VUELTA A ESPANA
 
Country:   Spain
Datum:  6-28/9/2003
Category:  GT
 

Results | 2002 | 2004 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | More
 
1   Roberto Heras Hernandez       US Postal - Berry Floor
2   Isidro Nozal Vega       O.N.C.E. - Eroski
3   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
4   Igor Gonzalez De Galdeano Aranzabal       O.N.C.E. - Eroski
5   Francisco Mancebo Perez       iBanesto.com
6   Manuel Beltran Martinez       US Postal - Berry Floor
7   Michael Rasmussen       Rabobank
8   Felix Rafael Cardenas Ravalo       Labarca-2 - Cafes Baque
9   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
10   Luis Perez Rodriguez       Cofidis
11   Santos Gonzalez Capilla       Domina Vacanze - Elitron
12   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
13   Michele Scarponi       Domina Vacanze - Elitron
14   Marcos Antonio Serrano Rodriguez       O.N.C.E. - Eroski
15   Felix Garcia Casas       Bianchi
16   Txema Del Olmo Zendegi       Milaneza - MSS
17   Oscar Pereiro Sio       Phonak
18   Iker Flores Galarza       Euskaltel - Euskadi
19   Guido Trentin       Cofidis
20   Josep Jufre Pou       Colchon Relax - Fuenlabrada
21   Dario Frigo       Fassa Bortolo
22   Inigo Cuesta Lopez De Castro       Cofidis
23   Leonardo Piepoli       iBanesto.com
24   Manuel Calvente Corbas       CSC
25   Aitor Osa Eizaguirre       iBanesto.com
26   Joaquim Rodriguez Oliver       O.N.C.E. - Eroski
27   Christian Werner       Deutsche Telekom
28   Joan Horrach Ripoll       Milaneza - MSS
29   David Etxebarria Alkorta       Euskaltel - Euskadi
30   Constantino Zaballa Gutierrez       Kelme - Costa Blanca
31   Jose-Alberto Martinez Trinidad       Euskaltel - Euskadi
32   Daniel Atienza Urendeze       Cofidis
33   Claus Michael Möller       Milaneza - MSS
34   Jose-Enrique Gutierrez Cataluna       Kelme - Costa Blanca
35   Carlos Sastre Candil       CSC
36   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Domina Vacanze - Elitron
37   Kiril Pospeyev       Domina Vacanze - Elitron
38   Gorka Gonzalez Larranga       Euskaltel - Euskadi
39   Goncalo Jose Valada Amorim       Milaneza - MSS
40   Pedro Cardoso       Milaneza - MSS
41   Carlos Torrent Tarres       Paternina - Costa de Almeria
42   Jurgen Van Goolen       Quick Step - Davitamon
43   Jose-Luis Rebollo Aguado       Colchon Relax - Fuenlabrada
44   Santiago Perez Fernandez       Phonak
45   Benjamin Noval Gonzalez       Colchon Relax - Fuenlabrada
46   David Latasa Lasa       Kelme - Costa Blanca
47   David Lopez Garcia       Labarca-2 - Cafes Baque
48   Eladio Jimenez Sanchez       iBanesto.com
49   Cristian Moreni       Alessio
50   Denis Lunghi       Alessio
51   Mario Aerts       Deutsche Telekom
52   Francisco Vila Errondonea       Lampre
53   David Canada Garcia       Quick Step - Davitamon
54   Unai Etxebarria Arana       Euskaltel - Euskadi
55   Pablo Lastras Garcia       iBanesto.com
56   Juan-Miguel Mercado Martin       iBanesto.com
57   Jorge Ferrio Luque       Paternina - Costa de Almeria
58   Levi Leipheimer       Rabobank
59   Francisco Jose Lara Ruiz       Bianchi
60   Roberto Laiseka Jaio       Euskaltel - Euskadi
61   Santiago Blanco Gil       Colchon Relax - Fuenlabrada
62   Peter Luttenberger       CSC
63   Jose Luis Martinez Jimenez       Paternina - Costa de Almeria
64   Volodymir Gustov       Fassa Bortolo
65   Fabian Jeker       Milaneza - MSS
66   Kurt Van De Wouwer       Quick Step - Davitamon
67   Angel Vicioso Arcos       O.N.C.E. - Eroski
68   Renato Silva       Milaneza - MSS
69   Juan Manuel Garate Cepa       Lampre
70   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
71   David Navas Chica       Colchon Relax - Fuenlabrada
72   Erik Zabel       Deutsche Telekom
73   Patrick Sinkewitz       Quick Step - Davitamon
74   Carlos Garcia Quesada       Kelme - Costa Blanca
75   Torsten Hiekmann       Deutsche Telekom
