GIRO D`ITALIA
 
Country:   Italy
Datum:  10/5-1/6/2003
Category:  GT
 

Results | 2002 | 2004 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Gilberto Simoni       Saeco
2   Stefano Garzelli       Vini Caldirola - So.Di
3   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
4   Andrea Noe       Alessio
5   Georg Totschnig       Gerolssteiner
6   Raimondas Rumsas       Lampre
7   Dario Frigo       Fassa Bortolo
8   Sergei Gontchar       De Nardi - Colpack
9   Franco Pellizotti       Alessio
10   Eddy Mazzoleni       Vini Caldirola - So.Di
11   Wladimir Belli       Lampre
12   Dariusz Baranowski       CCC - Polsat
13   Sandy Casar       Francaise des Jeux
14   Marco Pantani       Mercatone Uno - Scanavino
15   Massimo Codol       Mercatone Uno - Scanavino
16   Michele Scarponi       Domina Vacanze - Elitron
17   Gianni Faresin       Gerolssteiner
18   Adolfo Garcia Quesada       Kelme - Costa Blanca
19   Aitor Gonzalez Jimenez       Fassa Bortolo
20   Paolo Lanfranchi       Panaria - Fiordo
21   Marco Velo       Fassa Bortolo
22   Marzio Bruseghin       Fassa Bortolo
23   Scott Sunderland       Fakta
24   Sylwester Szmyd       Mercatone Uno - Scanavino
25   Leonardo Bertagnolli       Saeco
26   Pietro Caucchioli       Alessio
27   Constantino Zaballa Gutierrez       Kelme - Costa Blanca
28   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
29   Kim Kirchen       Fassa Bortolo
30   Luis Felipe Laverde Jimenez       Formaggi Pinzolo - Ciarrocchi
31   Tomasz Brozyna       CCC - Polsat
32   Graziano Gasparre       De Nardi - Colpack
33   Radoslav Romanik       CCC - Polsat
34   Damiano Cunego       Saeco
35   Freddy Excelino Gonzalez Martinez       Colombia - Selle Italia
36   Steve Zampieri       Vini Caldirola - So.Di
37   Jose Joaquin Castelblanco Romero       Colombia - Selle Italia
38   Denis Lunghi       Alessio
39   Jose Ignacio Gutierrez Cataluna       Kelme - Costa Blanca
40   Vladimir Miholjevic       Alessio
41   Gerhard Trampusch       Gerolssteiner
42   Vladimir Duma       Landbouwkrediet - Colnago
43   Daniel Clavero Sebastian       Mercatone Uno - Scanavino
44   Francisco Vila Errondonea       Lampre
45   Christian Gasperoni       Mercatone Uno - Scanavino
46   Hernan Dario Munoz Giraldo       Colombia - Selle Italia
47   Alessandro Spezialetti       Saeco
48   Marius Sabaliauskas       Saeco
49   Piotr Chmielewski       CCC - Polsat
50   Sergej Avdeev       Landbouwkrediet - Colnago
51   Charles Wegelius       De Nardi - Colpack
52   Fortunato Baliani       Formaggi Pinzolo - Ciarrocchi
53   Koos Moerenhout       Lotto - Domo
54   Bo Hamburger       Formaggi Pinzolo - Ciarrocchi
55   Andrea Tonti       Saeco
56   Roberto Conti       Mercatone Uno - Scanavino
57   Leonardo Zanotti       De Nardi - Colpack
58   Volodymyr Bileka       Landbouwkrediet - Colnago
59   Sergio Barbero       Lampre
60   Rinaldo Nocentini       Formaggi Pinzolo - Ciarrocchi
61   Carlos Dacruz       Francaise des Jeux
62   Giampaolo Cheula       Vini Caldirola - So.Di
63   Gabriele Colombo       Domina Vacanze - Elitron
64   Bernhard Eisel       Francaise des Jeux
65   Uwe Hardter       Gerolssteiner
66   Raffaele Illiano       Colombia - Selle Italia
67   Daniele Pietropolli       Tenax
68   Rodolfo Massi       Colombia - Selle Italia
69   Tom Stremersch       Landbouwkrediet - Colnago
70   Giovanni Lombardi       Domina Vacanze - Elitron
71   Magnus Bäckstedt       Fakta
72   Lorenzo Bernucci       Landbouwkrediet - Colnago
73   Cristiano Frattini       Tenax
74   Michele Gobbi       De Nardi - Colpack
75   Oscar Pozzi       Tenax
76   Fabio Baldato       Alessio
77   Hector Orlando Mesa Mesa       Formaggi Pinzolo - Ciarrocchi
78   Gianluca Tonetti       Tenax
79   Mauro Gerosa       Vini Caldirola - So.Di
80   Mario Manzoni       Mercatone Uno - Scanavino
81   Paolo Fornaciari       Saeco
82   Julian Winn       Fakta
83   Dario Andriotto       Vini Caldirola - So.Di
84   Mario Scirea       Domina Vacanze - Elitron
85   Ruben-Albeiro Marin Valencia       Colombia - Selle Italia
86   Manuel Quinziato       Lampre
87   Julian Usano Martinez       Kelme - Costa Blanca
88   Simone Bertoletti       Lampre
89   Jan Svorada       Lampre
90   Leonardo Giordani       De Nardi - Colpack
91   Fabiano Fontanelli       Mercatone Uno - Scanavino
92   Rene Jørgensen       Fakta
93   Jordi Riera Valls       Kelme - Costa Blanca
94   Johan Verstrepen       Landbouwkrediet - Colnago
95   Luca De Angeli       Colombia - Selle Italia
96   Francesco Secchiari       Domina Vacanze - Elitron
97   Salvatore Scamardella       Landbouwkrediet - Colnago
 
