SEMAINE CATALANE
 
Country:   Spain
Datum:  25-29/3/1996
Category:  2.1
 

Results | 1995 | 1997 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   Alex Zülle       O.N.C.E.
2   Inigo Cuesta Lopez De Castro       O.N.C.E.
3   Francesco Casagrande       Saeco - AS Juvenes
4   Francesco Frattini       Gewiss - Playbus
5   Stefano Della Santa       Mapei - GB
6   Laurent Dufaux       Festina - Lotus
7   Abraham Olano Manzano       Mapei - GB
8   Andrea Noe       Mapei - GB
9   Jose-Maria Jimenez Sastre       Banesto
10   Melchor Mauri Prat       O.N.C.E.
11   Jon Odriozola Mugarza       Gewiss - Playbus
12   Jesus Montoya Alarcon       Motorola
13   Axel Merckx       Motorola
14   Richard Virenque       Festina - Lotus
15   Stefano Zanini       Gewiss - Playbus
16   Vladimir Pulnikov       TVM
17   Marcos Antonio Serrano Rodriguez       Kelme - Artiach
18   David Garcia Marquina       Euskadi
19   Manuel Beltran Martinez       Mapei - GB
20   Stefano Faustini       Aki - Gipiemme
21   Franco Vona       Aki - Gipiemme
22   Peter Meinert Nielsen       Deutsche Telekom
23   Alfredo Irusta Sampedro       MX Onda
24   Erik Breukink       Rabobank
25   Roberto Sierra Aguerro       O.N.C.E.
26   Federico Echave Musatadi       Mapei - GB
27   Luca Gelfi       Brescialat
28   Fabrizio Bontempi       Brescialat
29   Cesar Solaun Solana       Euskadi
30   Kevin Livingston       Motorola
31   Arsenio Gonzalez Gutierrez       Mapei - GB
32   Johan Bruyneel       Rabobank
33   Alvaro Gonzalez De Galdeano Aranzabal       Euskadi
34   Ignacio Garcia Camacho       Kelme - Artiach
35   Inaki Ayarzaguena Urkidi       Euskadi
36   Bobby Julich       Motorola
37   Udo Bölts       Deutsche Telekom
38   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Kelme - Artiach
39   Erik Dekker       Rabobank
40   Stephane Petilleau       TVM
41   Ermanno Brignoli       Gewiss - Playbus
42   Mariano Piccoli       Brescialat
43   Javier Pascual Llorente       Porcelana Santa Clara - Cadena Master
44   Lars-Kristian Johnsen       TVM
45   Steffen Kjaergaard       TVM
46   Oliverio Rincon Quintana       O.N.C.E.
47   Niels Van Der Steen       TVM
48   Jonathan Vaughters       Porcelana Santa Clara - Cadena Master
49   Fernando Escartin Coti       Kelme - Artiach
50   Alberto Lopez De Munain       Euskadi
 
1st stage
1   Erik Zabel       Deutsche Telekom
2   Stefano Zanini       Gewiss - Playbus
3   Max Van Heeswijk       Motorola
 
2nd stage
1   Erik Zabel       Deutsche Telekom
2   Marcel Wüst       MX Onda
3   Melchor Mauri Prat       O.N.C.E.
 
3rd stage
1   Alex Zülle       O.N.C.E.
2   Francesco Frattini       Gewiss - Playbus
3   Inigo Cuesta Lopez De Castro       O.N.C.E.
 
4th stage
1   Erik Zabel       Deutsche Telekom
2   Stefano Zanini       Gewiss - Playbus
3   Mariano Piccoli       Brescialat
 
5th stage
1   Stefano Zanini       Gewiss - Playbus
2   Erik Zabel       Deutsche Telekom
3   Marcel Wüst       MX Onda
 
6th stage
1   Alex Zülle       O.N.C.E.
2   Melchor Mauri Prat       O.N.C.E.
3   Francesco Casagrande       Saeco - AS Juvenes