76   Floyd Landis       US Postal - Berry Floor
77   Beat Zberg       Rabobank
78   Michael Barry       US Postal - Berry Floor
79   Giovanni Lombardi       Domina Vacanze - Elitron
80   Jose Luis Rubiera Vigil       US Postal - Berry Floor
81   Benoit Joachim       US Postal - Berry Floor
82   Fabrizio Guidi       Bianchi
83   Juan-Jose De Los Angeles Segui       Fassa Bortolo
84   Carlos Golbano Garcia       Paternina - Costa de Almeria
85   Bingen Fernandez Bustinza       Cofidis
86   Rafael Casero Moreno       Paternina - Costa de Almeria
87   Nicki Sørensen       CSC
88   Bert Grabsch       Phonak
89   Nacor Burgos Rojo       Colchon Relax - Fuenlabrada
90   Angelo Lopeboselli       Cofidis
91   Inaki Isasi Flores       Euskaltel - Euskadi
92   Tom Boonen       Quick Step - Davitamon
93   Joaquin Lopez Torrella       Paternina - Costa de Almeria
94   Bram Tankink       Quick Step - Davitamon
95   Bobby Julich       Deutsche Telekom
96   Francisco Cerezo Perales       Labarca-2 - Cafes Baque
97   Antonio Tauler Llull       Kelme - Costa Blanca
98   Gorka Arrizabalaga Aguirre       Euskaltel - Euskadi
99   Mariano Piccoli       Lampre
100   Karsten Kroon       Rabobank
101   Stephan Schreck       Deutsche Telekom
102   David Millar       Cofidis
103   Sergei Ivanov       Fassa Bortolo
104   Ralph Schweda       Bianchi
105   Dimitri Fofonov       Cofidis
106   Jose Luis Arrieta Lujambio       iBanesto.com
107   Giampaolo Cheula       Vini Caldirola - So.Di
108   Jose Vicente Garcia Acosta       iBanesto.com
109   Oscar Laguna Garcia       Colchon Relax - Fuenlabrada
110   Steffen Wesemann       Deutsche Telekom
111   Cesar Garcia Calvo       Labarca-2 - Cafes Baque
112   Alessandro Bertolini       Alessio
113   Francisco Cabello Luque       Kelme - Costa Blanca
114   Addy Engels       Rabobank
115   Gustavo-Miguel Otero Gomez       Labarca-2 - Cafes Baque
116   Fred Rodriguez       Vini Caldirola - So.Di
117   Pedro Diaz Lobato       Paternina - Costa de Almeria
118   Filippo Simeoni       Domina Vacanze - Elitron
119   Mikel Pradera Rodriguez       O.N.C.E. - Eroski
120   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
121   Juan Fuentes Angullo       Saeco
122   Aitor Garmendia Arbilla       Bianchi
123   Jan Hruska       O.N.C.E. - Eroski
124   Pedro Horrillo Munoz       Quick Step - Davitamon
125   Daniele Righi       Lampre
126   Simone Masciarelli       Vini Caldirola - So.Di
127   Matthew White       US Postal - Berry Floor
128   Patrick Calcagni       Vini Caldirola - So.Di
129   Jörg Jaksche       O.N.C.E. - Eroski
130   Ivan Herrero Atienzar       Labarca-2 - Cafes Baque
131   Paolo Mondini       Domina Vacanze - Elitron
132   Paulo Barroso       Milaneza - MSS
133   Pietro Zucconi       Vini Caldirola - So.Di
134   Matteo Tosatto       Fassa Bortolo
135   Stefano Casagranda       Alessio
136   Bekim Christensen       CSC
137   Mathew Hayman       Rabobank
138   Ronald Mutsaars       Rabobank
139   Max Van Heeswijk       US Postal - Berry Floor
140   Luca Sironi       Vini Caldirola - So.Di
141   Jan Boven       Rabobank
142   Thorsten Rund       Bianchi
143   Simone Bertoletti       Lampre
144   Niki Aebersold       Phonak
145   Alexander Usov       Phonak
146   Steven De Jongh       Rabobank
147   Igor Pugaci       Saeco
148   Cristian Pepoli       Saeco
149   Thomas Brun Eriksen       CSC
150   Angelo Furlan       Alessio
151   Alberto Vinale       Alessio
152   Michael Sandstød       CSC
153   Guido Trenti       Fassa Bortolo
154   Rubens Bertogliati       Lampre
155   German Nieto Fernandez       Colchon Relax - Fuenlabrada
156   David De La Fuente Rasilla       Vini Caldirola - So.Di
157   Gonzalo Bayarri Esteve       Phonak
158   Francisco Gutierrez Alvarez       Labarca-2 - Cafes Baque
159   Jose Manuel Maestre Rodriguez       Colchon Relax - Fuenlabrada
 
