VUELTA A ESPANA
 
Country:   Spain
Datum:  29/8-20/9/2009
Category:  GT
 

Results | 2008 | 2010 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | More
 
1   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
2   Samuel Sanchez Gonzalez       Euskaltel - Euskadi
3   Cadel Evans       Silence - Lotto
4   Ivan Basso       Liquigas
5   Ezequiel Mosquera Miguez       Xacobeo - Galicia
6   Robert Gesink       Rabobank
7   Joaquim Rodriguez Oliver       Caisse d`Epargne
8   Paolo Tiralongo       Lampre - NGC
9   Philip Deignan       Cervelo
10   Juan Jose Cobo Acebo       Fuji - Servetto
11   Daniel Moreno Fernandez       Caisse d`Epargne
12   Johnny Hoogerland       Vacansoleil
13   Daniel Navarro Garcia       Astana
14   Haimar Zubeldia Aguirre       Astana
15   Manuel Vazquez Hueso       Murcia - Contentpolis - Ampo
16   Vasil Kiryienka       Caisse d`Epargne
17   Sylwester Szmyd       Liquigas
18   Amael Moinard       Cofidis
19   Jesus Hernandez Blazquez       Astana
20   Kevin De Weert       Quick Step
21   Francis De Greef       Silence - Lotto
22   Jose Angel Gomez Marchante       Cervelo
23   David Garcia Dapena       Xacobeo - Galicia
24   David De La Fuente Rasilla       Fuji - Servetto
25   MikaĂ«l ChĂ©rel       Francaise des Jeux
26   Eduard Vorganov       Xacobeo - Galicia
27   David Moncoutie       Cofidis
28   David Herrero Llorente       Xacobeo - Galicia
29   Amets Txurruka Ansola       Euskaltel - Euskadi
30   Alexandr Kolobnev       Saxo Bank
31   Leonardo Fabio Duque       Cofidis
32   Igor Anton Hernandez       Euskaltel - Euskadi
33   Bram Tankink       Rabobank
34   Inigo Cuesta Lopez De Castro       Cervelo
35   Koos Moerenhout       Rabobank
36   Matteo Carrara       Vacansoleil
37   Juan Manuel Garate Cepa       Rabobank
38   Sefarin Martinez Acevedo       Xacobeo - Galicia
39   Arkaitz Duran Aroca       Fuji - Servetto
40   Gustavo Cesar Veloso       Xacobeo - Galicia
41   David Lopez Garcia       Caisse d`Epargne
42   Christian Knees       Milram
43   Pieter Weening       Rabobank
44   Adrian Palomares Villaplana       Murcia - Contentpolis - Ampo
45   Christophe Riblon       AG2R - La Mondiale
46   Manuel Calvente Corbas       Andalucia - Cajasur
47   Olivier Bonnaire       BBox - Bouygues Telecom
48   Julien El Farès       Cofidis
49   Matthew Lloyd       Silence - Lotto
50   Remy Di Gregorio       Francaise des Jeux
51   Egoi Martinez De Esteban       Euskaltel - Euskadi
52   Daniel Martin       Garmin - Slipstream
53   Philippe Gilbert       Silence - Lotto
54   Lars Boom       Rabobank
55   Jakob Fuglsang       Saxo Bank
56   Mathieu Sprick       BBox - Bouygues Telecom
57   Bingen Fernandez Bustinza       Cofidis
58   Xavier Florencio Cabre       Cervelo
59   Beñat Intxausti Elorriaga       Fuji - Servetto
60   Roman Kreuziger       Liquigas
61   Javier Ramirez Abeja       Andalucia - Cajasur
62   Matthieu Ladagnous       Francaise des Jeux
63   Ludovic Turpin       AG2R - La Mondiale
64   Damien Monier       Cofidis
65   Jesus Del Nero Montes       Fuji - Servetto
66   Gonzalo Rabunal Rios       Xacobeo - Galicia
67   Matti Breschel       Saxo Bank
68   Sebastien Hinault       AG2R - La Mondiale
69   Oliver Zaugg       Liquigas
70   Inaki Isasi Flores       Euskaltel - Euskadi
71   Fredrik Kessiakoff       Fuji - Servetto
72   MickaĂ«l Delage       Silence - Lotto
73   Rein Taaramäe       Cofidis
74   Francisco Jose Martinez Perez       Andalucia - Cajasur
75   Karsten Kroon       Saxo Bank
76   Gustavo Dominguez Lemos       Xacobeo - Galicia
77   Antonio Piedra Perez       Andalucia - Cajasur
78   Julian Sanchez Pimienta       Murcia - Contentpolis - Ampo
79   David Millar       Garmin - Slipstream
80   Jose Luis Arrieta Lujambio       AG2R - La Mondiale
81   Enrico Gasparotto       Lampre - NGC
82   Dominik Roels       Milram
83   Daniele Bennati       Liquigas
84   Stijn Devolder       Quick Step
85   Olivier Kaisen       Silence - Lotto
86   Lieuwe Westra       Vacansoleil
87   Francisco Perez Sanchez       Caisse d`Epargne
88   Mickael Buffaz       Cofidis
89   Matthias RuĂź       Milram
90   Kjell Carlström       Liquigas
91   Alan Perez Lezaun       Euskaltel - Euskadi
92   Marco Velo       Quick Step
93   Adam Hansen       Columbia - HTC
94   Martin Velits       Milram
95   Aitor Hernandez Gutierrez       Euskaltel - Euskadi
96   Roger Hammond       Cervelo
97   Ruben Perez Moreno       Euskaltel - Euskadi
98   Paul VoĂź       Milram
99   Imanol Erviti Ollo       Caisse d`Epargne
100   Gabriel Rasch       Cervelo
101   Borut Bozic       Vacansoleil
102   Vicente Reynes Mimo       Columbia - HTC
103   Sergey Lagutin       Vacansoleil
104   Arnaud Gerard       Francaise des Jeux
105   Jesus Rosendo Prado       Andalucia - Cajasur
106   AndrĂ© Greipel       Columbia - HTC
107   Kurt Asle Arvesen       Saxo Bank
108   William Bonnet       BBox - Bouygues Telecom
109   Michael Schär       Astana
110   Aitor Perez Arrieta       Murcia - Contentpolis - Ampo
111   Xavier Zandio Echaide       Caisse d`Epargne
112   Maarten Wynants       Quick Step
113   Markel Irizar Aranburu       Euskaltel - Euskadi
114   Fabio Sabatini       Liquigas
115   Javier Benitez Pomares       Murcia - Contentpolis - Ampo
116   Wesley Sulzberger       Francaise des Jeux
117   Jose Ruiz Sanchez       Andalucia - Cajasur
118   Jurgen Roelandts       Silence - Lotto
119   Anthony Roux       Francaise des Jeux
120   Francisco Jose Pacheco Torres       Murcia - Contentpolis - Ampo
121   Marcel Sieberg       Columbia - HTC
122   Gregory Henderson       Columbia - HTC
123   Matthe Pronk       Vacansoleil
124   Christophe Brandt       Silence - Lotto
125   Manuel Quinziato       Liquigas
126   Jean Eudes Demaret       Cofidis
127   Emanuele Bindi       Lampre - NGC
128   Tom Leezer       Rabobank
129   Assan Bazayev       Astana
130   Maciej Bodnar       Liquigas
131   Julian Dean       Garmin - Slipstream
132   Massimiliano Mori       Lampre - NGC
133   Frantisek Rabon       Columbia - HTC
134   Martijn Maaskant       Garmin - Slipstream
135   Tim Gudsell       Francaise des Jeux
136   Jose Vicente Garcia Acosta       Caisse d`Epargne
137   Jens Mouris       Vacansoleil
138   Damien Gaudin       BBox - Bouygues Telecom
 
