UCI WORLD TOUR
 
     
 
RESULTS
Road races
19/6   Tour de Suisse (15/6-23/6)  
Stage 5: Elia Viviani   
   2.WT  
19/6   Ronde van Slovenie (19/6-23/6)  
Stage 1: Pascal Ackermann   
   2.HC  
19/6   Baby Giro (13/6-23/6)  
Stage 5: Andres Camilo Ardila Ordonez   
   2.2U  
18/6   Ronde van de Filippijnen (14/6-18/6)  
Winner: Jeroen Meijers   
   2.2  
17/6   Mont Ventoux Dénivelé Challenge  
Winner: Jesus Herrada Lopez   
   1.1  
16/6   Dauphiné Libéré (9/6-16/6)  
Winner: Jakob Fuglsang   
   2.WT  
16/6   Ronde van Belgie (12/6-16/6)  
Winner: Remco Evenepoel   
   2.HC  
16/6   Flanders Diamond Tour  
Winner: Lorena Wiebes   
   1.1  
16/6   Tour of Hungary (11/6-16/6)  
Winner: Krists Neilands   
   2.1  
16/6   Tour of Korea (12/6-16/6)  
Winner: Filippo Zaccanti   
   2.1  
16/6   Midden-Brabant Poort Omloop  
Winner: Arvid De Kleijn   
   1.2  
16/6   Oberösterreich Rundfahrt (13/6-16/6)  
Winner: Jannik Steimle   
   2.2  
16/6   Tour de l`Oise (13/6-16/6)  
Winner: Anthony Maldonado   
   2.2  
16/6   Tour of Malopolska (14/6-16/6)  
Winner: Adam Stachowiak   
   2.2  
16/6   Classic Vienne Poitou-Charentes  
Winner: Clara Copponi   
   1.3  
16/6   Romsee - Stavelot - Romsee  
Winner: Ben Turner   
   NE  
15/6   Women`s Tour (10/6-15/6)  
Winner: Elizabeth Deignan (Armitstead)   
   2.WT  
15/6   NC Germany U23  
Winner: Leon Heinschke   
   CN  
15/6   NC Israel ITT  
Winner: Guy Niv   
   CN  
15/6   NC Israel ITT  
Winner: Rotem Gafinovitz   
   CN  
15/6   CN Panama  
Winner: Shaina Rodriguez   
   CN  
15/6   NC Belarus  
Winner: Tatsiana Sharakova   
   CN  
15/6   NC Switzerland U23  
Winner: Mauro Schmid   
   CN  
15/6   GP Saguenay (13/6-16/6)  
Stage 3: Pier-André Coté   
   2.2  
13/6   GP des Kantons Aargau  
Winner: Alexander Kristoff   
   1.HC  
12/6   Bursa Yildirim Bayezit Race  
Winner: Mustafa Sayar   
   1.2  
 
Track races
14/6   NC Switzerland (14/6-15/6)  
Sprint: Marc Frossard
1 km: Marc Frossard
   CN  
14/6   NC Switzerland (14/6-15/6)  
Scratch: Andrea Waldis
Points Race: Andrea Waldis
   CN  
14/6   Fastest Man on Wheels (14/6-15/6)  
Team Pursuit: United States of America
   CL1  
14/6   Fastest Woman on Wheels (14/6-15/6)  
Team sprint: Canada
   CL1  
 
MTB races (XC)
15/6   Pietermaritzburg  
Winner: Alan Hatherly   
   1  
15/6   Pietermaritzburg  
Winner: Candice Lill   
   1  
 
Urban races
15/6   Volterra  
Winner: Hugo Briatta   
   CDM  
15/6   Volterra  
Winner: Gaia Tormena   
   CDM  
 
NEWS