GIRO D`ITALIA
 
Country:   Italy
Datum:  18/5-9/6/1996
Category:  GT
 

Results | 1995 | 1997 | Palmares | Palmares Points | Palmares Mountains | Statistics | CB Points Scale | Widget
 
1   Pavel Tonkov       Panaria - Vinavil
2   Enrico Zaina       Carrera Jeans - Tassoni
3   Abraham Olano Manzano       Mapei - GB
4   Piotr Ugrumov       Roslotto - ZG Mobili
5   Ivan Gotti       Gewiss - Playbus
6   Davide Rebellin       Polti
7   Stefano Faustini       Aki - Gipiemme
8   Alexandre Chefer       Scrigno - Blue Storm - Emilos
9   Jean-Cyril Robin       Festina - Lotus
10   Evgeni Berzin       Gewiss - Playbus
11   Hernan Buenahora Gutierrez       Kelme - Artiach
12   Beat Zberg       Carrera Jeans - Tassoni
13   Andrej Teteriuk       Aki - Gipiemme
14   Joona Laukka       Festina - Lotus
15   Paolo Lanfranchi       Mapei - GB
16   Vladimir Pulnikov       TVM
17   Felix Garcia Casas       Festina - Lotus
18   Bruno Cenghialta       Gewiss - Playbus
19   Gianni Faresin       Panaria - Vinavil
20   Zenon Jaskula       Brescialat
21   Manuel Fernandez Gines       Mapei - GB
22   Giuseppe Guerini       Polti
23   Oscar Pellicioli       Carrera Jeans - Tassoni
24   Nelson Rodriguez Serna       Glacial - Selle Italia
25   Carlo Finco       MG Maglificio - Technogym
26   Giuseppe Di Grande       Mapei - GB
27   Nicolai Bo Larsen       Amore & Vita
28   Manuel Beltran Martinez       Mapei - GB
29   Gianni Bugno       MG Maglificio - Technogym
30   Alexandre Gontchenkov       Roslotto - ZG Mobili
31   Francesco Casagrande       Saeco - AS Juvenes
32   Fausto Dotti       Brescialat
33   Marco Zen       Roslotto - ZG Mobili
34   Marco Della Vedova       Brescialat
35   Rodolfo Massi       Refin - Mobivetta
36   Wladimir Belli       Panaria - Vinavil
37   Andrea Noe       Mapei - GB
38   Leonardo Piepoli       Refin - Mobivetta
39   Amilcare Tronca       Scrigno - Blue Storm - Emilos
40   Marco Vergnani       Amore & Vita
41   Stefano Checchin       Carrera Jeans - Tassoni
42   Laurent Roux       TVM
43   Franco Vona       Aki - Gipiemme
44   Marco Saligari       MG Maglificio - Technogym
45   Sergej Uslamin       Refin - Mobivetta
46   Mariano Piccoli       Brescialat
47   Zbigniew Spruch       Panaria - Vinavil
48   Massimo Donati       Saeco - AS Juvenes
49   Filippo Simeoni       Carrera Jeans - Tassoni
50   Heinz Imboden       Refin - Mobivetta
51   Celio-Roberto Roncancio Gonzalez       Glacial - Selle Italia
52   Fabrizio Bontempi       Brescialat
53   Andrea Patuelli       Amore & Vita
54   Denis Zanette       Aki - Gipiemme
55   Stephane Petilleau       TVM
56   Nicola Loda       MG Maglificio - Technogym
57   Gabriele Missaglia       Panaria - Vinavil
58   Sergio Barbero       Carrera Jeans - Tassoni
59   Dirk Baldinger       Polti
60   Christian Gasperoni       Scrigno - Blue Storm - Emilos
61   Jose-Luis Sanchez De La Rocha       Kelme - Artiach
62   Fabrizio Guidi       Scrigno - Blue Storm - Emilos
63   Roberto Petito       Saeco - AS Juvenes
64   Mauro Bettin       Refin - Mobivetta
65   Davide Casarotto       Scrigno - Blue Storm - Emilos
66   Roberto Caruso       Glacial - Selle Italia
67   Davide Perona       Gewiss - Playbus
68   Marco Serpellini       Panaria - Vinavil
69   Viatcheslav Djavanian       Roslotto - ZG Mobili
70   Alexei Sivakov       Roslotto - ZG Mobili
71   Davide Bramati       Panaria - Vinavil
72   Ignacio Garcia Camacho       Kelme - Artiach
73   Alessio Galletti       Panaria - Vinavil
74   Jose-Manuel Uria Gonzalez       MX Onda
75   Ermanno Brignoli       Gewiss - Playbus
76   Stephen Hodge       Festina - Lotus
77   Sergei Utchakov       Polti
78   Quintino Fernandes Silva Rodrigues       Kelme - Artiach
79   Adriano Baffi       Mapei - GB
80   Bruno Boscardin       Festina - Lotus
81   Marco Velo       Brescialat
82   Alvaro Sierra Pena       Glacial - Selle Italia
83   Cristian Salvato       Refin - Mobivetta
84   Dario Frigo       Saeco - AS Juvenes
85   Jose Angel Vidal Martinez       Kelme - Artiach
86   Mario Manzoni       Roslotto - ZG Mobili
87   Filippo Casagrande       Scrigno - Blue Storm - Emilos
88   Marco Milesi       Brescialat
89   Marco Artunghi       Carrera Jeans - Tassoni
90   Roberto Pelliconi       Amore & Vita
91   Giuseppe Calcaterra       Saeco - AS Juvenes
92   Giovanni Lombardi       Polti
93   Andrea Brognara       Gewiss - Playbus
94   Ricardo Forconi       Amore & Vita
95   Mario Scirea       Saeco - AS Juvenes
96   Lars-Kristian Johnsen       TVM
97   Claus Michael Möller       MX Onda
98   Francisco Cerezo Perales       MX Onda
 
