RONDE VAN MURCIA
 
Country:   Spain
Datum:  5-9/3/2003
Category:  2.3
 

Results | 2002 | 2004 | Palmares | More
 
1   Javier Pascual Llorente       Kelme - Costa Blanca
2   Jan Hruska       O.N.C.E. - Eroski
3   Haimar Zubeldia Aguirre       Euskaltel - Euskadi
4   Jose Ivan Gutierrez Palacios       iBanesto.com
5   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Phonak
6   Victor Hugo Pena Grisales       US Postal - Berry Floor
7   Beat Zberg       Rabobank
8   Cadel Evans       Deutsche Telekom
9   Jose Luis Martinez Jimenez       Paternina - Costa de Almeria
10   Addy Engels       Rabobank
11   Wladimir Belli       Lampre
12   Ruslan Ivanov       Alessio
13   Gerhard Trampusch       Gerolssteiner
14   Laurent Dufaux       Alessio
15   Jose Domingo Segado Sanchez       Paternina - Costa de Almeria
 
1st stage
1   Jan Svorada       Lampre
2   Erik Zabel       Deutsche Telekom
3   Steffen Radochla       Bianchi
4   Angelo Furlan       Alessio
5   Massimo Strazzer       Phonak
6   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
7   Ricardo Serrano Gonzalez       Labarca-2 - Cafes Baque
8   Nico Sijmens       Vlaanderen - T Interim
9   Massimo Apollonio       Vini Caldirola - So.Di
10   Beat Zberg       Rabobank
 
2nd stage
1   Javier Pascual Llorente       Kelme - Costa Blanca
2   Haimar Zubeldia Aguirre       Euskaltel - Euskadi
3   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
4   Jose Ivan Gutierrez Palacios       iBanesto.com
5   Cadel Evans       Deutsche Telekom
6   Leonardo Piepoli       iBanesto.com
7   Wladimir Belli       Lampre
8   Jose Luis Martinez Jimenez       Paternina - Costa de Almeria
9   Santiago Blanco Gil       Colchon Relax - Fuenlabrada
10   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Phonak
 
3rd stage
1   Erik Zabel       Deutsche Telekom
2   Beat Zberg       Rabobank
3   Nico Sijmens       Vlaanderen - T Interim
4   Stefan Kupfernagel       Phonak
5   Gianluca Bortolami       Vini Caldirola - So.Di
6   Ricardo Serrano Gonzalez       Labarca-2 - Cafes Baque
7   Francisco Gutierrez Alvarez       Labarca-2 - Cafes Baque
8   Mariano Piccoli       Lampre
9   Jorge Ferrio Luque       Paternina - Costa de Almeria
10   Fabian Wegmann       Gerolssteiner
 
4th stage
1   Victor Hugo Pena Grisales       US Postal - Berry Floor
2   Jan Hruska       O.N.C.E. - Eroski
3   Addy Engels       Rabobank
4   Jose Luis Martinez Jimenez       Paternina - Costa de Almeria
5   Javier Pascual Llorente       Kelme - Costa Blanca
6   Jose Ivan Gutierrez Palacios       iBanesto.com
7   Cadel Evans       Deutsche Telekom
8   Wladimir Belli       Lampre
9   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Phonak
10   Haimar Zubeldia Aguirre       Euskaltel - Euskadi
 
5th stage
1   Javier Pascual Llorente       Kelme - Costa Blanca
2   [DSQ] Lance Armstrong       US Postal - Berry Floor
3   Jan Hruska       O.N.C.E. - Eroski
4   Haimar Zubeldia Aguirre       Euskaltel - Euskadi
5   Victor Hugo Pena Grisales       US Postal - Berry Floor
6   Rene Andrle       O.N.C.E. - Eroski
7   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Phonak
8   Beat Zberg       Rabobank
9   Vladimir Karpets       iBanesto.com
10   Jose Ivan Gutierrez Palacios       iBanesto.com