1st stage
1   Fabian Cancellara       Saxo Bank
2   Tom Boonen       Quick Step
3   Tyler Farrar       Garmin - Slipstream
4   Jens Mouris       Vacansoleil
5   Daniele Bennati       Liquigas
 
2nd stage
1   Gerald Ciolek       Milram
2   Fabio Sabatini       Liquigas
3   Roger Hammond       Cervelo
4   AndrĂ© Greipel       Columbia - HTC
5   Tyler Farrar       Garmin - Slipstream
 
3rd stage
1   Gregory Henderson       Columbia - HTC
2   Borut Bozic       Vacansoleil
3   Oscar Freire Gomez       Rabobank
4   AndrĂ© Greipel       Columbia - HTC
5   William Bonnet       BBox - Bouygues Telecom
 
4th stage
1   AndrĂ© Greipel       Columbia - HTC
2   Wouter Weylandt       Quick Step
3   Bert Grabsch       Columbia - HTC
4   Marcel Sieberg       Columbia - HTC
5   Marco Velo       Quick Step
 
5th stage
1   AndrĂ© Greipel       Columbia - HTC
2   Tom Boonen       Quick Step
3   Daniele Bennati       Liquigas
4   Tyler Farrar       Garmin - Slipstream
5   William Bonnet       BBox - Bouygues Telecom
 
