CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.  
13/5-4/6   Giro d`Italia  
Winner: Tony Rominger
   GT  
1/6   GP Etienne de Wilde  
Winner: Raimondas Rumsas
   NE  
1/6   Fleche Cotiere  
Winner: Peter Van Petegem
   NE  
1/6   New Jersey Classic  
Winner: Matt Koschara
   1.4  
3/6   Classique des Alpes  
Winner: Ramon Gonzalez Arrieta
   1.2  
4/6   Ronde van Limburg  
Winner: Niels Van Der Steen
   Am.  
4/6   Philadelphia Classic  
Winner: Norman Alvis
   1.3  
4/6   NC Verenigde Staten  
Winner: Norman Alvis
   CN  
4-11/6   Dauphiné Libéré  
Winner: Miguel Indurain Larraya
   2.1  
5/6   Fleche Hesbignonne (Cras-Avernas)  
Winner: Wilfried Peeters
   NE  
7-11/6   Bicicleta Vasca  
Winner: Evgeni Berzin
   2.2  
7-11/6   Vierdaagse van de Aisne  
Winner: Viatcheslav Djavanian
   Am.  
8-11/6   Ronde van Luxemburg  
Winner: Rolf Järmann
   2.2  
8-17/6   Tour of Austria  
Winner: Steffen Kjaergaard
   Am.  
10/6   Fleche Ardennaise  
Winner: Tony Bracke
   Am.  
10/6   Omloop van de Alblasserwaard  
Winner: Tommy Post
   Am.  
10/6   Omloop van Kampen  
Winner: Wim Spijkerboer
   Am.  
10-11/6   Wielerweekend Zeeuws-Vlaanderen  
Winner: Daniel Van Elven
   Am.  
11/6   Memorial Philippe van Coningsloo  
Winner: Pascal Triebel
   NE  
11/6   Omloop van het Gelders Eiland  
Winner: Jeroen Van Happen
   Am.  
13-18/6   Bayern Rundfahrt  
Winner: Timo Scholz
   Am.  
13-22/6   Tour de Suisse  
Winner: Pavel Tonkov
   2.1  
13-25/6   Baby Giro  
Winner: Giuseppe Di Grande
   Am.  
14/6   Brussel - Ingooigem  
Winner: Frank Corvers
   NE  
14/6   Parel van de Veluwe  
Winner: Bennie Gosink
   Am.  
14-19/6   Ronde van Zweden  
Winner: Erik Dekker
   NE  
15-22/6   Volta a Catalunya  
Winner: Laurent Jalabert
   2.1  
17/6   GP Industria & Commercio di Prato  
Winner: Guido Bontempi
   1.3  
17/6   Omloop van de Krimpenerwaard  
Winner: Jan Goedendorp
   Am.  
17/6   NC Netherlands U19  
Winner: Addy Engels
   CN  
17/6   NC Netherlands U17  
Winner: Bram De Waard
   CN  
17-18/6   Hoy Classic  
Winner: Michael Van Der Wolf
   Am.  
17-20/6   Route du Sud  
Winner: Laurent Dufaux
   2.4  
18/6   Antwerpse Havenpijl  
Winner: Gert-Jan Van Immerseel
   NE  
18/6   GP Claude Criquielion  
Winner: Gino Primo
   NE  
18/6   Tom Simpson Memorial (Harworth)  
Winner: Matthew Stephens
   NE  
18/6   Giro di Toscane  
Winner: Massimo Podenzana
   1.3  
20/6   Romsee - Stavelot - Romsee  
Winner: Steven Van Aken
   Am.  
21/6   Klauterkoers Sweikhuizen  
Winner: Erik Dekker
   NE  
23/6   NC Spain ITT  
Winner: Melchor Mauri Prat
   CN  
23/6   NC United Kingdom  
Winner: Robert Millar
   CN  
23/6   Manx Trophy  
Winner: Robert Millar
   CN  
24/6   Omloop Het Volk (amateurs)  
Winner: Danny In `t Ven
   Am.  
24/6   NC Netherlands U23  
Winner: Steven De Jongh
   CN  
25/6   NC Belgium  
Winner: Wilfried Nelissen
   CN  
25/6   NC Denmark  
Winner: Bjarne Riis
   CN  
25/6   NC Spain  
Winner: Jesus Montoya Alarcon
   CN  
25/6   NC France  
Winner: Eddy Seigneur
   CN  
25/6   NC Germany  
Winner: Udo Bölts
   CN  
25/6   NC Italy  
Winner: Gianni Bugno
     
25/6   Trofeo Matteotti  
Winner: Gianni Bugno
   CN  
25/6   NC Netherlands  
Winner: Servais Knaven
   CN  
25/6   NC Netherlands Elite without contract  
Winner: Danny Nelissen
   CN  
25/6   NC Poland  
Winner: Andrzej Sypytkowski
   CN  
25/6   NC Portugal  
Winner: Manuel Campos Abreu
   CN  
25/6   NC Russia  
Winner: Asiat Saitov
   CN  
25/6   NC Switzerland  
Winner: Felice Puttini
   CN  
25/6   NC Sweden  
Winner: Glenn Magnusson
   CN  
28/6   I.W.T. Oetingen  
Winner: Steve De Wolf
   NE