SEMAINE CATALANE
 
Country:   Spain
Datum:  23-27/3/1998
Category:  2.1
 

Results | 1997 | 1999 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   Michael Boogerd       Rabobank
2   Laurent Jalabert       O.N.C.E.
3   Alex Zülle       Festina - Lotus
4   Miguel Zarrabeitia Uranga       O.N.C.E.
5   Dario Frigo       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
6   Inigo Cuesta Lopez De Castro       O.N.C.E.
7   Rodolfo Massi       Casino
8   Peter Luttenberger       Rabobank
9   Andrea Noe       Asics - C.G.A.
10   Roberto Heras Hernandez       Kelme - Costa Blanca
11   Rolf Järmann       Casino
12   Stefano Garzelli       Mercatone Uno - Bianchi
13   Patrick Jonker       Rabobank
14   Viatcheslav Ekimov       US Postal Service
15   Jose Luis Arrieta Lujambio       Banesto
16   Marco Fincato       Mercatone Uno - Bianchi
17   Igor Gonzalez De Galdeano Aranzabal       Euskaltel - Euskadi
18   Massimo Donati       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
19   Serguej Smetanine       Vitalicio Seguros
20   Wladimir Belli       Festina - Lotus
21   Manuel Beltran Martinez       Banesto
22   Manuel Fernandez Gines       Banesto
23   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
24   Paolo Bettini       Asics - C.G.A.
25   Leonardo Piepoli       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
26   Jose Ramon Uriarte Zubero       Festina - Lotus
27   Francesco Frattini       Deutsche Telekom - ARD
28   Roberto Sgambelluri       Brescialat - Liquigas
29   Claus Michael Möller       TVM - Farm Frites
30   Francisco Cabello Luque       Kelme - Costa Blanca
31   Andrea Ferrigato       Vitalicio Seguros
32   Alessandro Pozzi       Mobilvetta - Northwave
33   Fausto Dotti       Ros Mary - Amica Chips
34   Juan-Carlos Vicario Barbera       Estepona en Marcha - Cafes Toscaf
35   Sergei Ivanov       TVM - Farm Frites
36   Koos Moerenhout       Rabobank
37   Ibon Ajuria Gordon       Euskaltel - Euskadi
38   Marco Velo       Mercatone Uno - Bianchi
39   Stefano Colage       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
40   Beat Zberg       Rabobank
41   Marcelino Garcia Alonso       O.N.C.E.
42   Ermanno Brignoli       Riso Scotti
43   Gilles Bouvard       Casino
44   Georg Totschnig       Deutsche Telekom - ARD
45   Alexandre Chefer       Asics - C.G.A.
46   Vladislav Bobrik       Riso Scotti
47   Gines Salmeron Martinez       Vitalicio Seguros
48   Oscar Pellicioli       Mercatone Uno - Bianchi
49   Filippo Casagrande       Scrigno - Gaerne
50   Felix Garcia Casas       Festina - Lotus
 
1st stage
1   Stephane Barthe       Casino
2   Erik Zabel       Deutsche Telekom - ARD
3   Filippo Casagrande       Scrigno - Gaerne
4   Serguej Smetanine       Vitalicio Seguros
 
2nd stage
1   Rolf Järmann       Casino
2   Filippo Casagrande       Scrigno - Gaerne
3   Paolo Bettini       Asics - C.G.A.
4   Serguej Smetanine       Vitalicio Seguros
 
3rd stage
1   Michael Boogerd       Rabobank
2   Laurent Jalabert       O.N.C.E.
3   Dario Frigo       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
4   Miguel Zarrabeitia Uranga       O.N.C.E.
 
4th stage
1   Jeroen Blijlevens       TVM - Farm Frites
2   Mario Cipollini       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
3   Nicola Minali       Riso Scotti
4   Biagio Conte       Scrigno - Gaerne
 
5th stage
1   Nicola Minali       Riso Scotti
2   Jeroen Blijlevens       TVM - Farm Frites
3   Gian-Matteo Fagnini       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
4   Stephane Barthe       Casino
 
6th stage
1   Alex Zülle       Festina - Lotus
2   Michael Boogerd       Rabobank
3   Laurent Jalabert       O.N.C.E.
4   Bruno Boscardin       Festina - Lotus