RONDE VAN LIGURIE
 
Country:   Italy
Datum:  19-22/2/2003
Category:  2.3
 

Results | 2004 | Palmares | CB Points Scale | Widget
 
1   Danilo Di Luca       Saeco
2   Giuseppe Palumbo       De Nardi - Colpack
3   Wladimir Belli       Lampre
4   James Burrow       Amore & Vita - Beretta
5   Peter Farazijn       Cofidis
6   Paolo Bossoni       Vini Caldirola - So.Di
7   Timothy Jones       Amore & Vita - Beretta
8   Ruggero Marzoli       Alessio
9   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
10   Francisco Vila Errondonea       Lampre
11   Sergio Barbero       Lampre
12   Raimondas Rumsas       Lampre
13   Massimo Giunti       Domina Vacanze - Elitron
14   Christian Werner       Deutsche Telekom
15   Raffaele Illiano       Colombia - Selle Italia
 
1st stage
1   Andrea Ferrigato       Alessio
2   Paolo Bossoni       Vini Caldirola - So.Di
3   Yaroslav Popovych       Landbouwkrediet - Colnago
4   Elio Aggiano       Formaggi Pinzolo - Ciarrocchi
5   Janek Tombak       Cofidis
6   Giuseppe Palumbo       De Nardi - Colpack
7   David Kopp       Deutsche Telekom
8   Massimo Giunti       Domina Vacanze - Elitron
9   Danilo Di Luca       Saeco
10   Nico Mattan       Cofidis
 
2nd stage
1   Giuseppe Palumbo       De Nardi - Colpack
2   Paolo Bossoni       Vini Caldirola - So.Di
3   Fabio Baldato       Alessio
4   Alexandr Kolobnev       Domina Vacanze - Elitron
5   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo
6   Gabriele Balducci       Vini Caldirola - So.Di
7   Janek Tombak       Cofidis
8   Francesco Bellotti       Mercatone Uno - Scanavino
9   Lorenzo Bernucci       Landbouwkrediet - Colnago
10   Matthew Wilson       Francaise des Jeux
 
3rd stage
1   Jimmy Casper       Francaise des Jeux
2   Elio Aggiano       Formaggi Pinzolo - Ciarrocchi
3   Paolo Bossoni       Vini Caldirola - So.Di
4   Gabriele Balducci       Vini Caldirola - So.Di
5   Fabio Baldato       Alessio
6   Daniele Righi       Lampre
7   Giuseppe Palumbo       De Nardi - Colpack
8   Danilo Di Luca       Saeco
9   Nico Mattan       Cofidis
10   Matthew Wilson       Francaise des Jeux
 
4th stage
1   Danilo Di Luca       Saeco
2   Wladimir Belli       Lampre
3   Giuseppe Palumbo       De Nardi - Colpack
4   James Burrow       Amore & Vita - Beretta
5   Peter Farazijn       Cofidis
6   Gilberto Simoni       Saeco
7   Jose Humberto Rujano Guillen       Colombia - Selle Italia
8   Timothy Jones       Amore & Vita - Beretta
9   Ruggero Marzoli       Alessio
10   Michele Scarponi       Domina Vacanze - Elitron
 
5th stage
1   Gabriele Balducci       Vini Caldirola - So.Di
2   Bernhard Eisel       Francaise des Jeux
3   Vladimir Duma       Landbouwkrediet - Colnago
4   Massimo Giunti       Domina Vacanze - Elitron
5   Ruggero Marzoli       Alessio
6   Paolo Bossoni       Vini Caldirola - So.Di
7   Janek Tombak       Cofidis
8   Lorenzo Bernucci       Landbouwkrediet - Colnago
9   Luca Mazzanti       Panaria - Fiordo
10   Giuliano Figueras       Panaria - Fiordo