UCI WORLD TOUR
 
   
 
RESULTS
Road races
17/10   Tour of Taihu (10/10-17/10)  
Winner: Jakub Mareczko   
   2.1  
15/10   International Presidency Turkey Tour (10/10-15/10)  
Winner: Diego Ulissi   
   2.WT  
15/10   GP Chantal Biya (11/10-15/10)  
Winner: Clovis Kamzong Abessolo   
   2.2  
15/10   Ronde van Chili (11/10-15/10)  
Winner: Cesar Nicolas Paredes Avellaneda   
   2.2  
14/10   Vuelta a Porvenir (10/10-14/10)  
Winner: Ana Cristina Sanabria Sanchez   
   2.3  
13/10   Tour of Iran (8/10-13/10)  
Winner: Rob Ruijgh   
   2.1  
11/10   Famenne Ardenne Classic  
Winner: Moreno Hofland   
   1.1  
8/10   Paris - Tours  
Winner: Matteo Trentin   
   1.HC  
8/10   Hong Kong Challenge  
Winner: Matej Mohoric   
   1.1  
8/10   Paris - Tours U23  
Winner: Jasper Philipsen   
   1.2U  
7/10   Giro di Lombardia  
Winner: Vincenzo Nibali   
   1.WT  
7/10   Jelajah Malaysia (3/10-7/10)  
Winner: Brendon Davids   
   2.2  
5/10   Milano - Torino  
Winner: Rigoberto Uran Uran   
   1.HC  
5/10   Parijs - Bourges  
Winner: Rudy Barbier   
   1.1  
 
Track races
15/10   NC Spain (13/10-15/10)  
Sprint: Juan Peralta Gascon
Keirin: Jose Moreno Sanchez
1 km: Jose Moreno Sanchez
Pursuit: Albert Torres Barcelo
Scratch: Albert Torres Barcelo
Points Race: Albert Torres Barcelo
Madison: Xavier Canellas Sanchez - Albert Torres Barcelo
   CN  
15/10   NC Spain (13/10-15/10)  
Sprint: Helena Casas Roige
Keirin: Tania Calvo Barbero
500 m: Helena Casas Roige
Pursuit: Sandra Alonso Dominguez
Scratch: Ana Usabiaga Balerdi
Points Race: Cristina Martinez Bonafe
Madison: Eukene Larrarte Arteaga - Leire Olaberria Dorronsoro
   CN  
13/10   GP Vienna (12/10-13/10)  
Keirin: Sandor Szalontay
Points Race: Marco Haller
Madison: Christopher Latham - Oliver Wood
   CL1  
13/10   GP Vienna (12/10-13/10)  
Omnium: Lisa KĂĽllmer
   CL1  
12/10   ACC Asia Cup (10/10-12/10)  
Sprint: Muhamad Khairil Nizam Rasol
Keirin: Muhammad Fadhil Mohd Zonis
1 km: Muhammad Fadhil Mohd Zonis
Team sprint: India
Team Pursuit: India
Pursuit: Ashton Lambie
Points Race: Andrey Izmaylov
Omnium: Assylkhan Turar
   CL1  
12/10   ACC Asia Cup (10/10-12/10)  
Sprint: Song Chaorui
Keirin: Bao Shanju
500 m: Guo Yufang
Team sprint: China
Pursuit: Agustina Delia Priatna
   CL1  
8/10   NC Denmark (6/10-8/10)      CN  
8/10   NC Denmark (6/10-8/10)  
Sprint: Amalie Winther Olsen
Pursuit: Trine Schmidt
Scratch: Trine Schmidt
Points Race: Julie Leth
   CN  
8/10   NC Poland (5/10-8/10)  
Sprint: Mateusz Rudyk
Keirin: Mateusz Lipa
1 km: Krzysztof Maksel
Pursuit: Daniel Staniszewski
Scratch: Szymon Sajnok
Points Race: Szymon Sajnok
Madison: Daniel Staniszewski - Wojciech Pszczolarski
Omnium: Szymon Sajnok
   CN  
8/10   NC Poland (5/10-8/10)  
Sprint: Julita Jagodzinska
Keirin: Julita Jagodzinska
500 m: Monika Graczewska
Pursuit: Justyna Kaczkowska
Scratch: Marta Jaskulska
Points Race: Daria Pikulik
Madison: Monika Graczewska - Nikol Plosaj
Omnium: Katarzyna Pawlowska
   CN  
8/10   ACC Asia Cup (6/10-8/10)  
Sprint: Pongthep Tapimay
Keirin: Pongthep Tapimay
1 km: Elyas Yusoff Mohamed
Team sprint: Thailand
Team Pursuit: Thailand
Pursuit: Ashton Lambie
Scratch: Ahmed Almansoori
Points Race: Li Wen Chao
Omnium: Yousef Mohamed Mirza Banihammad
   CL1  
8/10   ACC Asia Cup (6/10-8/10)  
Sprint: Guo Yufang
Keirin: Tang Mengqi
500 m: Bao Shanju
Team sprint: China
Team Pursuit: Thailand
Pursuit: Supaksorn Nuntana
Scratch: Supaksorn Nuntana
Points Race: Chanpeng Nontasin
Omnium: Yi Wei Luo
   CL1  
5/10   NC Switzerland      CN  
5/10   NC Switzerland      CN  
 
