TOUR DE SUISSE
 
Country:   Switzerland
Datum:  13-22/6/2000
Category:  2.HC
 

Results | 1999 | 2001 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Oskar Camenzind       Lampre - Daikin
2   Dario Frigo       Fassa Bortolo
3   Wladimir Belli       Fassa Bortolo
4   Sven Montgomery       Francaise des Jeux
5   Jan Ullrich       Deutsche Telekom
6   Richard Virenque       Polti
7   Daniele Nardello       Mapei - Quick Step
8   Michael Boogerd       Rabobank
9   Oscar Mason       Mercatone Uno - Albacom 2000
10   Daniel Atienza Urendeze       Saeco - Valli & Valli
11   Roland Meier       Cofidis
12   Marco Fincato       Fassa Bortolo
13   Eddy Mazzoleni       Polti
14   Andrej Teteriuk       Liquigas - Pata
15   Massimo Cigana       Mercatone Uno - Albacom 2000
16   Grischa Niermann       Rabobank
17   Michele Bartoli       Mapei - Quick Step
18   Gorazd Stangelj       Liquigas - Pata
19   Pascal Hervé       Polti
20   Thomas Mühlbacher       Gerolssteiner
21   Giuseppe Guerini       Deutsche Telekom
22   Daniele De Paoli       Mercatone Uno - Albacom 2000
23   Armin Meier       Saeco - Valli & Valli
24   Christian Charrière       Phonak
25   Udo Bölts       Deutsche Telekom
26   Matthias Buxhofer       Phonak
27   Christian Heule       Post Swiss
28   Gilberto Simoni       Lampre - Daikin
29   Mauro Gianetti       Vini Caldirola - Sidermec
30   Stephan Gottschling       Post Swiss
31   Massimiliano Lelli       Cofidis
32   Stefano Cattai       Liquigas - Pata
33   Marc Wauters       Rabobank
34   Daniel Schnider       Francaise des Jeux
35   Volodymir Gustov       Fassa Bortolo
36   Stefano Garzelli       Mercatone Uno - Albacom 2000
37   Rolf Aldag       Deutsche Telekom
38   Niki Aebersold       Rabobank
39   Paolo Tiralongo       Fassa Bortolo
40   Marcel Strauss       Post Swiss
41   Sven Teutenberg       Gerolssteiner
42   Mario Aerts       Lotto - Adecco
43   Francesco Secchiari       Saeco - Valli & Valli
44   Marco Della Vedova       Lampre - Daikin
45   Alberto Elli       Deutsche Telekom
46   Pierre Bourquenoud       Phonak
47   Maarten Den Bakker       Rabobank
48   Fred Rodriguez       Mapei - Quick Step
49   Mariano Piccoli       Lampre - Daikin
50   Stefan Ruetimann       Vini Caldirola - Sidermec
 
2nd stage
1   Fred Rodriguez       Mapei - Quick Step
2   Sven Teutenberg       Gerolssteiner
3   Markus Zberg       Rabobank
4   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
5   Stefan Ruetimann       Vini Caldirola - Sidermec
6   Juan Manuel Garate Cepa       Lampre - Daikin
7   Jean-Patrick Nazon       Francaise des Jeux
8   Christian Heule       Post Swiss
9   Jan Bratkowski       Coast
10   Robert Hunter       Lampre - Daikin
 
3rd stage
1   Wladimir Belli       Fassa Bortolo
2   Marcel Strauss       Post Swiss
3   Stefano Garzelli       Mercatone Uno - Albacom 2000
4   Marco Fincato       Fassa Bortolo
5   Francesco Casagrande       Vini Caldirola - Sidermec
6   Eddy Mazzoleni       Polti
7   Michael Boogerd       Rabobank
8   Fred Rodriguez       Mapei - Quick Step
9   Sven Teutenberg       Gerolssteiner
10   Steffen Wesemann       Deutsche Telekom
 
4th stage
1   Pascal Hervé       Polti
2   Oskar Camenzind       Lampre - Daikin
3   Mauro Zanetti       Vini Caldirola - Sidermec
4   Laurent Dufaux       Saeco - Valli & Valli
5   Andrej Teteriuk       Liquigas - Pata
6   Daniele Nardello       Mapei - Quick Step
7   Jan Ullrich       Deutsche Telekom
8   Fred Rodriguez       Mapei - Quick Step
9   Oscar Mason       Mercatone Uno - Albacom 2000
10   Francesco Casagrande       Vini Caldirola - Sidermec
 
5th stage
1   Raivis Belohvosciks       Lampre - Daikin
2   Dario Frigo       Fassa Bortolo
3   Jan Ullrich       Deutsche Telekom
4   Daniele Contrini       Liquigas - Pata
5   Eddy Mazzoleni       Polti
6   Michael Rich       Gerolssteiner
7   Nico Mattan       Cofidis
8   Roland Meier       Cofidis
9   Bruno Boscardin       Post Swiss
10   Robert Hunter       Lampre - Daikin
 
6th stage
1   Eddy Mazzoleni       Polti
2   Dario Frigo       Fassa Bortolo
3   Wladimir Belli       Fassa Bortolo
4   Michael Boogerd       Rabobank
5   Richard Virenque       Polti
6   Sven Montgomery       Francaise des Jeux
7   Massimo Cigana       Mercatone Uno - Albacom 2000
8   Marco Fincato       Fassa Bortolo
9   Daniele De Paoli       Mercatone Uno - Albacom 2000
10   Daniele Nardello       Mapei - Quick Step
 
7th stage
1   Marco Fincato       Fassa Bortolo
2   Salvatore Commesso       Saeco - Valli & Valli
3   Maarten Den Bakker       Rabobank
4   Nico Mattan       Cofidis
5   Matthias Buxhofer       Phonak
6   Mauro Gianetti       Vini Caldirola - Sidermec
7   Armin Meier       Saeco - Valli & Valli
8   Fred Rodriguez       Mapei - Quick Step
9   Jan Bratkowski       Coast
10   Christian Heule       Post Swiss
 
8th stage
1   Stefano Garzelli       Mercatone Uno - Albacom 2000
2   Gilberto Simoni       Lampre - Daikin
3   Richard Virenque       Polti
4   Michele Bartoli       Mapei - Quick Step
5   Wladimir Belli       Fassa Bortolo
6   Dario Frigo       Fassa Bortolo
7   Oskar Camenzind       Lampre - Daikin
8   Marco Fincato       Fassa Bortolo
9   Tadej Valjavec       Fassa Bortolo
10   Sven Montgomery       Francaise des Jeux
 
9th stage
1   Francesco Secchiari       Saeco - Valli & Valli
2   Salvatore Commesso       Saeco - Valli & Valli
3   Christian Heule       Post Swiss
4   Sven Teutenberg       Gerolssteiner
5   Massimo Podenzana       Mercatone Uno - Albacom 2000
6   Marc Wauters       Rabobank
7   Stefan Ruetimann       Vini Caldirola - Sidermec
8   Matthias Buxhofer       Phonak
9   Massimiliano Mori       Saeco - Valli & Valli
10   Michael Boogerd       Rabobank
 
10th stage
1   Stefano Zanini       Mapei - Quick Step
2   Thomas Mühlbacher       Gerolssteiner
3   Marcel Strauss       Post Swiss
4   Marc Lotz       Rabobank
5   Ellis Rastelli       Liquigas - Pata
6   Fred Rodriguez       Mapei - Quick Step
7   Markus Zberg       Rabobank
8   Rene Haselbacher       Gerolssteiner
9   Richard Virenque       Polti
10   Oscar Mason       Mercatone Uno - Albacom 2000