GIRO D`ITALIA
 
Country:   Italy
Datum:  19/5-10/6/2001
Category:  GT
 

Results | 2000 | 2002 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Gilberto Simoni       Lampre - Daikin
2   Abraham Olano Manzano       O.N.C.E. - Eroski
3   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
4   Sergei Gontchar       Liquigas - Pata
5   Jose Bento Carvalho Azevedo       O.N.C.E. - Eroski
6   Andrea Noe       Mapei - Quick Step
7   Ivan Gotti       Alessio
8   Carlos-Alberto Contreras Cano       Selle Italia - Pacific
9   Pietro Caucchioli       Alessio
10   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
11   Marco Velo       Mercatone Uno - Stream TV
12   Peter Luttenberger       Tacconi Sport - Vini Caldirola
13   Hernan Buenahora Gutierrez       Selle Italia - Pacific
14   Paolo Savoldelli       Saeco
15   Jose Joaquin Castelblanco Romero       Selle Italia - Pacific
16   Marzio Bruseghin       iBanesto.com
17   Mauro Zanetti       Alessio
18   Marco Magnani       Alexia Alluminio
19   Gianni Faresin       Liquigas - Pata
20   Juan Manuel Garate Cepa       Lampre - Daikin
21   Daniele De Paoli       Mercatone Uno - Stream TV
22   Massimiliano Gentili       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
23   Matthias Kessler       Deutsche Telekom
24   Danilo Di Luca       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
25   Alexandre Chefer       Alessio
26   Daniel Clavero Sebastian       Mercatone Uno - Stream TV
27   Oskar Camenzind       Lampre - Daikin
28   Cesar Solaun Solana       iBanesto.com
29   Jose Luis Arrieta Lujambio       iBanesto.com
30   Tadej Valjavec       Fassa Bortolo
31   Francisco Leon Mane       Kelme - Costa Blanca
32   Fortunato Baliani       Selle Italia - Pacific
33   Roberto Sgambelluri       Deutsche Telekom
34   Ruggero Borghi       Tacconi Sport - Vini Caldirola
35   David Latasa Lasa       iBanesto.com
36   Vladimir Duma       Panaria - Fiordo
37   Massimo Codol       Lampre - Daikin
38   Pavel Padrnos       Saeco
39   Ruslan Ivanov       Alessio
40   Laurent Dufaux       Saeco
41   Paolo Lanfranchi       Mapei - Quick Step
42   Christophe Brandt       Lotto - Adecco
43   Andrea Peron       Fassa Bortolo
44   Giuseppe Guerini       Deutsche Telekom
45   Julio Perez Cuapio       Panaria - Fiordo
46   Freddy Excelino Gonzalez Martinez       Selle Italia - Pacific
47   Jan Hruska       O.N.C.E. - Eroski
48   Francesco Secchiari       Saeco
49   Pablo Lastras Garcia       iBanesto.com
50   Matteo Tosatto       Fassa Bortolo
51   Gianluca Valoti       Alexia Alluminio
52   Jan Ullrich       Deutsche Telekom
53   Sergej Yakovlev       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
54   Alberto Elli       Deutsche Telekom
55   Roberto Conti       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
56   Andrej Hauptmann       Tacconi Sport - Vini Caldirola
57   Joaquin Lopez Torrella       Kelme - Costa Blanca
58   Maximillian Sciandri       Lampre - Daikin
59   Jon Odriozola Mugarza       iBanesto.com
60   Gabriele Missaglia       Lampre - Daikin
61   Denis Lunghi       Colpack - Astro
62   Rene Andrle       O.N.C.E. - Eroski
63   Mario Aerts       Lotto - Adecco
64   Alessandro Spezialetti       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
65   Gabriele Colombo       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
66   Rinaldo Nocentini       Mapei - Quick Step
67   Stefano Cattai       Liquigas - Pata
