TIRRENO - ADRIATICO
 
Country:   Italy
Datum:  13-20/3/1991
Category:  2.1
 

Results | 1990 | 1992 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Herminio Diaz Zabala       O.N.C.E.
2   Federico Ghiotto       Ariostea
3   Raul Alcala Galleros       PDM - Ultima - Concorde
4   Thomas Wegmüller       Weinmann
5   Maarten Den Bakker       PDM - Ultima - Concorde
6   Jesper Skibby       TVM - Sanyo
7   Gérard Rué       Helvetia - La Suisse
8   Giuseppe Petito       GIS - Ballan - Juvenes San Marino
9   Scott Sunderland       TVM - Sanyo
10   Luc Leblanc       Castorama
11   Maximillian Sciandri       Carrera Jeans
12   Germano Pierdomenico       GIS - Ballan - Juvenes San Marino
13   Johnny Weltz       O.N.C.E.
14   Federico Echave Musatadi       Clas - Cajastur
15   Dirk De Wolf       Tonton Tapis
16   Stephen Hodge       O.N.C.E.
17   Maurizio Fondriest       Panasonic - Sportlife
18   Uwe Raab       PDM - Ultima - Concorde
19   Vladimir Pulnikov       Carrera Jeans
20   Mauro Gianetti       Helvetia - La Suisse
21   Pello Ruiz Cabestany       Clas - Cajastur
22   Fabrice Philipot       Banesto
23   Philippe Casado       Z
24   Noel Szostek       Tonton Tapis
25   Raimondo Vairetti       Selle Italia - Vetta
26   Marek Szerszynski       Colnago - Lampre
27   Felice Puttini       Carrera Jeans
28   Pascal Simon       Castorama
29   Jokin Mujika Aramburu       Banesto
30   Fernando Escartin Coti       Clas - Cajastur
 
1st stage
1   Federico Ghiotto       Ariostea
2   Thomas Wegmüller       Weinmann
3   Herminio Diaz Zabala       O.N.C.E.
 
2nd stage
1   Pascal Richard       Helvetia - La Suisse
2   Luc Leblanc       Castorama
3   Maurizio Fondriest       Panasonic - Sportlife
 
3rd stage
1   Dimitri Konychev       TVM - Sanyo
2   Maximillian Sciandri       Carrera Jeans
3   Eric Vanderaerden       Buckler - Colnago - Decca
 
4th stage
1   Silvio Martinello       GIS - Ballan - Juvenes San Marino
2   Endrio Leoni       Jolly Componibili - Club 88
3   Giuseppe Citterio       ZG Mobili - Bottecchia
 
5th stage
1   Gérard Rué       Helvetia - La Suisse
2   Miguel Indurain Larraya       Banesto
3   Scott Sunderland       TVM - Sanyo
 
6th stage
1   Dirk De Wolf       Tonton Tapis
2   Jesper Skibby       TVM - Sanyo
3   Maurizio Fondriest       Panasonic - Sportlife
 
7th stage
1   Jesper Skibby       TVM - Sanyo
2   Maximillian Sciandri       Carrera Jeans
3   Gérard Rué       Helvetia - La Suisse
 
8th stage
1   Erik Breukink       PDM - Ultima - Concorde
2   Herminio Diaz Zabala       O.N.C.E.
3   Melchor Mauri Prat       O.N.C.E.