GIRO D`ITALIA
 
Country:   Italy
Datum:  16/5-7/6/1998
Category:  GT
 

Results | 1997 | 1999 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Marco Pantani       Mercatone Uno - Bianchi
2   Pavel Tonkov       Mapei - Bricobi
3   Giuseppe Guerini       Polti
4   Oskar Camenzind       Mapei - Bricobi
5   Daniel Clavero Sebastian       Vitalicio Seguros
6   Gianni Faresin       Mapei - Bricobi
7   Paolo Bettini       Asics - C.G.A.
8   Daniele De Paoli       Ros Mary - Amica Chips
9   Paolo Savoldelli       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
10   Sergei Gontchar       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
11   Massimo Podenzana       Mercatone Uno - Bianchi
12   Jose-Jaime Gonzalez Pico       Kelme - Costa Blanca
13   Jose Luis Rubiera Vigil       Kelme - Costa Blanca
14   Alex Zülle       Festina - Lotus
15   Andrea Noe       Asics - C.G.A.
16   Leonardo Piepoli       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
17   Claus Michael Möller       TVM - Farm Frites
18   Paolo Lanfranchi       Mapei - Bricobi
19   Roberto Sgambelluri       Brescialat - Liquigas
20   Marco Velo       Mercatone Uno - Bianchi
21   Stefano Garzelli       Mercatone Uno - Bianchi
22   Stefano Faustini       Vini Caldirola - Longoni Sport
23   Vladislav Bobrik       Riso Scotti
24   Francesco Secchiari       Scrigno - Gaerne
25   Wladimir Belli       Festina - Lotus
26   Fabrice Gougot       Casino
27   Hernan Buenahora Gutierrez       Vitalicio Seguros
28   Laurent Roux       TVM - Farm Frites
29   Roberto Conti       Mercatone Uno - Bianchi
30   Davide Rebellin       Polti
31   Marco Magnani       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
32   Massimo Codol       Mapei - Bricobi
33   Amilcare Tronca       Ballan
34   Luc Leblanc       Polti
35   Mariano Piccoli       Brescialat - Liquigas
36   Pavel Padrnos       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
37   Felix Garcia Casas       Festina - Lotus
38   Niklas Axelsson       Scrigno - Gaerne
39   Felice Puttini       Ros Mary - Amica Chips
40   Piotr Ugrumov       Ballan
41   Gabriele Missaglia       Mapei - Bricobi
42   Dario Frigo       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
43   Marcello Siboni       Mercatone Uno - Bianchi
44   Alexandre Chefer       Asics - C.G.A.
45   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Vitalicio Seguros
46   Nicola Loda       Ballan
47   Leonardo Calzavara       Vini Caldirola - Longoni Sport
48   Armin Meier       Festina - Lotus
49   Fabian Jeker       Festina - Lotus
50   Gianni Bugno       Mapei - Bricobi
51   Dimitri Konychev       Mercatone Uno - Bianchi
52   Gabriele Colombo       Ballan
53   Andrej Kivilev       Festina - Lotus
54   Santiago Botero Echeverry       Kelme - Costa Blanca
55   Arsenio Gonzalez Gutierrez       Kelme - Costa Blanca
56   Stefano Zanetti      
57   Bruno Cenghialta       Riso Scotti
58   Gilberto Simoni       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
59   Vicente Aparicio Vila       Vitalicio Seguros
60   Claudio Chiappucci       Ros Mary - Amica Chips
61   Mario Scirea       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
62   Giorgio Furlan       Vini Caldirola - Longoni Sport
63   Federico Profeti       Amore & Vita - Forzacore
64   Andrea Ferrigato       Vitalicio Seguros
65   Carlo Finco       Ballan
66   Mirko Gualdi       Polti
67   Stefano Cattai       Ballan
68   Davide Bramati       Mapei - Bricobi
69   Ermanno Brignoli       Riso Scotti
70   Marco Serpellini       Brescialat - Liquigas
71   Filippo Casagrande       Scrigno - Gaerne
72   Zbigniew Spruch       Mapei - Bricobi
73   Luca Mazzanti       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
74   Maurizio De Pasquale       Amore & Vita - Forzacore
75   Michele Coppolillo       Asics - C.G.A.
76   Luca Gelfi       Ros Mary - Amica Chips
77   Gian-Matteo Fagnini       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
78   Angelo Canzonieri       Ballan
79   Frederic Bessy       Casino
80   Marzio Bruseghin       Brescialat - Liquigas
81   Andrea Patuelli       Amore & Vita - Forzacore
82   Stefano Finesso       Ros Mary - Amica Chips
83   Marco Della Vedova       Brescialat - Liquigas
84   David Lefèvre       Casino
85   Rolf Järmann       Casino
86   Andrea Brognara       Riso Scotti
87   Andrea Vatteroni       Scrigno - Gaerne
88   Martin Hvastija       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
89   Davide Tani       Asics - C.G.A.
90   Vladimir Duma       Scrigno - Gaerne
91   Massimo Strazzer       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
92   Marco Saligari       Casino
93   Giuseppe Calcaterra       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
94   Marco Di Renzo       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
 
