TIRRENO - ADRIATICO
 
Country:   Italy
Datum:  14-21/3/2001
Category:  2.HC
 

Results | 2000 | 2002 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Davide Rebellin       Liquigas - Pata
2   Gabriele Colombo       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
3   Michael Boogerd       Rabobank
4   Paolo Savoldelli       Saeco
5   David Plaza Romero       Festina - Lotus
6   Roberto Petito       Fassa Bortolo
7   Oskar Camenzind       Lampre - Daikin
8   Beat Zberg       Rabobank
9   Carlos Sastre Candil       O.N.C.E. - Eroski
10   Ruslan Ivanov       Alessio
11   Nathan O`Neill       Panaria - Fiordo
12   Miguel Zarrabeitia Uranga       O.N.C.E. - Eroski
13   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
14   Christian Vande Velde       US Postal Service
15   Marco Serpellini       Lampre - Daikin
16   Fabio Malberti       Liquigas - Pata
17   Peter Farazijn       Cofidis
18   Markus Zberg       Rabobank
19   Felix Garcia Casas       Festina - Lotus
20   Daniel Schnider       Francaise des Jeux
21   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
22   Andrea Noe       Mapei - Quick Step
23   Igor Astarloa Ascasibar       Mercatone Uno - Stream TV
24   Filippo Simeoni       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
25   Nicolai Bo Larsen       CSC - Tiscali
26   Bo Hamburger       CSC - Tiscali
27   Inigo Cuesta Lopez De Castro       Cofidis
28   Marc Wauters       Rabobank
29   Denis Lunghi       Colpack - Astro
30   Cedric Vasseur       US Postal Service
31   Abraham Olano Manzano       O.N.C.E. - Eroski
32   Michael Blaudzun       CSC - Tiscali
33   Peter Luttenberger       Tacconi Sport - Vini Caldirola
34   Fabio Sacchi       Saeco
35   Guido Trenti       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
36   Massimo Donati       Tacconi Sport - Vini Caldirola
37   Massimiliano Lelli       Cofidis
38   Jose Ivan Gutierrez Palacios       O.N.C.E. - Eroski
39   Devis Miorin       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
40   Gianluca Bortolami       Tacconi Sport - Vini Caldirola
41   Jens Voigt       Credit Agricole
42   Christian Gasperoni       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
43   Sergio Barbero       Lampre - Daikin
44   Romans Vainsteins       Domo - Farm Frites - Latexco
45   Paolo Bettini       Mapei - Quick Step
46   Maurizio Caravaggio       Mercatone Uno - Stream TV
47   Franco Pellizotti       Alessio
48   Pietro Caucchioli       Alessio
49   Sergej Matveyev       Panaria - Fiordo
50   Biagio Conte       Saeco
 
1st stage
1   Biagio Conte       Saeco
2   Dimitri Konychev       Fassa Bortolo
3   Erik Zabel       Deutsche Telekom
4   Gabriele Balducci       Tacconi Sport - Vini Caldirola
5   Romans Vainsteins       Domo - Farm Frites - Latexco
6   Paolo Bettini       Mapei - Quick Step
7   Dario Pieri       Saeco
8   George Hincapie       US Postal Service
9   Alberto Ongarato       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
10   Andrea Ferrigato       Alessio
 
2nd stage
1   Endrio Leoni       Alessio
2   Erik Zabel       Deutsche Telekom
3   Biagio Conte       Saeco
4   Romans Vainsteins       Domo - Farm Frites - Latexco
5   Dimitri Konychev       Fassa Bortolo
6   Gabriele Balducci       Tacconi Sport - Vini Caldirola
7   Andrea Ferrigato       Alessio
8   Gian-Matteo Fagnini       Deutsche Telekom
9   Sergei Ivanov       Fassa Bortolo
10   Markus Zberg       Rabobank
 
3rd stage
1   Markus Zberg       Rabobank
2   Dimitri Konychev       Fassa Bortolo
3   Davide Rebellin       Liquigas - Pata
4   Michael Boogerd       Rabobank
5   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
6   Marco Serpellini       Lampre - Daikin
7   Romans Vainsteins       Domo - Farm Frites - Latexco
8   Gabriele Balducci       Tacconi Sport - Vini Caldirola
9   Oskar Camenzind       Lampre - Daikin
10   Roberto Petito       Fassa Bortolo
 
4th stage
1   Davide Rebellin       Liquigas - Pata
2   Michael Boogerd       Rabobank
3   Sergei Ivanov       Fassa Bortolo
4   Gabriele Colombo       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
5   Biagio Conte       Saeco
6   Paolo Savoldelli       Saeco
7   Dimitri Konychev       Fassa Bortolo
8   Markus Zberg       Rabobank
9   Bo Hamburger       CSC - Tiscali
10   Marco Serpellini       Lampre - Daikin
 
5th stage
1   Roberto Petito       Fassa Bortolo
2   David Plaza Romero       Festina - Lotus
3   Sergei Ivanov       Fassa Bortolo
4   Gabriele Colombo       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
5   Paolo Savoldelli       Saeco
6   Bradley McGee       Francaise des Jeux
7   Ruslan Ivanov       Alessio
8   Davide Rebellin       Liquigas - Pata
9   Michael Boogerd       Rabobank
10   Beat Zberg       Rabobank
 
6th stage
1   Romans Vainsteins       Domo - Farm Frites - Latexco
2   Markus Zberg       Rabobank
3   Marco Serpellini       Lampre - Daikin
4   Biagio Conte       Saeco
5   Mariano Piccoli       Lampre - Daikin
6   Davide Rebellin       Liquigas - Pata
7   Paolo Bettini       Mapei - Quick Step
8   Steffen Wesemann       Deutsche Telekom
9   Fabio Sacchi       Saeco
10   Gianluca Bortolami       Tacconi Sport - Vini Caldirola
 
7th stage
1   Michael Boogerd       Rabobank
2   Davide Rebellin       Liquigas - Pata
3   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
4   Danilo Di Luca       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
5   Paolo Savoldelli       Saeco
6   Gabriele Colombo       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
7   Carlos Sastre Candil       O.N.C.E. - Eroski
8   Oskar Camenzind       Lampre - Daikin
9   David Plaza Romero       Festina - Lotus
10   Miguel Zarrabeitia Uranga       O.N.C.E. - Eroski
 
8th stage
1   Endrio Leoni       Alessio
2   Miguel Angel Meza Flores       Colpack - Astro
3   Erik Zabel       Deutsche Telekom
4   Gabriele Colombo       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
5   Stefano Zanini       Mapei - Quick Step
6   Steven De Jongh       Rabobank
7   Marco Zanotti       Liquigas - Pata
8   Jan Svorada       Lampre - Daikin
9   Nicola Minali       Tacconi Sport - Vini Caldirola
10   Gabriele Balducci       Tacconi Sport - Vini Caldirola