VOLTA A LA COMUNITAT VALENCIANA
 
Country:   Spain
Datum:  25/2-1/3/2003
Category:  2.3
 

Results | 2002 | 2004 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   Dario Frigo       Fassa Bortolo
2   Vicente David Bernabeu Armengol       Milaneza - MSS
3   Javier Pascual Llorente       Kelme - Costa Blanca
4   David Millar       Cofidis
5   Xavier Florencio Cabré       O.N.C.E. - Eroski
6   Alexandre Moos       Phonak
7   Alex Zülle       Bianchi
8   Inigo Cuesta Lopez De Castro       Cofidis
9   Michael Boogerd       Rabobank
10   Francisco Perez Sanchez       Milaneza - MSS
11   Rafael Casero Moreno       Paternina - Costa de Almeria
12   Francisco Cabello Luque       Kelme - Costa Blanca
13   Benoit Salmon       Phonak
14   Javier Pascual Rodriguez       iBanesto.com
15   Jan Hruska       O.N.C.E. - Eroski
 
1st stage
1   Dario Frigo       Fassa Bortolo
2   Alex Zülle       Bianchi
3   Rene Andrle       O.N.C.E. - Eroski
4   Jörg Jaksche       O.N.C.E. - Eroski
5   David Millar       Cofidis
6   Daniel Becke       Bianchi
7   Angel Vicioso Arcos       O.N.C.E. - Eroski
8   Alvaro Gonzalez De Galdeano Aranzabal       O.N.C.E. - Eroski
9   Vicente David Bernabeu Armengol       Milaneza - MSS
10   Javier Pascual Llorente       Kelme - Costa Blanca
 
2nd stage
1   Rafael Casero Moreno       Paternina - Costa de Almeria
2   Bram De Groot       Rabobank
3   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Domina Vacanze - Elitron
4   David Millar       Cofidis
5   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
6   Igor Astarloa Ascasibar       Saeco
7   Angel Vicioso Arcos       O.N.C.E. - Eroski
8   Javier Pascual Llorente       Kelme - Costa Blanca
9   Inigo Landaluze Intxaurraga       Euskaltel - Euskadi
10   Ricardo Serrano Gonzalez       Labarca-2 - Cafes Baque
 
3rd stage
1   Igor Astarloa Ascasibar       Saeco
2   Angel Edo Alsina       Milaneza - MSS
3   Angel Vicioso Arcos       O.N.C.E. - Eroski
4   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Domina Vacanze - Elitron
5   Bram De Groot       Rabobank
6   David Munoz Baron       Kelme - Costa Blanca
7   Ricardo Serrano Gonzalez       Labarca-2 - Cafes Baque
8   Marc Lotz       Rabobank
9   Constantino Zaballa Gutierrez       Kelme - Costa Blanca
10   Alexandre Moos       Phonak
 
4th stage
1   Miguel-Angel Martin Perdiguero       Domina Vacanze - Elitron
2   Dario Frigo       Fassa Bortolo
3   Vicente David Bernabeu Armengol       Milaneza - MSS
4   Javier Pascual Llorente       Kelme - Costa Blanca
5   Alexandre Vinokourov       Deutsche Telekom
6   Michael Boogerd       Rabobank
7   Xavier Florencio Cabré       O.N.C.E. - Eroski
8   Alexandre Moos       Phonak
9   Francisco Perez Sanchez       Milaneza - MSS
10   David Millar       Cofidis
 
5th stage
1   Alessandro Petacchi       Fassa Bortolo
2   Daniele Bennati       Domina Vacanze - Elitron
3   Fabrizio Guidi       Bianchi
4   Igor Astarloa Ascasibar       Saeco
5   Giovanni Lombardi       Domina Vacanze - Elitron
6   David Millar       Cofidis
7   Jorge Ferrio Luque       Paternina - Costa de Almeria
8   Addy Engels       Rabobank
9   Javier Pascual Rodriguez       iBanesto.com
10   Vicente David Bernabeu Armengol       Milaneza - MSS