68   Isidro Nozal Vega       O.N.C.E. - Eroski
69   Alexis Rodriguez Hernandez       Kelme - Costa Blanca
70   Alvaro Gonzalez De Galdeano Aranzabal       O.N.C.E. - Eroski
71   Fabio Bulgarelli       Colpack - Astro
72   Gorazd Stangelj       Liquigas - Pata
73   Timothy Jones       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
74   Paolo Mondini       Mercatone Uno - Stream TV
75   Dimitri Konychev       Fassa Bortolo
76   Michele Colleoni       Colpack - Astro
77   Mauro Gerosa       Tacconi Sport - Vini Caldirola
78   Kurt Van Lancker       Lotto - Adecco
79   Fabio Baldato       Fassa Bortolo
80   Joaquim Rodriguez Oliver       O.N.C.E. - Eroski
81   Uros Murn       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
82   Simone Bertoletti       Lampre - Daikin
83   Renzo Mazzoleni       Colpack - Astro
84   Marcello Siboni       Mercatone Uno - Stream TV
85   Ellis Rastelli       Liquigas - Pata
86   Antonio Varriale       Panaria - Fiordo
87   Mariano Piccoli       Lampre - Daikin
88   David Navas Chica       iBanesto.com
89   Giovanni Lombardi       Deutsche Telekom
90   Alessandro Cortinovis       Colpack - Astro
91   Danilo Hondo       Deutsche Telekom
92   Davide Bramati       Mapei - Quick Step
93   Stefano Zanini       Mapei - Quick Step
94   Massimo Strazzer       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
95   Simone Borgheresi       Mercatone Uno - Stream TV
96   Davide Casarotto       Alessio
97   Ermanno Brignoli       Mercatone Uno - Stream TV
98   Kai Hundertmark       Deutsche Telekom
99   Jeroen Blijlevens       Lotto - Adecco
100   Roberto Petito       Fassa Bortolo
101   Denis Zanette       Liquigas - Pata
102   Laurent Desbiens       Kelme - Costa Blanca
103   Cristian Pepoli       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
104   Paolo Bossoni       Tacconi Sport - Vini Caldirola
105   Martin Hvastija       Alessio
106   Diego Ferrari       Tacconi Sport - Vini Caldirola
107   Mario Cipollini       Saeco
108   Stefano Casagranda       Alessio
109   Luca Scinto       Mapei - Quick Step
110   Ruben-Albeiro Marin Valencia       Selle Italia - Pacific
111   Matteo Carrara       Colpack - Astro
112   Paolo Fornaciari       Mapei - Quick Step
113   Mirko Marini       Liquigas - Pata
114   Kevin Livingston       Deutsche Telekom
115   Alberto Ongarato       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
116   Mario Manzoni       Alexia Alluminio
117   Marco Zanotti       Liquigas - Pata
118   Moreno Di Biase       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
119   Massimiliano Mori       Saeco
120   Leonardo Scarselli       Selle Italia - Pacific
121   Mario Scirea       Saeco
122   Ief Verbrugghe       Lotto - Adecco
123   Devis Miorin       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
124   Guido Trenti       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
125   Domenico Romano       Panaria - Fiordo
126   Hans De Clercq       Lotto - Adecco
127   Biagio Conte       Saeco
128   Cristian Gobbi       Alessio
129   Ivan Quaranta       Alexia Alluminio
130   Dario Andriotto       Alexia Alluminio
131   Andrea Brognara       Alexia Alluminio
132   Domenico Gualdi       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
133   Marco Villa       Alexia Alluminio
134   Eddy Serri       Alexia Alluminio
135   Thomas Voeckler       Bonjour
136   Michele Coppolillo       Panaria - Fiordo
 
