ENECO TOUR
 
Country:   Netherlands
Datum:  10-16/8/2015
Category:  2.WT
 

Results | 2014 | 2016 | Palmares | Statistics | More
 
1   Tim Wellens       Lotto - Soudal
2   Greg Van Avermaet       BMC
3   Wilco Kelderman       LottoNL - Jumbo
4   Philippe Gilbert       BMC
5   Fabio Felline       Trek
6   Andriy Grivko       Astana
7   Michael Rogers       Tinkoff - Saxo
8   Tiesj Benoot       Lotto - Soudal
9   Christopher Juul Jensen       Tinkoff - Saxo
10   Julian Alaphilippe       Etixx - Quick Step
11   Jan Bakelants       AG2R - La Mondiale
12   Tom-Jelte Slagter       Cannondale - Garmin
13   Alexey Lutsenko       Astana
14   Nikias Arndt       Giant - Alpecin
15   Reto Hollenstein       IAM
16   Georg Preidler       Giant - Alpecin
17   Bjorn Leukemans       Wanty - Groupe Gobert
18   Pavel Kochetkov       Katusha
19   Marco Marcato       Wanty - Groupe Gobert
20   Oliver Naesen       Topsport Vlaanderen - Baloise
21   Jose Joaquin Rojas Gil       Movistar
22   Jens Debusschere       Lotto - Soudal
23   Jasper Stuyven       Trek
24   Johan Le Bon       FDJ
25   Roy Curvers       Giant - Alpecin
26   Michael Valgren Andersen       Tinkoff - Saxo
27   Frederik Veuchelen       Wanty - Groupe Gobert
28   Manuel Quinziato       BMC
29   Dylan Van Baarle       Cannondale - Garmin
30   Lars Boom       Astana
31   Gijs Van Hoecke       Topsport Vlaanderen - Baloise
32   Ruslan Tleubayev       Astana
33   Thomas Sprengers       Topsport Vlaanderen - Baloise
34   Jos Van Emden       LottoNL - Jumbo
35   Laurens De Vreese       Astana
36   Victor Campenaerts       Topsport Vlaanderen - Baloise
37   Heinrich Haussler       IAM
38   Simon Geschke       Giant - Alpecin
39   Jens Keukeleire       Orica - GreenEdge
40   Dries Devenyns       IAM
41   Francis Mourey       FDJ
42   Simon Spilak       Katusha
43   Evgeni Petrov       Tinkoff - Saxo
44   Niki Terpstra       Etixx - Quick Step
45   Luka Pibernik       Lampre - Merida
46   Jan Polanc       Lampre - Merida
47   Yves Lampaert       Etixx - Quick Step
48   Jean-Pierre Drucker       BMC
49   Zico Waeytens       Giant - Alpecin
50   Lars Petter Nordhaug       Sky
 
1st stage (10/8)
1   Elia Viviani       Sky
2   Danny Van Poppel       Trek
3   Jean-Pierre Drucker       BMC
4   André Greipel       Lotto - Soudal
5   Jonas Van Genechten       IAM
6   Andrea Guardini       Astana
7   Magnus Cort Nielsen       Orica - GreenEdge
8   Moreno Hofland       LottoNL - Jumbo
9   Jose Joaquin Rojas Gil       Movistar
10   Dylan Groenewegen       Roompot - Oranje Peleton
Ranking:
1   Elia Viviani       Sky
 
2nd stage (11/8)
1   André Greipel       Lotto - Soudal
2   Jacopo Guarnieri       Katusha
3   Tom Boonen       Etixx - Quick Step
4   Jean-Pierre Drucker       BMC
5   Danny Van Poppel       Trek
6   Arnaud Démare       FDJ
7   Viacheslav Kuznetsov       Katusha
8   Roy Jans       Wanty - Groupe Gobert
9   Sébastien Turgot       AG2R - La Mondiale
10   Sacha Modolo       Lampre - Merida
Ranking:
1   Jesper Asselman       Roompot - Oranje Peleton
 
3rd stage (12/8)
1   Tom Boonen       Etixx - Quick Step
2   Arnaud Démare       FDJ
3   Elia Viviani       Sky
4   Andrea Guardini       Astana
5   Dylan Groenewegen       Roompot - Oranje Peleton
6   André Greipel       Lotto - Soudal
7   Rüdiger Selig       Katusha
8   Sacha Modolo       Lampre - Merida
9   Danny Van Poppel       Trek
10   Roy Jans       Wanty - Groupe Gobert
Ranking:
1   Jesper Asselman       Roompot - Oranje Peleton
 
4th stage (13/8)
1   Jos Van Emden       LottoNL - Jumbo
2   Wilco Kelderman       LottoNL - Jumbo
3   Adriano Malori       Movistar
4   Lars Boom       Astana
5   Matthias Brändle       IAM
6   Greg Van Avermaet       BMC
7   Manuel Quinziato       BMC
8   Philippe Gilbert       BMC
9   Michael Hepburn       Orica - GreenEdge
10   Michael Rogers       Tinkoff - Saxo
Ranking:
1   Jos Van Emden       LottoNL - Jumbo
 
5th stage (14/8)
1   Johan Le Bon       FDJ
2   Dylan Van Baarle       Cannondale - Garmin
3   Magnus Cort Nielsen       Orica - GreenEdge
4   Tim Wellens       Lotto - Soudal
5   Wilco Kelderman       LottoNL - Jumbo
6   André Greipel       Lotto - Soudal
7   Georg Preidler       Giant - Alpecin
8   Tiesj Benoot       Lotto - Soudal
9   Philippe Gilbert       BMC
10   Lars Boom       Astana
Ranking:
1   Wilco Kelderman       LottoNL - Jumbo
 
6th stage (15/8)
1   Tim Wellens       Lotto - Soudal
2   Greg Van Avermaet       BMC
3   Simon Geschke       Giant - Alpecin
4   Jan Bakelants       AG2R - La Mondiale
5   Tom-Jelte Slagter       Cannondale - Garmin
6   Philippe Gilbert       BMC
7   Tiesj Benoot       Lotto - Soudal
8   Fabio Felline       Trek
9   Andriy Grivko       Astana
10   Wilco Kelderman       LottoNL - Jumbo
Ranking:
1   Tim Wellens       Lotto - Soudal
 
7th stage (16/8)
1   Manuel Quinziato       BMC
2   Bjorn Leukemans       Wanty - Groupe Gobert
3   Yves Lampaert       Etixx - Quick Step
4   Greg Van Avermaet       BMC
5   Julian Alaphilippe       Etixx - Quick Step
6   Tiesj Benoot       Lotto - Soudal
7   Filippo Pozzato       Lampre - Merida
8   Jan Bakelants       AG2R - La Mondiale
9   Philippe Gilbert       BMC
10   Magnus Cort Nielsen       Orica - GreenEdge