TIRRENO - ADRIATICO
 
Country:   Italy
Datum:  12-19/3/1997
Category:  2.1
 

Results | 1996 | 1998 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Roberto Petito       Saeco
2   Gianluca Pianegonda       Mapei - GB
3   Beat Zberg       Mercatone Uno
4   Massimiliano Gentili       Cantina Tollo - Carrier
5   Davide Casarotto       Scrigno - Gaerne
6   Vassili Davidenko       Kross - Montanari
7   Massimo Donati       Saeco
8   Michele Bartoli       Maglificio MG - Technogym
9   Francesco Casagrande       Saeco
10   Rodolfo Massi       Casino
11   Rolf Aldag       Deutsche Telekom
12   Kai Hundertmark       Deutsche Telekom
13   Andrea Noe       Asics
14   Peter Van Petegem       TVM - Farm Frites
15   Bo Hamburger       TVM - Farm Frites
16   Zbigniew Spruch       Mapei - GB
17   Andrea Vatteroni       Scrigno - Gaerne
18   Kevin Livingston       Cofidis
19   Martin Hvastija       Cantina Tollo - Carrier
20   Stefano Giraldi       Kross - Montanari
21   Alberto Elli       Casino
22   Andrea Tafi       Mapei - GB
23   Alexandre Chefer       Asics
24   Fabrizio Settembrini       Mercatone Uno
25   Jesper Skibby       TVM - Farm Frites
26   Stefano Della Santa       Mercatone Uno
27   Gabriele Colombo       Batik - Del Monte
28   Laurent Roux       TVM - Farm Frites
29   Vladimir Pulnikov       Kross - Montanari
30   Marco Velo       Brescialat - Verynet
31   Marco Vergnani       Amore & Vita - Forzacore
32   Paolo Savoldelli       Roslotto - ZG Mobili
33   Nicolai Bo Larsen       Amore & Vita - Forzacore
34   Erik Breukink       Rabobank
35   Paolo Bettini       Maglificio MG - Technogym
36   Michael Andersson       TVM - Farm Frites
37   Sergio Previtali       Scrigno - Gaerne
38   Maarten Den Bakker       TVM - Farm Frites
39   Elio Aggiano       Refin - Mobilvetta Design
40   Alexei Sivakov       Roslotto - ZG Mobili
41   Glenn Magnusson       Amore & Vita - Forzacore
42   Biagio Conte       Scrigno - Gaerne
43   Sergei Gontchar       Aki - Safi
44   Germano Pierdomenico       Cantina Tollo - Carrier
45   David Moncoutie       Cofidis
46   Yoshiuki Abe       Mapei - GB
47   Nicola Minali       Batik - Del Monte
48   Michael Blaudzun       Rabobank
49   Lars Michaelsen       TVM - Farm Frites
50   Fabio Roscioli       Asics
 
prologue
1   Rolf Sørensen       Rabobank
2   Erik Dekker       Rabobank
3   Maurizio Fondriest       Cofidis
 
1st stage
1   Endrio Leoni       Aki - Safi
2   Nicola Minali       Batik - Del Monte
3   Mario Traversoni       Mercatone Uno
 
2nd stage
1   Davide Casarotto       Scrigno - Gaerne
2   Roberto Petito       Saeco
3   Beat Zberg       Mercatone Uno
 
3rd stage
1   Michele Bartoli       Maglificio MG - Technogym
2   Francesco Casagrande       Saeco
3   Gabriele Colombo       Batik - Del Monte
 
4th stage
1   Giovanni Lombardi       Deutsche Telekom
2   Jan Svorada       Mapei - GB
3   Glenn Magnusson       Amore & Vita - Forzacore
 
5th stage
1   Andrea Ferrigato       Roslotto - ZG Mobili
2   Michele Bartoli       Maglificio MG - Technogym
3   Lars Michaelsen       TVM - Farm Frites
 
6th stage
1   Dimitri Konychev       Roslotto - ZG Mobili
2   Roberto Petito       Saeco
3   Kai Hundertmark       Deutsche Telekom
 
7th stage
1   Mario Traversoni       Mercatone Uno
2   Nicola Minali       Batik - Del Monte
3   Giovanni Lombardi       Deutsche Telekom