VUELTA A ESPANA
 
Country:   Spain
Datum:  7-29/9/2002
Category:  GT
 

Results | 2001 | 2003 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | More
 
1   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
2   Roberto Heras Hernandez       US Postal Service
3   Joseba Beloki Dorronsoro       O.N.C.E. - Eroski
4   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
5   Iban Mayo Diez       Euskaltel - Euskadi
6   Angel-Luis Casero Moreno       Coast
7   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
8   Felix Garcia Casas       Big Mat - Auber 93
9   Manuel Beltran Martinez       Coast
10   Gilberto Simoni       Saeco - Longoni Sport
11   Haimar Zubeldia Aguirre       Euskaltel - Euskadi
12   Claus Michael M├Âller       Milaneza - MSS
13   Fabian Jeker       Milaneza - MSS
14   David Plaza Romero       Coast
15   Guido Trentin       Cofidis
16   Rui Miguel Barbosa Sousa       Milaneza - MSS
17   Pablo Lastras Garcia       iBanesto.com
18   Tadej Valjavec       Fassa Bortolo
19   Carlos Garcia Quesada       Kelme - Costa Blanca
20   Danilo Di Luca       Saeco - Longoni Sport
21   Miguel Zarrabeitia Uranga       O.N.C.E. - Eroski
22   Luis Perez Rodriguez       Coast
23   Pietro Caucchioli       Alessio
24   Vladimir Miholjevic       Alessio
25   Christian Vande Velde       US Postal Service
26   Steven Kleynen       Domo - Farm Frites
27   Jose Antonio Pecharroman Fabian       Jazztel - Costa de Almeria
28   Daniel Atienza Urendeze       Cofidis
29   Sylwester Szmyd       Tacconi Sport - Emmegi
30   Oscar Pereiro Sio       Phonak
31   Simone Bertoletti       Lampre - Daikin
32   Rui Lavarinhas       Milaneza - MSS
33   Joan Horrach Ripoll       Milaneza - MSS
34   Jose Bento Carvalho Azevedo       O.N.C.E. - Eroski
35   Nacor Burgos Rojo       Relax Colchon - Fuenlabrada
36   Jose Antonio Garrido Lima       Jazztel - Costa de Almeria
37   Jose-Enrique Gutierrez Cataluna       Kelme - Costa Blanca
38   Marcos Antonio Serrano Rodriguez       O.N.C.E. - Eroski
39   Antonio Tauler Llull       Kelme - Costa Blanca
40   Rafael Casero Moreno       Jazztel - Costa de Almeria
41   Juan Flecha Giannoni       iBanesto.com
42   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
43   Paolo Tiralongo       Fassa Bortolo
44   Gerrit Glomser       Saeco - Longoni Sport
45   Santiago Blanco Gil       iBanesto.com
46   Jose-Luis Rebollo Aguado       Relax Colchon - Fuenlabrada
47   Matthias Kessler       Deutsche Telekom
48   Massimo Codol       Lampre - Daikin
49   Jorge Ferrio Luque       Jazztel - Costa de Almeria
50   David Canada Garcia       Mapei - Quick Step
51   Jose Luis Rubiera Vigil       US Postal Service
52   Juan-Jose De Los Angeles Segui       Kelme - Costa Blanca
53   Aitor Kintana Zarate       Big Mat - Auber 93
54   Aitor Osa Eizaguirre       iBanesto.com
55   Dario David Cioni       Mapei - Quick Step
56   Dave Bruylandts       Domo - Farm Frites
57   Marco Velo       Fassa Bortolo
58   Joao Pedro Silva       Milaneza - MSS
59   Santos Gonzalez Capilla       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
60   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
61   Alexandre Botcharov       AG2R Prevoyance
62   Rafael Diaz Justo       O.N.C.E. - Eroski
63   Igor Astarloa Ascasibar       Saeco - Longoni Sport
64   Oscar Laguna Garcia       Relax Colchon - Fuenlabrada
65   Alberto Lopez De Munain       Euskaltel - Euskadi
66   Santiago Botero Echeverry       Kelme - Costa Blanca
67   Pavel Tonkov       Lampre - Daikin
68   Daniel Schnider       Phonak
69   Erik Zabel       Deutsche Telekom
70   Mederic Clain       Cofidis
71   Iker Flores Galarza       Euskaltel - Euskadi
72   Koos Moerenhout       Domo - Farm Frites
73   Carlos Torrent Tarres       Jazztel - Costa de Almeria
74   Gorazd Stangelj       Fassa Bortolo
75   Jose Vicente Garcia Acosta       iBanesto.com
76   Fabio Sacchi       Saeco - Longoni Sport
77   Igor Astarloa Ascasibar       Saeco - Longoni Sport
78   Dimitri Fofonov       Cofidis
79   Juan Fuentes Angullo       Saeco - Longoni Sport
80   Serguej Smetanine       Jazztel - Costa de Almeria
81   Peter Luttenberger       Tacconi Sport - Emmegi
82   Rolf Aldag       Deutsche Telekom
83   Benoit Salmon       Phonak
84   Nicolas Portal       AG2R Prevoyance
85   Aitor Garmendia Arbilla       Coast
86   Mikel Artetxe Guzuraga       Euskaltel - Euskadi
87   Bingen Fernandez Bustinza       Cofidis
88   Nicola Loda       Fassa Bortolo
89   Jan Schaffrath       Deutsche Telekom
90   Andrej Hauptmann       Tacconi Sport - Emmegi
91   Christophe Oriol       AG2R Prevoyance
92   Reto Bergmann       Phonak
93   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Phonak
94   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
95   Andris Reiss       Index - Alexia Alluminio
96   Paolo Bossoni       Tacconi Sport - Emmegi
97   Davide Bramati       Mapei - Quick Step
98   Mikel Pradera Rodriguez       O.N.C.E. - Eroski
99   Jose-Manuel Vazquez Palomo       Relax Colchon - Fuenlabrada
100   Jose Ivan Gutierrez Palacios       iBanesto.com
101   Bert Grabsch       Phonak
102   Mariano Piccoli       Lampre - Daikin
103   Patrick Calcagni       Tacconi Sport - Emmegi
104   Denis Zanette       Fassa Bortolo
105   Robert Bartko       Deutsche Telekom
106   Leonardo Bertagnolli       Saeco - Longoni Sport
107   Gorka Guerricagoitia Arrien       Euskaltel - Euskadi
108   Jan Svorada       Lampre - Daikin
109   Charles Wegelius       Mapei - Quick Step
110   Sebastien Talabardon       Big Mat - Auber 93
111   Jose Manuel Maestre Rodriguez       Relax Colchon - Fuenlabrada
112   Jose-Alberto Martinez Trinidad       Euskaltel - Euskadi
113   Diego Ferrari       Tacconi Sport - Emmegi
114   Cyrille Saugrain       Big Mat - Auber 93
115   Dario Gadeo Fernandez       Jazztel - Costa de Almeria
116   Jurgen Van Goolen       Domo - Farm Frites
117   Jaime-Javier Hernandez Bertran       Coast
118   Antonio Cruz       US Postal Service
119   Pietro Zucconi       Tacconi Sport - Emmegi
120   David Zabriskie       US Postal Service
121   Angelo Furlan       Alessio
122   Alessandro Guerra       Index - Alexia Alluminio
123   Ruben Lobato Elvira       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
124   Daniel Becke       Coast
125   Juan Carlos Guillamon Ruiz       Jazztel - Costa de Almeria
126   Alexei Sivakov       Big Mat - Auber 93
127   Robert Sassone       Cofidis
128   Alberto Vinale       Alessio
129   Matthew White       US Postal Service
130   Zbigniew Spruch       Lampre - Daikin
131   German Nieto Fernandez       Relax Colchon - Fuenlabrada
132   Sven Teutenberg       Phonak
 
