GIRO D`ITALIA
 
Country:   Italy
Datum:  11/5-2/6/2002
Category:  GT
 

Results | 2001 | 2003 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Paolo Savoldelli       Index - Alexia Alluminio
2   Tyler Hamilton       CSC - Tiscali
3   Pietro Caucchioli       Alessio
4   Juan Manuel Garate Cepa       Lampre - Daikin
5   Pavel Tonkov       Lampre - Daikin
6   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
7   Georg Totschnig       Gerolssteiner
8   Fernando Escartin Coti       Coast
9   Rik Verbrugghe       Lotto - Adecco
10   Dario Frigo       Tacconi Sport - Emmegi
11   Oscar Pereiro Sio       Phonak
12   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
13   Ivan Gotti       Alessio
14   Cadel Evans       Mapei - Quick Step
15   Eddy Mazzoleni       Tacconi Sport - Emmegi
16   Franco Pellizotti       Alessio
17   Michael Boogerd       Rabobank
18   Michele Scarponi       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
19   Julio Perez Cuapio       Panaria - Fiordo
20   Andrea Noe       Mapei - Quick Step
21   Gianni Faresin       Gerolssteiner
22   Grischa Niermann       Rabobank
23   Sergei Gontchar       Fassa Bortolo
24   Addy Engels       Rabobank
25   Matthias Kessler       Deutsche Telekom
26   Kurt Van De Wouwer       Lotto - Adecco
27   Hernan Dario Munoz Giraldo       Colombia - Selle Italia
28   Cristian Moreni       Alessio
29   Dario David Cioni       Mapei - Quick Step
30   Denis Lunghi       Colpack - Astro
31   Luis Felipe Laverde Jimenez       Formaggi Trentini
32   Daniele De Paoli       Alessio
33   Juan-Jose De Los Angeles Segui       Kelme - Costa Blanca
34   Jose Joaquin Castelblanco Romero       Colombia - Selle Italia
35   Vladimir Miholjevic       Alessio
36   Vladimir Duma       Panaria - Fiordo
37   Andrey Mizurov      
38   Carlos Sastre Candil       CSC - Tiscali
39   Marcelino Garcia Alonso       CSC - Tiscali
40   Igor Pugaci       Saeco - Longoni Sport
41   Paolo Lanfranchi       Index - Alexia Alluminio
42   Daniele Nardello       Mapei - Quick Step
43   Mariano Piccoli       Lampre - Daikin
44   Sylwester Szmyd       Tacconi Sport - Emmegi
45   Michael Rasmussen       CSC - Tiscali
46   Francisco Jose Lara Ruiz       Coast
47   Geert Verheyen       Rabobank
48   Alessandro Spezialetti       Saeco - Longoni Sport
49   Torsten Hiekmann       Deutsche Telekom
50   Angel Vicioso Arcos       Kelme - Costa Blanca
51   Alexandre Moos       Phonak
52   Manuel Beltran Martinez       Coast
53   Igor Astarloa Ascasibar       Saeco - Longoni Sport
54   Sergej Avdeev       Landbouwkrediet - Colnago
55   Matthias Buxhofer       Phonak
56   Oscar Mason       Saeco - Longoni Sport
57   Jan Boven       Rabobank
58   Fabio Sacchi       Saeco - Longoni Sport
59   Francisco Cerezo Perales       CSC - Tiscali
60   Manuel Calvente Corbas       CSC - Tiscali
61   Bert Grabsch       Phonak
62   Gustavo-Miguel Otero Gomez       Kelme - Costa Blanca
63   Matteo Tosatto       Fassa Bortolo
64   Milan Kadlec       Lampre - Daikin
65   Thorwald Veneberg       Rabobank
66   Sergio Barbero       Lampre - Daikin
67   Luca Mazzanti       Mercatone Uno
68   Maximillian Sciandri       Lampre - Daikin
69   Francisco Leon Mane       Kelme - Costa Blanca
70   Marc Lotz       Rabobank
71   Davide Bramati       Mapei - Quick Step
72   Gabriele Missaglia       Lampre - Daikin
73   Andrea Peron       CSC - Tiscali
74   Ruben-Albeiro Marin Valencia       Colombia - Selle Italia
75   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Phonak
76   Lorenzo Bernucci       Landbouwkrediet - Colnago
77   Bo Hamburger       Index - Alexia Alluminio
78   Ralph Schweda       Coast
79   Roberto Conti       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
80   Hector Orlando Mesa Mesa       Formaggi Trentini
81   Matteo Carrara       Colpack - Astro
82   Peter Wrolich       Gerolssteiner
83   Alessandro Bertolini       Alessio
84   Mikhaylo Khalilov       Colombia - Selle Italia
85   Daniele Righi       Index - Alexia Alluminio
86   Uros Murn       Formaggi Trentini
87   Giovanni Lombardi       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
88   Jose Julia Cegana       Kelme - Costa Blanca
89   Steve Zampieri       Tacconi Sport - Emmegi
90   Sergej Yakovlev       Deutsche Telekom
91   Mathew Hayman       Rabobank
92   Paolo Fornaciari       Mapei - Quick Step
93   Kai Hundertmark       Deutsche Telekom
94   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
95   Martin Derganc       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
96   Eddy Mazzoleni       Tacconi Sport - Emmegi
97   Thierry Marichal       Lotto - Adecco
98   Steven De Jongh       Rabobank
99   Gianmario Ortenzi       Mercatone Uno
100   Mario Cipollini       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
101   Biagio Conte       Saeco - Longoni Sport
102   Mauro Gerosa       Tacconi Sport - Emmegi
103   Dimitri Konychev       Fassa Bortolo
104   Aart Vierhouten       Lotto - Adecco
105   Denis Bondarenko       Formaggi Trentini
106   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
107   Frank Høj       Coast
108   Jimmi Madsen       CSC - Tiscali
109   Mario Scirea       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
110   Stephan Schreck       Deutsche Telekom
111   Ralf Grabsch       Deutsche Telekom
112   Lars Michaelsen       Coast
113   Mauro Radaelli       Tacconi Sport - Emmegi
114   Massimo Apollonio       Tacconi Sport - Emmegi
115   Andre Korff       Coast
116   Massimo Strazzer       Phonak
117   Alessio Galletti       Saeco - Longoni Sport
118   Christophe Detilloux       Lotto - Adecco
119   Denis Zanette       Fassa Bortolo
120   Oscar Cavagnis       Landbouwkrediet - Colnago
121   Isaac Galvez Lopez       Kelme - Costa Blanca
122   Jan Schaffrath       Deutsche Telekom
123   Ellis Rastelli       Gerolssteiner
124   Rolf Sørensen       Landbouwkrediet - Colnago
125   Guido Trenti       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
126   Yauheni Seniushkin       Panaria - Fiordo
127   Fabrice Gougot       Phonak
128   Angelo Furlan       Alessio
129   Miguel Angel Meza Flores       Colpack - Astro
130   Gabriele Colombo       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
131   Christian Gasperoni       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
132   Danny Jonasson       CSC - Tiscali
133   Matteo Gigli       Colpack - Astro
134   Malte Urban       Coast
135   Fabiano Fontanelli       Mercatone Uno
136   Mario Manzoni       Index - Alexia Alluminio
137   Moreno Di Biase       Formaggi Trentini
138   Enrico Degano       Panaria - Fiordo
139   Hidenori Nodera       Colpack - Astro
140   Eddy Serri       Index - Alexia Alluminio
 