Points ranking:
1   Erik Zabel       Deutsche Telekom
2   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
3   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
 
Mountain ranking:
1   Felix Rafael Cardenas Ravalo       Labarca-2 - Cafes Baque
2   Aitor Osa Eizaguirre       iBanesto.com
3   Joan Horrach Ripoll       Milaneza - MSS
 
2nd stage
1   Luis Perez Rodriguez       Cofidis
2   Carlos Sastre Candil       CSC
3   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
4   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Domina Vacanze - Elitron
5   Joaquim Rodriguez Oliver       O.N.C.E. - Eroski
6   David Etxebarria Alkorta       Euskaltel - Euskadi
7   Patrick Sinkewitz       Quick Step - Davitamon
8   Igor Astarloa Ascasibar       Saeco
9   Dario Frigo       Fassa Bortolo
10   Gorka Gonzalez Larranga       Euskaltel - Euskadi
 
3rd stage
1   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
2   Erik Zabel       Deutsche Telekom
3   Tom Boonen       Quick Step - Davitamon
4   Julian Dean       CSC
5   Giovanni Lombardi       Domina Vacanze - Elitron
6   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
7   Jan Svorada       Lampre
8   Alexander Usov       Phonak
9   Francisco Gutierrez Alvarez       Labarca-2 - Cafes Baque
10   Oscar Pereiro Sio       Phonak
 
4th stage
1   Unai Etxebarria Arana       Euskaltel - Euskadi
2   David Etxebarria Alkorta       Euskaltel - Euskadi
3   Felix Rafael Cardenas Ravalo       Labarca-2 - Cafes Baque
4   Jose-Enrique Gutierrez Cataluna       Kelme - Costa Blanca
5   Jurgen Van Goolen       Quick Step - Davitamon
6   Isidro Nozal Vega       O.N.C.E. - Eroski
7   Oscar Laguna Garcia       Colchon Relax - Fuenlabrada
8   Erik Zabel       Deutsche Telekom
9   Julian Dean       CSC
10   Patrick Calcagni       Vini Caldirola - So.Di
 
5th stage
1   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
2   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
3   Julian Dean       CSC
4   Erik Zabel       Deutsche Telekom
5   Antonio Bucciero       Saeco
6   Fred Rodriguez       Vini Caldirola - So.Di
7   Angelo Furlan       Alessio
8   Jan Svorada       Lampre
9   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
10   Steven De Jongh       Rabobank
 