Points ranking:
1   Mariano Piccoli       Brescialat - Liquigas
2   Marco Pantani       Mercatone Uno - Bianchi
3   Gian-Matteo Fagnini       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
 
Mountain ranking:
1   Marco Pantani       Mercatone Uno - Bianchi
2   Jose-Jaime Gonzalez Pico       Kelme - Costa Blanca
3   Pavel Tonkov       Mapei - Bricobi
 
prologue
1   Alex Zülle       Festina - Lotus
2   Sergei Gontchar       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
3   Arturas Kasputis       Casino
4   Marco Velo       Mercatone Uno - Bianchi
5   Antonio Tauler Llull       Lokosphinx
6   Massimo Podenzana       Mercatone Uno - Bianchi
7   Fabiano Fontanelli       Mercatone Uno - Bianchi
8   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Vitalicio Seguros
9   Carlo Finco       Ballan
10   Gabriele Colombo       Ballan
 
1st stage
1   Mariano Piccoli       Brescialat - Liquigas
2   Michele Bartoli       Asics - C.G.A.
3   Fabrizio Guidi       Polti
4   Angel Edo Alsina       Kelme - Costa Blanca
5   Nicola Minali       Riso Scotti
6   Mario Cipollini       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
7   Endrio Leoni       Ballan
8   Francesco Arazzi       Ros Mary - Amica Chips
9   Fabio Baldato       Riso Scotti
10   Fabiano Fontanelli       Mercatone Uno - Bianchi
 
2nd stage
1   Angel Edo Alsina       Kelme - Costa Blanca
2   Mariano Piccoli       Brescialat - Liquigas
3   Nicola Loda       Ballan
4   Michele Bartoli       Asics - C.G.A.
5   Gian-Matteo Fagnini       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
6   Wladimir Belli       Festina - Lotus
7   Fabio Baldato       Riso Scotti
8   Gabriele Missaglia       Mapei - Bricobi
9   Davide Rebellin       Polti
10   Glenn Magnusson       Amore & Vita - Forzacore
 
3rd stage
1   Nicola Minali       Riso Scotti
2   Massimo Strazzer       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
3   Francesco Arazzi       Ros Mary - Amica Chips
4   Alessandro Petacchi       Scrigno - Gaerne
5   Silvio Martinello       Polti
6   Giancarlo Raimondi       Brescialat - Liquigas
7   Federico Colonna       Asics - C.G.A.
8   Glenn Magnusson       Amore & Vita - Forzacore
9   Jeroen Blijlevens       TVM - Farm Frites
10   Zbigniew Spruch       Mapei - Bricobi
 
4th stage
1   Nicola Miceli       Riso Scotti
2   Michele Bartoli       Asics - C.G.A.
3   Mariano Piccoli       Brescialat - Liquigas
4   Fabio Baldato       Riso Scotti
5   Angel Edo Alsina       Kelme - Costa Blanca
6   Davide Rebellin       Polti
7   Luca Mazzanti       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
8   Alessandro Petacchi       Scrigno - Gaerne
9   Endrio Leoni       Ballan
10   Bruno Cenghialta       Riso Scotti
 
5th stage
1   Mario Cipollini       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
2   Silvio Martinello       Polti
3   Serguej Smetanine       Vitalicio Seguros
4   Fabio Baldato       Riso Scotti
5   Michele Bartoli       Asics - C.G.A.
6   Luca Mazzanti       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
7   Nicola Loda       Ballan
8   Angel Edo Alsina       Kelme - Costa Blanca
9   Gabriele Missaglia       Mapei - Bricobi
10   Zbigniew Spruch       Mapei - Bricobi
 
6th stage
1   Alex Zülle       Festina - Lotus
2   Michele Bartoli       Asics - C.G.A.
3   Luc Leblanc       Polti
4   Marco Pantani       Mercatone Uno - Bianchi
5   Davide Rebellin       Polti
6   Nicola Miceli       Riso Scotti
7   Wladimir Belli       Festina - Lotus
8   Giuseppe Guerini       Polti
9   Enrico Zaina       Brescialat - Liquigas
10   Dario Frigo       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
 