Points ranking:
1   Gilberto Simoni       Saeco
2   Stefano Garzelli       Vini Caldirola - So.Di
3   Jan Svorada       Lampre
 
Mountain ranking:
1   Freddy Excelino Gonzalez Martinez       Colombia - Selle Italia
2   Gilberto Simoni       Saeco
3   Constantino Zaballa Gutierrez       Kelme - Costa Blanca
 
1st stage
1   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
2   Mario Cipollini       Domina Vacanze - Elitron
3   Angelo Furlan       Alessio
4   Isaac Galvez Lopez       Kelme - Costa Blanca
5   Robbie McEwen       Lotto - Domo
6   Graeme Brown       Panaria - Fiordo
7   Jimmy Casper       Francaise des Jeux
8   Dario Pieri       Saeco
9   Jan Svorada       Lampre
10   Graziano Gasparre       De Nardi - Colpack
 
2nd stage
1   Fabio Baldato       Alessio
2   Gabriele Colombo       Domina Vacanze - Elitron
3   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
4   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
5   Bernhard Eisel       Francaise des Jeux
6   Vladimir Duma       Landbouwkrediet - Colnago
7   Stefano Garzelli       Vini Caldirola - So.Di
8   Francesco Casagrande       Lampre
9   Fabio Sacchi       Saeco
10   Bo Hamburger       Formaggi Pinzolo - Ciarrocchi
 
3rd stage
1   Stefano Garzelli       Vini Caldirola - So.Di
2   Francesco Casagrande       Lampre
3   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
4   Franco Pellizotti       Alessio
5   Gabriele Colombo       Domina Vacanze - Elitron
6   Paolo Lanfranchi       Panaria - Fiordo
7   Gilberto Simoni       Saeco
8   Sergei Gontchar       De Nardi - Colpack
9   Andrea Noe       Alessio
10   Graziano Gasparre       De Nardi - Colpack
 
4th stage
1   Robbie McEwen       Lotto - Domo
2   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
3   Bernhard Eisel       Francaise des Jeux
4   Giovanni Lombardi       Domina Vacanze - Elitron
5   Magnus Bäckstedt       Fakta
6   Isaac Galvez Lopez       Kelme - Costa Blanca
7   Graziano Gasparre       De Nardi - Colpack
8   Vladimir Duma       Landbouwkrediet - Colnago
9   Marco Pantani       Mercatone Uno - Scanavino
10   Denis Lunghi       Alessio
 
