TIRRENO - ADRIATICO
 
Country:   Italy
Datum:  10-17/3/1993
Category:  2.1
 

Results | 1992 | 1994 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Maurizio Fondriest       Lampre - Polti - Colnago
2   Andrej Tchmil       GB - MG Maglificio - Bianchi
3   Stefano Della Santa       Mapei - B.C. Azzuro - Viner
4   Andrea Chiurato       Gatorade - Bianchi
5   Davide Rebellin       GB - MG Maglificio - Bianchi
6   Alberto Elli       Ariostea
7   Erik Zabel       Telekom - Merckx
8   Alberto Volpi       Mecair - Ballan
9   Udo Bölts       Telekom - Merckx
10   Alexandre Chefer       Navigare - Blue Storm
11   Leonardo Sierra Sepulveda       ZG Mobili - Bottecchia
12   Gianni Bugno       Gatorade - Bianchi
13   Fabio Baldato       GB - MG Maglificio - Bianchi
14   Massimiliano Lelli       Ariostea
15   Luca Gelfi       Mapei - B.C. Azzuro - Viner
16   Vladimir Pulnikov       Carrera Jeans - Tassoni
17   Dominique Arnould       Castorama - MaxiSport
18   Santos Hernandez Calvo       Mapei - B.C. Azzuro - Viner
19   Roberto Gusmeroli       GB - MG Maglificio - Bianchi
20   Francesco Casagrande       Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
21   Stephen Roche       Carrera Jeans - Tassoni
22   Eric Van Lancker       Festina - Lotus
23   Mariano Piccoli       Mercatone Uno - Medeghini - Zucchini
24   Bruno Cenghialta       Ariostea
25   Michele Moro       ZG Mobili - Bottecchia
26   Ramon Gonzalez Arrieta       Festina - Lotus
27   Laurent Pillon       GB - MG Maglificio - Bianchi
28   Vladislav Bobrik       Mecair - Ballan
29   Marco Giovannetti       Mapei - B.C. Azzuro - Viner
30   Evgeni Berzin       Mecair - Ballan
 
1st stage
1   Erik Zabel       Telekom - Merckx
2   Jesper Skibby       TVM - Bison - Gazelle
3   Andrej Tchmil       GB - MG Maglificio - Bianchi
 
2nd stage
1   Maurizio Fondriest       Lampre - Polti - Colnago
2   Jesper Skibby       TVM - Bison - Gazelle
3   Andrej Tchmil       GB - MG Maglificio - Bianchi
 
3rd stage
1   Giovanni Fidanza       Gatorade - Bianchi
2   Eric Vanderaerden       WordPerfect - Colnago - Decca
3   Stefano Zanini       Navigare - Blue Storm
 
4th stage
1   Maurizio Fondriest       Lampre - Polti - Colnago
2   Jesper Skibby       TVM - Bison - Gazelle
3   Andrej Tchmil       GB - MG Maglificio - Bianchi
 
5th stage
1   Endrio Leoni       Jolly Componibili - Club 88
2   Eric Vanderaerden       WordPerfect - Colnago - Decca
3   Fabiano Fontanelli       Navigare - Blue Storm
 
6th stage
1   Uwe Raab       Telekom - Merckx
2   Fabio Baldato       GB - MG Maglificio - Bianchi
3   Stefano Zanini       Navigare - Blue Storm
 
7th stage
1   Rolf Sørensen       Carrera Jeans - Tassoni
2   Fabio Baldato       GB - MG Maglificio - Bianchi
3   Maurizio Fondriest       Lampre - Polti - Colnago
 
8th stage
1   Massimo Strazzer       Jolly Componibili - Club 88
2   Eric Vanderaerden       WordPerfect - Colnago - Decca
3   Uwe Raab       Telekom - Merckx