CALENDAR
 
Database:   
Date:  |  
Filter: 

Date   Race   Nat.   Cat.     
22/9-1/10   Clasico RCN  
Winner: Juan Pablo Suarez Suarez
   Road     NE  
30/9-1/10   Tour of Almaty  
Winner: Alexey Lutsenko
   Road     2.1  
1/10   Eurometropole Tour  
Winner: Daniel McLay
   Road     1.HC  
1/10   Ronde van de Vendee  
Winner: Christophe Laporte
   Road     1.1  
1/10   GP Beghelli  
Winner: Luis Leon Sanchez Gil
   Road     1.HC  
1/10   Kleine Ronde van Lombardije  
Winner: Aliaksandr Riabushenko
   Road     1.2U  
1/10   GP Beghelli  
Winner: Marta Bastianelli
   Road     1.1  
1/10   Gieten  
Winner: Maud Kaptheijns
   Cyclo Cross     C1  
1/10   Gieten  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
1/10   Bern  
Winner: Jolanda Neff
   Cyclo Cross     C2  
1/10   Bern  
Winner: Marcel Wildhaber
   Cyclo Cross     C2  
1/10   Tobago Classic  
Winner: Peter Schulting
   Road     1.2  
1/10   West Sacramento GP  
Winner: Katerina Nash (Hanusova)
   Cyclo Cross     C2  
1/10   KMC Cross Fest  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C2  
1/10   West Sacramento GP  
Winner: Lance Haidet
   Cyclo Cross     C2  
1/10   KMC Cross Fest  
Winner: Emma White
   Cyclo Cross     C2  
2-7/10   Lesotho Sky  
Winner: Ralph Näf - Mathias Flückinger
   MTB     S1  
2-7/10   Lesotho Sky  
Winner: Frances Du Toit - Ila Gray
   MTB     S1  
3/10   Binche - Chimay - Binche (Memorial Franck Vandenbroucke)  
Winner: Jasper De Buyst
   Road     1.1  
3/10   Münsterland Giro  
Winner: Sam Bennett
   Road     1.HC  
3/10   Tre Valli Varesine  
Winner: Alexandre Geniez
   Road     1.HC  
3-7/10   Jelajah Malaysia  
Winner: Brendon Davids
   Road     2.2  
5/10   Parijs - Bourges  
Winner: Rudy Barbier
   Road     1.1  
5/10   Milano - Torino  
Winner: Rigoberto Uran Uran
   Road     1.HC  
6-8/10   ACC Asia Cup  
Sprint: Guo Yufang
Keirin: Tang Mengqi
500 m: Bao Shanju
Team sprint: China
Team Pursuit: Thailand
Pursuit: Supaksorn Nuntana
Scratch: Supaksorn Nuntana
Points Race: Chanpeng Nontasin
Omnium: Yi Wei Luo
   Track     CL1  
6-8/10   ACC Asia Cup  
Sprint: Pongthep Tapimay
Keirin: Pongthep Tapimay
1 km: Elyas Yusoff Mohamed
Team sprint: Thailand
Team Pursuit: Thailand
Pursuit: Ashton Lambie
Scratch: Ahmed Almansoori
Points Race: Li Wen Chao
Omnium: Yousef Mohamed Mirza Banihammad
   Track     CL1  
7/10   Berencross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Berencross  
Winner: Sanne Cant
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Jabkenice  
Winner: Tomas Paprstka
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Jabkenice  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C2  
7/10   Giro di Lombardia  
Winner: Vincenzo Nibali
   Road     1.WT  
7/10   Montfoort  
Winner: Dorien Hoog Antink
   Cyclo Cross     NE  
7/10   Charm City Cross  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C1  
7/10   Charm City Cross  
Winner: Kaitlin Keough (Antonneau)
   Cyclo Cross     C1  
8/10   GP Mario De Clercq  
Winner: Katherine Compton
   Cyclo Cross     C1  
8/10   GP Mario De Clercq  
Winner: Lars Van Der Haar
   Cyclo Cross     C1  
8/10   Kronborg Cyclo Cross  
Winner: Caroline Bohé
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Kronborg Cyclo Cross  
Winner: David Eriksson
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Paris - Tours  
Winner: Matteo Trentin
   Road     1.HC  
8/10   Paris - Tours U23  
Winner: Jasper Philipsen
   Road     1.2U  
8/10   Lutterbach  
Winner: David Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Lutterbach  
Winner: Lucie Chainel-Lefevre
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Derby  
Winner: Bethany Crumpton
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Derby  
Winner: Ian Field
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Hong Kong Challenge  
Winner: Matej Mohoric
   Road     1.1  
8/10   NC Netherlands Marathon  
