VUELTA A BURGOS
 
Country:   Spain
Datum:  11-15/8/2003
Category:  2.1
 

Results | 2002 | 2004 | Palmares | Statistics | More
 
1   Pablo Lastras Garcia       iBanesto.com
2   Oscar Pereiro Sio       Phonak
3   Carlos Garcia Quesada       Kelme - Costa Blanca
4   Giampaolo Cheula       Vini Caldirola - So.Di
5   Iker Flores Galarza       Euskaltel - Euskadi
6   Daniel Atienza Urendeze       Cofidis
7   Daniele Nardello       Deutsche Telekom
8   Mikel Pradera Rodriguez       O.N.C.E. - Eroski
9   Jose Domingo Segado Sanchez       Paternina - Costa de Almeria
10   Nico Sijmens       Vlaanderen - T Interim
11   Mauro Facci       Fassa Bortolo
12   Dave Bruylandts       Marlux - Wincor - Nixdorf
13   Gorka Gonzalez Larranga       Euskaltel - Euskadi
14   Joaquim Rodriguez Oliver       O.N.C.E. - Eroski
15   David Navas Chica       Colchon Relax - Fuenlabrada
16   Mauricio Alberto Ardila Cano       Marlux - Wincor - Nixdorf
17   Angel-Luis Casero Moreno       Bianchi
18   Luis Perez Rodriguez       Cofidis
19   Josep Jufre Pou       Colchon Relax - Fuenlabrada
20   Juan-Miguel Mercado Martin       iBanesto.com
21   Leonardo Piepoli       iBanesto.com
22   Felix Garcia Casas       Bianchi
23   Aitor Gonzalez Jimenez       Fassa Bortolo
24   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
25   Aitor Kintana Zarate       Labarca-2 - Cafes Baque
26   Santiago Blanco Gil       Colchon Relax - Fuenlabrada
27   Alberto Contador Velasco       O.N.C.E. - Eroski
28   Igor Gonzalez De Galdeano Aranzabal       O.N.C.E. - Eroski
29   Florent Brard       Marlux - Wincor - Nixdorf
30   Angel-Luis Casero Moreno       Bianchi
31   David Lopez Garcia       Labarca-2 - Cafes Baque
32   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
33   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Domina Vacanze - Elitron
34   Francisco Mancebo Perez       iBanesto.com
35   Inaki Isasi Flores       Euskaltel - Euskadi
36   Adolfo Garcia Quesada       Kelme - Costa Blanca
37   Antonio Colom Mas       Colchon Relax - Fuenlabrada
38   Roberto Heras Hernandez       US Postal - Berry Floor
39   Niki Aebersold       Phonak
40   Manuel Beltran Martinez       US Postal - Berry Floor
41   Jose-Alberto Martinez Trinidad       Euskaltel - Euskadi
42   Tadej Valjavec       Fassa Bortolo
43   Gorka Arrizabalaga Aguirre       Euskaltel - Euskadi
44   Joaquin Lopez Torrella       Paternina - Costa de Almeria
45   Pedro Diaz Lobato       Paternina - Costa de Almeria
46   Juan Fuentes Angullo       Saeco
47   David Plaza Romero       Bianchi
48   Steven Kleynen       Vlaanderen - T Interim
49   Bert Grabsch       Phonak
50   Rudolf Wentzel       Vlaanderen - T Interim
 
1st stage
1   Carlos Garcia Quesada       Kelme - Costa Blanca
2   Daniele Nardello       Deutsche Telekom
3   Mikel Pradera Rodriguez       O.N.C.E. - Eroski
4   Pablo Lastras Garcia       iBanesto.com
5   Giampaolo Cheula       Vini Caldirola - So.Di
6   Iker Flores Galarza       Euskaltel - Euskadi
7   Nico Sijmens       Vlaanderen - T Interim
8   Mauro Facci       Fassa Bortolo
9   Jose Domingo Segado Sanchez       Paternina - Costa de Almeria
10   Oscar Pereiro Sio       Phonak
 
2nd stage
1   Jose Vicente Garcia Acosta       iBanesto.com
2   Dave Bruylandts       Marlux - Wincor - Nixdorf
3   Joaquim Rodriguez Oliver       O.N.C.E. - Eroski
4   Santiago Blanco Gil       Colchon Relax - Fuenlabrada
5   Gorka Gonzalez Larranga       Euskaltel - Euskadi
6   Luis Perez Rodriguez       Cofidis
7   Mauricio Alberto Ardila Cano       Marlux - Wincor - Nixdorf
8   Gonzalo Bayarri Esteve       Phonak
9   Pablo Lastras Garcia       iBanesto.com
10   Oscar Pereiro Sio       Phonak
 
3rd stage
1   Dave Bruylandts       Marlux - Wincor - Nixdorf
2   Gorka Gonzalez Larranga       Euskaltel - Euskadi
3   Joaquim Rodriguez Oliver       O.N.C.E. - Eroski
4   David Navas Chica       Colchon Relax - Fuenlabrada
5   Pedro Diaz Lobato       Paternina - Costa de Almeria
6   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
7   Leonardo Piepoli       iBanesto.com
8   Pablo Lastras Garcia       iBanesto.com
9   Juan-Miguel Mercado Martin       iBanesto.com
10   Mauricio Alberto Ardila Cano       Marlux - Wincor - Nixdorf
 
4th stage
1   David Millar       Cofidis
2   Aitor Gonzalez Jimenez       Fassa Bortolo
3   Bert Grabsch       Phonak
4   Igor Gonzalez De Galdeano Aranzabal       O.N.C.E. - Eroski
5   Angel-Luis Casero Moreno       Bianchi
6   Dario Frigo       Fassa Bortolo
7   Bobby Julich       Deutsche Telekom
8   Jan Hruska       O.N.C.E. - Eroski
9   Alberto Contador Velasco       O.N.C.E. - Eroski
10   Antonio Tauler Llull       Kelme - Costa Blanca
 
5th stage
1   Gorka Gonzalez Larranga       Euskaltel - Euskadi
2   Juan Fuentes Angullo       Saeco
3   Igor Gonzalez De Galdeano Aranzabal       O.N.C.E. - Eroski
4   Dave Bruylandts       Marlux - Wincor - Nixdorf
5   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Domina Vacanze - Elitron
6   Jorge Ferrio Luque       Paternina - Costa de Almeria
7   Niki Aebersold       Phonak
8   Roberto Heras Hernandez       US Postal - Berry Floor
9   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
10   Santiago Blanco Gil       Colchon Relax - Fuenlabrada