Points ranking:
1   Massimo Strazzer       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
2   Danilo Hondo       Deutsche Telekom
3   Mario Cipollini       Saeco
 
Mountain ranking:
1   Freddy Excelino Gonzalez Martinez       Selle Italia - Pacific
2   Gilberto Simoni       Lampre - Daikin
3   Fortunato Baliani       Selle Italia - Pacific
 
prologue
1   Rik Verbrugghe       Lotto - Adecco
2   Dario Frigo       Fassa Bortolo
3   Rene Andrle       O.N.C.E. - Eroski
4   Jan Hruska       O.N.C.E. - Eroski
5   Andrea Peron       Fassa Bortolo
6   Andrea Noe       Mapei - Quick Step
7   Ruslan Ivanov       Alessio
8   Isidro Nozal Vega       O.N.C.E. - Eroski
9   Marco Velo       Mercatone Uno - Stream TV
10   Abraham Olano Manzano       O.N.C.E. - Eroski
 
1st stage
1   Ellis Rastelli       Liquigas - Pata
2   Vladimir Duma       Panaria - Fiordo
3   Gabriele Colombo       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
4   Abraham Olano Manzano       O.N.C.E. - Eroski
5   Rik Verbrugghe       Lotto - Adecco
6   Jose Luis Arrieta Lujambio       iBanesto.com
7   Mariano Piccoli       Lampre - Daikin
8   Giuseppe Di Grande       Tacconi Sport - Vini Caldirola
9   Marco Pantani       Mercatone Uno - Stream TV
10   Jan Hruska       O.N.C.E. - Eroski
 
2nd stage
1   Danilo Hondo       Deutsche Telekom
2   Rafael Mateos Perez       Colpack - Astro
3   Gabriele Missaglia       Lampre - Daikin
4   Wladimir Belli       Fassa Bortolo
5   Massimo Strazzer       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
6   Gabriele Colombo       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
7   Stefano Garzelli       Mapei - Quick Step
8   Massimiliano Gentili       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
9   Freddy Excelino Gonzalez Martinez       Selle Italia - Pacific
10   Ivan Gotti       Alessio
 
3rd stage
1   Danilo Hondo       Deutsche Telekom
2   Endrio Leoni       Alessio
3   Andrej Hauptmann       Tacconi Sport - Vini Caldirola
4   Massimo Strazzer       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
5   Davide Rebellin       Liquigas - Pata
6   Stefano Garzelli       Mapei - Quick Step
7   Mario Manzoni       Alexia Alluminio
8   Mariano Piccoli       Lampre - Daikin
9   Gabriele Missaglia       Lampre - Daikin
10   Giuseppe Di Grande       Tacconi Sport - Vini Caldirola
 
4th stage
1   Danilo Di Luca       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
2   Gilberto Simoni       Lampre - Daikin
3   Stefano Garzelli       Mapei - Quick Step
4   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
5   Davide Rebellin       Liquigas - Pata
6   Sergei Gontchar       Liquigas - Pata
7   Dario Frigo       Fassa Bortolo
8   Jose Bento Carvalho Azevedo       O.N.C.E. - Eroski
9   Ivan Gotti       Alessio
10   Giuseppe Di Grande       Tacconi Sport - Vini Caldirola
 
5th stage
1   Ivan Quaranta       Alexia Alluminio
2   Mario Cipollini       Saeco
3   Moreno Di Biase       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
4   Jeroen Blijlevens       Lotto - Adecco
5   Zoran Klemencic       Tacconi Sport - Vini Caldirola
6   Marco Zanotti       Liquigas - Pata
7   Damien Nazon       Bonjour
8   Endrio Leoni       Alessio
9   Enrico Degano       Panaria - Fiordo
10   Massimo Strazzer       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
 
6th stage
1   Mario Cipollini       Saeco
2   Danilo Hondo       Deutsche Telekom
3   Massimo Strazzer       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
4   Mauro Gerosa       Tacconi Sport - Vini Caldirola
5   Jeroen Blijlevens       Lotto - Adecco
6   Endrio Leoni       Alessio
7   Marco Zanotti       Liquigas - Pata
8   Alexis Rodriguez Hernandez       Kelme - Costa Blanca
9   Gabriele Missaglia       Lampre - Daikin
10   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
 
