RONDE VAN SLOWAKIJE
 
Country:   Slovakia
Datum:  7-11/6/2017
Category:  2.1
 

Results | 2016 | 2018 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   Jan Tratnik       CCC Sprandi - Polkowice
2   Mattia Cattaneo       Androni Giocattoli - Sidermec
3   Piotr Brozyna       CCC Sprandi - Polkowice
4   Mihkel Räim       Israel Cycling Academy
5   Tomas Buchacek       Elkov - Author
6   Krists Neilands       Israel Cycling Academy
7   Patrik Tybor       Dukla Banska Bystrica
8   Andriy Vasylyuk       Kolls - BDC
9   Florian Bissinger       WSA - Greenlife
10   Josef Cerny       Elkov - Author
11   Kevin Pauwels       Marlux - Napoleon Games
12   Grigoriy Shtein       Astana City
13   Dennis Van Winden       Israel Cycling Academy
14   Peter Kusztor       Amplatz - BMC
15   Zakkari Dempster       Israel Cycling Academy
16   Pawel Cieslik       Elkov - Author
17   Karel Hnik      
18   Josip Rumac       Synergy - Baku
19   Matvey Nikitin       Astana City
20   Marek Canecky       Amplatz - BMC
21   Redi Halilaj       Amore e Vita - Selle SMP
22   Ricardo Augusto Vilela       Manzana - Postobon
23   Davide Mucelli       Meridiana - Kamen
24   Egan Arley Bernal Gomez       Androni Giocattoli - Sidermec
25   Nikita Panassenko       Astana City
 
prologue (7/6)
1   Jan Tratnik       CCC Sprandi - Polkowice
2   Josef Cerny       Elkov - Author
3   Mattia Cattaneo       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Matej Mugerli       Amplatz - BMC
5   Piotr Brozyna       CCC Sprandi - Polkowice
6   Ricardo Augusto Vilela       Manzana - Postobon
7   Marcin Bialoblocki       CCC Sprandi - Polkowice
8   Tomas Buchacek       Elkov - Author
9   Frantisek Sisr       CCC Sprandi - Polkowice
10   Marco Frapporti       Androni Giocattoli - Sidermec
Ranking:
1   Jan Tratnik       CCC Sprandi - Polkowice
 
1st stage (8/6)
1   Mihkel Räim       Israel Cycling Academy
2   Kevin Pauwels       Marlux - Napoleon Games
3   Davide Mucelli       Meridiana - Kamen
4   Sergio Andres Higuita Garcia       Manzana - Postobon
5   Dennis Van Winden       Israel Cycling Academy
6   Jan Tratnik       CCC Sprandi - Polkowice
7   Dieter Vanthourenhout       Marlux - Napoleon Games
8   Pawel Cieslik       Elkov - Author
9   Matvey Nikitin       Astana City
10   Ricardo Augusto Vilela       Manzana - Postobon
Ranking:
1   Jan Tratnik       CCC Sprandi - Polkowice
 
2nd stage (9/6)
1   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
2   Jan Tratnik       CCC Sprandi - Polkowice
3   Matej Mugerli       Amplatz - BMC
4   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Zakkari Dempster       Israel Cycling Academy
6   Josef Cerny       Elkov - Author
7   Marco Zamparella       Amore e Vita - Selle SMP
8   Marco Zanotti       Monkey Town
9   Rok Korosec       Amplatz - BMC
10   Ivan Savitsky       Gazprom - RusVelo
Ranking:
1   Jan Tratnik       CCC Sprandi - Polkowice
 
3rd stage (10/6)
1   Matej Mugerli       Amplatz - BMC
2   Josef Cerny       Elkov - Author
3   Jan Tratnik       CCC Sprandi - Polkowice
4   Sergio Andres Higuita Garcia       Manzana - Postobon
5   Michael Vanthourenhout       Marlux - Napoleon Games
6   Peeter Pruus       Rietumu Banka - Riga
7   Florian Bissinger       WSA - Greenlife
8   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
9   Jiri Polnicky       Elkov - Author
10   Ivan Savitsky       Gazprom - RusVelo
Ranking:
1   Jan Tratnik       CCC Sprandi - Polkowice
 
4th stage (11/6)
1   Ivan Savitsky       Gazprom - RusVelo
2   Rok Korosec       Amplatz - BMC
3   Matteo Malucelli       Androni Giocattoli - Sidermec
4   Marco Benfatto       Androni Giocattoli - Sidermec
5   Mihkel Räim       Israel Cycling Academy
6   Marco Zamparella       Amore e Vita - Selle SMP
7   Mattia Viel       Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
8   Jose Daniel Viejo Redondo       Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
9   Andriy Kulyk       Kolls - BDC
10   Davide Mucelli       Meridiana - Kamen