7th stage
1   Mario Cipollini       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
2   Fabio Baldato       Riso Scotti
3   Angel Edo Alsina       Kelme - Costa Blanca
4   Glenn Magnusson       Amore & Vita - Forzacore
5   Michele Bartoli       Asics - C.G.A.
6   Endrio Leoni       Ballan
7   Enrico Cassani       Polti
8   Serguej Smetanine       Vitalicio Seguros
9   Andrej Kivilev       Festina - Lotus
10   Mariano Piccoli       Brescialat - Liquigas
 
8th stage
1   Mario Cipollini       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
2   Silvio Martinello       Polti
3   Endrio Leoni       Ballan
4   Francesco Arazzi       Ros Mary - Amica Chips
5   Alessandro Petacchi       Scrigno - Gaerne
6   Massimo Strazzer       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
7   Nicola Loda       Ballan
8   Angel Edo Alsina       Kelme - Costa Blanca
9   Federico Colonna       Asics - C.G.A.
10   Marco Zanotti       Vini Caldirola - Longoni Sport
 
9th stage
1   Glenn Magnusson       Amore & Vita - Forzacore
2   Silvio Martinello       Polti
3   Mario Cipollini       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
4   Zbigniew Spruch       Mapei - Bricobi
5   Fabiano Fontanelli       Mercatone Uno - Bianchi
6   Endrio Leoni       Ballan
7   Geert Van Bondt       TVM - Farm Frites
8   Michele Bartoli       Asics - C.G.A.
9   Alessandro Petacchi       Scrigno - Gaerne
10   Mariano Piccoli       Brescialat - Liquigas
 
10th stage
1   Mario Cipollini       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
2   Silvio Martinello       Polti
3   Endrio Leoni       Ballan
4   Francesco Arazzi       Ros Mary - Amica Chips
5   Fabio Baldato       Riso Scotti
6   Alessandro Petacchi       Scrigno - Gaerne
7   Federico Colonna       Asics - C.G.A.
8   Biagio Conte       Scrigno - Gaerne
9   Fabiano Fontanelli       Mercatone Uno - Bianchi
10   Angel Edo Alsina       Kelme - Costa Blanca
 
11st stage
1   Andrea Noe       Asics - C.G.A.
2   Marco Pantani       Mercatone Uno - Bianchi
3   Pavel Tonkov       Mapei - Bricobi
4   Davide Rebellin       Polti
5   Ivan Gotti       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
6   Michele Bartoli       Asics - C.G.A.
7   Alex Zülle       Festina - Lotus
8   Luc Leblanc       Polti
9   Laurent Roux       TVM - Farm Frites
10   Giuseppe Guerini       Polti
 
12nd stage
1   Laurent Roux       TVM - Farm Frites
2   Serguej Smetanine       Vitalicio Seguros
3   Germano Pierdomenico       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
4   Martin Hvastija       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
5   Paolo Lanfranchi       Mapei - Bricobi
6   Fabrizio Guidi       Polti
7   Andrej Zintchenko       Vitalicio Seguros
8   Rolf Järmann       Casino
9   Jose Luis Rubiera Vigil       Kelme - Costa Blanca
10   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Kelme - Costa Blanca
 
13rd stage
1   Michele Bartoli       Asics - C.G.A.
2   Giuseppe Guerini       Polti
3   Paolo Bettini       Asics - C.G.A.
4   Andrea Noe       Asics - C.G.A.
5   Davide Rebellin       Polti
6   Jose Luis Rubiera Vigil       Kelme - Costa Blanca
7   Nicola Miceli       Riso Scotti
8   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Vitalicio Seguros
9   Oskar Camenzind       Mapei - Bricobi
10   Luc Leblanc       Polti
 
14th stage
1   Marco Pantani       Mercatone Uno - Bianchi
2   Pavel Tonkov       Mapei - Bricobi
3   Alex Zülle       Festina - Lotus
4   Giuseppe Guerini       Polti
5   Andrea Noe       Asics - C.G.A.
6   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Vitalicio Seguros
7   Marco Velo       Mercatone Uno - Bianchi
8   Daniele De Paoli       Ros Mary - Amica Chips
9   Daniel Clavero Sebastian       Vitalicio Seguros
10   Ricardo Forconi       Mercatone Uno - Bianchi
 