Points ranking:
1   Mario Cipollini       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
2   Massimo Strazzer       Phonak
3   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
 
Mountain ranking:
1   Julio Perez Cuapio       Panaria - Fiordo
2   Jose Joaquin Castelblanco Romero       Colombia - Selle Italia
3   Pavel Tonkov       Lampre - Daikin
 
prologue
1   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Phonak
2   Rik Verbrugghe       Lotto - Adecco
3   Paolo Savoldelli       Index - Alexia Alluminio
4   Matthias Buxhofer       Phonak
5   Frank Høj       Coast
6   Davide Rebellin       Gerolssteiner
7   Grischa Niermann       Rabobank
8   Michael Boogerd       Rabobank
9   Carlos Sastre Candil       CSC - Tiscali
10   Torsten Hiekmann       Deutsche Telekom
 
1st stage
1   Mario Cipollini       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
2   Graeme Brown       Panaria - Fiordo
3   Robbie McEwen       Lotto - Adecco
4   Danilo Hondo       Deutsche Telekom
5   Sven Teutenberg       Phonak
6   Robert Hunter       Mapei - Quick Step
7   Miguel Angel Meza Flores       Colpack - Astro
8   Mikhaylo Khalilov       Colombia - Selle Italia
9   Steven De Jongh       Rabobank
10   Matteo Carrara       Colpack - Astro
 
2nd stage
2   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
3   Jens Heppner       Deutsche Telekom
4   Davide Rebellin       Gerolssteiner
5   Tyler Hamilton       CSC - Tiscali
6   Michael Boogerd       Rabobank
7   Rik Verbrugghe       Lotto - Adecco
8   Cadel Evans       Mapei - Quick Step
9   Mikhaylo Khalilov       Colombia - Selle Italia
10   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Phonak
 
