GP PASCUAS
 
 Spain
 

Palmares | More
Year   1   2   3  
1924   Remigio Lorono (esp)   Segundo Barruetabena (esp)   Jose Saura Celdran (esp)  
1925   Domingo Gutierrez (esp)   Cesareo Sarduy (esp)   Salvador Artaza (esp)  
1926   Jesus Garcia (esp)   Segundo Barruetabena (esp)   Cesareo Sarduy (esp)  
1927   Ricardo Montero Hernandez (esp)   Leon Devos (bel)   Rene Vandenberghe (bel)  
1928   Ricardo Montero Hernandez (esp)   Manuel Lopez (esp)   Enrique Aguirre (esp)  
1929   Francisco Cepeda (esp)   Luciano Montero Hernandez (esp)   Jesus Dermit Saralegui (esp)  
1930   Vicente Trueba Perez (esp)   Jose Garcia (esp)   Valeriano Riera (esp)  
1935   Paul Larrouy (fra)   Severiano Hevia (esp)   Antonio Escuriet (esp)  
1936   Antonio Escuriet (esp)   Jesus Dermit Saralegui (esp)   Fermin Apalategui (esp)  
1940   Federico Ezquerra (esp)   Fermin Trueba Perez (esp)   Francisco Goenaga (esp)  
1941   Jose Lahoz (esp)   Martin Abadia (esp)   Benito Cabestreros (esp)  
1942   Ignacio Orbaiceta (esp)   Jesus Dermit Saralegui (esp)   Benito Cabestreros (esp)  
1943   Jose Lahoz (esp)   Benito Cabestreros (esp)   Ignacio Orbaiceta (esp)  
1944   Ignacio Orbaiceta (esp)   Vicente Carretero (esp)   Jose Campos (esp)  
1945   Ignacio Orbaiceta (esp)   Joaquim Olmos Fores (esp)   Cipriano Aguirrezabal Gallastegui (esp)  
1946   Dalmacio Langarica Lizasoain (esp)   Miguel Poblet Orriols (esp)   Jose Escolano (esp)  
1947   Miguel Gual Bauza (esp)   Bernardo Capo Plomer (esp)   Antonio Gelabert Amengual (esp)  
1948   Miguel Poblet Orriols (esp)   Dalmacio Langarica Lizasoain (esp)   Antonio Martin (esp)  
1949   Jose Serra Gil (esp)   Hortensio Vidaurreta Garcia (esp)   Vicente Marin (esp)  
1950   Jorge Vallmitjana (arg)   Vittorio Garcia (esp)   Victorio Ruiz (esp)  
1951   Pedro Sant Alenta (esp)   Jaime Coscolluela (esp)   Jaime Montana (esp)  
1952   Antonio Gelabert Amengual (esp)   Vicente Iturat (esp)   Julian Aguirrezabal Gallastegui (esp)  
1953   Mariano Corrales (esp)   Vicente Iturat (esp)   Pedro Sant Alenta (esp)  
1954   Andres Trobat Garcia (esp)   Bernardo Ruiz Navarette (esp)   Manolo Rodriguez Barros (esp)  
1955   Vicente Iturat (esp)   Gabriel Company Bauza (esp)   Emilio Rodriguez Barros (esp)  
1956   Miguel Bover Pons (esp)   Bernardo Ruiz Navarette (esp)   Jose Escolano (esp)  
1957   Rene Marigil Domingo (esp)   Robert Gibanel (fra)   Carmelo Morales Erostarbe (esp)  
1958   Bernardo Ruiz Navarette (esp)   Jesus Galdeano Portillo (esp)   Francisco Moreno (esp)  
1959   Antonio Bertran Panades (esp)   Carmelo Morales Erostarbe (esp)   Miguel Pacheco Font (esp)  
1961   Vicente Iturat (esp)   Roberto Morales Erostarbe (esp)   Juan Manuel Menendez Gomez (esp)  
1962   Jose Segu Soriano (esp)   Jose Perez Frances (esp)   Antonio Barrutia Iturriago (esp)  
1963   Juan Jose Sagarduy Ayastruy (esp)   Roberto Morales Erostarbe (esp)   Jose Perez Frances (esp)  
1964   Luis Otano Arcelus (esp)   Antonio Barrutia Iturriago (esp)   Carlos Echevarria Zudaire (esp)  
1965   Carlos Echevarria Zudaire (esp)   Eusebio Velez Mendizabal (esp)   Antonio Blanco Martinez (esp)  
1966   Juan Jose Sagarduy Ayastruy (esp)   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Fulgencio Sanchez Montesinos (esp)  
1967   Jose Antonio Momene Campo (esp)   Carlos Echevarria Zudaire (esp)   Jose Maria Azcue (esp)  
1968   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Jaime Alomar Florit (esp)   Jose Perez Frances (esp)  
1969   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Carlos Echevarria Zudaire (esp)   Jose Manuel Lasa Orguia (esp)  
1970   Luis Zubero Aldecoa (esp)   Antonio Gomez Del Moral (esp)   Domingo Perurena Tellechea (esp)  
1971   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Jose Manuel Lopez Rodriguez (esp)   Ramon Saez Manzo (esp)  
1972   Santiago Lazcano Labaca (esp)   Jose-Luis Abilleira Balboa (esp)   Francisco Galdos Gauna (esp)  
1973   Jesus Esperanza Salcedo (esp)   Jose Grande Sanchez (esp)   Luis Balague Carrenco (esp)  
1974   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Miguel Maria Lasa Orguia (esp)   Javier-Francisco Elorriaga Iturriagagoitia (esp)  
1975   Miguel Maria Lasa Orguia (esp)   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Jean-Jacques Fussien (fra)  
1976   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Agustin Tamames Iglesias (esp)   Javier-Francisco Elorriaga Iturriagagoitia (esp)  
1977   Jose-Antonio Gonzalez Linares (esp)   Juan Pujol Pages (esp)   Antonio Menendez Gonzalez (esp)  
1978   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Daniele Tinchella (ita)   Javier-Francisco Elorriaga Iturriagagoitia (esp)  
1979   Manuel Esparza Sanz (esp)   Jesus Suarez Cuevas (esp)   Miguel Maria Lasa Orguia (esp)  
1980   Enrique Martinez Heredia (esp)   Jesus Suarez Cuevas (esp)   Miguel Maria Lasa Orguia (esp)  
1981   Juan Fernandez Martin (esp)   Eulalio Garcia Pereda (esp)   Jose-Luis Viejo Gomez (esp)  
1982   Faustino Ruperez Rincon (esp)   Eulalio Garcia Pereda (esp)   Federico Echave Musatadi (esp)  
1983   Alfonso Gutierrez Gutierrez (esp)   Jose Recio Ariza (esp)   Modesto Urrutibeazcoa Valencia (esp)  

6 victories: Domingo Perurena Tellechea (esp)
3 victories: Ignacio Orbaiceta (esp)
2 victories: Vicente Iturat (esp), Jose Lahoz (esp), Ricardo Montero Hernandez (esp), Juan Jose Sagarduy Ayastruy (esp)