VUELTA A ESPANA
 
Country:   Spain
Datum:  26/8-17/9/2006
Category:  2.PT
 

Results | Race Info | 2005 | 2007 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | More
 
1   Alexandre Vinokourov       Astana - Wurth
2   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
3   Andrey Kashechkin       Astana - Wurth
4   Carlos Sastre Candil       CSC
5   Jose Angel Gomez Marchante       Saunier Duval - Prodir
6   Tom Danielson       Discovery Channel
7   Samuel Sanchez Gonzalez       Euskaltel - Euskadi
8   Vladimir Karpets       Caisse d`Epargne
9   Manuel Beltran Martinez       Discovery Channel
10   Luis Perez Rodriguez       Cofidis
11   Stijn Devolder       Discovery Channel
12   Egoi Martinez De Esteban       Discovery Channel
13   Leonardo Piepoli       Saunier Duval - Prodir
14   Sylwester Szmyd       Lampre - Fondital
15   Igor Anton Hernandez       Euskaltel - Euskadi
16   Sergio Miguel Moreira Paulinho       Astana - Wurth
17   Joaquim Rodriguez Oliver       Caisse d`Epargne
18   Evgeni Petrov       Lampre - Fondital
19   David Arroyo Duran       Caisse d`Epargne
20   Chris Horner       Davitamon - Lotto
21   Lars Ytting Bak       CSC
22   Xavier Zandio Echaide       Caisse d`Epargne
23   Vladimir Gusev       Discovery Channel
24   Theo Eltink       Rabobank
25   Jose Miguel Elias Galindo       Relax - Gam
26   Inigo Chaurreau Bernardez       AG2R Prevoyance
27   Inigo Cuesta Lopez De Castro       CSC
28   Nicki Sørensen       CSC
29   Stephane Goubert       AG2R Prevoyance
30   Janez Brajkovic       Discovery Channel
31   Sergej Yakovlev       Astana - Wurth
32   Dimitri Fofonov       Credit Agricole
33   Eric Leblacher       Francaise des Jeux
34   Haimar Zubeldia Aguirre       Euskaltel - Euskadi
35   Iban Mayo Diez       Euskaltel - Euskadi
36   Daniel Moreno Fernandez       Relax - Gam
37   Pietro Caucchioli       Credit Agricole
38   Dario David Cioni       Liquigas - Bianchi
39   Jurgen Van Goolen       Discovery Channel
40   Hubert Dupont       AG2R Prevoyance
41   Frederic Bessy       Cofidis
42   Carlos Barredo Llamazales       Astana - Wurth
43   SĂ©bastien Minard       Cofidis
44   Jose Luis Arrieta Lujambio       AG2R Prevoyance
45   Thierry Marichal       Cofidis
46   Kurt Asle Arvesen       CSC
47   Jose Antonio Redondo Ramos       Astana - Wurth
48   Pablo Lastras Garcia       Caisse d`Epargne
49   Oscar Pereiro Sio       Caisse d`Epargne
50   Daniele Nardello       T-Mobile
51   Raul Garcia De Mateos Rubio       Relax - Gam
52   Aketza Pena Iza       Euskaltel - Euskadi
53   Marcus Ljungqvist       CSC
54   Volodymir Gustov       CSC
55   Benoit Poilvet       Credit Agricole
56   Mikel Astarloza Chaurreau       AG2R Prevoyance
57   Torsten Hiekmann       Gerolssteiner
58   Angel Vallejo Dominguez       Relax - Gam
59   Jose Antonio Garrido Lima       Quick Step - Innergetic
60   Inigo Landaluze Intxaurraga       Euskaltel - Euskadi
61   Pieter Weening       Rabobank
62   Erik Zabel       Milram
63   David Loosli       Lampre - Fondital
64   David Millar       Saunier Duval - Prodir
