GIRO D`ITALIA
 
Country:   Italy
Datum:  27/6-9/7/2000
Category:  2.1
 

Results | 1999 | 2001 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
2   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
3   Valentina Polkhanova       Edil Savino
4   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
5   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
6   Nicole Brändli       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
7   Tatiana Stiajkina       Acca Due O - Lorena Camicie
8   Pia Sundstedt       GAS Sport
9   Fabiana Luperini       GAS Sport
10   Rosalisa Lapomarda      
11   Daniela Veronesi       Alfa Lum R.S.M.
12   Roberta Bonanomi       GAS Sport
13   Fany Lecourtois       Alfa Lum R.S.M.
14   Kim Shirley      
15   Marianna Lorenzoni       Aliverti - Immobilione Luca
16   Valentina Karpenko      
17   Priska Doppmann       Master - Carpe Diem
18   Bogumila Matusiak      
19   Zinaida Stahurskaya       SC Michela Fanini Record Box
20   Madeleine Lindberg       Farm Frites - Hartol
21   Oksana Saprykina       SC Michela Fanini Record Box
22   Simona Parente       GAS Sport
23   Sara Carrigan      
24   Aleksandra Koliaseva       Alfa Lum R.S.M.
25   Silvia Parietti       Edil Savino
26   Giovanna Troldi       Edil Savino
27   Fatima Blazquez Lozano       Alfa Lum R.S.M.
28   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
29   Catherine Marsal       Edil Savino
30   Marion Clignet       Acca Due O - Lorena Camicie
31   Natalja Kistchuk       SC Michela Fanini Record Box
32   Olga Svirtchuk      
33   Luisa Pegoraro       GAS Sport
34   Natalja Kachalka      
35   Gabriella Pregnolato       GAS Sport
36   Sandra Wampfler      
37   Gitana Gruodyte       La Rosa dei Venti
38   Katia Longhin       Master - Carpe Diem
39   Alessandra D`Ettore       Acca Due O
40   Shani Bloch-Davidov      
41   Marika Murer       SC Michela Fanini Record Box
42   Sonia Rocca       Edil Savino
43   Gulnara Ivanova-Fatkulina       Acca Due O - Lorena Camicie
44   Andrea Purner-Koschier      
45   Alison Wright      
46   Marion Brauen       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
47   Yevgenia Vysotska      
48   Tatiana Andriutchenko      
49   Annette Beutler       Luongo - Assos
50   Kerry Hellmuth       Master - Carpe Diem
51   Letizia Giardinelli       Acca Due O
52   Diana Rast       Luongo - Assos
53   Sara Savino       Edil Savino
54   Hayley Brown (Rutherford)      
55   Debby Mansveld       Farm Frites - Hartol
56   Valentina Parisi      
57   Claudia Marietta       Master - Carpe Diem
58   Anna Farina       SC Michela Fanini Record Box
59   Kristina Obrucova       Aliverti - Immobilione Luca
60   Regina Schleicher       Alfa Lum R.S.M.
61   Silvia Zoller       Nurnberger Versicherung
62   Irene Puccioni       Edil Savino
63   Michaela Brunngraber      
64   Olga Mikhailovskaia       La Rosa dei Venti
65   Ingrid Dullnig      
66   Karin Gruber      
67   Anna Bogoluckaj      
68   Nadia Zuccherelli       La Rosa dei Venti
69   Anna Podkovzun      
70   Monica Dal Col       Aliverti - Immobilione Luca
 
1st stage
1   Leontien Zijlaard-Van Moorsel       Farm Frites - Hartol
2   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
3   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
4   Zinaida Stahurskaya       SC Michela Fanini Record Box
5   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
6   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
7   Oksana Saprykina       SC Michela Fanini Record Box
8   Yvonne Troost-Brunen       Farm Frites - Hartol
9   Valeria Cappellotto       GAS Sport
10   Nicole Brändli       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
 
2nd stage
1   Leontien Zijlaard-Van Moorsel       Farm Frites - Hartol
2   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
3   Gabriella Pregnolato       GAS Sport
4   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
5   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
6   Oksana Saprykina       SC Michela Fanini Record Box
7   Giovanna Troldi       Edil Savino
8   Alison Wright      
9   Alessandra D`Ettore       Acca Due O
10   Sonia Rocca       Edil Savino
 
3rd stage
1   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
2   Leontien Zijlaard-Van Moorsel       Farm Frites - Hartol
3   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
4   Zinaida Stahurskaya       SC Michela Fanini Record Box
5   Giovanna Troldi       Edil Savino
6   Oksana Saprykina       SC Michela Fanini Record Box
7   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
8   Simona Parente       GAS Sport
9   Valeria Cappellotto       GAS Sport
10   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
 
4th stage
1   Leontien Zijlaard-Van Moorsel       Farm Frites - Hartol
2   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
3   Katia Longhin       Master - Carpe Diem
4   Gabriella Pregnolato       GAS Sport
5   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
6   Zinaida Stahurskaya       SC Michela Fanini Record Box
7   Oksana Saprykina       SC Michela Fanini Record Box
8   Vera Hohlfeld       Acca Due O - Lorena Camicie
9   Diana Ziliute       Acca Due O - Lorena Camicie
10   Priska Doppmann       Master - Carpe Diem
 