5th stage
1   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
2   Mario Cipollini       Domina Vacanze - Elitron
3   Bernhard Eisel       Francaise des Jeux
4   Cristian Moreni       Alessio
5   Robbie McEwen       Lotto - Domo
6   Graeme Brown       Panaria - Fiordo
7   Jan Svorada       Lampre
8   Dario Pieri       Saeco
9   Gabriele Balducci       Vini Caldirola - So.Di
10   Vladimir Duma       Landbouwkrediet - Colnago
 
6th stage
1   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
2   Isaac Galvez Lopez       Kelme - Costa Blanca
3   Jan Svorada       Lampre
4   Marco Velo       Fassa Bortolo
5   Stefano Garzelli       Vini Caldirola - So.Di
6   Mario Cipollini       Domina Vacanze - Elitron
7   Giovanni Lombardi       Domina Vacanze - Elitron
8   Graziano Gasparre       De Nardi - Colpack
9   Graeme Brown       Panaria - Fiordo
10   Daniele Bennati       Domina Vacanze - Elitron
 
7th stage
1   Stefano Garzelli       Vini Caldirola - So.Di
2   Gilberto Simoni       Saeco
3   Andrea Noe       Alessio
4   Pavel Tonkov       CCC - Polsat
5   Eddy Mazzoleni       Vini Caldirola - So.Di
6   Marius Sabaliauskas       Saeco
7   Raimondas Rumsas       Lampre
8   Franco Pellizotti       Alessio
9   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
10   Julio Perez Cuapio       Panaria - Fiordo
 
8th stage
1   Mario Cipollini       Domina Vacanze - Elitron
2   Robbie McEwen       Lotto - Domo
3   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
4   Magnus Bäckstedt       Fakta
5   Isaac Galvez Lopez       Kelme - Costa Blanca
6   Andris Naudusz       CCC - Polsat
7   Jan Svorada       Lampre
8   Angelo Furlan       Alessio
9   Bernhard Eisel       Francaise des Jeux
10   Crescenzo D`Amore       Tenax
 
9th stage
1   Mario Cipollini       Domina Vacanze - Elitron
2   Robbie McEwen       Lotto - Domo
3   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
4   Jan Svorada       Lampre
5   Daniele Bennati       Domina Vacanze - Elitron
6   Giovanni Lombardi       Domina Vacanze - Elitron
7   Bernhard Eisel       Francaise des Jeux
8   Dario Pieri       Saeco
9   Werner Riebenbauer       Fakta
10   Lars Ytting Bak       Fakta
 
10th stage
1   Kurt Asle Arvesen       Fakta
2   Paolo Tiralongo       Panaria - Fiordo
3   Gilberto Simoni       Saeco
4   Leonardo Bertagnolli       Saeco
5   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
6   Michele Scarponi       Domina Vacanze - Elitron
7   Kim Kirchen       Fassa Bortolo
8   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
9   Sandy Casar       Francaise des Jeux
10   Francesco Casagrande       Lampre
 
11st stage
1   Robbie McEwen       Lotto - Domo
2   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
3   Crescenzo D`Amore       Tenax
4   Mikhaylo Khalilov       Colombia - Selle Italia
5   Jan Svorada       Lampre
6   Guido Trenti       Fassa Bortolo
7   Gerhard Trampusch       Gerolssteiner
8   Lorenzo Bernucci       Landbouwkrediet - Colnago
9   Andrus Aug       De Nardi - Colpack
10   Marco Velo       Fassa Bortolo
 
12nd stage
1   Gilberto Simoni       Saeco
2   Stefano Garzelli       Vini Caldirola - So.Di
3   Francesco Casagrande       Lampre
4   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
5   Marco Pantani       Mercatone Uno - Scanavino
6   Julio Perez Cuapio       Panaria - Fiordo
7   Andrea Noe       Alessio
8   Eddy Mazzoleni       Vini Caldirola - So.Di
9   Aitor Gonzalez Jimenez       Fassa Bortolo
10   Kim Kirchen       Fassa Bortolo
 
13rd stage
1   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
2   Daniele Bennati       Domina Vacanze - Elitron
3   Stefano Garzelli       Vini Caldirola - So.Di
4   Eddy Mazzoleni       Vini Caldirola - So.Di
5   Lorenzo Bernucci       Landbouwkrediet - Colnago
6   Matteo Carrara       De Nardi - Colpack
7   Gerhard Trampusch       Gerolssteiner
8   Paolo Lanfranchi       Panaria - Fiordo
9   Giovanni Lombardi       Domina Vacanze - Elitron
10   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
 