65   Stuart O`Grady       CSC
66   Benoit Joachim       Discovery Channel
67   Mauricio Alberto Ardila Cano       Rabobank
68   Sebastien Joly       Francaise des Jeux
69   Ruben Perez Moreno       Euskaltel - Euskadi
70   David George       Relax - Gam
71   David De La Fuente Rasilla       Saunier Duval - Prodir
72   Grischa Niermann       Rabobank
73   Florian Stalder       Phonak
74   Kevin De Weert       Quick Step - Innergetic
75   Pieter Mertens       Davitamon - Lotto
76   Laszlo Bodrogi       Credit Agricole
77   Michael Barry       Discovery Channel
78   Francisco Jose Ventoso Alberdi       Saunier Duval - Prodir
79   Joan Horrach Ripoll       Caisse d`Epargne
80   Leonardo Fabio Duque       Cofidis
81   Stephan Schreck       T-Mobile
82   Thor Hushovd       Credit Agricole
83   Walter Beneteau       Bouygues Telecom
84   Steve Morabito       Phonak
85   Bingen Fernandez Bustinza       Cofidis
86   Staf Scheirlinckx       Cofidis
87   Jorge Garcia Marin       Relax - Gam
88   David Canada Garcia       Saunier Duval - Prodir
89   Alexander Usov       AG2R Prevoyance
90   Luis Fernandez Oliveira       Phonak
91   Scott Davis       T-Mobile
92   Heinrich Haussler       Gerolssteiner
93   Bjorn Leukemans       Davitamon - Lotto
94   Markel Irizar Aranburu       Euskaltel - Euskadi
95   Kevin Hulsmans       Quick Step - Innergetic
96   Fabio Sacchi       Milram
97   Enrico Franzoi       Lampre - Fondital
98   Assan Bazayev       Astana - Wurth
99   Ian McLeod       Francaise des Jeux
100   Alessandro Spezialetti       Liquigas - Bianchi
101   Jose Alberto Benitez Roman       Saunier Duval - Prodir
102   Mario De Sarraga Orviz       Relax - Gam
103   Geoffroy Lequatre       Cofidis
104   Jose Vicente Garcia Acosta       Caisse d`Epargne
105   Jean-Patrick Nazon       AG2R Prevoyance
106   Pedro Horrillo Munoz       Rabobank
107   Claudio Corioni       Lampre - Fondital
108   Pierre Drancourt       Bouygues Telecom
109   Fred Rodriguez       Davitamon - Lotto
110   Olivier Kaisen       Davitamon - Lotto
111   Magnus Bäckstedt       Liquigas - Bianchi
112   William Walker       Rabobank
113   Uros Murn       Phonak
114   Aurelien Clerc       Phonak
115   Dario Andriotto       Liquigas - Bianchi
116   Sebastien Rosseler       Quick Step - Innergetic
117   Davide Vigano       Quick Step - Innergetic
118   Marco Velo       Milram
119   Aaron Kemps       Astana - Wurth
120   Kjell Carlström       Liquigas - Bianchi
121   Franck Renier       Bouygues Telecom
122   JĂ©rĂ©my Roy       Francaise des Jeux
123   Francesco Failli       Liquigas - Bianchi
124   Addy Engels       Quick Step - Innergetic
125   Bas Giling       T-Mobile
126   David Navas Chica       AG2R Prevoyance
127   Sebastian Siedler       Milram
128   Fabien Patanchon       Francaise des Jeux
129   Kevin Van Impe       Quick Step - Innergetic
130   Robert Förster       Gerolssteiner
131   Alberto Ongarato       Milram
132   Mads Kaggestad       Credit Agricole
133   Enrico Poitschke       Milram
134   Cyril Lemoine       Credit Agricole
 