Cyclo Crosses
9/10   Toride  
Winner: Hikaru Kosaka   
   C2  
9/10   Toride  
Winner: Miyoko Karami   
   C2  
8/10   GP Mario De Clercq  
Winner: Lars Van Der Haar   
   C1  
8/10   GP Mario De Clercq  
Winner: Katherine Compton   
   C1  
8/10   Charm City Cross  
Winner: Stephen Hyde   
   C2  
8/10   Charm City Cross  
Winner: Kaitlin Keough (Antonneau)   
   C2  
8/10   Derby  
Winner: Ian Field   
   C2  
8/10   Derby  
Winner: Bethany Crumpton   
   C2  
8/10   Kronborg Cyclo Cross  
Winner: David Eriksson   
   C2  
8/10   Kronborg Cyclo Cross  
Winner: Caroline BohĂ©   
   C2  
8/10   Lutterbach  
Winner: David Van Der Poel   
   C2  
8/10   Lutterbach  
Winner: Lucie Chainel-Lefevre   
   C2  
8/10   Rakova  
Winner: Tomas Paprstka   
   C2  
8/10   Rakova  
Winner: Janka Keseg Stevkova   
   C2  
7/10   Charm City Cross  
Winner: Tobin Ortenblad   
   C1  
7/10   Charm City Cross  
Winner: Kaitlin Keough (Antonneau)   
   C1  
7/10   Berencross  
Winner: Mathieu Van Der Poel   
   C2  
7/10   Berencross  
Winner: Sanne Cant   
   C2  
7/10   Jabkenice  
Winner: Tomas Paprstka   
   C2  
7/10   Jabkenice  
Winner: Pavla Havlikova   
   C2  
7/10   Montfoort  
Winner: Dorien Hoog Antink   
   NE  
 
MTB races (XC)
8/10   Arnavutkoy  
Winner: Karl Markt   
   HC  
8/10   Arnavutkoy  
Winner: Iryna Popova   
   HC  
8/10   NC Netherlands Marathon  
Winner: Lars Boom   
   CN  
8/10   NC Netherlands Marathon  
Winner: Annemiek Van Vleuten   
   CN  
7/10   Lesotho Sky (2/10-7/10)  
Winner: Ralph Näf - Mathias FlĂĽckinger   
   S1  
7/10   Lesotho Sky (2/10-7/10)  
Winner: Frances Du Toit - Ila Gray   
   S1  
 
NEWS
Premium bicycle brand ‘HEAD` to South Africa (Own Correspondent) [CyclingNews.co.za] (12/12)
HEAD, market leaders in several premium sporting brands, have brought their highly rated bicycles to South African consumers with the first consignment hitting local shores last week.
 
Shusha and Smith rule at Wild Coast MTB Classic (Own Correspondent) [CyclingNews.co.za] (9/12)
Two KwaZulu-Natal cyclists, Lindani Shusha and Hayley Smith, took the honours in the feature races of the Bestmed Wild Coast Sun MTB Classic near Port Edward today.
 
TransCape lands major title sponsor (Own Correspondent) [CyclingNews.co.za] (4/12)
One of South Africa`s top mountain bike stage races, the TransCape, has received a major boost with the news that Liberty will be the title sponsor from 2018.
 
Stiff climb key to victory in wild coast race (Own Correspondent) [CyclingNews.co.za] (30/11)
A 14km stretch of district road leading to the top of a plateau could be the tipping point when cyclists tackle the Bestmed Wild Coast Sun MTB Classic near Port Edward in KwaZulu-Natal next weekend.
 
ASG Group open luxury cycling store in Pretoria (Own Correspondent) [CyclingNews.co.za] (24/11)
With numerous local and international cycling personalities such as cycling commentator Phil Liggett and Olympic Gold medallist Elia Viviani in attendance, the latest ASG store opened in Pretoria last night.
 
Top SA women`s cycling team sign rising star (Own Correspondent) [CyclingNews.co.za] (24/11)
Former Tour of Ireland best young rider Hazel Magill has been included in the Bestmed-ASG squad`s rider line-up for the 2018 season.
 
Wild Coast mountain bike race a family affair of n (Own Correspondent) [CyclingNews.co.za] (24/11)
Organisers are literally leaving no stone unturned in their efforts to ensure that the inaugural Bestmed Wild Coast Sun MTB Classic is a family affair of note.
 
UCI race opened up to commuters and tourists (Own Correspondent) [CyclingNews.co.za] (22/11)
Riding 614km over seven days with 10 200m of vertical ascent does not sit in everyone`s legs, which is why the organisers of the TransCape mountain bike race in South Africa have come up with a plan.
 
Teens dominate Paarl mountain bike race at first a (Own Correspondent) [CyclingNews.co.za] (19/11)
Stellenbosch teenagers Robert Hobson and Rossouw Bekker claimed the Sanlam MTB Invitational title on their debut after leading the two-day race from start to finish.
 
Seyffert, Kachelhoffer rekindle partnership for Pa (Own Correspondent) [CyclingNews.co.za] (15/11)
Despite not having ridden together this year, Pieter Seyffert and Hanco Kachelhoffer will still make a formidable team when they defend their title in the Sanlam MTB Invitational near Paarl this weekend.
 
More news | Twitter