Winner: Lars Boom
   MTB     CN  
8/10   NC Netherlands Marathon  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   MTB     CN  
8/10   Rakova  
Winner: Tomas Paprstka
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Rakova  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Arnavutkoy  
Winner: Karl Markt
   MTB     HC  
8/10   Arnavutkoy  
Winner: Iryna Popova
   MTB     HC  
8/10   Charm City Cross  
Winner: Stephen Hyde
   Cyclo Cross     C2  
8/10   Charm City Cross  
Winner: Kaitlin Keough (Antonneau)
   Cyclo Cross     C2  
8-13/10   Tour of Iran  
Winner: Rob Ruijgh
   Road     2.1  
9/10   Toride  
Winner: Miyoko Karami
   Cyclo Cross     C2  
9/10   Toride  
Winner: Hikaru Kosaka
   Cyclo Cross     C2  
10-12/10   ACC Asia Cup  
Sprint: Muhamad Khairil Nizam Rasol
Keirin: Muhammad Fadhil Mohd Zonis
1 km: Muhammad Fadhil Mohd Zonis
Team sprint: India
Team Pursuit: India
Pursuit: Ashton Lambie
Points Race: Andrey Izmaylov
Omnium: Assylkhan Turar
   Track     CL1  
10-12/10   ACC Asia Cup  
Sprint: Song Chaorui
Keirin: Bao Shanju
500 m: Guo Yufang
Team sprint: China
Pursuit: Agustina Delia Priatna
   Track     CL1  
10-14/10   Vuelta a Porvenir  
Winner: Ana Cristina Sanabria Sanchez
   Road     2.3  
10-15/10   International Presidency Turkey Tour  
Winner: Diego Ulissi
   Road     2.WT  
10-17/10   Tour of Taihu  
Winner: Jakub Mareczko
   Road     2.1  
11/10   Famenne Ardenne Classic  
Winner: Moreno Hofland
   Road     1.1  
11-15/10   Ronde van Chili  
Winner: Cesar Nicolas Paredes Avellaneda
   Road     2.2  
11-15/10   GP Chantal Biya  
Winner: Clovis Kamzong Abessolo
   Road     2.2  
12-13/10   GP Vienna  
Scratch: Jarmila Machacova
Points Race: Jarmila Machacova
Madison: Lucie Hochmann - Ema Kankovska
   Track     CL1  
12-13/10   GP Vienna  
Scratch: Filippo Ferronato
Omnium: Anders Oddli
   Track     CL1  
14/10   Poldercross  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C2  
14/10   Poldercross  
Winner: Katherine Compton
   Cyclo Cross     C2  
14/10   Hlinsko  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C2  
14/10   Hlinsko  
Winner: Tomas Paprstka
   Cyclo Cross     C2  
14/10   NC Estonia      Cyclo Cross     CN  
14/10   NC Estonia      Cyclo Cross     CN  
14/10   Ronde van Zeeland  
Winner: Timo Roosen
   Road     1.1  
14/10   Albrandswaard  
Winner: Julia Boschker
   Cyclo Cross     NE  
14/10   GP Gloucester, MA  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C2  
14/10   US Open of CX  
Winner: James Driscoll
   Cyclo Cross     C2  
14/10   US Open of CX  
Winner: Erin Huck
   Cyclo Cross     C2  
14/10   GP Gloucester, MA  
Winner: Emma White
   Cyclo Cross     C2  
15/10   Zonhoven  
Winner: Mathieu Van Der Poel
   Cyclo Cross     C1  
15/10   Zonhoven  
Winner: Maud Kaptheijns
   Cyclo Cross     C1  
15/10   Besançon  
Winner: Lucie Chainel-Lefevre
   Cyclo Cross     C1  
15/10   Chrono des Nations  
Winner: Martin Toft Madsen
   Road     1.1  
15/10   Chrono des Nations  
Winner: Audrey Cordon-Ragot
   Road     1.1  
15/10   Besançon  
Winner: Steve Chainel
   Cyclo Cross     C1  
15/10   Geopark Hondsrug Classic  
Winner: Maarten Wynants
   MTB     NE  
15/10   Geopark Hondsrug Classic  
Winner: Annemiek Van Vleuten
   MTB     NE  
15/10   Aigle  
Winner: Pavla Havlikova
   Cyclo Cross     C1  
15/10   Aigle  
Winner: Marcel Wildhaber
   Cyclo Cross     C1  
15/10   GP Gloucester, MA  
Winner: Tobin Ortenblad
   Cyclo Cross     C2  
15/10   US Open of CX  
Winner: Garry Millburn
   Cyclo Cross     C2  
15/10   US Open of CX  
Winner: Courtenay McFadden
   Cyclo Cross     C2  
15/10   GP Gloucester, MA  
Winner: Ellen Noble
   Cyclo Cross     C2  
15-22/10   Brasil Ride      MTB     S1  
15-22/10   Brasil Ride      MTB     S1  
17/10   Sluitingsprijs  
Winner: Arvid De Kleijn
   Road     1.1  
17-21/10   Tour de Selangor  
Winner: Muhamad Zawawi Azman