1st stage
1  CSC
2  Caisse d`Epargne
3  Milram
4  Discovery Channel
5  T-Mobile
 
2nd stage
1   Paolo Bettini       Quick Step - Innergetic
2   Thor Hushovd       Credit Agricole
3   Luca Paolini       Liquigas - Bianchi
4   Robbie McEwen       Davitamon - Lotto
5   Uros Murn       Phonak
 
3rd stage
1   Francisco Jose Ventoso Alberdi       Saunier Duval - Prodir
2   Thor Hushovd       Credit Agricole
3   Stuart O`Grady       CSC
4   Erik Zabel       Milram
5   Robbie McEwen       Davitamon - Lotto
 
4th stage
1   Erik Zabel       Milram
2   Thor Hushovd       Credit Agricole
3   Jean-Patrick Nazon       AG2R Prevoyance
4   Stuart O`Grady       CSC
5   Francisco Jose Ventoso Alberdi       Saunier Duval - Prodir
 
5th stage
1   Danilo Di Luca       Liquigas - Bianchi
2   Janez Brajkovic       Discovery Channel
3   Andrey Kashechkin       Astana - Wurth
4   Jose Angel Gomez Marchante       Saunier Duval - Prodir
5   Carlos Sastre Candil       CSC
 
6th stage
1   Thor Hushovd       Credit Agricole
2   AndrĂ© Greipel       T-Mobile
3   Erik Zabel       Milram
4   Alessandro Petacchi       Milram
5   Danilo Napolitano       Lampre - Fondital
 
7th stage
1   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
2   Carlos Sastre Candil       CSC
3   Jose Angel Gomez Marchante       Saunier Duval - Prodir
4   Janez Brajkovic       Discovery Channel
5   Manuel Beltran Martinez       Discovery Channel
 
8th stage
1   Alexandre Vinokourov       Astana - Wurth
2   Ruggero Marzoli       Lampre - Fondital
3   Uros Murn       Phonak
4   Thor Hushovd       Credit Agricole
5   Paolo Bettini       Quick Step - Innergetic
 
9th stage
1   Alexandre Vinokourov       Astana - Wurth
2   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
3   Andrey Kashechkin       Astana - Wurth
4   Carlos Sastre Candil       CSC
5   Jose Angel Gomez Marchante       Saunier Duval - Prodir
 
10th stage
1   Sergio Miguel Moreira Paulinho       Astana - Wurth
2   Davide Rebellin       Gerolssteiner
3   Xavier Florencio Cabre       Bouygues Telecom
4   Vladimir Karpets       Caisse d`Epargne
5   Francisco Jose Ventoso Alberdi       Saunier Duval - Prodir
 
11st stage
1   Egoi Martinez De Esteban       Discovery Channel
2   Inigo Landaluze Intxaurraga       Euskaltel - Euskadi
3   Volodymir Gustov       CSC
4   Thor Hushovd       Credit Agricole
5   Alexander Usov       AG2R Prevoyance
 
12nd stage
1   Luca Paolini       Liquigas - Bianchi
2   Bart Dockx       Davitamon - Lotto
3   Paolo Bettini       Quick Step - Innergetic
4   Vladimir Gusev       Discovery Channel
5   David Arroyo Duran       Caisse d`Epargne
 
13rd stage
1   Samuel Sanchez Gonzalez       Euskaltel - Euskadi
2   Thor Hushovd       Credit Agricole
3   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
4   Luca Paolini       Liquigas - Bianchi
5   Paolo Bettini       Quick Step - Innergetic
 
14th stage
1   David Millar       Saunier Duval - Prodir
2   Fabian Cancellara       CSC
3   Alexandre Vinokourov       Astana - Wurth
4   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
5   Andrey Kashechkin       Astana - Wurth
 
15th stage
1   Robert Förster       Gerolssteiner
2   Stuart O`Grady       CSC
3   Danilo Napolitano       Lampre - Fondital
4   Thor Hushovd       Credit Agricole
5   Paolo Bettini       Quick Step - Innergetic
 
16th stage
1   Igor Anton Hernandez       Euskaltel - Euskadi
2   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
3   Alexandre Vinokourov       Astana - Wurth
4   Samuel Sanchez Gonzalez       Euskaltel - Euskadi
5   Carlos Sastre Candil       CSC
 
17th stage
1   Tom Danielson       Discovery Channel
2   Alexandre Vinokourov       Astana - Wurth
3   Samuel Sanchez Gonzalez       Euskaltel - Euskadi
4   Andrey Kashechkin       Astana - Wurth
5   Carlos Sastre Candil       CSC
 
18th stage
1   Andrey Kashechkin       Astana - Wurth
2   Alexandre Vinokourov       Astana - Wurth
3   Jose Angel Gomez Marchante       Saunier Duval - Prodir
4   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
5   Leonardo Piepoli       Saunier Duval - Prodir
 
19th stage
1   Jose Luis Arrieta Lujambio       AG2R Prevoyance
2   Dimitri Fofonov       Credit Agricole
3   David Loosli       Lampre - Fondital
4   Lars Ytting Bak       CSC
5   Vladimir Gusev       Discovery Channel
 
20th stage
1   Alexandre Vinokourov       Astana - Wurth
2   Samuel Sanchez Gonzalez       Euskaltel - Euskadi
3   Alejandro Valverde Belmonte       Caisse d`Epargne
4   Laszlo Bodrogi       Credit Agricole
5   Vladimir Karpets       Caisse d`Epargne
 
21st stage
1   Erik Zabel       Milram
2   Thor Hushovd       Credit Agricole
3   Aurelien Clerc       Phonak
4   Robert Förster       Gerolssteiner
5   Stuart O`Grady       CSC