanesto.com
12   Bo Hamburger       Formaggi Pinzolo - Ciarrocchi
13   Giuseppe Palumbo       De Nardi - Colpack
14   Sergei Ivanov       Fassa Bortolo
15   Aitor Osa Eizaguirre       iBanesto.com
16   Juan Flecha Giannoni       iBanesto.com
17   Xavier Florencio Cabré       O.N.C.E. - Eroski
18   Oscar Mason       Vini Caldirola - So.Di
19   Paolo Bossoni       Vini Caldirola - So.Di
20   Martin Elmiger       Phonak
21   Vladimir Duma       Landbouwkrediet - Colnago
22   Rinaldo Nocentini       Formaggi Pinzolo - Ciarrocchi
23   Michael Blaudzun       CSC
24   Andrea Peron       CSC
25   Sergei Gontchar       De Nardi - Colpack
26   Andrea Ferrigato       Alessio
27   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
28   Peter Farazijn       Cofidis
29   Mariano Piccoli       Lampre
30   Laurent Dufaux       Alessio
31   Marc Lotz       Rabobank
32   Angelo Lopeboselli       Cofidis
33   Leonardo Zanotti       De Nardi - Colpack
34   Daniel Atienza Urendeze       Cofidis
35   Jan Hruska       O.N.C.E. - Eroski
36   Gerhard Trampusch       Gerolssteiner
37   Raimondas Rumsas       Lampre
38   Angel Vicioso Arcos       O.N.C.E. - Eroski
39   Graziano Gasparre       De Nardi - Colpack
40   Patrick Sinkewitz       Quick Step - Davitamon
41   Daniel Schnider       Phonak
42   Fortunato Baliani       Formaggi Pinzolo - Ciarrocchi
43   Rolf Aldag       Deutsche Telekom
44   Luca Sironi       Vini Caldirola - So.Di
45   Serge Baguet       Lotto - Domo
46   Peter Van Petegem       Lotto - Domo
47   Alessandro Cortinovis       Lampre
48   Rene Andrle       O.N.C.E. - Eroski
49   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
50   Roberto Petito       Fassa Bortolo
 
1st stage
1   Mario Cipollini       Domina Vacanze - Elitron
2   Dario Pieri       Saeco
3   Luca Paolini       Quick Step - Davitamon
4   Jan Svorada       Lampre
5   Marco Zanotti       Fassa Bortolo
6   Romans Vainsteins       Vini Caldirola - So.Di
7   Graeme Brown       Panaria - Fiordo
8   Enrico Cassani       Alessio
9   Massimo Strazzer       Phonak
10   Juan Flecha Giannoni       iBanesto.com
 
2nd stage
1   Filippo Pozzato       Fassa Bortolo
2   Paolo Bettini       Quick Step - Davitamon
3   Romans Vainsteins       Vini Caldirola - So.Di
4   Luca Paolini       Quick Step - Davitamon
5   Danilo Di Luca       Saeco
6   Ruggero Marzoli       Alessio
7   Daniele Bennati       Domina Vacanze - Elitron
8   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
9   Graziano Gasparre       De Nardi - Colpack
10   Giampaolo Caruso       O.N.C.E. - Eroski
 
3rd stage
1   Mario Cipollini       Domina Vacanze - Elitron
2   Erik Zabel       Deutsche Telekom
3   Dario Pieri       Saeco
4   Julian Dean       CSC
5   Paolo Bettini       Quick Step - Davitamon
6   Michael Albasini       Phonak
7   Giovanni Lombardi       Domina Vacanze - Elitron
8   Olaf Pollack       Gerolssteiner
9   Jan Svorada       Lampre
10   Mikhail Timochine       Landbouwkrediet - Colnago
 
5th stage
1   Ruggero Marzoli       Alessio
2   Luca Paolini       Quick Step - Davitamon
3   Michael Boogerd       Rabobank
4   Andrea Ferrigato       Alessio
5   Danilo Di Luca       Saeco
6   Oscar Freire Gomez       Rabobank
7   Markus Zberg       Gerolssteiner
8   Enrico Cassani       Alessio
9   Andrea Noe       Alessio
10   Paolo Bettini       Quick Step - Davitamon
 
6th stage
1   Danilo Di Luca       Saeco
2   Filippo Pozzato       Fassa Bortolo
3   Michael Boogerd       Rabobank
4   Markus Zberg       Gerolssteiner
5   Andreas Klöden       Deutsche Telekom
6   Ruggero Marzoli       Alessio
7   Enrico Cassani       Alessio
8   Sergei Ivanov       Fassa Bortolo
9   Paolo Bossoni       Vini Caldirola - So.Di
10   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
 
7th stage
1   Oscar Freire Gomez       Rabobank
2   Mario Cipollini       Domina Vacanze - Elitron
3   Erik Zabel       Deutsche Telekom
4   Biagio Conte       Formaggi Pinzolo - Ciarrocchi
5   Julian Dean       CSC
6   Paolo Bettini       Quick Step - Davitamon
7   Paolo Bossoni       Vini Caldirola - So.Di
8   Gabriele Balducci       Vini Caldirola - So.Di
9   Andreas Klöden       Deutsche Telekom
10   Vladimir Duma       Landbouwkrediet - Colnago