RONDE VAN LUXEMBURG
 
Country:   Luxemburg
Datum:  31/5-4/6/2017
Category:  2.HC
  
 

Results | 2016 | 2018 | Palmares | Statistics | More
 
1   Greg Van Avermaet       BMC
2   Xandro Meurisse       Wanty - Groupe Gobert
3   Anthony Perez       Cofidis
4   Benjamin Thomas       Armee De Terre
5   Huub Duyn       Verandas Willems - Crelan
6   Luis Angel Mate Mardones       Cofidis
7   Julien Loubet       Armee De Terre
8   JĂ©rĂ´me Baugnies       Wanty - Groupe Gobert
9   Nicolas Edet       Cofidis
10   Rasmus Guldhammer       Veloconcept
11   Sebastien Delfosse       WB Veranclassic - Aqua Protect
12   Franck Bonnamour       Fortuneo - Vital Concept
13   Yoann Bagot       Cofidis
14   Alexander Krieger       Leopard
15   Raphael Freienstein       Lotto - Kern Haus
16   Maxime Bouet       Fortuneo - Vital Concept
17   Martijn Tusveld       Roompot - Nederlandse Loterij
18   Alessandro Bisolti       Nippo - Vini Fantini
19   Etienne Van Empel       Roompot - Nederlandse Loterij
20   Fabien Doubey       Wanty - Groupe Gobert
21   Szymon Rekita       Leopard
22   Kevin Ledanois       Fortuneo - Vital Concept
23   Piet Allegaert       Sport Vlaanderen - Baloise
24   Alexander Kamp Egested       Veloconcept
25   Eduardo Sepulveda       Fortuneo - Vital Concept
26   Loic Vliegen       BMC
27   Gregory Habeaux       WB Veranclassic - Aqua Protect
28   Pieter Weening       Roompot - Nederlandse Loterij
29   Nicolaj Moltke Steen       Veloconcept
30   Stephane Rossetto       Cofidis
31   Pier Paolo De Negri       Nippo - Vini Fantini
32   Simone Antonini       Wanty - Groupe Gobert
33   Ivan Centrone       Differdange - Losch
34   Thomas Sprengers       Sport Vlaanderen - Baloise
35   Romain Le Roux       Armee De Terre
36   Jean-Pierre Drucker       BMC
37   Nicola Bagioli       Nippo - Vini Fantini
38   Alex Kirsch       WB Veranclassic - Aqua Protect
39   Jan Brockhoff       Leopard
40   Francis Mourey       Fortuneo - Vital Concept
41   Pierre-Luc PĂ©richon       Fortuneo - Vital Concept
42   Giacomo Berlato       Nippo - Vini Fantini
43   Michael Schär       BMC
44   Martijn Budding       Roompot - Nederlandse Loterij
45   Frederik Veuchelen       Wanty - Groupe Gobert
46   Yuma Koishi       Nippo - Vini Fantini
47   Tom Vermeer       Differdange - Losch
48   Fabien Canal       Armee De Terre
49   Ludovic Robeet       WB Veranclassic - Aqua Protect
50   Kasper Asgreen       Veloconcept
 
prologue (31/5)
1   Damien Gaudin       Armee De Terre
2   Greg Van Avermaet       BMC
3   Jean-Pierre Drucker       BMC
4   Piet Allegaert       Sport Vlaanderen - Baloise
5   Benjamin Thomas       Armee De Terre
6   Alex Kirsch       WB Veranclassic - Aqua Protect
7   Benjamin Declercq       Sport Vlaanderen - Baloise
8   Sebastien Delfosse       WB Veranclassic - Aqua Protect
9   Bert Van Lerberghe       Sport Vlaanderen - Baloise
10   Andrea Pasqualon       Wanty - Groupe Gobert
Ranking:
1   Damien Gaudin       Armee De Terre
 
1st stage (1/6)
1   Jean-Pierre Drucker       BMC
2   Timothy Dupont       Verandas Willems - Crelan
3   Aksel Nömmela       Leopard
4   Bert Van Lerberghe       Sport Vlaanderen - Baloise
5   Greg Van Avermaet       BMC
6   Michael Carbel Svendgaard       Veloconcept
7   Justin Jules       WB Veranclassic - Aqua Protect
8   Riccardo Stacchiotti      
9   Jelle Donders       Differdange - Losch
10   Kevin Ledanois       Fortuneo - Vital Concept
Ranking:
1   Jean-Pierre Drucker       BMC
 
2nd stage (2/6)
1   Greg Van Avermaet       BMC
2   Jean-Pierre Drucker       BMC
3   Alexander Kamp Egested       Veloconcept
4   Maxime Bouet       Fortuneo - Vital Concept
5   Huub Duyn       Verandas Willems - Crelan
6   Alexander Krieger       Leopard
7   Pier Paolo De Negri       Nippo - Vini Fantini
8   Pim Ligthart       Roompot - Nederlandse Loterij
9   Fabien Canal       Armee De Terre
10   Andrea Pasqualon       Wanty - Groupe Gobert
Ranking:
1   Jean-Pierre Drucker       BMC
 
3rd stage (3/6)
1   Anthony Perez       Cofidis
2   Greg Van Avermaet       BMC
3   Xandro Meurisse       Wanty - Groupe Gobert
4   Nicolas Edet       Cofidis
5   Maxime Bouet       Fortuneo - Vital Concept
6   Alexander Kamp Egested       Veloconcept
7   Rasmus Guldhammer       Veloconcept
8   Huub Duyn       Verandas Willems - Crelan
9   Luis Angel Mate Mardones       Cofidis
10   Julien Loubet       Armee De Terre
Ranking:
1   Greg Van Avermaet       BMC
 
4th stage (4/6)
1   Greg Van Avermaet       BMC
2   Alex Kirsch       WB Veranclassic - Aqua Protect
3   Xandro Meurisse       Wanty - Groupe Gobert
4   Luis Angel Mate Mardones       Cofidis
5   Alessandro Bisolti       Nippo - Vini Fantini
6   Anthony Perez       Cofidis
7   Huub Duyn       Verandas Willems - Crelan
8   JĂ©rĂ´me Baugnies       Wanty - Groupe Gobert
9   Rasmus Guldhammer       Veloconcept
10   Julien Loubet       Armee De Terre