   Road     2.2  
18-22/10   European Championships  
Keirin: Kristina Vogel
500 m: Miriam Welte
Team sprint: Russia
Team Pursuit: Italy
Pursuit: Katie Archibald
Scratch: Trine Schmidt
Points Race: Trine Schmidt
Omnium: Katie Archibald
Afvalkoers: Kirsten Wild
   Track     CC  
18-22/10   European Championships  
Sprint: Sebastien Vigier
1 km: Jeffrey Hoogland
Team sprint: France
Team Pursuit: France
Pursuit: Filippo Ganna
Scratch: Adrien Garel
Points Race: Alan Banaszek
Omnium: Albert Torres Barcelo
Afvalkoers: Gerben Thijssen
Demi Fond: Franz Schiewer
   Track     CC  
19/10   Kermiscross  
Winner: Katherine Compton
   Cyclo Cross     C2  
19/10   Kermiscross  
Winner: Wout Van Aert
   Cyclo Cross     C2  
19-24/10   Tour of Guangxi      Road     2.WT  
21/10   Niels Albert Cross  
Winner: Maud Kaptheijns
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Niels Albert Cross  
Winner: Wout Van Aert
   Cyclo Cross     C2  
21/10   The Silver Goose  
Winner: Ruby West
   Cyclo Cross     C2  
21/10   The Silver Goose  
Winner: Jack Kisseberth
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Rhenen  
Winner: Eddy Van IJzendoorn
   Cyclo Cross     NE  
21/10   Rhenen  
Winner: Maaike De Heij
   Cyclo Cross     NE  
21/10   Podbrezova  
Winner: Janka Keseg Stevkova
   Cyclo Cross     C2  
21/10   Podbrezova  
Winner: Tomas Paprstka
   Cyclo Cross     C2  
21/10   DCCX  
Winner: Arley Kemmerer
   Cyclo Cross     C2  
21/10   DCCX  
Winner: Kerry Werner
   Cyclo Cross     C2  
22/10   Ternitz      Cyclo Cross     C2  
22/10   Ternitz      Cyclo Cross     C2  
22/10   Koksijde      Cyclo Cross     CDM  
22/10   Koksijde      Cyclo Cross     CDM  
22/10   The Silver Goose      Cyclo Cross     C2  
22/10   The Silver Goose      Cyclo Cross     C2  
22/10   Balan Ardennes      Cyclo Cross     C2  
22/10   Balan Ardennes      Cyclo Cross     C2  
22/10   Japan Cup  
Winner: Marco Canola
   Road     1.HC  
22/10   Stockholm      Cyclo Cross     C2  
22/10   Stockholm      Cyclo Cross     C2  
22/10   DCCX      Cyclo Cross     C2  
22/10   DCCX      Cyclo Cross     C2  
23/10-1/11   Vuelta a Guatemala      Road     2.2  
24/10   Tour of Guangxi      Road     1.1  
24/10   Nacht van Woerden      Cyclo Cross     C2  
24/10   Nacht van Woerden      Cyclo Cross     C2  
24-29/10   Ronde van Colombia      Road     2.2  
24-29/10   Six Days London      Track     6D  
27/10-5/11   Tour de Faso      Road     2.2  
27/10-5/11   Ronde van Venezuela      Road     2.2  
28/10   NC Canada      Cyclo Cross     CN  
28/10   NC Canada      Cyclo Cross     CN  
28/10   Hole Vrchy      Cyclo Cross     C2  
28/10   Hole Vrchy      Cyclo Cross     C2  
28/10   Llodio-Laudio      Cyclo Cross     C2  
28/10   Llodio-Laudio      Cyclo Cross     C2  
28/10   GP Brabant      Cyclo Cross     C1  
28/10   GP Brabant      Cyclo Cross     C1  
28/10   Dolna Krupa      Cyclo Cross     C2  
28/10   Dolna Krupa      Cyclo Cross     C2  
28/10   HPCX      Cyclo Cross     C2  
28/10   Devou Park      Cyclo Cross     C1  
28/10   HPCX      Cyclo Cross     C2  
28/10   Devou Park      Cyclo Cross     C1  
28/10-5/11   Tour of Hainan      Road     2.HC  
29/10   Ruddervoorde      Cyclo Cross     C1  
29/10   Ruddervoorde      Cyclo Cross     C1  
29/10   Abergavenny      Cyclo Cross     C1  
29/10   Abergavenny      Cyclo Cross     C1  
29/10   Sagae      Cyclo Cross     C2  
29/10   Sagae      Cyclo Cross     C2  
29/10   GP Contern      Cyclo Cross     C2  
29/10   GP Contern      Cyclo Cross     C2  
29/10   Almelo      Cyclo Cross     NE  
29/10   Hittnau      Cyclo Cross     C1  
29/10   Hittnau      Cyclo Cross     C1  
29/10   Trnava      Cyclo Cross     C2  
29/10   Trnava      Cyclo Cross     C2  
29/10   Harbin Park      Cyclo Cross     C2  
29/10   HPCX      Cyclo Cross     C2  
29/10   HPCX      Cyclo Cross     C2  
29/10   Harbin Park      Cyclo Cross     C2