Points ranking:
1   Erik Zabel       Deutsche Telekom
2   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
3   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
 
Mountain ranking:
1   Aitor Osa Eizaguirre       iBanesto.com
2   Roberto Heras Hernandez       US Postal Service
3   Juan Flecha Giannoni       iBanesto.com
 
2nd stage
1   Danilo Di Luca       Saeco - Longoni Sport
2   Erik Zabel       Deutsche Telekom
3   Oskar Camenzind       Phonak
4   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
5   Paolo Bossoni       Tacconi Sport - Emmegi
6   Nicola Loda       Fassa Bortolo
7   Joseba Beloki Dorronsoro       O.N.C.E. - Eroski
8   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
9   Juan Carlos Guillamon Ruiz       Jazztel - Costa de Almeria
10   Massimiliano Lelli       Cofidis
 
3rd stage
1   Mario Cipollini       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
2   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
3   Erik Zabel       Deutsche Telekom
4   Oscar Freire Gomez       Mapei - Quick Step
5   Sven Teutenberg       Phonak
6   Zoran Klemencic       Tacconi Sport - Emmegi
7   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
8   Martin Garrido Mayorga       Relax Colchon - Fuenlabrada
9   Juan Carlos Guillamon Ruiz       Jazztel - Costa de Almeria
10   Jan Svorada       Lampre - Daikin
 