14th stage
1   Gilberto Simoni       Saeco
2   Stefano Garzelli       Vini Caldirola - So.Di
3   Raimondas Rumsas       Lampre
4   Julio Perez Cuapio       Panaria - Fiordo
5   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
6   Andrea Noe       Alessio
7   Francesco Casagrande       Lampre
8   Eddy Mazzoleni       Vini Caldirola - So.Di
9   Wladimir Belli       Lampre
10   Georg Totschnig       Gerolssteiner
 
15th stage
1   Aitor Gonzalez Jimenez       Fassa Bortolo
2   Magnus Bäckstedt       Fakta
3   Sergei Gontchar       De Nardi - Colpack
4   Dario Frigo       Fassa Bortolo
5   Bogdan Bondariev       CCC - Polsat
6   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
7   Gilberto Simoni       Saeco
8   Kim Kirchen       Fassa Bortolo
9   Sandy Casar       Francaise des Jeux
10   Georg Totschnig       Gerolssteiner
 
16th stage
1   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
2   Jimmy Casper       Francaise des Jeux
3   Jan Svorada       Lampre
4   Daniele Bennati       Domina Vacanze - Elitron
5   Graziano Gasparre       De Nardi - Colpack
6   Dario Pieri       Saeco
7   Andrus Aug       De Nardi - Colpack
8   Angelo Furlan       Alessio
9   Lars Ytting Bak       Fakta
10   Marco Pantani       Mercatone Uno - Scanavino
 
17th stage
1   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
2   Jan Svorada       Lampre
3   Giovanni Lombardi       Domina Vacanze - Elitron
4   Angelo Furlan       Alessio
5   Werner Riebenbauer       Fakta
6   Jimmy Casper       Francaise des Jeux
7   Raffaele Illiano       Colombia - Selle Italia
8   Giuseppe Palumbo       De Nardi - Colpack
 
18th stage
1   Dario Frigo       Fassa Bortolo
2   Gilberto Simoni       Saeco
3   Georg Totschnig       Gerolssteiner
4   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
5   Raimondas Rumsas       Lampre
6   Andrea Noe       Alessio
7   Franco Pellizotti       Alessio
8   Stefano Garzelli       Vini Caldirola - So.Di
9   Sergei Gontchar       De Nardi - Colpack
10   Sandy Casar       Francaise des Jeux
 
19th stage
1   Gilberto Simoni       Saeco
2   Dario Frigo       Fassa Bortolo
3   Eddy Mazzoleni       Vini Caldirola - So.Di
4   Andrea Noe       Alessio
5   Franco Pellizotti       Alessio
6   Wladimir Belli       Lampre
7   Raimondas Rumsas       Lampre
8   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
9   Stefano Garzelli       Vini Caldirola - So.Di
10   Aitor Gonzalez Jimenez       Fassa Bortolo
 
20th stage
1   Giovanni Lombardi       Domina Vacanze - Elitron
2   Eddy Mazzoleni       Vini Caldirola - So.Di
3   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
4   Marco Velo       Fassa Bortolo
5   Mario Manzoni       Mercatone Uno - Scanavino
6   Paolo Lanfranchi       Panaria - Fiordo
7   Michele Gobbi       De Nardi - Colpack
8   Constantino Zaballa Gutierrez       Kelme - Costa Blanca
9   Fortunato Baliani       Formaggi Pinzolo - Ciarrocchi
10   Vladimir Duma       Landbouwkrediet - Colnago
 
21st stage
1   Sergei Gontchar       De Nardi - Colpack
2   Marzio Bruseghin       Fassa Bortolo
3   Aitor Gonzalez Jimenez       Fassa Bortolo
4   Dario Frigo       Fassa Bortolo
5   Raimondas Rumsas       Lampre
6   Sandy Casar       Francaise des Jeux
7   Stefano Garzelli       Vini Caldirola - So.Di
8   Leonardo Bertagnolli       Saeco
9   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
10   Georg Totschnig       Gerolssteiner