7th stage
1   Stefano Zanini       Mapei - Quick Step
2   Gabriele Missaglia       Lampre - Daikin
3   Jan Ullrich       Deutsche Telekom
4   Matthias Kessler       Deutsche Telekom
5   Wladimir Belli       Fassa Bortolo
6   Mickael Pichon       Bonjour
7   Jose Luis Arrieta Lujambio       iBanesto.com
8   Paolo Savoldelli       Saeco
9   Davide Rebellin       Liquigas - Pata
10   Rinaldo Nocentini       Mapei - Quick Step
 
8th stage
1   Pietro Caucchioli       Alessio
2   Davide Rebellin       Liquigas - Pata
3   Freddy Excelino Gonzalez Martinez       Selle Italia - Pacific
4   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
5   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
6   Jose Luis Arrieta Lujambio       iBanesto.com
7   Jose Bento Carvalho Azevedo       O.N.C.E. - Eroski
8   Hernan Buenahora Gutierrez       Selle Italia - Pacific
9   Julio Perez Cuapio       Panaria - Fiordo
10   Danilo Di Luca       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
 
9th stage
1   Mario Cipollini       Saeco
2   Danilo Hondo       Deutsche Telekom
3   Andrej Hauptmann       Tacconi Sport - Vini Caldirola
4   Guido Trenti       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
5   Alberto Ongarato       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
6   Zoran Klemencic       Tacconi Sport - Vini Caldirola
7   Ivan Quaranta       Alexia Alluminio
8   Dimitri Konychev       Fassa Bortolo
9   Massimo Strazzer       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
10   Matteo Tosatto       Fassa Bortolo
 
10th stage
1   Denis Zanette       Liquigas - Pata
2   Mario Manzoni       Alexia Alluminio
3   Isidro Nozal Vega       O.N.C.E. - Eroski
4   Fabio Sacchi       Saeco
5   Andrej Hauptmann       Tacconi Sport - Vini Caldirola
6   Davide Casarotto       Alessio
7   Eddy Serri       Alexia Alluminio
8   Cristian Gobbi       Alessio
9   David Navas Chica       iBanesto.com
10   Renzo Mazzoleni       Colpack - Astro
 
11st stage
1   Pablo Lastras Garcia       iBanesto.com
2   Giovanni Lombardi       Deutsche Telekom
3   Uros Murn       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
4   Massimiliano Mori       Saeco
5   Alexis Rodriguez Hernandez       Kelme - Costa Blanca
6   Giuseppe Di Grande       Tacconi Sport - Vini Caldirola
7   Antonio Varriale       Panaria - Fiordo
8   Fortunato Baliani       Selle Italia - Pacific
9   Joaquin Lopez Torrella       Kelme - Costa Blanca
10   Alberto Elli       Deutsche Telekom
 
12nd stage
1   Matteo Tosatto       Fassa Bortolo
2   Zoran Klemencic       Tacconi Sport - Vini Caldirola
3   Gilberto Simoni       Lampre - Daikin
4   Massimo Strazzer       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
5   Marco Zanotti       Liquigas - Pata
6   Ivan Quaranta       Alexia Alluminio
7   Giovanni Lombardi       Deutsche Telekom
8   Endrio Leoni       Alessio
9   Davide Rebellin       Liquigas - Pata
10   Giuseppe Di Grande       Tacconi Sport - Vini Caldirola
 
13rd stage
1   Julio Perez Cuapio       Panaria - Fiordo
2   Gilberto Simoni       Lampre - Daikin
3   Dario Frigo       Fassa Bortolo
4   Hernan Buenahora Gutierrez       Selle Italia - Pacific
5   Carlos-Alberto Contreras Cano       Selle Italia - Pacific
6   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
7   Wladimir Belli       Fassa Bortolo
8   Ivan Gotti       Alessio
9   Jose Joaquin Castelblanco Romero       Selle Italia - Pacific
10   Abraham Olano Manzano       O.N.C.E. - Eroski
 