3rd stage
1   Mario Cipollini       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
2   Massimo Strazzer       Phonak
3   Danilo Hondo       Deutsche Telekom
4   Isaac Galvez Lopez       Kelme - Costa Blanca
5   Mikhaylo Khalilov       Colombia - Selle Italia
6   Graeme Brown       Panaria - Fiordo
7   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
8   Steven De Jongh       Rabobank
9   Moreno Di Biase       Formaggi Trentini
10   Sven Teutenberg       Phonak
 
4th stage
1   Robbie McEwen       Lotto - Adecco
2   Mario Cipollini       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
3   Enrico Degano       Panaria - Fiordo
4   Graeme Brown       Panaria - Fiordo
5   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
6   Fabrizio Guidi       Coast
7   Aart Vierhouten       Lotto - Adecco
8   Sven Teutenberg       Phonak
9   Massimo Strazzer       Phonak
10   Moreno Di Biase       Formaggi Trentini
 
5th stage
2   Santiago Perez Fernandez       Kelme - Costa Blanca
3   Gilberto Simoni       Saeco - Longoni Sport
4   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
5   Wladimir Belli       Fassa Bortolo
6   Fernando Escartin Coti       Coast
7   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
8   Ivan Gotti       Alessio
9   Tyler Hamilton       CSC - Tiscali
10   Michele Scarponi       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
 
6th stage
1   Giovanni Lombardi       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
2   Ruggero Marzoli       Formaggi Trentini
3   Bert Grabsch       Phonak
4   Eddy Mazzoleni       Tacconi Sport - Emmegi
5   Angel Vicioso Arcos       Kelme - Costa Blanca
6   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
7   Jens Heppner       Deutsche Telekom
8   Mariano Piccoli       Lampre - Daikin
9   Francisco Leon Mane       Kelme - Costa Blanca
10   Thorwald Veneberg       Rabobank
 
7th stage
1   Rik Verbrugghe       Lotto - Adecco
2   Ralph Schweda       Coast
3   Cristian Moreni       Alessio
4   Maximillian Sciandri       Lampre - Daikin
5   Gianni Faresin       Gerolssteiner
6   Oscar Pereiro Sio       Phonak
7   Denis Lunghi       Colpack - Astro
8   Dario David Cioni       Mapei - Quick Step
9   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
10   Fabrizio Guidi       Coast
 
8th stage
1   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
2   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
3   Gilberto Simoni       Saeco - Longoni Sport
4   Juan Manuel Garate Cepa       Lampre - Daikin
5   Cristian Moreni       Alessio
6   Ruggero Marzoli       Formaggi Trentini
7   Eddy Mazzoleni       Tacconi Sport - Emmegi
8   Davide Rebellin       Gerolssteiner
9   Michael Boogerd       Rabobank
10   Paolo Savoldelli       Index - Alexia Alluminio
 
9th stage
1   Mario Cipollini       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
2   Robbie McEwen       Lotto - Adecco
3   Cristian Moreni       Alessio
4   Fabrizio Guidi       Coast
5   Ivan Quaranta       Index - Alexia Alluminio
6   Angelo Furlan       Alessio
7   Moreno Di Biase       Formaggi Trentini
8   Mikhaylo Khalilov       Colombia - Selle Italia
9   Sven Teutenberg       Phonak
10   Miguel Angel Meza Flores       Colpack - Astro
 
10th stage
1   Robbie McEwen       Lotto - Adecco
2   Fabrizio Guidi       Coast
3   Giovanni Lombardi       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
4   Mikhaylo Khalilov       Colombia - Selle Italia
5   Massimo Strazzer       Phonak
6   Cristian Moreni       Alessio
7   Mariano Piccoli       Lampre - Daikin
8   Uros Murn       Formaggi Trentini
9   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
10   Davide Rebellin       Gerolssteiner
 
11st stage
1   Gilberto Simoni       Saeco - Longoni Sport
2   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
3   Franco Pellizotti       Alessio
4   Fernando Escartin Coti       Coast
5   Dario Frigo       Tacconi Sport - Emmegi
6   Andrea Noe       Mapei - Quick Step
7   Jose Joaquin Castelblanco Romero       Colombia - Selle Italia
8   Pietro Caucchioli       Alessio
9   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
10   Juan Manuel Garate Cepa       Lampre - Daikin
 