4th stage
1   Mario Cipollini       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
2   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
3   Gerrit Glomser       Saeco - Longoni Sport
4   Erik Zabel       Deutsche Telekom
5   Jan Svorada       Lampre - Daikin
6   Angelo Furlan       Alessio
7   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
8   Oscar Freire Gomez       Mapei - Quick Step
9   Lauri Aus       AG2R Prevoyance
10   Jeroen Blijlevens       Domo - Farm Frites
 
5th stage
1   Guido Trentin       Cofidis
2   Felix Garcia Casas       Big Mat - Auber 93
3   Haimar Zubeldia Aguirre       Euskaltel - Euskadi
4   Miguel Zarrabeitia Uranga       O.N.C.E. - Eroski
5   Alexandre Vinokourov       Deutsche Telekom
6   J├Ârg Jaksche       O.N.C.E. - Eroski
7   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
8   Pablo Lastras Garcia       iBanesto.com
9   Danilo Di Luca       Saeco - Longoni Sport
10   Rui Miguel Barbosa Sousa       Milaneza - MSS
 
6th stage
1   Roberto Heras Hernandez       US Postal Service
2   Gilberto Simoni       Saeco - Longoni Sport
3   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
4   Iban Mayo Diez       Euskaltel - Euskadi
5   Alexandre Vinokourov       Deutsche Telekom
6   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
7   Felix Garcia Casas       Big Mat - Auber 93
8   Fabian Jeker       Milaneza - MSS
9   Oskar Camenzind       Phonak
10   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
 
7th stage
1   Mario Cipollini       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
2   Erik Zabel       Deutsche Telekom
3   Sven Teutenberg       Phonak
4   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
5   Jeroen Blijlevens       Domo - Farm Frites
6   Angelo Furlan       Alessio
7   Gerrit Glomser       Saeco - Longoni Sport
8   Fabio Sacchi       Saeco - Longoni Sport
9   Oscar Freire Gomez       Mapei - Quick Step
10   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
 
8th stage
1   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
2   David Etxebarria Alkorta       Euskaltel - Euskadi
3   Luis Perez Rodriguez       Coast
4   Danilo Di Luca       Saeco - Longoni Sport
5   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
6   Pablo Lastras Garcia       iBanesto.com
7   Francisco Mancebo Perez       iBanesto.com
8   David Millar       Cofidis
9   Iban Mayo Diez       Euskaltel - Euskadi
10   Alexandre Vinokourov       Deutsche Telekom
 
9th stage
1   Pablo Lastras Garcia       iBanesto.com
2   Luis Perez Rodriguez       Coast
3   Fabian Jeker       Milaneza - MSS
4   Alejandro Valverde Belmonte       Kelme - Costa Blanca
5   Erik Zabel       Deutsche Telekom
6   Gerrit Glomser       Saeco - Longoni Sport
7   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
8   Oskar Camenzind       Phonak
9   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
10   Dave Bruylandts       Domo - Farm Frites
 
10th stage
1   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
2   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
3   David Millar       Cofidis
4   Joseba Beloki Dorronsoro       O.N.C.E. - Eroski
5   Antonio Tauler Llull       Kelme - Costa Blanca
6   Iban Mayo Diez       Euskaltel - Euskadi
7   Roberto Heras Hernandez       US Postal Service
8   Claus Michael M├Âller       Milaneza - MSS
9   Christian Vande Velde       US Postal Service
10   Oscar Pereiro Sio       Phonak
 
11st stage
1   Pablo Lastras Garcia       iBanesto.com
2   Haimar Zubeldia Aguirre       Euskaltel - Euskadi
3   Claus Michael M├Âller       Milaneza - MSS
4   David Millar       Cofidis
5   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
6   Danilo Di Luca       Saeco - Longoni Sport
7   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
8   Gilberto Simoni       Saeco - Longoni Sport
9   Fabian Jeker       Milaneza - MSS
10   Roberto Heras Hernandez       US Postal Service
 
12nd stage
1   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
2   Erik Zabel       Deutsche Telekom
3   Angelo Furlan       Alessio
4   Gerrit Glomser       Saeco - Longoni Sport
5   Daniele Bennati       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
6   Andrej Hauptmann       Tacconi Sport - Emmegi
7   Fabrizio Guidi       Coast
8   Jan Svorada       Lampre - Daikin
9   Fabio Sacchi       Saeco - Longoni Sport
10   Sven Teutenberg       Phonak
 
