VILLAFRANCA DE ORDIZIA
 
 Spain
 

Palmares | Statistics | More
Year   1   2   3  
1922   Francisco Sarasola (esp)  
1923   Joaquim Lete (esp)  
1924   Cesareo Sarduy (esp)  
1925   Esteban Zubiaurre (esp)   Jose Gurruchaga (esp)   Salvador Artaza (esp)  
1926   Lucas Jauregui (esp)   Domingo Gutierrez (esp)   Ricardo Montero Hernandez (esp)  
1927   Ricardo Montero Hernandez (esp)   Telmo Garcia (esp)   Enrique Aguirre (esp)  
1928   Mucio Miquel (esp)   Manuel Lopez (esp)   Ricardo Montero Hernandez (esp)  
1929   Miguel Valderrey (esp)  
1930   Ricardo Montero Hernandez (esp)   Miguel Valderrey (esp)   Arturo Ezquerra (esp)  
1931   Ricardo Montero Hernandez (esp)   Francisco Cepeda (esp)   Eusebio Bastida (esp)  
1932   Ricardo Montero Hernandez (esp)   Federico Ezquerra (esp)   Jesus Dermit Saralegui (esp)  
1933   Salvador Cardona Balbastre (esp)   Mariano Canardo Lacasta (esp)   Ricardo Montero Hernandez (esp)  
1934   Emiliano Alvarez (esp)   Fermin Trueba Perez (esp)   Vicente Carretero (esp)  
1935   Ricardo Montero Hernandez (esp)   Salvador Molina (esp)   Antonio Escuriet (esp)  
1938   Federico Ezquerra (esp)   Jesus Dermit Saralegui (esp)   Antonio Ugarteburu (esp)  
1939   Jose Felix Escauriaza (esp)   Federico Ezquerra (esp)   Antonio Ugarteburu (esp)  
1940   Federico Ezquerra (esp)   Antonio Ugarteburu (esp)   Jose Felix Escauriaza (esp)  
1941   Martin Mancisidor (esp)   Enrique Torres (esp)   Carmelo Elgarresta (esp)  
1942   Félix Vidaurreta Garcia (esp)   Angel Puente (esp)   Francisco Expósito (esp)  
1943   Martin Mancisidor (esp)   Miguel Lizarazu Sarriegi (esp)   Cipriano Aguirrezabal Gallastegui (esp)  
1948   Francisco Expósito (esp)   Francisco Michelena Arsuaga (esp)   Ignacio Esnaola (esp)  
1952   Manuel Aizpuru (esp)   Juan Cruz Ganzarain (esp)   Hortensio Vidaurreta Garcia (esp)  
1953   Hortensio Vidaurreta Garcia (esp)   Oscar Elguezabal (esp)   Jesus Galdeano Portillo (esp)  
1954   Hortensio Vidaurreta Garcia (esp)   Cosme Barrutia Iturriago (esp)   Antonio Barrutia Iturriago (esp)  
1956   Jose Michelena Arsuaga (esp)   Hortensio Vidaurreta Garcia (esp)   Miguel Vidaurreta Garcia (esp)  
1957   Jose Michelena Arsuaga (esp)   Hortensio Vidaurreta Garcia (esp)   Fausto Iza Iturbe (esp)  
1958   Facundo Zabaleta Ranesco (esp)   Jose Luis Talamillo Huidobro (esp)   Hortensio Vidaurreta Garcia (esp)  
1959   Jose Luis Talamillo Huidobro (esp)   Emilio Cruz Diaz (esp)   Jesus Galdeano Portillo (esp)  
1960   Luis Goya (esp)   Jesus Galdeano Portillo (esp)   Alfredo Esmatges (esp)  
1961   Roberto Morales Erostarbe (esp)   Julio San Emeterio Albascal (esp)   Jose Segu Soriano (esp)  
1962   Sebastian Elorza Uria (esp)   Luis Otano Arcelus (esp)   Emilio Cruz Diaz (esp)  
1963   Antonio Barrutia Iturriago (esp)   Jose Antonio Momene Campo (esp)   Fernando Manzaneque Sanchez (esp)  
1964   Jose Perez Frances (esp)   Luis Otano Arcelus (esp)   Ramon Mendiburu Ibarburu (esp)  
1965   Roberto Morales Erostarbe (esp)   Carlos Echevarria Zudaire (esp)   Jose Maria Errandonea Urtizberea (esp)  
1966   Antonio Gomez Del Moral (esp)   Gines Garcia Peran (esp)   Aurelio Gonzalez Puente (esp)  
1968   Gregorio San Miguel Angulo (esp)   Vicente Lopez Carril (esp)   Juan Silloniz Santos (esp)  
1969   Miguel Maria Lasa Orguia (esp)   Jose Manuel Lopez Rodriguez (esp)   Jose Antonio Momene Campo (esp)  
1970   Francisco Gabica Billa (esp)   Gabriel Mascaro Febrer (esp)   Francisco Galdos Gauna (esp)  
1971   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Vicente Lopez Carril (esp)   Jose Manuel Lopez Rodriguez (esp)  
1972   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Agustin Tamames Iglesias (esp)   Juan Zurano Jerez (esp)  
1973   Santiago Lazcano Labaca (esp)   Francisco Galdos Gauna (esp)   Vicente Lopez Carril (esp)  
1974   Jose Pesarrodona Altimira (esp)   Miguel Maria Lasa Orguia (esp)   Antonio Menendez Gonzalez (esp)  
1976   Domingo Perurena Tellechea (esp)   Vicente Lopez Carril (esp)   Miguel Maria Lasa Orguia (esp)  
