TOUR DE SUISSE
 
Country:   Switzerland
Datum:  16-25/6/1998
Category:  2.HC
 

Results | 1997 | 1999 | Palmares | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Stefano Garzelli       Mercatone Uno - Bianchi
2   Beat Zberg       Rabobank
3   Wladimir Belli       Festina - Lotus
4   Leonardo Piepoli       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
5   Francesco Casagrande       Cofidis
6   Roland Meier       Cofidis
7   Alexandre Chefer       Asics - C.G.A.
8   Davide Rebellin       Polti
9   Peter Luttenberger       Rabobank
10   Jan Ullrich       Deutsche Telekom - ARD
11   Bjarne Riis       Deutsche Telekom - ARD
12   Felix Garcia Casas       Festina - Lotus
13   Philipp Buschor       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
14   Felice Puttini       Ros Mary - Amica Chips
15   Stephane Heulot       Francaise des Jeux
16   Stefano Cattai       Ballan
17   Piotr Ugrumov       Ballan
18   Franz Hotz       Post Swiss - Loup Sport
19   Amilcare Tronca       Ballan
20   Luca Belluomini       Scrigno - Gaerne
21   Daniel Atienza Urendeze       Polti
22   Laurent Jalabert       O.N.C.E.
23   Fausto Dotti       Ros Mary - Amica Chips
24   Niki Aebersold       Post Swiss - Loup Sport
25   Gianni Faresin       Mapei - Bricobi
26   Vladimir Duma       Scrigno - Gaerne
27   Timothy Jones       Amore & Vita - Forzacore
28   Jörg Jaksche       Polti
29   Frederic Bessy       Casino
30   Rolf Huser       Post Swiss - Loup Sport
31   Daniele De Paoli       Ros Mary - Amica Chips
32   Jens Heppner       Deutsche Telekom - ARD
33   Fabian Jeker       Festina - Lotus
34   Christian Gasperoni       Amore & Vita - Forzacore
35   Markus Zberg       Post Swiss - Loup Sport
36   Daniele Nardello       Mapei - Bricobi
37   Gilles Bouvard       Casino
38   Pascal Richard       Casino
39   Jose-Manuel Uria Gonzalez       Ros Mary - Amica Chips
40   Simone Borgheresi       Mercatone Uno - Bianchi
41   Andrea Peron       Francaise des Jeux
42   Christophe Agnolutto       Casino
43   Massimo Donati       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
44   Filippo Baldo       Ballan
45   Stefano Finesso       Ros Mary - Amica Chips
46   Filippo Simeoni       Asics - C.G.A.
47   Matteo Tosatto       Ballan
48   Rolf Järmann       Casino
49   Christophe Rinero       Cofidis
50   David Canada Garcia       O.N.C.E.
 
prologue
1   Laurent Jalabert       O.N.C.E.
2   Philippe Gaumont       Cofidis
3   Jan Ullrich       Deutsche Telekom - ARD
4   Erik Dekker       Rabobank
5   Bruno Boscardin       Festina - Lotus
6   Laurent Dufaux       Festina - Lotus
 
1st stage
1   Davide Rebellin       Polti
2   Francesco Casagrande       Cofidis
3   Beat Zberg       Rabobank
4   Stefano Garzelli       Mercatone Uno - Bianchi
5   Laurent Jalabert       O.N.C.E.
6   Peter Luttenberger       Rabobank
 
2nd stage
1   Markus Zberg       Post Swiss - Loup Sport
2   Niki Aebersold       Post Swiss - Loup Sport
3   Daniele Nardello       Mapei - Bricobi
4   Maurizio Fondriest       Cofidis
5   Beat Zberg       Rabobank
6   Patrick Vetsch       Post Swiss - Loup Sport
 
3rd stage
1   Laurent Jalabert       O.N.C.E.
2   Beat Zberg       Rabobank
3   Stefano Garzelli       Mercatone Uno - Bianchi
4   Bjarne Riis       Deutsche Telekom - ARD
5   Vladimir Duma       Scrigno - Gaerne
6   Davide Rebellin       Polti
 
4th stage
1   Stefano Garzelli       Mercatone Uno - Bianchi
2   Davide Rebellin       Polti
3   Wladimir Belli       Festina - Lotus
4   Bjarne Riis       Deutsche Telekom - ARD
5   Francesco Casagrande       Cofidis
6   Roland Meier       Cofidis
 
5th stage
1   Stefano Garzelli       Mercatone Uno - Bianchi
2   Leonardo Piepoli       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
3   Daniele De Paoli       Ros Mary - Amica Chips
4   Beat Zberg       Rabobank
5   Francesco Casagrande       Cofidis
6   Wladimir Belli       Festina - Lotus
 
6th stage
1   Vladimir Duma       Scrigno - Gaerne
2   Rolf Huser       Post Swiss - Loup Sport
3   Christophe Agnolutto       Casino
4   Riccardo Ferrari       Riso Scotti
5   Dirk Baldinger       Deutsche Telekom - ARD
6   Franz Hotz       Post Swiss - Loup Sport
 
7th stage
1   Niki Aebersold       Post Swiss - Loup Sport
2   Robbie McEwen       Rabobank
3   Erik Zabel       Deutsche Telekom - ARD
4   Christophe Mengin       Francaise des Jeux
5   Davide Rebellin       Polti
6   Christian Gasperoni       Amore & Vita - Forzacore
 
8th stage
1   Laurent Jalabert       O.N.C.E.
2   Beat Zberg       Rabobank
3   Jan Ullrich       Deutsche Telekom - ARD
4   Fabian Jeker       Festina - Lotus
5   Stefano Garzelli       Mercatone Uno - Bianchi
6   Roland Meier       Cofidis
 
9th stage
1   Niki Aebersold       Post Swiss - Loup Sport
2   Vladimir Duma       Scrigno - Gaerne
3   Pascal Richard       Casino
4   Jörg Jaksche       Polti
5   Piotr Ugrumov       Ballan
6   Markus Zberg       Post Swiss - Loup Sport