13rd stage
1   Giovanni Lombardi       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
2   Davide Bramati       Mapei - Quick Step
3   Paolo Bossoni       Tacconi Sport - Emmegi
4   Marco Velo       Fassa Bortolo
5   Pietro Caucchioli       Alessio
6   Oscar Laguna Garcia       Relax Colchon - Fuenlabrada
7   Oscar Pereiro Sio       Phonak
8   Dimitri Fofonov       Cofidis
9   Alessandro Guerra       Index - Alexia Alluminio
10   Fabrizio Guidi       Coast
 
14th stage
1   Serguej Smetanine       Jazztel - Costa de Almeria
2   Oscar Laguna Garcia       Relax Colchon - Fuenlabrada
3   Angelo Furlan       Alessio
4   Erik Zabel       Deutsche Telekom
5   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
6   Daniele Bennati       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
7   Fabrizio Guidi       Coast
8   Gerrit Glomser       Saeco - Longoni Sport
9   Davide Bramati       Mapei - Quick Step
10   Andrej Hauptmann       Tacconi Sport - Emmegi
 
15th stage
1   Roberto Heras Hernandez       US Postal Service
2   Joseba Beloki Dorronsoro       O.N.C.E. - Eroski
3   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
4   Iban Mayo Diez       Euskaltel - Euskadi
5   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
6   Danilo Di Luca       Saeco - Longoni Sport
7   Gilberto Simoni       Saeco - Longoni Sport
8   Angel-Luis Casero Moreno       Coast
9   Fabian Jeker       Milaneza - MSS
10   Felix Garcia Casas       Big Mat - Auber 93
 
16th stage
1   Santiago Botero Echeverry       Kelme - Costa Blanca
2   Luis Perez Rodriguez       Coast
3   Jose-Enrique Gutierrez Cataluna       Kelme - Costa Blanca
4   Aitor Osa Eizaguirre       iBanesto.com
5   David Plaza Romero       Coast
6   Erik Zabel       Deutsche Telekom
7   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
8   Gerrit Glomser       Saeco - Longoni Sport
9   Carlos Torrent Tarres       Jazztel - Costa de Almeria
10   Mikel Artetxe Guzuraga       Euskaltel - Euskadi
 
17th stage
1   Angelo Furlan       Alessio
2   Erik Zabel       Deutsche Telekom
3   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
4   Sven Teutenberg       Phonak
5   Gerrit Glomser       Saeco - Longoni Sport
6   Andrej Hauptmann       Tacconi Sport - Emmegi
7   Paolo Bossoni       Tacconi Sport - Emmegi
8   Denis Zanette       Fassa Bortolo
9   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
10   Jan Svorada       Lampre - Daikin
 
18th stage
1   Santiago Blanco Gil       iBanesto.com
2   Roberto Heras Hernandez       US Postal Service
3   Juan Flecha Giannoni       iBanesto.com
4   Joseba Beloki Dorronsoro       O.N.C.E. - Eroski
5   Pietro Caucchioli       Alessio
6   Felix Garcia Casas       Big Mat - Auber 93
7   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
8   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
9   Angel-Luis Casero Moreno       Coast
10   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
 
19th stage
1   Jose Vicente Garcia Acosta       iBanesto.com
2   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
3   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
4   Oscar Sevilla Rivera       Kelme - Costa Blanca
5   Roberto Heras Hernandez       US Postal Service
6   Joseba Beloki Dorronsoro       O.N.C.E. - Eroski
7   Iban Mayo Diez       Euskaltel - Euskadi
8   Claus Michael M├Âller       Milaneza - MSS
9   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
10   Angel-Luis Casero Moreno       Coast
 
20th stage
1   Angelo Furlan       Alessio
2   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
3   Erik Zabel       Deutsche Telekom
4   Sven Teutenberg       Phonak
5   Jan Svorada       Lampre - Daikin
6   Gerrit Glomser       Saeco - Longoni Sport
7   Alexei Sivakov       Big Mat - Auber 93
8   Andrej Hauptmann       Tacconi Sport - Emmegi
9   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
10   Juan Carlos Guillamon Ruiz       Jazztel - Costa de Almeria
 
21st stage
1   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
2   Angel-Luis Casero Moreno       Coast
3   David Plaza Romero       Coast
4   Santiago Botero Echeverry       Kelme - Costa Blanca
5   Joseba Beloki Dorronsoro       O.N.C.E. - Eroski
6   Santos Gonzalez Capilla       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
7   Manuel Beltran Martinez       Coast
8   Iban Mayo Diez       Euskaltel - Euskadi
9   Daniel Becke       Coast
10   Antonio Tauler Llull       Kelme - Costa Blanca