1977   Vicente Lopez Carril (esp)   Jose Enrique Cima Prado (esp)   Manuel Esparza Sanz (esp)  
1978   Miguel Maria Lasa Orguia (esp)   Antonio Menendez Gonzalez (esp)   Andres Oliva Sanchez (esp)  
1979   Faustino Ruperez Rincon (esp)   Vicente Belda Vicedo (esp)   Pedro Vilardebo Vila (esp)  
1980   Ismael Lejarreta Arrizabalaga (esp)   Jose-Luis Mayoz Aizpuria (esp)   Juan Fernandez Martin (esp)  
1981   Marino Lejarreta Arrizabalaga (esp)   Johan De Muynck (bel)   Bernardo Alfonsel Lopez (esp)  
1982   Faustino Ruperez Rincon (esp)   Modesto Urrutibeazcoa Valencia (esp)   Alfio Vandi (ita)  
1983   Jose Recio Ariza (esp)   Julian Gorospe Artabe (esp)   Pedro Munoz Rodriguez (esp)  
1984   Pedro Munoz Rodriguez (esp)   Enrique Aja Cagigas (esp)   Antonio Coll Pontanilla (esp)  
1985   Ignacio Gaston Crespo (esp)   Jokin Mujika Aramburu (esp)   Pedro Munoz Rodriguez (esp)  
1986   Peter Hilse (ger)   Vicente Belda Vicedo (esp)   Guillermo Arenas Reyes (esp)  
1987   Claude Seguy (fra)   Stephen Hodge (aus)   Arsenio Gonzalez Gutierrez (esp)  
1988   Marino Lejarreta Arrizabalaga (esp)   Jon Unzaga Bombin (esp)   Jokin Mujika Aramburu (esp)  
1989   Marino Lejarreta Arrizabalaga (esp)   Federico Echave Musatadi (esp)   Jokin Mujika Aramburu (esp)  
1990   Miguel-Angel Martinez Torres (esp)   Marino Lejarreta Arrizabalaga (esp)   Federico Echave Musatadi (esp)  
1991   Neil Stephens (aus)   Serge Baguet (bel)   Miguel Zarrabeitia Uranga (esp)  
1992   Abraham Olano Manzano (esp)   Antonio Martin Velasco (esp)   Harry Lodge (gbr)  
1993   Neil Stephens (aus)   Noel Szostek (bel)   Bo-Andre Namtvedt (nor)  
1994   Neil Stephens (aus)   Frank Vandenbroucke (bel)   Jose-Maria Jimenez Sastre (esp)  
1995   Neil Stephens (aus)   Stefano Della Santa (ita)   Frank Vandenbroucke (bel)  
1996   Aitor Garmendia Arbilla (esp)   Arsenio Gonzalez Gutierrez (esp)   Prudencio Indurain Larraya (esp)  
1997   Laurent Lefèvre (fra)   Frederic Bessy (fra)   Francisco Mancebo Perez (esp)  
1998   Frank Vandenbroucke (bel)   Gianluca Bortolami (ita)   Mirko Celestino (ita)  
1999   Laurent Jalabert (fra)   Andrej Tchmil (bel)   Pascal Hervé (fra)  
2000   Javier Ochoa Palacios (esp)   Patrice Halgand (fra)   David Etxebarria Alkorta (esp)  
2001   David Clinger (usa)   Rafael Diaz Justo (esp)   Alexandre Chefer (kaz)  
2002   Miguel Zarrabeitia Uranga (esp)   Vladimir Karpets (rus)   Oscar Pereiro Sio (esp)  
2003   Alejandro Valverde Belmonte (esp)   Antonio Colom Mas (esp)   Gorka Guerricagoitia Arrien (esp)  
2004   David Herrero Llorente (esp)   Gustavo Dominguez Lemos (esp)   David Latasa Lasa (esp)  
2005   Carlos Garcia Quesada (esp)   Daniel Moreno Fernandez (esp)   Adolfo Garcia Quesada (esp)  
2006   Felix Rafael Cardenas Ravalo (col)   Alberto Rodriguez Oliver (esp)   David Latasa Lasa (esp)  
2007   Joaquim Rodriguez Oliver (esp)   Julian Sanchez Pimienta (esp)   Jose Alberto Benitez Roman (esp)  
2008   Vladimir Karpets (rus)   Bruno Manuel Silva Pires (por)   Sergio Pardilla Bellon (esp)  
2009   Jaume Rovira Pons (esp)   Joaquim Rodriguez Oliver (esp)   Pablo Urtasun Perez (esp)  
2010   Gorka Izagirre Insausti (esp)   Manuel Ortega Ocana (esp)   Pablo Lastras Garcia (esp)  
2011   Julien Simon (fra)   Daniel Moreno Fernandez (esp)   Pablo Lastras Garcia (esp)  
2012   Gorka Izagirre Insausti (esp)   Jhoan Esteban Chaves Rubio (col)   Miguel Angel Rubiano Chavez (col)  
2013   Daniel Girmazion Teklehaimanot (eri)   Angel Madrazo Ruiz (esp)   David Arroyo Duran (esp)  
2014   Gorka Izagirre Insausti (esp)   Luis Leon Sanchez Gil (esp)   Jose Herrada Lopez (esp)  
2015   Angel Madrazo Ruiz (esp)   Ion Izagirre Insausti (esp)   Amets Txurruka Ansola (esp)  
2016   Simon Yates (gbr)   Angel Madrazo Ruiz (esp)   Alexander Vdovin (rus)  
2017   Sergey Shilov (rus)   Benjamí Prades Reverte (esp)   Dmitry Strakhov (rus)  
2018   Robert Power (aus)   Simon Yates (gbr)   Krists Neilands (lat)