TIRRENO - ADRIATICO
 
Country:   Italy
Datum:  7-14/3/1990
Category:  2.1
 

Results | 1989 | 1991 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Tony Rominger       Chateaux d`Ax
2   Zenon Jaskula       Diana - Colnago - Animex
3   Gilles Delion       Helvetia - La Suisse
4   Jean-Claude Leclercq       Helvetia - La Suisse
5   Maurizio Fondriest       Del Tongo
6   Sean Kelly       PDM - Ultima - Concorde
7   Frans Maassen       Buckler - Colnago - Decca
8   Martin Earley       PDM - Ultima - Concorde
9   Daniel Steiger       Frank - Toyo
10   Luc Roosen       Histor - Sigma - KB - Ford
11   Andrea Chiurato       Amore & Vita - Fanini
12   Guy Nulens       Panasonic - Sportlife
13   Mauro Gianetti       Helvetia - La Suisse
14   Marc Sergeant       Panasonic - Sportlife
15   Massimiliano Lelli       Ariostea
16   Erich Mächler       Carrera Jeans
17   Gert-Jan Theunisse       Panasonic - Sportlife
18   Maarten Ducrot       TVM - Yoko
19   Jörg Müller       TVM - Yoko
20   Acacio Mora Da Silva       Carrera Jeans
21   Leonardo Sierra Sepulveda       Selle Italia - Eurocar
22   Marek Szerszynski       Diana - Colnago - Animex
23   Rodolfo Massi       Ariostea
24   Giuseppe Saronni       Diana - Colnago - Animex
25   Viktor Klimov       Alfa Lum
26   Steven Rooks       Panasonic - Sportlife
27   Sergio Carcano       Ariostea
28   Roberto Visentini       Jolly Componibili - Club 88
29   Emanuele Bombini       Diana - Colnago - Animex
30   Rolf Järmann       Frank - Toyo
 
1st stage
1   John Talen       Panasonic - Sportlife
2   Asiat Saitov       Alfa Lum
3   Danilo Gioia       Gis - Benotto - Juvenes San Marino
 
2nd stage
1   Tony Rominger       Chateaux d`Ax
2   Gilles Delion       Helvetia - La Suisse
3   Maurizio Fondriest       Del Tongo
 
3rd stage
1   Jean-Claude Leclercq       Helvetia - La Suisse
2   Tony Rominger       Chateaux d`Ax
3   Martin Earley       PDM - Ultima - Concorde
 
4th stage
1   Massimiliano Lelli       Ariostea
2   Giorgio Furlan       Diana - Colnago - Animex
3   Zenon Jaskula       Diana - Colnago - Animex
 
5th stage
1   Eric Vanderaerden       Buckler - Colnago - Decca
2   Olaf Ludwig       Panasonic - Sportlife
3   Giovanni Strazzer       Malvor - Sidi
 
6th stage
1   Jean-Claude Leclercq       Helvetia - La Suisse
2   Frans Maassen       Buckler - Colnago - Decca
3   Maurizio Fondriest       Del Tongo
 
7th stage
1   Eddy Planckaert       Panasonic - Sportlife
2   Rolf Sørensen       Ariostea
3   Søren Lilholt       Histor - Sigma - KB - Ford
 
8th stage
1   Erik Breukink       PDM - Ultima - Concorde
2   Rolf Sørensen       Ariostea
3   Zenon Jaskula       Diana - Colnago - Animex