6th stage
1   Isidro Nozal Vega       O.N.C.E. - Eroski
2   David Millar       Cofidis
3   Jan Hruska       O.N.C.E. - Eroski
4   Igor Gonzalez De Galdeano Aranzabal       O.N.C.E. - Eroski
5   Aitor Gonzalez Jimenez       Fassa Bortolo
6   Manuel Beltran Martinez       US Postal - Berry Floor
7   Claus Michael Möller       Milaneza - MSS
8   Bert Grabsch       Phonak
9   Dario Frigo       Fassa Bortolo
10   Santos Gonzalez Capilla       Domina Vacanze - Elitron
 
7th stage
1   Michael Rasmussen       Rabobank
2   Felix Rafael Cardenas Ravalo       Labarca-2 - Cafes Baque
3   Manuel Beltran Martinez       US Postal - Berry Floor
4   Luis Perez Rodriguez       Cofidis
5   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
6   Dario Frigo       Fassa Bortolo
7   Francisco Mancebo Perez       iBanesto.com
8   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
9   Felix Garcia Casas       Bianchi
10   Roberto Heras Hernandez       US Postal - Berry Floor
 
8th stage
1   Joaquim Rodriguez Oliver       O.N.C.E. - Eroski
2   Aitor Osa Eizaguirre       iBanesto.com
3   Constantino Zaballa Gutierrez       Kelme - Costa Blanca
4   Josep Jufre Pou       Colchon Relax - Fuenlabrada
5   Joan Horrach Ripoll       Milaneza - MSS
6   Unai Etxebarria Arana       Euskaltel - Euskadi
7   Denis Lunghi       Alessio
8   Eladio Jimenez Sanchez       iBanesto.com
9   Michael Rasmussen       Rabobank
10   Luis Perez Rodriguez       Cofidis
 
9th stage
1   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
2   Dario Frigo       Fassa Bortolo
3   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
4   Leonardo Piepoli       iBanesto.com
5   Francisco Mancebo Perez       iBanesto.com
6   Felix Rafael Cardenas Ravalo       Labarca-2 - Cafes Baque
7   Isidro Nozal Vega       O.N.C.E. - Eroski
8   Michele Scarponi       Domina Vacanze - Elitron
9   Aitor Gonzalez Jimenez       Fassa Bortolo
10   Michael Rasmussen       Rabobank
 
10th stage
1   Erik Zabel       Deutsche Telekom
2   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
3   Fabrizio Guidi       Bianchi
4   Fred Rodriguez       Vini Caldirola - So.Di
5   Tom Boonen       Quick Step - Davitamon
6   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
7   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
8   Carlos Torrent Tarres       Paternina - Costa de Almeria
9   Alexander Usov       Phonak
10   Oscar Pereiro Sio       Phonak
 
11st stage
1   Erik Zabel       Deutsche Telekom
2   Tom Boonen       Quick Step - Davitamon
3   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
4   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
5   Francisco Mancebo Perez       iBanesto.com
6   Gorka Gonzalez Larranga       Euskaltel - Euskadi
7   Stefano Casagranda       Alessio
8   George Hincapie       US Postal - Berry Floor
9   Josep Jufre Pou       Colchon Relax - Fuenlabrada
10   Michael Rasmussen       Rabobank
 
12nd stage
1   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
2   Erik Zabel       Deutsche Telekom
3   Fred Rodriguez       Vini Caldirola - So.Di
4   Alessandro Bertolini       Alessio
5   Ralph Schweda       Bianchi
6   Angel Vicioso Arcos       O.N.C.E. - Eroski
7   Francisco Mancebo Perez       iBanesto.com
8   Michael Barry       US Postal - Berry Floor
9   Michael Rasmussen       Rabobank
10   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
 
13rd stage
1   Isidro Nozal Vega       O.N.C.E. - Eroski
2   David Millar       Cofidis
3   Sergei Ivanov       Fassa Bortolo
4   Bert Grabsch       Phonak
5   Claus Michael Möller       Milaneza - MSS
6   Alvaro Gonzalez De Galdeano Aranzabal       O.N.C.E. - Eroski
7   Roberto Heras Hernandez       US Postal - Berry Floor
8   Santos Gonzalez Capilla       Domina Vacanze - Elitron
9   Levi Leipheimer       Rabobank
10   Antonio Tauler Llull       Kelme - Costa Blanca
 