Points ranking:
1   Fabrizio Guidi       Scrigno - Blue Storm - Emilos
2   Giovanni Lombardi       Polti
3   Enrico Zaina       Carrera Jeans - Tassoni
 
Mountain ranking:
1   Mariano Piccoli       Brescialat
2   Pavel Tonkov       Panaria - Vinavil
3   Ivan Gotti       Gewiss - Playbus
 
1st stage
1   Silvio Martinello       Saeco - AS Juvenes
2   Fabrizio Guidi       Scrigno - Blue Storm - Emilos
3   Stefano Zanini       Gewiss - Playbus
 
2nd stage
1   Glenn Magnusson       Amore & Vita
2   Stefano Zanini       Gewiss - Playbus
3   Angel Edo Alsina       Kelme - Artiach
 
3rd stage
1   Giovanni Lombardi       Polti
2   Stefano Zanini       Gewiss - Playbus
3   Silvio Martinello       Saeco - AS Juvenes
 
4th stage
1   Mario Cipollini       Saeco - AS Juvenes
2   Silvio Martinello       Saeco - AS Juvenes
3   Fabrizio Guidi       Scrigno - Blue Storm - Emilos
 
5th stage
1   Angel Edo Alsina       Kelme - Artiach
2   Massimo Strazzer       Brescialat
3   Silvio Martinello       Saeco - AS Juvenes
 
6th stage
1   Pascal Hervé       Festina - Lotus
2   Roberto Petito       Saeco - AS Juvenes
3   Francesco Casagrande       Saeco - AS Juvenes
 
7th stage
1   Davide Rebellin       Polti
2   Pavel Tonkov       Panaria - Vinavil
3   Stefano Faustini       Aki - Gipiemme
 
8th stage
1   Mario Cipollini       Saeco - AS Juvenes
2   Fabrizio Guidi       Scrigno - Blue Storm - Emilos
3   Giovanni Lombardi       Polti
 
9th stage
1   Enrico Zaina       Carrera Jeans - Tassoni
2   Fabrizio Guidi       Scrigno - Blue Storm - Emilos
3   Zbigniew Spruch       Panaria - Vinavil
 
10th stage
1   Rodolfo Massi       Refin - Mobivetta
2   Giorgio Furlan       Saeco - AS Juvenes
3   Francesco Casagrande       Saeco - AS Juvenes
 
11st stage
1   Mario Cipollini       Saeco - AS Juvenes
2   Dzamolidine Abduzhaparov       Refin - Mobivetta
3   Silvio Martinello       Saeco - AS Juvenes
 
12nd stage
1   Fabiano Fontanelli       MG Maglificio - Technogym
2   Gabriele Missaglia       Panaria - Vinavil
3   Fabrizio Guidi       Scrigno - Blue Storm - Emilos
 
13rd stage
1   Pavel Tonkov       Panaria - Vinavil
2   Piotr Ugrumov       Roslotto - ZG Mobili
3   Enrico Zaina       Carrera Jeans - Tassoni
 
14th stage
1   Pascal Richard       MG Maglificio - Technogym
2   Claudio Chiappucci       Carrera Jeans - Tassoni
3   Abraham Olano Manzano       Mapei - GB
 
15th stage
1   Gianni Bugno       MG Maglificio - Technogym
2   Francesco Casagrande       Saeco - AS Juvenes
3   Sergej Uslamin       Refin - Mobivetta
 
16th stage
1   Alexandre Gontchenkov       Roslotto - ZG Mobili
2   Heinz Imboden       Refin - Mobivetta
3   Felice Puttini       Refin - Mobivetta
 
17th stage
1   Nicolai Bo Larsen       Amore & Vita
2   Laurent Roux       TVM
3   Sergio Barbero       Carrera Jeans - Tassoni
 
18th stage
1   Mario Cipollini       Saeco - AS Juvenes
2   Giovanni Lombardi       Polti
3   Zbigniew Spruch       Panaria - Vinavil
 
19th stage
1   Evgeni Berzin       Gewiss - Playbus
2   Abraham Olano Manzano       Mapei - GB
3   Alexandre Gontchenkov       Roslotto - ZG Mobili
 
20th stage
1   Enrico Zaina       Carrera Jeans - Tassoni
2   Ivan Gotti       Gewiss - Playbus
3   Gianni Bugno       MG Maglificio - Technogym
 
21st stage
1   Ivan Gotti       Gewiss - Playbus
2   Pavel Tonkov       Panaria - Vinavil
3   Piotr Ugrumov       Roslotto - ZG Mobili
 
22nd stage
1   Sergei Utchakov       Polti
2   Alexei Sivakov       Roslotto - ZG Mobili
3   Andrej Teteriuk       Aki - Gipiemme