12nd stage
1   Denis Lunghi       Colpack - Astro
2   Bert Grabsch       Phonak
3   Lorenzo Bernucci       Landbouwkrediet - Colnago
4   Alessandro Bertolini       Alessio
5   Matthias Buxhofer       Phonak
6   Peter Wrolich       Gerolssteiner
7   Mikhaylo Khalilov       Colombia - Selle Italia
8   Mariano Piccoli       Lampre - Daikin
9   Alexandre Moos       Phonak
10   John Freddy Garcia Feria       Colombia - Selle Italia
 
13rd stage
1   Julio Perez Cuapio       Panaria - Fiordo
2   Cadel Evans       Mapei - Quick Step
3   Dario Frigo       Tacconi Sport - Emmegi
4   Francesco Casagrande       Fassa Bortolo
5   Fernando Escartin Coti       Coast
6   Franco Pellizotti       Alessio
7   Michael Boogerd       Rabobank
8   Pietro Caucchioli       Alessio
9   Ivan Gotti       Alessio
10   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
 
14th stage
1   Tyler Hamilton       CSC - Tiscali
2   Sergei Gontchar       Fassa Bortolo
3   Cadel Evans       Mapei - Quick Step
4   Rik Verbrugghe       Lotto - Adecco
5   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
6   Dario Frigo       Tacconi Sport - Emmegi
7   Dario David Cioni       Mapei - Quick Step
8   Juan Manuel Garate Cepa       Lampre - Daikin
9   Georg Totschnig       Gerolssteiner
10   Pietro Caucchioli       Alessio
 
15th stage
1   Mario Cipollini       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
2   Isaac Galvez Lopez       Kelme - Costa Blanca
3   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
4   Steven De Jongh       Rabobank
5   Zoran Klemencic       Tacconi Sport - Emmegi
6   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
7   Massimo Strazzer       Phonak
8   Christophe Detilloux       Lotto - Adecco
9   Igor Astarloa Ascasibar       Saeco - Longoni Sport
10   Mathew Hayman       Rabobank
 
16th stage
1   Julio Perez Cuapio       Panaria - Fiordo
2   Paolo Savoldelli       Index - Alexia Alluminio
3   Dario Frigo       Tacconi Sport - Emmegi
4   Juan Manuel Garate Cepa       Lampre - Daikin
5   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
6   Tyler Hamilton       CSC - Tiscali
7   Cadel Evans       Mapei - Quick Step
8   Pietro Caucchioli       Alessio
9   Eddy Mazzoleni       Tacconi Sport - Emmegi
10   Oscar Pereiro Sio       Phonak
 
17th stage
1   Pavel Tonkov       Lampre - Daikin
2   Paolo Savoldelli       Index - Alexia Alluminio
3   Juan Manuel Garate Cepa       Lampre - Daikin
4   Georg Totschnig       Gerolssteiner
5   Denis Lunghi       Colpack - Astro
6   Pietro Caucchioli       Alessio
7   Hernan Dario Munoz Giraldo       Colombia - Selle Italia
8   Fernando Escartin Coti       Coast
9   Tyler Hamilton       CSC - Tiscali
10   Addy Engels       Rabobank
 
18th stage
1   Mario Cipollini       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
2   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
3   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
4   Lars Michaelsen       Coast
5   Massimo Strazzer       Phonak
6   Mariano Piccoli       Lampre - Daikin
7   Fabio Sacchi       Saeco - Longoni Sport
8   Aart Vierhouten       Lotto - Adecco
9   Mauro Gerosa       Tacconi Sport - Emmegi
10   Biagio Conte       Saeco - Longoni Sport
 
19th stage
1   Aitor Gonzalez Jimenez       Kelme - Costa Blanca
2   Sergei Gontchar       Fassa Bortolo
3   Paolo Savoldelli       Index - Alexia Alluminio
4   Tyler Hamilton       CSC - Tiscali
5   Bert Grabsch       Phonak
6   Pietro Caucchioli       Alessio
7   Georg Totschnig       Gerolssteiner
8   Rik Verbrugghe       Lotto - Adecco
9   Juan Manuel Garate Cepa       Lampre - Daikin
10   Daniele Nardello       Mapei - Quick Step
 
20th stage
1   Mario Cipollini       Acqua e Sapone - Cantina Tollo
2   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
3   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
4   Isaac Galvez Lopez       Kelme - Costa Blanca
5   Fabio Sacchi       Saeco - Longoni Sport
6   Steven De Jongh       Rabobank
7   Lars Michaelsen       Coast
8   Aart Vierhouten       Lotto - Adecco
9   Cristian Moreni       Alessio
10   Angelo Furlan       Alessio