14th stage
1   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
2   Fred Rodriguez       Vini Caldirola - So.Di
3   Erik Zabel       Deutsche Telekom
4   Thomas Brun Eriksen       CSC
5   Tom Boonen       Quick Step - Davitamon
6   Angelo Furlan       Alessio
7   Steven De Jongh       Rabobank
8   Gorka Gonzalez Larranga       Euskaltel - Euskadi
9   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
10   Alberto Vinale       Alessio
 
15th stage
1   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
2   Felix Rafael Cardenas Ravalo       Labarca-2 - Cafes Baque
3   Roberto Heras Hernandez       US Postal - Berry Floor
4   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
5   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Domina Vacanze - Elitron
6   Luis Perez Rodriguez       Cofidis
7   Michael Rasmussen       Rabobank
8   Manuel Beltran Martinez       US Postal - Berry Floor
9   Claus Michael Möller       Milaneza - MSS
10   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
 
16th stage
1   Felix Rafael Cardenas Ravalo       Labarca-2 - Cafes Baque
2   Juan-Miguel Mercado Martin       iBanesto.com
3   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
4   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
5   Leonardo Piepoli       iBanesto.com
6   Txema Del Olmo Zendegi       Milaneza - MSS
7   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
8   Roberto Heras Hernandez       US Postal - Berry Floor
9   Michael Rasmussen       Rabobank
10   Francisco Mancebo Perez       iBanesto.com
 
17th stage
1   David Millar       Cofidis
2   Jose-Alberto Martinez Trinidad       Euskaltel - Euskadi
3   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
4   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
5   Michael Rasmussen       Rabobank
6   Erik Zabel       Deutsche Telekom
7   Fred Rodriguez       Vini Caldirola - So.Di
8   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
9   Tom Boonen       Quick Step - Davitamon
10   Giovanni Lombardi       Domina Vacanze - Elitron
 
18th stage
1   Pedro Diaz Lobato       Paternina - Costa de Almeria
2   Constantino Zaballa Gutierrez       Kelme - Costa Blanca
3   Jose Luis Arrieta Lujambio       iBanesto.com
4   Ralph Schweda       Bianchi
5   Jose Vicente Garcia Acosta       iBanesto.com
6   Inaki Isasi Flores       Euskaltel - Euskadi
7   Joan Horrach Ripoll       Milaneza - MSS
8   Oscar Laguna Garcia       Colchon Relax - Fuenlabrada
9   Adolfo Garcia Quesada       Kelme - Costa Blanca
10   Erik Zabel       Deutsche Telekom
 
19th stage
1   Filippo Simeoni       Domina Vacanze - Elitron
2   Claus Michael Möller       Milaneza - MSS
3   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Domina Vacanze - Elitron
4   Cristian Moreni       Alessio
5   Beat Zberg       Rabobank
6   Felix Rafael Cardenas Ravalo       Labarca-2 - Cafes Baque
7   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
8   Michael Rasmussen       Rabobank
9   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
10   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
 
20th stage
1   Roberto Heras Hernandez       US Postal - Berry Floor
2   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
3   Felix Rafael Cardenas Ravalo       Labarca-2 - Cafes Baque
4   Fabian Jeker       Milaneza - MSS
5   Santos Gonzalez Capilla       Domina Vacanze - Elitron
6   Roberto Laiseka Jaio       Euskaltel - Euskadi
7   Dario Frigo       Fassa Bortolo
8   Levi Leipheimer       Rabobank
9   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
10   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
 
21st stage
1   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
2   Erik Zabel       Deutsche Telekom
3   Fred Rodriguez       Vini Caldirola - So.Di
4   Alexander Usov       Phonak
5   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
6   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Domina Vacanze - Elitron
7   Patrick Calcagni       Vini Caldirola - So.Di
8   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
9   Carlos Torrent Tarres       Paternina - Costa de Almeria
10   Angelo Furlan       Alessio