14th stage
1   Carlos-Alberto Contreras Cano       Selle Italia - Pacific
2   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
3   Dario Frigo       Fassa Bortolo
4   Gilberto Simoni       Lampre - Daikin
5   Hernan Buenahora Gutierrez       Selle Italia - Pacific
6   Sergei Gontchar       Liquigas - Pata
7   Paolo Savoldelli       Saeco
8   Peter Luttenberger       Tacconi Sport - Vini Caldirola
9   Andrea Noe       Mapei - Quick Step
10   Jose Bento Carvalho Azevedo       O.N.C.E. - Eroski
 
15th stage
1   Dario Frigo       Fassa Bortolo
2   Gilberto Simoni       Lampre - Daikin
3   Abraham Olano Manzano       O.N.C.E. - Eroski
4   Sergei Gontchar       Liquigas - Pata
5   Jose Bento Carvalho Azevedo       O.N.C.E. - Eroski
6   Marco Velo       Mercatone Uno - Stream TV
7   Andrea Peron       Fassa Bortolo
8   Rik Verbrugghe       Lotto - Adecco
9   Laurent Desbiens       Kelme - Costa Blanca
10   Andrea Noe       Mapei - Quick Step
 
16th stage
1   Ivan Quaranta       Alexia Alluminio
2   Endrio Leoni       Alessio
3   Mario Cipollini       Saeco
4   Danilo Hondo       Deutsche Telekom
5   Marco Zanotti       Liquigas - Pata
6   Massimo Strazzer       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
7   Stefano Zanini       Mapei - Quick Step
8   Andrej Hauptmann       Tacconi Sport - Vini Caldirola
9   Mauro Gerosa       Tacconi Sport - Vini Caldirola
10   Guido Trenti       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
 
17th stage
1   Pietro Caucchioli       Alessio
2   Jose Bento Carvalho Azevedo       O.N.C.E. - Eroski
3   Jan Ullrich       Deutsche Telekom
4   Gianni Faresin       Liquigas - Pata
5   Matthias Kessler       Deutsche Telekom
6   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
7   Mauro Zanetti       Alessio
8   Matteo Tosatto       Fassa Bortolo
9   Marco Velo       Mercatone Uno - Stream TV
10   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
 
19th stage
1   Mario Cipollini       Saeco
2   Marco Zanotti       Liquigas - Pata
3   Danilo Hondo       Deutsche Telekom
4   Massimo Strazzer       Mobilvetta Design - Formaggi Trentini
5   Dimitri Konychev       Fassa Bortolo
6   Andrej Hauptmann       Tacconi Sport - Vini Caldirola
7   Fabio Baldato       Fassa Bortolo
8   Ivan Quaranta       Alexia Alluminio
9   Mauro Gerosa       Tacconi Sport - Vini Caldirola
10   Giovanni Lombardi       Deutsche Telekom
 
20th stage
1   Gilberto Simoni       Lampre - Daikin
2   Paolo Savoldelli       Saeco
3   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
4   Daniele De Paoli       Mercatone Uno - Stream TV
5   Matteo Tosatto       Fassa Bortolo
6   Marco Velo       Mercatone Uno - Stream TV
7   Sergei Gontchar       Liquigas - Pata
8   Vladimir Duma       Panaria - Fiordo
9   Unai Osa Eizaguirre       iBanesto.com
10   Andrea Noe       Mapei - Quick Step
 
21st stage
1   Mario Cipollini       Saeco
2   Danilo Hondo       Deutsche Telekom
3   Marco Zanotti       Liquigas - Pata
4   Mauro Gerosa       Tacconi Sport - Vini Caldirola
5   Ivan Quaranta       Alexia Alluminio
6   Stefano Casagranda       Alessio
7   Andrej Hauptmann       Tacconi Sport - Vini Caldirola
8   Stefano Zanini       Mapei - Quick Step
9   Guido Trenti       Cantina Tollo - Acqua e Sapone
10   Paolo Bossoni       Tacconi Sport - Vini Caldirola