5th stage
1   Roberta Bonanomi       GAS Sport
2   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
3   Madeleine Lindberg       Farm Frites - Hartol
4   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
5   Simona Parente       GAS Sport
6   Valeria Cappellotto       GAS Sport
7   Tatiana Stiajkina       Acca Due O - Lorena Camicie
8   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
9   Valentina Polkhanova       Edil Savino
10   Lucia Pizzolotto       SC Michela Fanini Record Box
 
6th stage
1   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
2   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
3   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
4   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
5   Daniela Veronesi       Alfa Lum R.S.M.
6   Valentina Polkhanova       Edil Savino
7   Tatiana Stiajkina       Acca Due O - Lorena Camicie
8   Pia Sundstedt       GAS Sport
9   Simona Parente       GAS Sport
10   Valeria Cappellotto       GAS Sport
 
7th stage
1   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
2   Marion Clignet       Acca Due O - Lorena Camicie
3   Daniela Veronesi       Alfa Lum R.S.M.
4   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
5   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
6   Leontien Zijlaard-Van Moorsel       Farm Frites - Hartol
7   Tatiana Stiajkina       Acca Due O - Lorena Camicie
8   Sara Carrigan      
9   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
10   Gabriella Pregnolato       GAS Sport
 
8th stage
1   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
2   Zita Urbonaite       Acca Due O - Lorena Camicie
3   Valeria Cappellotto       GAS Sport
4   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
5   Zinaida Stahurskaya       SC Michela Fanini Record Box
6   Luisa Pegoraro       GAS Sport
7   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
8   Madeleine Lindberg       Farm Frites - Hartol
9   Simona Parente       GAS Sport
10   Priska Doppmann       Master - Carpe Diem
 
9th stage
1   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
2   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
3   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
4   Fabiana Luperini       GAS Sport
5   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
6   Nicole Brändli       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
7   Tatiana Stiajkina       Acca Due O - Lorena Camicie
8   Valentina Polkhanova       Edil Savino
9   Pia Sundstedt       GAS Sport
10   Rosalisa Lapomarda      
 
10th stage
1   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
2   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
3   Fabiana Luperini       GAS Sport
4   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
5   Valeria Cappellotto       GAS Sport
6   Nicole Brändli       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
7   Valentina Polkhanova       Edil Savino
8   Fany Lecourtois       Alfa Lum R.S.M.
9   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
10   Tatiana Stiajkina       Acca Due O - Lorena Camicie
 
11st stage
1   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
2   Zinaida Stahurskaya       SC Michela Fanini Record Box
3   Katia Longhin       Master - Carpe Diem
4   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
5   Sara Carrigan      
6   Debby Mansveld       Farm Frites - Hartol
7   Oksana Saprykina       SC Michela Fanini Record Box
8   Aleksandra Koliaseva       Alfa Lum R.S.M.
9   Andrea Purner-Koschier      
10   Marion Brauen       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
 
12nd stage
1   Valentina Polkhanova       Edil Savino
2   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
3   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
4   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
5   Nicole Brändli       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
6   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
7   Tatiana Stiajkina       Acca Due O - Lorena Camicie
8   Fany Lecourtois       Alfa Lum R.S.M.
9   Daniela Veronesi       Alfa Lum R.S.M.
10   Pia Sundstedt       GAS Sport
 
13rd stage
1   Debby Mansveld       Farm Frites - Hartol
2   Oksana Saprykina       SC Michela Fanini Record Box
3   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
4   Giovanna Troldi       Edil Savino
5   Annette Beutler       Luongo - Assos
6   Gulnara Ivanova-Fatkulina       Acca Due O - Lorena Camicie
7   Alison Wright      
8   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
9   Silvia Zoller       Nurnberger Versicherung
10   Marion Brauen       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
 
14th stage
1   Alessandra Cappellotto       GAS Sport
2   Valentina Polkhanova       Edil Savino
3   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
4   Daniela Veronesi       Alfa Lum R.S.M.
5   Pia Sundstedt       GAS Sport
6   Fabiana Luperini       GAS Sport
7   Edita Pucinskaite       Alfa Lum R.S.M.
8   Joana Somarriba Arrola       Alfa Lum R.S.M.
9   Priska Doppmann       Master - Carpe Diem
10   Nicole Brändli       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder
 
15th stage
1   Pia Sundstedt       GAS Sport
2   Svetlana Stolbova (Bubnenkova)       Edil Savino
3   Giovanna Troldi       Edil Savino
4   Alison Wright      
5   Sara Felloni       Alfa Lum R.S.M.
6   Zinaida Stahurskaya       SC Michela Fanini Record Box
7   Annette Beutler       Luongo - Assos
8   Oksana Saprykina       SC Michela Fanini Record Box
9   Valentina Karpenko      
10   Marion Brauen       Red Bull - Stadtwerke Frankfurt/Oder