UCI WORLD TOUR
 
       
 
RESULTS
Road races
23/9   Ronde van China (17/9-23/9)  
Winner: Alejandro Manuel Marque Porto   
   2.1  
23/9   Romanian Cycling Tour (19/9-23/9)  
Winner: Serghei Tvetcov   
   2.2  
21/9   Tour de Siak (18/9-21/9)  
Winner: Matthew Zenovich   
   2.2  
20/9   Coppa Sabatini  
Winner: Juan Jose Lobato Del Valle   
   1.1  
19/9   Omloop van het Houtland  
Winner: Jonas Van Genechten   
   1.1  
19/9   Giro di Toscane  
Winner: Gianni Moscon   
   1.1  
18/9   Tour de l`Ardeche (13/9-18/9)  
Winner: Katarzyna Niewiadoma   
   2.1  
16/9   Madrid Challenge (15/9-16/9)  
Winner: Ellen Van Dijk   
   2.WT  
16/9   Vuelta a Espana (25/8-16/9)  
Winner: Simon Yates   
   2.WT  
16/9   Coppa Bernocchi  
Winner: Sonny Colbrelli   
   1.1  
16/9   GP Jef Scherens  
Winner: Jasper Stuyven   
   1.1  
16/9   Ronde van Slowakije (12/9-16/9)  
Winner: Julian Alaphilippe   
   2.1  
16/9   GP Judendorf  
Winner: Maciej Paterski   
   1.2  
16/9   Tour of Cappadocia (14/9-16/9)  
Winner: Alexandr Ovsiannikov   
   2.2  
16/9   Amy`s Otway Classic (15/9-16/9)  
Winner: Ashlee Ankudinoff   
   2.3  
16/9   Classique Pyrénées  
Winner: Jade Wiel   
   1.3  
16/9   Klimomloop van Ulestraten  
Winner: Annet Pit   
   NE  
16/9   Olympia`s Tour (11/9-16/9)  
Winner: Julius Johansen   
   2.2U  
15/9   Primus Classic  
Winner: Taco Van Der Hoorn   
   1.HC  
15/9   Coppa Agostoni  
Winner: Gianni Moscon   
   1.1  
15/9   Ronde van China (8/9-15/9)  
Winner: Juan Sebastian Molano Benavides   
   2.1  
15/9   Tour Ivorien de la Paix (9/9-15/9)  
Winner: Issiaka Cissé   
   2.2  
14/9   Kampioenschap van Vlaanderen  
Winner: Dylan Groenewegen   
   1.1  
12/9   GP Wallone  
Winner: Jasper Stuyven   
   1.1  
 
Track races
20/9   NC Switzerland  
Madison: Tristan Marguet - Claudio Imhof
   CN  
20/9   NC Switzerland  
Pursuit: Andrea Waldis
   CN  
13/9   World hour record  
Winner: Vittoria Bussi   
     
 
Cyclo Crosses
19/9   Reno  
Winner: Lance Haidet   
   C1  
19/9   Reno  
Winner: Maghalie Rochette   
   C1  
16/9   Baden  
Winner: David Van Der Poel   
   C1  
16/9   Baden  
Winner: Elisabeth Brandau   
   C1  
16/9   Geraardsbergen  
Winner: Lars Van Der Haar   
   C2  
16/9   Geraardsbergen  
Winner: Eva Lechner   
   C2  
16/9   Nittany Lion Cross  
Winner: Matthieu Boulo   
   C2  
16/9   Nittany Lion Cross  
Winner: Erica Zaveta   
   C2  
15/9   Nittany Lion Cross  
Winner: Kerry Werner   
   C2  
15/9   Nittany Lion Cross  
Winner: Erica Zaveta   
   C2  
 
MTB races (XC)
16/9   Winterberg (Eliminator)  
Winner: Fabrice Mels   
   CDM  
16/9   Winterberg (Eliminator)  
Winner: Iryna Popova   
   CDM  
16/9   Sittard-Geleen  
Winner: Anton Cooper   
   1  
16/9   Sittard-Geleen  
Winner: Sophie Von Berswordt   
   1  
15/9   World Championships Marathon  
Winner: Henrique Silva Avancini   
   CM  
15/9   World Championships Marathon  
Winner: Annika Langvad   
   CM  
15/9   Perskindol Swiss Epic (11/9-15/9)  
Winner: Matthias Stirnemann - Andri Frischknecht   
   S1  
15/9   Perskindol Swiss Epic (11/9-15/9)  
Winner: Haley Smith   
   S1  
 
NEWS