6th stage
1   Borut Bozic       Vacansoleil
2   Tyler Farrar       Garmin - Slipstream
3   Daniele Bennati       Liquigas
4   Davide Vigano       Fuji - Servetto
5   Tom Boonen       Quick Step
 
7th stage
1   Fabian Cancellara       Saxo Bank
2   David Millar       Garmin - Slipstream
3   Bert Grabsch       Columbia - HTC
4   David Herrero Llorente       Xacobeo - Galicia
5   Vasil Kiryienka       Caisse d`Epargne
 
8th stage
1   Damiano Cunego       Lampre - NGC
2   David Moncoutie       Cofidis
3   Robert Gesink       Rabobank
4   Cadel Evans       Silence - Lotto
5   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
 
9th stage
1   Gustavo Cesar Veloso       Xacobeo - Galicia
2   Marco Marzano       Lampre - NGC
3   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
4   David De La Fuente Rasilla       Fuji - Servetto
5   Robert Gesink       Rabobank
 
10th stage
1   Simon Gerrans       Cervelo
2   Ryder Hesjedal       Garmin - Slipstream
3   Jakob Fuglsang       Saxo Bank
4   Alexandre Vinokourov      
5   Adam Hansen       Columbia - HTC
 
11st stage
1   Tyler Farrar       Garmin - Slipstream
2   Philippe Gilbert       Silence - Lotto
3   Marco Marcato       Vacansoleil
4   Inaki Isasi Flores       Euskaltel - Euskadi
5   AndrĂ© Greipel       Columbia - HTC
 
12nd stage
1   Ryder Hesjedal       Garmin - Slipstream
2   David Garcia Dapena       Xacobeo - Galicia
3   Robert Gesink       Rabobank
4   Ezequiel Mosquera Miguez       Xacobeo - Galicia
5   Damiano Cunego       Lampre - NGC
 
13rd stage
1   David Moncoutie       Cofidis
2   Ezequiel Mosquera Miguez       Xacobeo - Galicia
3   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
4   Robert Gesink       Rabobank
5   Ivan Basso       Liquigas
 
14th stage
1   Damiano Cunego       Lampre - NGC
2   Jakob Fuglsang       Saxo Bank
3   Samuel Sanchez Gonzalez       Euskaltel - Euskadi
4   Ezequiel Mosquera Miguez       Xacobeo - Galicia
5   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
 
15th stage
1   Lars Boom       Rabobank
2   David Herrero Llorente       Xacobeo - Galicia
3   Dominik Roels       Milram
4   Leonardo Fabio Duque       Cofidis
5   Maxim Iglinsky       Astana
 
16th stage
1   AndrĂ© Greipel       Columbia - HTC
2   William Bonnet       BBox - Bouygues Telecom
3   Daniele Bennati       Liquigas
4   Gerald Ciolek       Milram
5   Francisco Jose Pacheco Torres       Murcia - Contentpolis - Ampo
 
17th stage
1   Anthony Roux       Francaise des Jeux
2   William Bonnet       BBox - Bouygues Telecom
3   AndrĂ© Greipel       Columbia - HTC
4   Daniele Bennati       Liquigas
5   Francisco Jose Pacheco Torres       Murcia - Contentpolis - Ampo
 
18th stage
1   Philip Deignan       Cervelo
2   Roman Kreuziger       Liquigas
3   Jakob Fuglsang       Saxo Bank
4   Manuel Vazquez Hueso       Murcia - Contentpolis - Ampo
5   Igor Anton Hernandez       Euskaltel - Euskadi
 
19th stage
1   Juan Jose Cobo Acebo       Fuji - Servetto
2   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
3   Cadel Evans       Silence - Lotto
4   Samuel Sanchez Gonzalez       Euskaltel - Euskadi
5   Daniel Moreno Fernandez       Caisse d`Epargne
 
20th stage
1   David Millar       Garmin - Slipstream
2   Samuel Sanchez Gonzalez       Euskaltel - Euskadi
3   Cadel Evans       Silence - Lotto
4   Gustavo Cesar Veloso       Xacobeo - Galicia
5   Roman Kreuziger       Liquigas
 
21st stage
1   AndrĂ© Greipel       Columbia - HTC
2   Daniele Bennati       Liquigas
3   Borut Bozic       Vacansoleil
4   Leonardo Fabio Duque       Cofidis
5   Sebastien Hinault       AG2R - La Mondiale