15th stage
1   Alex Zülle       Festina - Lotus
2   Sergei Gontchar       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
3   Pavel Tonkov       Mapei - Bricobi
4   Juan Carlos Dominguez Dominguez       Vitalicio Seguros
5   Michele Bartoli       Asics - C.G.A.
6   Bruno Boscardin       Festina - Lotus
7   Ricardo Forconi       Mercatone Uno - Bianchi
8   Oskar Camenzind       Mapei - Bricobi
9   Paolo Savoldelli       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
10   Arturas Kasputis       Casino
 
16th stage
1   Fabiano Fontanelli       Mercatone Uno - Bianchi
2   Paolo Bettini       Asics - C.G.A.
3   Mario Scirea       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
4   Mariano Piccoli       Brescialat - Liquigas
5   Andrea Ferrigato       Vitalicio Seguros
6   Nicola Loda       Ballan
7   Javier Ochoa Palacios       Kelme - Costa Blanca
8   Enrico Cassani       Polti
9   Claus Michael Möller       TVM - Farm Frites
10   Fabrizio Guidi       Polti
 
17th stage
1   Giuseppe Guerini       Polti
2   Marco Pantani       Mercatone Uno - Bianchi
3   Jose-Jaime Gonzalez Pico       Kelme - Costa Blanca
4   Pavel Tonkov       Mapei - Bricobi
5   Oskar Camenzind       Mapei - Bricobi
6   Nicola Miceli       Riso Scotti
7   Daniele De Paoli       Ros Mary - Amica Chips
8   Stefano Garzelli       Mercatone Uno - Bianchi
9   Alex Zülle       Festina - Lotus
10   Daniel Clavero Sebastian       Vitalicio Seguros
 
18th stage
1   Pavel Tonkov       Mapei - Bricobi
2   Marco Pantani       Mercatone Uno - Bianchi
3   Nicola Miceli       Riso Scotti
4   Alex Zülle       Festina - Lotus
5   Giuseppe Guerini       Polti
6   Oskar Camenzind       Mapei - Bricobi
7   Paolo Bettini       Asics - C.G.A.
8   Daniel Clavero Sebastian       Vitalicio Seguros
9   Andrea Noe       Asics - C.G.A.
10   Francesco Secchiari       Scrigno - Gaerne
 
19th stage
1   Marco Pantani       Mercatone Uno - Bianchi
2   Pavel Tonkov       Mapei - Bricobi
3   Giuseppe Guerini       Polti
4   Francesco Secchiari       Scrigno - Gaerne
5   Daniel Clavero Sebastian       Vitalicio Seguros
6   Daniele De Paoli       Ros Mary - Amica Chips
7   Oskar Camenzind       Mapei - Bricobi
8   Nicola Miceli       Riso Scotti
9   Jose-Jaime Gonzalez Pico       Kelme - Costa Blanca
10   Paolo Bettini       Asics - C.G.A.
 
20th stage
1   Gian-Matteo Fagnini       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
2   Mariano Piccoli       Brescialat - Liquigas
3   Wladimir Belli       Festina - Lotus
4   Gabriele Colombo       Ballan
5   Davide Rebellin       Polti
6   Alexandre Chefer       Asics - C.G.A.
7   Felice Puttini       Ros Mary - Amica Chips
8   Federico Profeti       Amore & Vita - Forzacore
9   Paolo Lanfranchi       Mapei - Bricobi
10   Daniele De Paoli       Ros Mary - Amica Chips
 
21st stage
1   Sergei Gontchar       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
2   Massimo Podenzana       Mercatone Uno - Bianchi
3   Marco Pantani       Mercatone Uno - Bianchi
4   Marco Velo       Mercatone Uno - Bianchi
5   Pavel Tonkov       Mapei - Bricobi
6   Marco Serpellini       Brescialat - Liquigas
7   Oskar Camenzind       Mapei - Bricobi
8   Paolo Savoldelli       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
9   Alex Zülle       Festina - Lotus
10   Claus Michael Möller       TVM - Farm Frites
 
22nd stage
1   Gian-Matteo Fagnini       Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
2   Massimo Strazzer       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
3   Zbigniew Spruch       Mapei - Bricobi
4   Jose Luis Rubiera Vigil       Kelme - Costa Blanca
5   Mariano Piccoli       Brescialat - Liquigas
6   Mirko Gualdi       Polti
7   Nicola Loda       Ballan
8   Luca Mazzanti       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
9   Martin Hvastija       Cantina Tollo - Alexia Alluminio
10   Marco Serpellini       Brescialat - Liquigas